Akademik Turizm Bülteni
Yıl: 6, Sayı: 4, Nisan 2005
Hazırlayan
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Profesyonel Turist Rehberliği Yabancı Dil Sınavlarında Önlisans Programları Daha Başarılı..
Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği'nin Ek Madde-1 gereğince yapılan yabancı dil sinavları 14-16 Ocak 2005 tarihlerinde Nevşehir ve İzmir'de gerçekleştirildi. Önlisans ve lisans düzeyinde turist rehberliği eğitimi alanların katıldığı sınavlarda önlisans düzeyindeki turizm rehberliği bölümlerinin daha başarılı oldukları ortaya çıktı. Başarılı olan toplam 122 kişiden 80'i önlisans düzeyindeki turizm rehberliği bölümlerinin mezunu iken, lisans düzeyindeki bölümlerden mezun olanların sayısı 42'de kaldı. Önlisans turizm rehberliği bölümleri arasında en fazla başarıyı 14 mezunu ile Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü gösterirken, bunu sırasıyla 13 mezunuyla Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü, 12 mezunuyla Ege Üniversitesi Çeşme Meslek Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü izledi. Lisans programları içerisinde başarılı olanların mezun oldukları okullar arasında ilk sırada 14 mezunu ile Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü bulunurken, bu programı 12 mezunu ile Erciyes Üniversitesi Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü, 10 mezunu ile Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü ve 6 mezunu ile Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Seyahat ve Turizm Rehberliği Bölümü izliyor.

EMITT Fuarı Başarıyla Tamamlandı..
Kısa adı EMİTT olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT) ve HOTEQ, Otel ve Restoran Ekipmanları Fuarı 24-27 Subat 2005 tarihlerinde yapildi. Bu yıl dokuzuncusu gerceklestirilen EMİTT fuarı’nın HOTEQ ve Uluslararası Mutfak Günleri ile aynı zamanda düzenlenmesiyle ziyaretçi sayısında rekor kırıldı. EMİTT ve HOTEQ fuarlarına, bu yıl yurtiçi ve yurtdışından 1500 firma katıldı. Fuarlar toplam 41 bin metrekare alanda gerçekleşti. Fuar kapsamında ayrıca Uluslararası Mutfak Günleri yarışması düzenlendi. Yarışmaya çeşitli ülkelerden 500 usta aşçı katıldı. EMİTT fuarı’na yurtdışından bakanlık ve turizm ofisleri şeklinde 27 ülke katılırken, 18 ülke de çeşitli kurum ve kuruluşlar nezdinde temsil edildi. Yabancı ziyaretçi sayısı bini, profesyonel ziyaretçi sayısı 25 bini, toplam ziyaretçi sayısı ise 140 bini aştı. EMİTT Fuarını düzenleyen Ekin Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Halim BULUTOĞLU, fuara gelen talep üzerine bölgelere ayrılan bölümünü yüzde 40 daha genişlettiklerini kaydetti. EMİTT fuarılarına, mevcutların yanı sıra bu yıl hizmete girecek yeni tesislerin de yoğun ilgi gösterdiğini belirten Halim BULUTOĞLU, gösterilen ilginin kendileri kadar katılımcıları da memnun ettiğini bildirdi. 9. EMİTT'e yerli turizmcilerin yanı sıra yabancı ülkeler de büyük ilgi gösterdi. Fas, Libya, Seyşel Adaları, Endonezya, Lübnan, Tayland, Sırbistan, Gürcistan ve İspanya ilk kez bu yıl EMİTT'e katılırken yurtdışından katılan diğer ülkeler şunlar oldu: Güney Afrika, Bulgaristan, Azerbaycan, Malezya, Hindistan, Romanya, KKTC, Dubai, Sharjah, Mısır, İtalya, Küba, Suriye, Nepal, Lübnan, Ürdün ve Bangladeş, Çin, Nepal, Hırvatistan, İran, Suriye, Fransa, ABD, Fransa, G. Kore, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Finlandiya, Rusya, Macaristan, Beyaz Rusya, Ermenistan ve Filistin. EMITT fuarı-2005 ile ilgili ayrıntılı bilgiler için "tık"layınız.http://www.emittistanbul.com/

Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Derneği Çalışmalarına Başladı..
Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Derneği kuruluş işlemlerini tamamlayarak çalışmalarına başladı. Kuruluş amacı; yurtiçi ve yurt dışında pazarlama biliminin gelişmesini, bilimsel çalışmaların ve araştırmaların özendirilmesine, öğretim elemanlarının , eğitimcilerin, uygulamacıların dayanışmasına, eğitim hizmetlerinin verimli ve etkin düzeyde uygulanmasına ve mesleğin gelişmesine yönelik katkı ve etkinliklerde bulunmak olan Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Prof. Dr. M. Mithat ÜNER getirilirken, yönetim kurulu üyeliği görevlerinde ise Prof.Dr. M.Mithat Üner, Prof.Dr. Şükrü AKDOĞAN, Prof Dr. Doğan Yaşar AYHAN, Prof Dr. Cemal YÜKSELEN ve Prof.Dr. Sahavet GÜRDAL bulunuyor. Dernek ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.
http://www.pazarlama.org.tr/

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, "EU+1 European Awareness and Intercomprehension Projesi"nin Türkiye Ortağı..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, "EU-1 European Awareness and Intercomrehension Projesi" hazırlayan ortak grubun içerisinde yer aldı. Temel hedefi; anadilini konuşan bir kimsenin, anadilini hiç bilmeyen/konuşamayan veya sınırlı olarak öğrenmiş olanlara (muhataplarına) anlaşılır kılınmasını amaçlamaktadır. Avrupa Birliği'nin çok dilli ve çok kültürlü ortamına üye ülkelerin adaptasyonunu kolaşlaştırmaya yönelik olan ve bu bağlamda turizmn sektörüne de hizmet etmesi öngörülen projenin hedefleri arasında ayrıca; (1) aynı ana dili konuşmayan kişilerin iletişimine engel olan dil unsurunu aşmak, (2) değişik stratejiler kullanarak birbirlerini anlama yetilerini geliştirmek ve bu sayede ortak bir dil bilinci oluşturmak, (3) diğer dillere ve kültürlere karşı olumlu tutum geliştirilmesini sağlayarak, dil öğrenme isteklerini artırmak, yer almakdadır. Avrupa bilinci, 'intercomprehension bilinci' ve 'intercomprehensiona katılma' konusunda istekliliği attırmayı amaçlayan ve 2003-2006 yıllarını kapsayan projeyi PT (Universite Catholique Portugaise) koordine ediyor. Projeye ortak olan ülkeler arasında AT (Universitat Salzburg), BE (University of Antwerp), BG (Sofia University), ES (Institut d'Education Secondaire), FR (BTS Audiovisuel du Lycee Rene Cassin), FR (Universite de Paris 3-Sorbonne Nouvelle-Tele 3), GR (University of Athens), IT (Ecole Secondaire Giovanni Falcone), IT (University of Palermo), PT (Ecole superieure d'Education), SE (University of Kalmar), TR (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi) ve UK (University of Strathclyde) bulunmaktadır. Proje hakkında ayrıntılı bilgi için:
http://www.usz.at/eui, İrtibat: Prof. Dra Filomena Capucho, Universidade Catolica Portuguesa, E-posta: fcapucho@crb.ucp.pt

Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülleri..
Türkiye Turizm Yatırımcıları Dernegi (TYD)tarafından her yıl geleneksel olarak verilen "Barlas Küntay Turizm Arastırma Ödülü"nün 2004 yılı sahipleri belli oldu. Türkiye Turizm Yatırımcıları Dernegi'nden alınan bilgilere göre; birincilik ödülü, "Her Şey Dahil Sistemi (All Inclusive) Uygulamasının Türkiye Turizmine Etkileri" başlığını taşıyan çalışmaları ile Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Yıldırım Beyazıt ÖNAL, Yrd. Doç. Dr. Erkut DÜZAKIN ve Dr. Hakan ÇİFTÇİ'ye verildi. Mansiyon ödüllerine ise, "Her Şey Dahil (HD) Sisteminin Türk Turizmine Etkileri ve Muğla Bölgesi Örneği" başlığını taşıyan çalışması ile Muğla Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Dr. Muhmut DEMİR ile "Her Şey Dahil (All Inclusive) Sisteminin Uygulamasının Türk Turizmi Üzerindeki Etkileri" başlığını taşıyan çalışması ile Yıldız Teknik Üniversitesi Türkan Ayda GÜRKAN layık bulundu. Ödüller, 28 Şubat 2005 tarihinde Ankara Sherotan otelde sahiplerine verildi.

'Tourism Analysis: An Interdisciplinary Journal'ın Yeni Sayısı..
Cognizant Communication Corporation tarafından yayımlanan ve editörlükleri Prof. Muzaffer UYSAL ile Prof. Gedgrey I. CROUCH tarafından yerine getirilen "Tourism Analysis: An Interdisciplinary Journal"ın yeni sayısı (Volume 9, Number 4, 2005) geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında dokuz makale yer alıyor. Dergi ve yayımlanan makaleler ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.
http://www.cognizantcommunication.com/filecabinet/Tourism_Analysis/ta.htm

Gıda Kongresi-2005
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından 19-21 Nisan 2005 tarihlerinde düzenlenecek Gıda Kongresi-2005 çerçevesinde; gıdaların işlenmesi, depolanması ve korunumu, kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel özellikleri ile bu özellikleri oluşturan unsurların gıdanın besin değeri, kalitesi, duyusal özellikleri ve üretim maliyeti üzerine etkilerini irdeleyen özgün bilimsel çalışmalar sunulacağı bildirilmiştir. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.
http://food.ege.edu.tr/izmir2005.htm

Ulastirma ve Turizm Sempozyumu..
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu tarafindan 27-29 Nisan 2005 tarihlerinde Eskisehir'de "Ulastirma ve Turizm Sempozyumu" düzenlenecegi bildirilmistir. Sempozyumda turizmin ulaştırma boyutu ile ilgili çalışmaların sunulacağı ulaşan bilgiler arasında yer almaktadır.
http://www.anadolu.edu.tr/

'Avrupa Birliği’ne Giriş Sürecinde KOBİ’ler: Türkiye ve Benzer Ülke Deneyimleri' Sempozyumu
Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
tarafından 19-22 Mayıs 2005 tarihlerinde "Avrupa Birliği’ne Giriş Sürecinde KOBİ’ler: Türkiye ve Benzer Ülke Deneyimleri Sempozyumu" düzenleniyor. Sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.
http://bandirma.balikesir.edu.tr

'Turizm' Alanındaki Yüksek Lisans Programlarının Sayısı 16'ya Ulaştı..
Türkiye'de "turizm" alanında diploma veren yüksek lisans programlarının sayısı 16'ya çıktı. Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından, Turizm İşletmeciliği Programına 2004/2005 öğretim yılında 20 tezsiz yüksek lisans öğrencisi alınmak üzere sınav açıldığı öğrenildi.

Turizm Haftası, 15-22 Nisan Tarihlerinde Kutlanıyor..
Turizm Haftası, her yıl olduğu gibi bu yılda ülkenin dört yanında çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Düzenlenecek etkinlikler arasında paneller, okullarda konferanslar ile çeşitli yarışmalar yer alıyor.

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerini buluşturan platform için "tık"layınız...
GÖREVE ATANMA/GÖREV YERI DEĞIŞIKLIKLERI

Mutlu DÖNMEZ DOGAN, Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü'nde öğretim görevli olarak göreve başladı.

YENI YAYINLAR

Otel İşletmelerinde Kat Hizmetleri Yönetimi
4. Baskı
Meryem Akoğlan KOZAK
14.5x21.5 cm., 216 sayfa
ISNB 975-8326-18-X
Ankara, Mart 2005
Detay Yayıncılık

www.turizmgazetesi.com
www.turizmdekariyer.com
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
www.turizmforumu.net/
Detay Yayincilik
Akademik Turizm Semineri
Akademik Turizm Bülteni
III. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi
nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.