Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 5, Mayis 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami kutlu olsun..

Uluslararasi bilimsel turizm kongreleri Fethiye’de başliyor..
Taylor&Francis Yayincilik Grubu tarafindan yayinlanan Anatolia: International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisi tarafindan düzenlenen uluslararasi turizm kongreleri 24 – 29 Nisan 2012 tarihlerinde Fethiye’de LykiaWorld Ölüdeniz'de başliyor. Dünyada turizm ve ilgili alanlarinda yüksek ve doktora tezi hazirlayan öğrencilerin katildiği 6. Uluslararasi Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi’nde (6th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure) toplam 148 bildiri sunulacak. Öte yandan turizmin disiplinlerarasi boyutuyla inceleneceği II. Uluslararasi Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi’nde (2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference) ise toplam 108 bildiri yer alacak. Ek olarak, kongreler kapsaminda dünyaca taninmiş bilim adamlari tarafindan verilecek dört seminer de program kapsaminda bulunuyor. Söz konusu seminerler şu şekilde siralaniyor: "Conducting Case Study Research: Dispelling the Myths" (Alan Fyall, Bournemouth University, ingiltere); "Market Segmentation in Tourism: Typical Conceptual and Methodological Pitfalls" (Sara Dolnicar University of Wollongong, Australya); "Quantitative and Qualitative Case Study Research - Methods and Practice" (Arch Woodside, Boston College, ABD); “Interdisciplinary Study: An Approach to Tourism and Hospitality Management” (SooCheong (Shawn) Jang, Purdue University, ABD). Kongrelerle ilgili ayrintili bilgi almak için bkz.
6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure
2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference

En iyi lisansüstü turizm tezleri belli oldu..
Antalya Kemer’de, Mirage Park Oteli’nde gerçekleştirilen VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi’nde ülkemizde hazirlanan en iyi turizm tezleri belli oldu. En iyi yüksek lisans ödülü Akdeniz Üniversitesi’nden Furkan BALTACI’ya, “En iyi doktora ödülü” ise Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Gonca MANAP DAVRAS’A verildi. Antalya'nin Kemer ilçesinde Majesty Resort Hotel Mirage Park'ta 12 – 15 Nisan 2012 tarihleri arasinda gerçekleştirilen üç turizm kongresine 257 bildiri sunuldu. Kongreler, Gazi Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştirma Merkezi, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi, Dokuz Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu ve Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi’nin işbirliğiyle düzenlendi. VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi, II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi ve I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi eş zamanli olarak gerçekleştirildi. Panel ve seminerleri de içeren kongrelere toplam 257 bildiri ve 16 poster bildiri sunuldu ve kongreleri 400'ü aşkin kişi izledi. Kongre fotoğraflari ve ödül alanlar ve seçici kurul listesinin yer aldiği ödül töreni sunusu için bkz.

En iyi doktora tezi ödülü:
Gonca MANAP DAVRAS, Süleyman Demirel Üniversitesi
“Turizm işletmelerinde Vardiya Planlamasi: Beş Yildizli Bir Otelde Uygulama”
Danişman: Prof. Dr. ibrahim GÜNGÖR

Çelik Gülersoy Özel Ödülü:
Alper ASLAN,, Dokuz Eylül Üniversitesi
“Turist-Çalişan Cinsel ilişkilerinin Eleştirel Gerçeklikle incelenmesi”
Danişman: Prof. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ - Prof. Dr. Metin KOZAK

En iyi yüksek tezi ödülü:
Furkan BALTACI, Akdeniz Üniversitesi
“ikinci Konut Turizm Kapsaminda Alanya’da Konut Edinen Yabancilarin Kentin Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Yapisina Etkileri”
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Aydin ÇEViRGEN

Doktora tezi dalinda teşvik ödülünü
Canan BAşTEMUR, Ankara Üniversitesi
“Mimar Sinan Rotasinin Kültürel ve Peyzaj izleri”
Danişman: Prof. Dr. Hayran ÇELEM

Yüksek lisans dalinda teşvik ödülü:
Eren ERKILIÇ, Afyon Kocatepe Üniversitesi
“Örgütsel Stresin Örgütsel Yabancilaşma Üzerine Etkileri: Beş Yildizli Otel işletmelerinde Bir Araştirma”
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Gonca KILIÇ

En iyi araştirma bildirisi ödülü:
Sertaç SERT, Gaziosmanpaşa Üniversitesi
Aylin NALÇACI iKiZ, Nevşehir Üniversitesi
“Turizmin Bilimsel Konumuna ilişkin Akademisyenlerin Tutumlari Üzerine Bir Araştirma”

En iyi disiplinlerarasi çalişma ödülü
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi tarafindan düzenlenen II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari kapsaminda verilen "En iyi disiplinlerarasi çalşma ödülü", Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Gökçe Çiçek SAVAşIR ile izmir Ekonomi Üniversitesi'nden Zeynep TUNA ULTAV'in hazirladiği “Türkiye’de Turizm ve Mimarlik Alaninda Bir Öncü: TUSAN” başliğini taşiyan çalişmaya verildi. Kongre fotoğraflari ve ödül alanlar ve seçici kurul listesinin yer aldiği ödül töreni sunusu için bkz.

Rekreasyon alanindaki ödüller
Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve teknolojisi Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi'nde iki farkli kategoride ödüller sahiplerini buldu. ilk olarak "Rekreasyon alaninda en iyi bildiri ödülü"ne Hacettepe Üniversitesi'nden Canan KOCA- Pinar ÖZTÜRK'ün hazirladiği “Sosyal Fizik Kaygi ve Rekreasyonel Egzersize Güdülenme Arasindaki ilişkinin incelenmesi” başlikli çalişma değer bulunurken; kongreye sunulan 16 poster bildiri arasindan Ahi Evran Üniversitesi'nden Özgü DEMiR- Bülent GÜRBÜZ ile Sakarya Üniversitesi'nden Gizem DOğDUBAY-Özlem YENiGÜN'ün hazirladiği çalişmalar en iyi poster ödülüne layik bulundular. Kongre fotoğraflari ve ödül alanlar ve seçici kurul listesinin yer aldiği ödül töreni sunusu için bkz.

Turizm eğitimine hizmet ödülleri..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi tarafindan 2008 yilindan bu yana geleneksel olarak verilen “Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri”, Kemer turizm kongrelerinin açilişinda düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Turizm eğitimi ve araştirmalari alanindaki özverili çalişmalar yürütenlere verilen ödülleri alanlar arasinda dört değerli şahsiyet yer aldi. Turban Turizm A. ş. Genel müdürlerinden, turizm sosyolojisi alanindaki araştirmalari ve eğitim-öğretim çalişmalari ile taninan Dr. Mehmet ÖZDEMiR, turizmci-eğitimci-yazar Avni AKER, eski Tanitma Genel Müdürlerinden ve Doğuş Üniversitesi öğretim görevlisi Gülsen KAHRAMAN ve turizmci-eğitimci-yazar Abdullah TEKiN bu yil ödüle değer bulunan kişiler oldu. Plaket töreni fotoğraflari ve sunusu için bkz.

13. Ulusal Turizm Kongresi
13.Ulusal Turizm Kongresi 6-9 Aralik 2012 tarihleri arasinda Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin ev sahipliğinde Antalya'da, Miracle Otel’de gerçekleştiriliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Boğaziçi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölümü UNWTO TedQual Uluslararasi Kalite Belgesi almaya hak kazandi
Boğaziçi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölümü UNWTO ( Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü) TedQual sertifikasyon sürecini başari ile tamamlayarak dört yil (verilen maksimum süre) için geçerli olmak üzere Turizm Eğitiminde Kalite Belgesi'ni almaya hak kazandi. TedQual, turizm eğitimi veren programlari değerlendiren, Dünya Turizm Örgütü’nün kalite güvence sistemi ve ana hedefinin turizm eğitim, öğretim ve araştirma programlarinin kalitesini arttirmak olarak tanimlanmaktadir. TedQual kalite belgesi, başvuruda bulunan eğitim kurumlarina bağimsiz bir diş denetim sonucunda veriliyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapilan denetim alanlari bölümün verdiği turizm işletmeciliği eğitimi ve araştirma faaliyetleri yani sira Üniversite tarafindan sağlanan destek hizmetlerini de kapsamiştir. UNWTO TedQual kalite belgesi ile ilgili daha fazla bilgi için bkz. B.Ü. Turizm işletmeciliği Bölümü’nün TedQual süreci ile ilgili bilgi için Doç. Dr. Maria Alvarez’den bilgi alinabilir (alvarezm@boun.edu.tr ).

III. Turizmde insan Kaynaklari Gelişimi Sempozyumu
Turizm işletmelerinde insana yapilan yatirimin öneminin akademik çalişmalarla incelenmesine yönelik Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile insan Kaynaklari Yöneticileri Derneğinin birlikte düzenleyeceği “III. Turizmde insan Kaynaklari Gelişimi Sempozyumu" 10-11 Mayis 2012 tarihleri arasinda Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Nuri Özaltun Konferans Salonunda yapiliyor. Sempozyum ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Uygulamali Bilimler Yüksekokulu kuruldu..
Selçuk Üniversitesi Rektörlü'ğü'ne bağli olarak Beyşehir Ali Akkanat Uygulamali Bilimler Yüksekokulu kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 2/3/2012 tarihli ve 5811 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanun'un ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/3/2012 tarihinde kararlaştirildi.

I. Uluslararasi Diyarbakir Sağlik Turizmi Kongresi..
.C. Sağlik Bakanliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanliği, T.C. Kalkinma Bakanliği, T.C. Diyarbakir Valiliği, T.C. Diyarbakir Büyükşehir Belediyesi, Üniversite Rektörleri, Kalkinma Ajanslari, Sanayi ve Ticaret Odalari, hastane ve sağlik kuruluşlarinin katilimiyla düzenlenecek olan I. Uluslararasi Diyarbakir Sağlik Turizm Kongresi 11-13 Mayis 2012 tarihlerinde Diyarbakir'da düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Ebru Özlem GÜVEN
Davranişsal Niyeti Etkileyen Hizmet Kalitesi Boyutlari Açisindan Tolerans Bölgelerinin Karşilaştirilmasi: Otel işletmelerinde Bir Araştirma
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Doç. Dr. Mehmet SARIIşIK
Kabul Tarihi: Mart 2012

Yilmaz AKGÜNDÜZ
Konaklama işletmelerinde Otantik Liderlik ve Öz Yeterlilik Arasindaki ilişkinin Analizi
Doktora Tezi
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ
Kabul Tarihi: Mart 2012

Hasan GÜL
internet Ortaminda Pazarlama, Online Rezervasyon ve Online Bilet Satiş Uygulamalari: Marmara ve Ege Bölgelerinde Otobüsle şehirlerarasi Yolcu Taşimaciliği Yapan Firmalar Üzerine Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa BOZ
Kabul Tarihi: Ocak 2012

isa UğUR
Tarihi Kentlerin Turizm Destinasyonu Olarak Geliştirilmesi: Safranbolu Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa BOZ
Kabul Tarihi: Ocak 2012

Erkan TÜRKSEVEN
Turizm Eğitiminde Yaşanan Staj Sorunlari: Lisans Öğrencilerinin Görüşlerine Yönelik Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGiN
Kabul Tarihi: Mart 2012

GÖREVE - KADROYA ATANMA

Doç.Dr. Yaşar SARI, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Müdürlüğü'ne atandi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Müdür Yardimciliklarina Yrd. Doç. Dr. Cihan SEÇiLMiş ve Yrd.Doç.Dr. Rahman TEMiZKAN atandi.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi Bildiri Kitabi
Editörler: Mehmet YEşiLTAş - Nazmi KOZAK
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., xvi + 845 sayfa
ISBN: 978-605-5437-80-0

II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi Bildiri Kitabi
Editörler: Nazmi KOZAK - Bahattin ÖZDEMiR
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., xii + 1091 sayfa
ISBN: 978-605-5437-81-7

I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi Bildiri Kitabi
Editörler: Özkan TÜTÜNCÜ - Nazmi KOZAK
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., xvi + 1056 sayfa
ISBN: 978-605-5437-79-4

Medikongre / Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 9, Sayi: 92, Nisan 2012
Yayinci ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 82 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.