Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 15, Sayı: 5, Mayıs 2014
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

7. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi
Bu yıl Yedincisi düzenlenen Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde yapıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bilimsel ev sahipliğinde ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin organizasyonunda düzenlenen 7. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası’nda, Fantasia Deluxe Otel’de gerçekleştirildi. 7. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde sunulan yüksek lisans ve doktora tezlerinin yanı sıra sunulan araştırma bildirileri öğretim üyelerinden oluşan seçici kurullar tarafından değerlendirildi. Ayrıntılı bilgiı için bkz.

Doktora ödülleri: Doktora kategorisinde Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Dr. Kenan KARAGÜL “Turistlerin Otellere Dağıtım Problemine Bir Çözüm Önerisi ve Alanya’da Bir Uygulama” başlıklı tezi ile “En İyi Doktora Tezi Ödülü”ne layık bulundu. Doktora kategorisinde “Teşvik Ödülü” ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Selin YILDIZ tarafından hazırlanan “Türkiye’de Turizm Tesislerinde Evrensel Tasarım İlkeleri Üzerine Bilgi Geliştirilmesi, İstanbul Örneğinde İrdeleme” başlıklı tez çalışmasına verildi.

Yüksek lisans ödülleri: Yüksek lisans kategorisinde “En İyi Yüksek Lisans Tezi Ödülü” Anadolu Üniversitesi’nden Gözde TÜRKTARHAN’a “Türkiye’de Turizm Pazarlaması Alanyazınının Gelişim Süreci (1990-2012)” başlıklı tez çalışması ile verilirken, “Yüksek Lisans Tezi Teşvik Ödülü”ne de yine Anadolu Üniversitesi’nden Emrullah TÖREN “Diasporaların Anavatan Ziyaretleri: Almanya Türk Federasyon Türkiye Kültür Gezisi 2013 Üzerine Bir Alan Araştırması” başlıklı tez çalışması ile layık bulundu. “En İyi Bildiri Ödülü”ne ise Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL “Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin Süreli Yayın Olarak Gelişiminin Sözlü Tarih Yöntemiyle İncelenmesi” bildirisi ile layık bulundu.

Çelik Gülersoy Özel Ödülü: 2010 yılından bu yana verilmekte olan “Çelik Gülersoy Özel Ödülü” bu yıl yüksek lisans tez çalışmasına verildi. Ödül, Anadolu Üniversitesi’nden Kübra AŞAN’a “Doğa Deneyimleri Açık Alan Rekreasyon Güdüleri ve Tatil Aktivite Tercihleri Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi” başlıklı yüksek lisans tezi ile verildi.

III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi
2010 yılından bu yana düzenlenen Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi bu yıl Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin bilimsel ev sahipliğinde ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin organizasyonunda gerçekleştirildi. Kongrede iki kategoride ödüller verildi. “En İyi Disiplinlerarası Bildiri Ödülü”, Murat YETKİN ve Engin ÜNGÜREN tarafından hazırlanan “Konaklama İşletmeleri Yöneticilerinin Otel Değerlendirme Sitelerine Yönelik Tutumları” başlıklı bildiriye verildi. 1990 yılında yayın hayatına başlayan ve bu yıl 25. Yayın yılını kutlayan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi için verilen “25. Yıl Özel Ödülü”, Yrd. Doç. Dr. Zeynep TUNA ULTAV ve Yrd. Doç. Dr. Gökçiçek SAVAŞIR tarafından hazırlanan “Uludağ Büyük Otel” başlıklı bildiriye verildi. Ayrıntılı bilgiı için bkz.

6. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Rekreasyon Bölümü’nün işbirliğinde düzenlenen 6. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Bodrum’un Turgutreis ilçesinde başladı. La Blanche Oteli’nin konaklama desteği ile gerçekleştirilen konferansta “Rekreasyon Yönetimi ve Rekreasyon bölümlerinin amacı ne olmalı?” sorusu tartışmaya açıldı. Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, Turizm Fakülteleri ve Spor Bilimleri Fakültelerinden 35 öğretim elemanının katılımı ile 18 ve 19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri-2014…
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi tarafından 2008 yılından bu yana geleneksel olarak turizm eğitimine ve araştırmalarına katkıda bulunanlara verilen “Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri” plaket töreni 4 Nisan 2014 tarihinde yapıldı. 7. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi ve III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi ile eş zamanlı olarak düzenlenen plaket töreni Fantasia Deluxe Otel’de yapıldı. Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü-2014'de plaket verilen altı kişi; Çankaya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Işın DENER, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alp TİMUR ve Prof. Dr. Öcal USTA, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bahattin RIZAOĞLU, bibliyografya uzmanı Bülent AĞAOĞLU ve ülkemizde akademik düzeyde ilk turizm eğitimi alan Dr. Tunay AKOĞLU'dan oluştu. Ödül töreni sunumu için bkz.

Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi 25. yılını kutladı
1990 yılında yayın yaşamına başlayan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin 25. yayın yılı dolayısıyla düzenlenen törende dergiye 25 yılda katkıda bulunanlara plaket verildi. Törende konuşan dergi editörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK, 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi iken çıkarmaya başladıkları derginin 25. yayın yılına ulaşmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Kozak, derginin bu günlere ulaşmasında katkıda bulunan herkese teşekkürlerini sunarak, teşekkür plaketlerini verdi. Tören fotoğrafları için bkz.

3. Ahlat Avrasya Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu
Ahlat ve Van Gölü Havzası’nın Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Devleti dönemlerindeki bilimsel, kültürel, siyasal, ekonomik ve sanatsal özellikleri ve bu özellikler ile Anadolu, Balkanlar ve Orta Asya Türk Dünyası arasındaki benzerlikleri tartışmak; prehistorya, arkeoloji, sanat tarihi, tarih, coğrafya, dil ve edebiyat, sosyoloji, jeoloji-kültürel jeoloji, mimarlık tarihi, teoloji, turizm, tarım ve hayvancılık, geleneksel müzik aletleri ve müzik, geleneksel mutfak kültürü ve yemek, etnografya ve doğal çevre zenginliklerini ayrıntılı bir biçimde ele almak üzere, 22-24 Eylül 2014 tarihleri arasında Bitlis Eren Üniversitesi’nde “III. Uluslararası Ahlat-Avrasya Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu” düzenleniyor. Sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgiler için bkz.

Bozok Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak Turizm Fakültesi kuruldu
Bozok Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 13/11/2013tarihli ve 3355345 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 5/2/2014 tarihinde kararlaştırıldı.

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı seminerleri
Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen Tarih, Sanat ve Arkeoloji Seminerleri 2014 Bahar dönemi seminerleri başlıyor. Vakfın Nisan-Mayıs programında dört seminer yer alıyor. Seminerlerin tarihleri ve konuları şu şekilde: "Osmanlı'da Giyim Kuşam'a Tarisel Bakış" 17, 24 Nisan ve 8, 15 Mayıs, Sabiha Tansuğ; Antik Yunan Sanatı, 29 Nisan ve 6, 13, 20 Mayıs, Doç. Dr. Sedef Çokay Kepçe; Klasik Müzek Geleneğinin Büyük Ustaları, 17, 24 Nisan ve 8, 15 Mayıs, Serhan Bali; İslam'da Mezhepler (Farklı Din Arayışları), 29 Nisan ve 6, 13, 20 Mayıs Mehmet Toprak.

TUREB İle 2. Etap Yurtiçi Uygulama Gezileri Başlıyor
Turist Rehberleri Birliği TUREB’in üniversitelerin rehberlik bölümü mezun ve son sınıf öğrencilerine yönelik "Yurt İçi Uygulama Gezileri II.Etap" gezileri 23 Nisan 2014’te başlıyor. TUREB’in 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu gereğince, üniversitelerin Turist/Turizm Rehberliği bölümleri öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak düzenlediği Yurtiçi Uygulama Gezilerinin ilk etabı Kasım-Aralık ve Ocak aylarında Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerini kapsayacak şekilde gerçekleşmişti. Nisan sonunda başlayacak olan gezilerle kalan bölgeler tamamlanıyor. İlk defa 2013 yılında iki aşamalı olarak planlanan uygulama gezilerinin ilk etabı, Marmara – Ege ve Akdeniz Bölgelerini içerecek şekilde “Kış Gezisi” olarak adlandırılmış ve gezi, iklim koşulları ile konaklama maliyetleri de düşünülerek Kasım, Aralık ve Ocak aylarında 6 grup olarak gerçekleştirilmişti. Uygulama  gezilerinin II. Etabı İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerini içermektedir. Geziler öncelikle I. Etap Marmara-Ege ve Akdeniz bölgelerini tamamlayan Üniversitelerin Turist/Turizm Rehberliği bölümleri öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak 23.04.2014 başlatılacak olup mevcut yönetmelik gereği 27 gün olarak gerçekleştirilecek.

“Sorumlu Somut ve Somut Olmayan Kültürel Miras Yönetiminde Politik Yaklaşımların Etkisi” konulu panel
Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Master Programı Kültürel Miras Turizmi Yönetimi dersi kapsamında, 10 Nisan 2014 tarihinde “Sorumlu Somut ve Somut Olmayan Kültürel Miras Yönetiminde Politik Yaklaşımların Etkisi” konulu bir panel düzenlendi. eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel'in yöneticiliğini yaptığı panele konuşmaı olarak; Ertuğrul Günay (İzmir Milletvekili, Eski Kültür ve Turizm Bakanı), Asu Aksoy (Bilgi Üniversitesi), Harun Örnek, DAKA (Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı), Evrim Ölçer Özünel (Gazi Üniversitesi) Nevin Soyukaya (Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı Alan Yönetimi Başkanı) ve Zekiye Yenen (Yıldız Teknik Üniversitesi) katıldı.

"Çorbadan Tatlıya Bulgurlu Yemekler" konferansı
Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu’nda Yrd. Doç. Dr. Nermin IŞIK "Çorbadan Tatlıya Bulgurlu Yemekler" başlıklı bir konferans verdi. 1 Nisan Salı günü gerçekleşen konferansta IŞIK, “Buğdayın ve Bulgurun Tarihçesi”, “Elde Edilişleri”,  “Bulgurlu Yemekler” alt başlıklarında açıklamalarda bulundu.

Fırat Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu kuruldu..
Fırat Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın13/11/2013 tarihli ve 3355346 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 5/2/2014 tarihinde kararlaştırıldı.

Malkara Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı “Turizm Uygulama Laboratuarı” Açıldı
Namık Kemal Üniversitesi Malkara Meslek Yüksekokulu’nca hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Duyarsam Unuturum, Görürsem Hatırlarım, Yaparsam Bilirim" adlı projesi ile kurulan “Turizm Uygulama Laboratuarı” düzenlenen törenle öğrencilerin kullanımına açıldı. Malkara MYO Konferans Salonunda düzenlenen “Turizm Uygulama Laboratuarı” açılış töreninde,  proje yürütücüsü Öğr. Gör. Gülsel Çiftçi tarafından projeyle ilgili tanıtım sunumu yapıldı. Öğr. Gör. Çiftçi sunumunda gerçekleşen projenin 15 Eylül 2013’ te başladığını ve 6 ay sürdüğünü, proje bütçesinin 33.432 TL olduğunu, projenin amacının Malkara MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nda okuyan öğrencilerin mesleki anlamda yeterlilik düzeylerini geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti. Öğrencilerin mesleki araç-gereç ve ekipmanı tanımalarını sağlamak olduğunu söyleyen Çiftçi, turizm sektöründe çalışacak personelin teorik ve pratik bakımdan eğitim seviyesini artırmak ve kalifiye personel yetişmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Turizm Sektörü – Üniversite Buluşmaları Etkinliği
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen “Turizm Sektörü-Üniversite Buluşmaları” etkinliği, 26 Mart’ta Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Turizmin Yükselen Yıldızı Gastronomi’den Nasıl Yararlanmalı?” başlıklı panel…
Okan Üniversitesi’nde 16 Nisan tarihinde “Turizmin Yükselen Yıldızı Gastronomi’den Nasıl Yararlanmalı?” başlıklı bir panel düzenlendi. Yard. Doç. Dr. İlkay Gök ile Kerem Köfteoğlu’nun oturum başkanlığını yaptığı panele Ahmet Örs, Vedat Başaran, Kaya Demirer, Müge Erçetin, Semi Hakim ve Müge Akgün konuşmacı olarak katıldı.

Alplerden Kafkaslara Kars Peynirciliğinin 150 Yıllık Tarihi
Tarih Vakfı ile Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, Serhat Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle yürütülen Kars Peynirciliğinin Tarihinin Araştırılması ve Yazımı aracılığıyla Bölgenin Eko-Kültür Turizminin Desteklenmesi Projesi kapsamında, ‘Alplerden Kafkaslara Kars Peynirciliğinin 150 Yıllık Tarihi’ adlı sergi açtı. Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezinde 17 Nisan’da açılan ve 1 Mayıs’a kadar devam edecek olan serginin açılışı ile birlikte basın toplantısı ardından da panel düzenlendi.

Türkiye’nin İlk Ekolojik Müzesi Kars’ta açıldı…
Kars’ın Boğatepe Köyü’nde; zengin bitki örtüsü, çok kültürlü yapısı, ilginç tarihi ve kültürüyle, gastronomi, doğa ve kırsal turizm alanında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmek üzere Türkiye’nin ilk “Ekolojik Müzesi” (Peynir Müzesi) açıldı. Detaylı bilgi için bkz.

“Mevlevi Mutfağı” konulu konferans
Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu’nunda, Dr. Nevin HALICI 31 Mart Pazartesi günü "Mevlevi Mutfağı" konusunda bir konferans verdi. Halıcı "Mevlevilikte Mutfak", "Mevlevilik ve Türk Mutfağında İlk Büyük Aşçı", "Sofra Düzenleri", "Sofra Adabı", "Yemekler ve Pişirme Yöntemleri" konularında açıklamalarda bulundu.

Hatay UNESCO tarafından “Dünya Gastronomi Şehri” adayı seçildi…
Hatay yüzlerce çeşit yemeğiyle UNESCO tarafından “Dünya Gastronomi Şehri” adayı seçildi. Bu doğrultuda “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında, 3-6 Eylül tarihleri arasında “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliği gerçekleştirilecek.

Mutfak Eğitimi Bursu
EKS Mutfak Akademisi 2 Haziran’da başlayacak olan eğitim programları için  % 40, % 25 ve % 15 oranlarında burs verecek. Detaylar için bkz:


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Uğur AKDU
Medikal Turizmde, Hizmet Kalitesi, Müşteri Memnuniyeti ve Müşteri Sadakatinin Değerlendirilmesi
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mustafa GÜLMEZ
Kabul Tarihi: Mart 2014

Cansev ÖZDEMİR
Kültürlerarası Turist Davranışı: Turistlerin Tur Esnasındaki Davranışlarının Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Medet YOLAL
Kabul Tarihi: Şubat 2014


GÖREVE/KADROYU ATANMA

Dr. Senem Yazici Aga, Uluslararasi Antalya Universitesi Turizm Fakultesi Turizm ve Otel Isletmeciligi bolumunde Ogretim Gorevlisi (Dr) olarak goreve basladı.


TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT UNVANI ALANLAR

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Barış ERDEM turizm temel alanından Doçent oldu.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.