s
Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 5, Mayıs 2015
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr,
https://twitter.com/nazmi_kozak
https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

IV. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi 24-27 Kasım 2016'da Antalya'da düzenleniyor..
IV. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde Antalya'da düzenleniyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenecek kongrede, İstanbul Üniversitesi bünyesinde 1969 yılında açılan İktisadi Coğrafya ve Turizm Enstitüsü'nün turizm eğitimi ve araştırmalarına katkısı üzerine hazırlanmış çalışmalar ağırlıklı olarak yer alacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia Akademisi Konferansları başlıyor..
Anatolia Akademisi Konferansları ile ülkemizde sayıları her geçen gün artan turizmle ilgili yüksek lisans ve doktora programlarına devam eden öğrencilerin bilgi ve deneyim becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen konferanslar;Bilim felsefesi, Bilimsel araştırma düzeni, Bilimsel yöntem ve teknikleri, Bilimsel dil ve anlatım, Uluslararası dergilere makale hazırlama ve önerme süreci, Bilim etiği, Yöntem felsefesi. Editörlük ve hakemlik, Turizm teorisi ve Tez danışmanlığı, vb. konulardan oluşacaktır. Konferanslar yukarıda sıralanan konuların biri veya ilgili konulardan oluşabilecektir. Anatolia Akademisi Konferansları, alanında uzman, deneyimli, ulusal ve uluslararası alanda tanınan akademisyenlerce ilgili kurumlarda gerçekleştirilecektir. Seminerlerin ticari bir niteliği olmayıp, konferans talebinde bulunan kurumların konferansı verecek öğretim üyesinin/üyelerinin ulaşım, konaklama ve yeme-içme giderlerini karşılaması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için bkz.

VI. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ödül töreni 24 Nisan'da, Akra Barut otelde yapılıyor..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile TUYED'in (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle ve Er Yatırım, Concorde De Luxe Resort, Akra Barut, Club Nena, Club Calimera Serra Palace, Beze Global, IC Hotels Green Palace, SSC Tur ve GMC Organizasyon sponsorluğunda gerçekleştirilen 6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Antalya’da düzenlenecek törende veriliyor. Ödül töreni 24 Nisan, Cuma günü saat 19:'da Antalya’da, Akra Barut Otel’de gerçekleştirilecek. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Güz 2014 sayısı açık erişime açıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Güz 2014 (Yıl 25, Sayı 2) araştırmacıların yararlanması amacıyla açık erişime açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

'Ankara'da Kongre Turizmi Ortak Akıl Arama Toplantısı
Ankara Ticaret Odası Ankara Kongre ve Ziyaretçi Bürosu'nun organize ettiği ''Ankara'da Kongre Turizmi Ortak Akıl Arama Toplantısı" 21-22 Nisan 2015 tarihlerinde Ankara, Sheraton Oteli'nde gerçekleştiriliyor.

Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi Antalya Havalimanı'nda açılıyor..
6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ilk sergisi 27 Nisan 2015 tarihinde, saat 14:00'de Antalya Havalimanı İç Hatlar Giden Yolcu Asma Katı'nda açılıyor. Sergi, 27 Nisan - 08 Mayıs 2015 tarihleri arasında İç Hatlar Giden Yolcu Asma Katında; 09 - 22 Mayıs 2015 tarihleri arasında ise 2.Dış Hatlar Terminali Gelen Yolcu Katında ziyarete açık olacak. Bkz.

Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı Sonuç Raporu kitap olarak yayımlandı..
7. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı kapsamında düzenlenen Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı Sonuç Raporu kitabı yayımlandı. Kitaba online ortamda erişmek için bkz.

İstanbul Kitaplığı'nın binası kiraya veriliyor..
Çelik Gülersoy'un sağlığında kurduğu ve Çeliy Gülersoy Vakfı'na bağlı olan İstanbul Kitaplığı'nın binası özel sektöre turizm işletmesi olarak işletilmek üzere kiraya verileceği öğrenildi. İstanbul'un Sultanahmet Semtinde, Soğukçeşke Sokağı'nda faaliyet gösteren kütüphanede, İstanbul üzerine hazırlanmış, bir kısmı el yazmasından oluşan 11 bin kitaptan oluşuyor. Doğan Hızlan'ın konuyla ilgili yazısı için bkz.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ikinci Sergisi Prof Atila Özer Karikatürlü Ev'de açılıyor..
6. Uluslarararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ikinci sergisi 25 - 31 Mayıs 2015 tarihlerinde Eskişehir'de, Prof. Atila Özer Karikatürlü Ev'de açılacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

"Osmanlı'da Mutfak Kültürü" konulu söyleşi
Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen "Osmanlı'da Mutfak Kültürü" konulu söyleşi 11 Nisan 2015 tarihinde Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi. Söyleşiye yemek araştırmacısı ve yazarı Priscilla Mary Işın, "Osmanlı Tatlı ve Şekerlemeleri" ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Arif Bilgin ise "Osmanlı Klasik Çağı Sonunda Kadıköy’de Gıda Esnafı" konulu söyleşide bulundular.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi "Turizm Fakültesi Bülteni"
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi "Turizm Fakültesi Bülteni"başlığı altında bir yayın hazırlamaya başladı. Yayında Turizm Fakültesi'nde gerçekleştirilen etkinliklere ilikin haberler yer alacak.

İstanbul Turizminin Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu
İstanbul Turizminin Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu 01 Nisan'da İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği Bölümü ve Skal International İstanbul’un ortaklaşa düzenlediği sempozyumda İstanbul’un turizm kapasitesini ve sahip olduğu potansiyelin gerçekleşme oranını ele alındı. Toplantıda konuşmacı olarak Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, Prof. Dr. Nüzhet Kahraman, İBB Turizm Koordinatörü Tülin Ersöz, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TUROB Başkanı Timur Bayındır, Küçük Oteller Derneği Başkanı Ömer Faruk Boyacı yer aldı.

“Türkiye’de Toplum için Arkeoloji ve Kültür Turizmi” konulu panel
Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUYGAR) ve Turizm İşletmeciliği Bölümü olarak 2 Nisan 2015 tarihinde “Türkiye’de Toplum için Arkeoloji ve Kültür Turizmi” adlı bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak; Dr. Güneş DURU (Kapadokya-Aşıklı Höyük Kazısı Başkan Yrd.), Yaşagül EKİNCİ (Bergama Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Alan Yönetimi Birimi Başkanı), Prof. Dr. Yaşar Erkan ERSOY (Hitit Üniversitesi, Urla-Klazomenai Kazısı Başkanı),  Prof. Em.Dr. Sevil GÜLÇUR (İstanbul Üniversitesi, Aksaray-Güvercinkayası Kazısı Başkanı), Prof. Dr. Kadir PEKTAŞ (İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Milas-Beçin Kalesi Kazı Heyeti Başkanı) katıldı.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Turizmi Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetmeliği
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Turizmi Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, organlarına, organlarının çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik 8 Nisan 2015 Tarihli ve 29320 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

III. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu” düzenleniyor..
III. Uluslararası Halk Kültürü Sempozyumu, Ankara Üniversitesi ve Kazan Belediyesi işbirliği ile Kazan ilçesinde 08-10 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Detaylar için bkz.

Sikkeleri Işığında İzmir’de Hollandalılar: Ege Bölgesi’nde Osmanlı Arkeolojisine İlk Adımlar” başlıklı seminer
Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM), 7 Nisan 2015 tarihinde İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde Arkeolog Nil KIRAY (DEÜ) tarafından “Sikkeleri Işığında İzmir’de Hollandalılar: Ege Bölgesi’nde Osmanlı Arkeolojisine İlk Adımlar” başlıklı bir arkeolojik seminer düzenlendi.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Onur ÇAKIR
Otel İşletmelerinde Çalışan Motivasyonunun Sağlanmasında ABCD Modelinin Kullanımı
Doktora Tezi
İstanbul: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
Kabul Tarihi: Nisan 2015

Demet TÜZÜNKAN
Türkiye'de Turizm Sektöründe İstihdam Politikalarının İnsan Onuruna Yakışır İş Kavramı Bakımından İncelenmesi
Doktora Tezi
İstanbul: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mustafa DELİCAN
Kabul Tarihi: Mart 2015

Ezgi ATİK
İşyükü Algısı ve İş Yükünün İnsan Kaynakları Yönetiminde Kullanımı: Eskişehir Otel İşletmeleri Örneği
Yüksek Lisans Tezi
İstanbul: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
Kabul Tarihi: Mart 2015

Mehtap ÖZKAN BUZLU
Rekreasyon Araştırmaları ve Rekreasyon Bölümleri için Araştırma ve Müfredat Kapsamı Önerisi: Bilimetrik Bir Çalışma
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Göknil Nur SEVER
Kabul Tarihi: Ocak 2015

Gamze YILDIZ
Rekreasyon Araştırmaları için Temel Bir Değişkenin Kavramsal ve Operasyonel Tanımlarıyla Sunumu ve Geleneksel Ön Kabullere Yönelik Eleştirel Sınamalar
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Göknil Nur SEVER
Kabul Tarihi: Temmuz 2014


GÖREVE / UNVANA YÜKSELTİLME VE ATANMA

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Murat ÇUHADAR, Üniversitelerarası Kurul Doçentlik Sınavı'nda başarılı bulunarak Doçent unvanı aldı.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.