Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 5, Mayıs 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

5. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Club Alibey Manavgat'ta yapıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı’nda Turizm alanında Doçent olacakların hangi standartlara sahip olacakları belirlendi. 11 – 14 Nisan 2013 tarihlerinde Club Alibey Manavgat tatil köyünde SİSMA Danışmanlık sahibi Dr. İrfan MISIRLI yönetiminde gerçekleştirilen 5. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı’nda turizm alanında Doçent olabilmek için adayların taşımaları gereken vasıflar masaya yatırıldı. Arama konferansına katılan 36 akademisyen Doçent olabilmek için adayların taşımaları gereken vasıfları şu şekilde belirledi:

  • Adayın öncelikle alanı ile ilgili teorik ve yöntemsel donanıma, bilimsel araştırma ve yayınlarında bilim üretme kültürü ve bilim ahlakına sahip olması gerekmektedir.
  • Doktora tezi konusunun turizmle ilgili olması, eğitim-öğretim ile ilgili yöntem ve yeterli deneyime sahip olması, eğitim-öğretim ile ilgili materyal hazırlayabilme ve sunabilme konularında bilgi ve donanıma sahip olması gerekmektedir.
  • Her konuda bilim ahlakına uygun hareket etmesi, yetiştirilmesine katkıda bulunduğu bilim insanlarının kişilik gelişimlerine önem vermesi, yatay ve dikey gelişimi ile bilgi ve becerilerinin gelişimini sağlamalıdır.
  • Turizm dalında Doçent olacaklar disiplinlerarası bilgi birikimine sahip olmalıdırlar.
  • Yerel halk, yerel kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri ile güçlü ilişkiler kurmalı, proje geliştirmeli, yerel, ulusal, uluslararası finans kuruluşlarının turizm gelişim projelerini destekleme olanak ve olasılıklarını araştırmalı, çevre koruma ve turizm bilincini topluma yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmalı, kent konseylerine etkin katılımda bulunmalı, hobi etkinlikleri düzenlemeli ve benzeri görevleri etkin ve verimli bir biçimde yaşama geçirmelidir.
  • Çeşitli koordinatörlük görevlerini yerine getirmeli, komisyon üyeliklerinde bulunmalı, akademik ve idari görevleri yerine getirmeli, akademik ve sektörel faaliyetleri yerine getirmelidir.
  • Ulusal ve uluslararası bilimsel ve sektörel organizasyonlara aktif olarak katılmalı ve alanlarıyla ilgili ulusal ve uluslararası örgütlerin üyesi olmalıdır. Ayrıntılı bilgi için bkz.

63. AIEST Konferansı için son bildiri gönderme tarihi, 26 Nisan 2013..
Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun ev sahipliğini yapacağı ve 25-29 Ağustos 2013 tarihleri arasında Balçova Kaya Termal Oteli'nde gerçekleştirilecek olan 63. AIEST Konferansı'na bildiri gönderme süresinin 26 Nisan 2013 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi. Bildiri göndermek isteyenler aiest@unisg.ch adresi üzerinden iletişime geçebilirler. Konferans hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı gerçekleştirildi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi düzenlenen I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18 – 20 Nisan 2013 tarihlerinde Eskişehir’de düzenlendi. Kurultaya, 13 farklı ülke ve 11 ayrı üniversiteden toplam 40 öğrenci katıldı. Kurultayda Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, K.K.T.C., Suriye (Suriye Türkmeni), Rusya, Moğolistan, Tataristan, Kırım ve Doğu Türkistan’lı öğrenciler yer aldı. I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18 Nisan 2013, Perşembe günü, saat 14:00’de, Anadolu Üniversitesi, Yunus Emre Kampüsü’ndeki Kongre Merkezi Mavi Salon’da yapılacak açılış töreni ile çalışmalarına başladı. İki gün süren kurultay çalışmalarında öğrenciler; “Öğrencilerin Türkiye’ye Uyum Sorunları”, “Öğrencilerin Dil Konusundaki Sorunları”, “Öğrencilerin Eğitim-Öğretim Alanındaki Sorunları”, “Öğrencilerin Staj ve Çalışma Koşulları Sorunları”  başlıklarında çalışmalarda bulunarak, önerilerde bulundular. Kurultay, 20 Nisan 2013, Cumartesi günü düzenlenenen Eskişehir gezisi ile sona erdi. I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri ÖYP Araş. Gör. Emrullah TÖREN'in koordine ettiği Kurultayı hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

III. Turizm Öğrencileri Kurultayı toplandı..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Turizm ve Gezi Kulübü’nün işbirliğinde düzenlenen III. Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18-20 Nisan 2013 tarihleri arasında Eskişehir'de toplandı. İki gün süren Kurultay’a 34 farklı üniversiteden 75 öğrenci katıldı. Kurultaya delege olarak katılan öğrenciler; “Hızla Artan Okul ve Bölümler”, “Akademik Danışmanlık”, “Ders Kitapları”, “Yaz Stajları”, “Work and Travel Uygulamaları ve Yaşanan Sorunlar” ve “Turizm Mezunlarının Kamuda İstihdam Edilme Sorunları” olmak üzere gerçekleştirilecek komisyon toplantılarında, mevcut uygulamalara ve sorunlara öğrenci gözüyle katkıda bulundular. III. Turizm Öğrencileri Kurultayı, son gün yapılan Konsey seçimleri ile sona erdi. Yapılan seçimlerde Onur Alp Arıkan (Akdeniz Üniversitesi), Ulubey Sezer (Osmangazi Üniversitesi), Serhat Turak (Seçuk Üniversitesi), Serkan Koç (Osmangazi Üniversitesi) ve Gülistan Turpçu (Çukurova Üniversitesi) bir yıllığına Turizm Öğrencileri Kurultayı Yürütme Konseyi üyeliğine seçildiler. En yüksek oyu alan Akdeniz Üniversitesi'nden Onur Alp bir yıl süreliğine konsey başkanlığını yürütecek. ÖYP Araş. Gör. Taki Can METİN ve ÖYP Araş. Gör. Gözde TÜRKTARHAN'ın koordine ettiği Kurultay, 20 Nisan 2013, Cumartesi günü düzenlenen Eskişehir gezisi ile sona erdi. III. Turizm Öğrencileri Kurultayı ile ayrıntılı bilgi için bkz.

IV. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda dereceye girenler belli oldu..
Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın 4’ncüsünü kazanan karikatüristler belli oldu. Yarışmada dereceye girenlerin ödülleri, İstanbul Modern’de Değişen Tatil Anlayışının Mekansal Yansımaları: Turizmde Alternatif Mimarlık Arayışları” başlıklı panelin ardından düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve OTI Holding ile Vitra ana, Prontotour alt sponsorluğuyla gerçekleştirilen yarışmaya 72 ülkeden 312 sanatçı toplam 692 eserle katıldı. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na geçen yıla oranla yüzde 60’lık artışla ciddi bir katılım oldu. Söz konusu yarışmada Avusturya’dan katılan Klaus Pitter’in eseri birinci olurken, Türkiye’den Ahmet Aykanat’ın eseri ikinci, Belçika’dan katılan Norbert Van Yperzeele’nin eseri de üçüncü oldu. Yarışmanın isim babası rahmetli Prof. Atila Özer Özel Ödülü’nü ise Bulgaristan’dan katılan Alla & Chavdar Georgievi’ye verildi. Yarışmada mansiyon kazanan sanatçılar ise şöyle belirlendi: Darko Drljevic (Karadağ), Arif Sutristanto (Endonezya), Damir Novak (Hırvatistan), Jovan Prokopljevic (Sırbistan), Ahmet Öztürklevent (Türkiye).Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 2009 yılından beri gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Jüri Üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Abbas NAASERI, Karikatürcü (İran), Hüseyin ÇAKMAK Karikatürcü, (Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı), Yoshiaki YOKOTA Karikatürcü, (Japonya FECO- Karikatürcü Organizasyonları Federasyonu Japonya Başkanı), İbrahim YAZAR (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı), Eray ÖZBEK Karikatürcü (Türkiye), Osman Nihat AYDOĞAN TUYED Genel Sekreteri (Türkiye), Bülent ÇELİK Karikatürcü Türkiye), Prof. Dr. Nazmi KOZAK Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi- Anadolu Üniversitesi ( Türkiye), Mehmet KAHRAMAN Karikatürcü (Türkiye) Fehmi KÖFTEOĞLU Turizm Gazetecisi (Türkiye). Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Türkiye Turizmi Sözlü tarih Araştırması Antalya Çalıştayı
Türkiye Turizmi Sözlü tarih Araştırması kapsamında görüşme yapılacak kaynak kişilerin belirlenmesi amacıyla, daha önce İstanbul'da gerçekleştirilen "Kaynak Kişi Kişi Belirleme Çalıştayı"nın ikincisi, 27 Nisan 2013 tarihinde Antalya'da, Puding Marine Otel'de düzenleniyor.

Köy Köy Kartepe Lezzetleri Yarışması
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Kartepe Belediyesi'nin 15-22 Nisan 2013 Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Köy Köy Kartepe Lezzetleri" adlı yemek yarışması 16 Nisan 2013 tarihinde Kartepe Park Otel'de gerçekleştirildi. Kartepe köylerinin yemek ve mutfak kültürünü araştırmak, belgelemek, kitaplaştırmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen ve 300 yarışmacının 150 çeşit yemek ile katıldığı çorba, ana yemek, börek ve tatlı kategorilerindeki yarışmada Kartepe Köyleri, üniversite öğrencileri ve engellilerden oluşan yarışmacılar ayrı ayrı değerlendirildi.

Sözlü tarih görüşme metinlerinin raporlaştırılması semineri..
Eskişehir Gıda ve Hizmet İşletmeleri Kurum Tarihi çalışması kapsamında, 29 Mart 2013 tarihinde sözlü tarih görüşmelerinin raporlaştırılması konusunda bir seminer verildi. Kurum tarihi çalışmasında görev alan Anadolu Üniversitesi'nde görevli 25 akadademisyenin katıldığı seminer Tarih Vakfı'ndan Gülay KAYACAN tarafından verildi.

Türkiye, İzmir ve Foça Turizmi: 2012 Değerlendirmesi ve Gelecekten Beklentiler" konulu panel..
Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun, Foça Belediyesi ve Ege Turizm Derneği işbirliği ile düzenlediği "Türkiye, İzmir ve Foça Turizmi: 2012 Değerlendirmesi ve Gelecekten Beklentiler" konulu panel 17 Nisan 2013 günü Foça Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Prof.Dr. Alp Timur'un (Dokuz Eylül Üniversitesi) başkanlığını üstlendiği panelde, Güman Kızıltan (Turizm Bakanlığı Emekli Müşteşar Yardımcısı), Sadun Alp (Sürmeli Oteli Genel Müdürü) ve Işıl Dirim Kavitaş (Foça TUDER Başkanı) konuşmacı olarak yer aldılar.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde Turizm ve Otel İşletmeciliği dalında doktora programı açıldı..
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bünyesinde 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren öğrenci almak üzere Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Doktora programı açıldı.

VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi bildirileri internette..
Gazi Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 12 - 15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde sunulan bildirilerin tam metinleri internette açık erişime açıldı. Bildirilere ulaşmak için bkz.

Mersin Turizm Mezunları Derneği'nin (METİOD) 6. Olağan Genel Kurulu yapıldı..
Mersin Turizm Mezunlar Derneği’nin (METİOD) 6. Olağan Genel Kurul toplantısı 23 Mart 2013 Cumartesi günü, saat 10:00’da Mersin Soli Green Tower Suite Otel’de gerçekleştirildi. Yapılan seçimler sonrasında derneğin yeni yönetim kurulu ve görev alanları şu isimler oluştu: Öğr. Gör. Erdem DAŞÇI (Başkan), Yasemin ÖZÇELİK (Başkan Yardımcısı), Ülkü AY (Genel sekreter) Yrd. Doç. Dr. Gürkan AKDAĞ (Sayman) ve üyeler; Öğr. Gör. Alper DURAN, Banu KÖKSEL, N. Handan KİRAZ.

Bülent Ağaoğlu turizm bibliyografyalarında yeniler..
Bülent Ağaoğlu tarafından hazırlanan ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin web sayfasında araştırmacıların hizmetine sunulan Turizm Bibliyografları'na bu ay eklenen yeni bibliyografyalar şu şekildedir: Dr. Mehmet Özdemir Kaynakçası, Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi Dizini, Çelik Gülersoy Kaynakçası, Prof. Dr. Hasan Işın Dener Kaynakçası, Türkiye Milli Parklar Bibliyografyası–I, Türkiye Milli Parklar Bibliyografyası–II, Lale Bibliyografyası. Ayrıntılı bilgi için bkz.

I. İstanbul Adaları Sempozyumu: ‘Geçmişten Geleceğe İstanbul Adaları’
Geçmişten Geleceğe İstanbul Adaları’nı tarih, kültür, sanat, mimarlık, şehircilik, demografi, jeofizik, jeoloji, ekoloji, hidrobiyoloji, sosyal yaşam ve din, turizm, ekonomi, politika, ulaşım, eğitim, spor, eğlence gibi temalar bağlamında irdelemeyi hedefleyen İstanbul Adalar Sempozyumu'nun birincisi 24 - 26 Ekim 2013 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

II. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi bildirileri internette..
Akdeniz Üniversitesi ile Anadolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 12-15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen II. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi'nde sunulan bildirilerin tam metinleri internette açık erişime açıldı. Bildirilere ulaşmak için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Canan BAŞTEMUR
Mimar Sinan Rotasının Doğal ve Kültürel Peyzaj İzleri
Doktora Tezi
Ankara: Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Şubat 2013
Danışman: Prof. Dr. Hayran ÇELEM

Özlem ALTUNÖZ
Otel İşletmelerinde Müşteri Odaklı Marka Denkliğinin Müşteri Sadakatine Etkisi: Müşteri Memnuniyeti ve Güvenin Aracı Rolü
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Kabul Tarihi: Nisan 2013


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Doç. Dr. İbrahim BİRKAN, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde Profesör kadrosuna atandı.

Balıkesir Üniversitesi, Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Erdoğan KOÇ, Profesör kadrosuna atandı.

Nevada Las Vegas Üniversitesi (UNLV) Otel Yönetimi Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. Mehmet ERDEM, otelcilik fakültesinin teknoji ile iligili projelerinin koordine ve yönetiminden sorumlu "teknoloji ve innovasyon" yöneticiliğine atandi


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Sosyal Davranış ve Protokol
Birinci Basım
Yazar: Nihat AKTÜRK
Editörler: Nihat AKTÜRK, Yrd. Doç. Dr. A. Sadık BAHÇE
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2871
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1828
19,5 x 27,5 cm., ix+184 sayfa
ISNB: 978-975-06-1534-4


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.