Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 9, Sayı: 4, Nisan 2008
Arşiv (2000-2008) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazırlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER

Prof. Dr. Fermani MAViş için Ani Kitabi hazirlaniyor..
şubat ayi içerisinde aramizdan ayrilan Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fermani MAViş adina Ani Kitabi hazirlaniyor. Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu yayinlari arasinda yayinlanacak “Prof. Dr. Fermani MAViş Ani Kitabi”nin editörlüğü ayni yüksekokulda görev yapan Doç. Dr. Nazmi KOZAK tarafindan yerine getirilecek. Ani kitabi; hakem-denetimli makaleler, Fermani hocanin akademik çalişmalarinin incelendiği yazilar ve hoca ile ilgili anilar olmak üzere üç bölümden oluşacak. Makale ve yazilarin Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Yazim Kurallari'na göre hazirlanmasi gerekiyor. Makale ve yazilarin en geç 30 Eylül 2008 tarihine kadar Ani Kitabi editörüne gönderilmesi gerekiyor. Ayrintili bilgi için; Doç. Dr. Nazmi KOZAK, E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0222-335 05 80/2128.

Anadolu Üniversitesi İstanbul Sanat ve Kültür Merkezi sanatseverlere kapılarını açtı
Anadolu Üniversitesi tarafından restore edilen; tamamen kültür ve sanat amaçlı faaliyetlerde kullanılacak olan merkez Beyoğlu'ndaki sanat hayatını daha da zenginleştirecek. Akademisyen ve sanatçılara kapılarını açan Anadolu Üniversitesi İstanbul Sanat ve Kültür Merkezi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin resim sergisi ile 4 Şubat 2008 İstanbul'daki sanatseverlerle buluştu. Sergiye katılan ziyaretçiler, Anadolu Üniversitesinin İstanbul'da kültür ve sanat merkezi kurmasından dolayı mutluluklarını ifade ederken, Anadolu Üniversitesinin büyük misyonu ve geleceği aydınlatan sanat ve kültür ağırlıklı vizyonu katılımcılar tarafından dile getirildi. Kültür ve sanat etkinliklerinin sürekliliğinin sağlanacağı Anadolu Üniversitesi İstanbul Kültür ve Sanat Merkezi'nin sanatseverler için sürekli buluşma merkezi haline gelmesi bekleniyor. İstanbul Sanat ve Kültür Merkezi'nde ayrıca Anadolu Üniversitesi yayınlarının ve hediyelik eşyalarının satışının yapılacağı satış ofisleri de yer alıyor.

OTI Şirketler Grubu çalışma arkadaşları arıyor..
Uluslararası arenada uzmanlığını kanıtlamış OTI Şirketler Grubu’nun bünyesinde yer alan ODEON TOURS, HOLIDAY’M ve A CLASS; seyahat acenteciliği alanında Antalya merkez, Alanya, Marmaris, Bodrum ve İstanbul’daki ofisleri ile; BDT Ülkeleri (Rusya Federasyonu, Ukrayna, Moldova, Kazakistan, Gürcistan, Özbekistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Ermenistan), Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Romanya, Bosna Hersek, Sırbistan, Slovenya, İran, İtalya, Bulgaristan, Ürdün, Almanya ve Polonya pazarlarına hizmet vermektedir. İstihdam edilecek elemanlar şu bölümlerde görevlendirilecekler: Operasyon, M.I.C.E (Meetings Incentive Congress Exhibitions), Satış ve Pazarlama, Kontrat, Reklam İşleri, Rezervasyon, İnsan Kaynakları, Kalite Sistem, Müşteri İlişkileri, İdari İşler ve Satın Alma, Muhasebe ve Bilgi Teknolojileri. Adayların, üniversitelerin 2 ve 4 yıllık programlarından mezun veya halen öğrenci olmaları gerekiyor. İhtiyaç duyulan pozisyonlarla ilgili ayrıntılı bilgi www.kariyer.net sitesinde yer almaktadır. Adaylar ayrıca özgeçmişlerini aşağıda belirtilen iletişim adreslerine de gönderebilirler:
E-posta: human.resources@odeontours.com, Faks: 0242-310 83 61

IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin programi ve ödül listesi açiklandi..
23-27 Nisan 2008 tarihlerinde Belek'te Otium Otel Zeynep'te düzenlenecek olan IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'nin programi ve değerlendirmelerde dereceye girenlere verilen ödüller açiklandi. Kongre programina ve ödül listesine ulaşmak için tiklayiniz.
http://www.anatoliajournal.com/kongre/program.htm
http://www.anatoliajournal.com/kongre/odul.htm

Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongreleri etkinlikleri..
22-37 Nisan 2008 tarihleri arasında Belek'te Otium Otel Zeynep'de düzenlenecek Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi"nde düzenlenecek bilimsel oturumlar dışındaki etkinlikler belli olmaya başladı. Sergiler ve çeşitli kuruluşlarca açılacak standlar Kongre süresince katilimcilarca izlenebilecek. Kongre'de OTI Grup, CABI Publishing, Detay Yayıncılık, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, interaktif Yurtdişi Eğitim ve Kariyer Ofisi ve Sun Express açacaklarda standlarda çalışma alanlarına giren etkinlikleri ve yayınları sergileyecekler. Ek olarak, Faik Karahan tarafından hazırlanan "Gökyüzüne En Yakin Bitkiler: Alpin Çiçekler" konulu 101 fotoğrafı ve "Çoruh Vadisi Fotoğraf Sergisi" yer alacak . Serdar Pehlivan da Türkiye'nin tanıtımına yönelik hazırladığı 10 afişi " Türkiye'nin Yurtdisinda Tanitimi için Alternatif Afis Tasarimlari" başlığı altında sergileyecek.

Anadolu Üniversitesi'nde turizm konferansları..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda 12 Mart tarihinde Eskişehir'de faaliyet gösteren Yöre Turizm Tur Operasyonları sorumlusu Uğur ÖZKARATAY "Tur Operasyonlarının Planlanmasında Dikkate Alınması Gereken noktalar" konusunda bir konferans verdi.

TÜCAUM V. Ulusal Coğrafya Sempozyumu 2008..
Ankara Üniversitesi Türkiye Coğrafyası Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜCAUM) tarafından iki yılda bir düzenlenen Ulusal Coğrafya Sempozyumu'nun beşincisi 16-17 Ekim 2008 tarihinde Ankara'da yapılıyor. Türkiye’deki coğrafyacıları ve coğrafya ile yakından ilgili bilim insanlarını her iki yılda bir araya getirerek disiplinlerarası etkileşimi sağlamak, bilimsel ve sosyal dayanışmayı güçlendirmeyi amaçlayan kongre; "Türkiye’nin Arazi Varlığı, Arazi Kullanımı ve Sorunları", " Türkiye Kentlerinde Mekânsal, Demografik, Sosyal-Ekonomik Değişim ve Dönüşümler", "Kuaterner’de Anadolu’da Doğal Ortam Değişimleri", "Küresel İklim Değişikliği ve Türkiye’ye Etkileri", "Sürdürülebilir Turizm" konularında beş seksiyondan oluşuyor.
Ayrıntılı bilgi için. http://tucaum.ankara.edu.tr/sempozyum.htm

Termal ve Maden Suları Konferansi
16 - 22 Mart 2009'da gerçekleştirilecek olan Istanbul 5. Dünya Su Forumuna hazirlik kapsaminda Devlet Su Isleri Genel Müdürlügü Bölge Teskilatlarinca, yerel toplantilar düzenleniyor. DSİ Bölge Müdürlükleri ile üniversiteler, meslek kuruluslari ve sivil toplum örgütlerinin katilimlari ile yapilacak konferanslarin sonuçlari 5. Dünya Su Forumuna taşinacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.
http://www.termalkonferans.aku.edu.tr

"Îşletme Etigi" dalinda en iyi bildiri ödülü..
Mike K. McCuddy, Musa Pinar, Ibrahim Birkan ve Metin Kozak tarafindan hazirlanan "Exploring Gender Differences in Fundamental Moral Orientations: An Empirical Study of the Turkish Hotel Industry" baslikli çalisma, American Society of Business and Behavioral Sciences tarafindan 21-24 Subat 2008 tarihleri arasinda Las Vegas'ta düzenlenen 15. Yillik Konferansi'nda "Isletme Etigi" dalinda en iyi bildiri ödülüne layik görüldü. Konferansla ilgili ayrintili bilgi http://www.asbbs.org adresinden alinabilir.

Online Pazarlama Parişmasi..
(Haber: Ali şükrü ÇETiNKAYA). Google, Aralik-Ocak ayinda yaptiği bir duyuru ile dünya genelinde ilgi duyan öğretim elemanlarinin okullari adina öğrenci gruplarindan oluşturduklari proje ekipleri ile katilabilecekleri "online pazarlama yarişmasi" düzenlemiş bulunmaktadir. Yarişmanin amaci, öğrencilerin teorik olarak öğrendikleri bilgileri gerçek yaşamda uygulama olanaği bulmalarina firsat tanimaktir. Google firmasinin her bir proje grubuna 200$ finansman desteği sağladiği bu yarişmaya, vermiş olduğum Yiyecek içecek Hizmetleri Otomasyon Sistemleri Dersi uygulamasi kapsaminda 10 öğrenci grubu ile kayit yaptirmiş bulunmaktayim ve halen 6 proje grubu bu yarişmada aktif olarak uygulama yapmaktadirlar. Sunduğum 10 proje ekibi ile, Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu olarak bu yarişmada ayni zamanda Selçuk üniversitesini temsil eden tek Yüksekokul olduk, ayrica Türkiye genelinde bu yarişmaya iştirak ederek Türkiye'yi temsil eden 10 farkli üniversiteden biri olduk. Google ilgili web sayfasinda ( http://www.google.com/onlinechallenge/ ) ilan edildiğine göre bu yarişmaya Dünya genelinde 61 Ülkeden 20000 öğrenci kayit yaptirmiş bulunmaktadir. Yarişmada her bir öğrenci grubu birbirinden farkli bir sektördeki işletmeyle doğrudan temasa geçerek bu işletmenin google AdWords reklam aracini kullanarak temsil ettiği işletmeyi tanitmasi istenmektedir. Görüntülenme sayisi, tiklama sayisi, vb. 30'a yakin kriterden oluşan bir algoritma ile proje gruplarinin etkinliği belirlenmektedir. Başarili bulunan Avrupa bölgesi ekipleri Google ingiltere Merkezini, Dünya birinciliği elde edenler ise Amerika Google merkezini ziyaret etmeye hak kazanacaklardir. Yarişmaya katilan her bir öğrenciye ayrica google tarafindan bir katilim sertifikasi da verilecektir. ilk bu yil başlatilan uygulamanin gelecek yillarda da devam edeceği belirtilmiştir. Öğrencilerin derse olan ilgisi ve motivasyonu üzerinde oldukça yararli etkisi olan bu yarişmaya diğer okullardan öğretim elemanlarinin da katilmasini tavsiye ederim

VII. Ulusal Kaplıca Tıbbi ve Balneoloji Kongresi
VII. Ulusal Kaplıca Tibbi ve Balneoloji Kongresi 10 - 12 Nisan 2008, Afyon Oruçoglu Thermal Resort'de yapılıyor. Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali ve Türk Kaplica Tibbi ve Balneoloji Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen Kongre, serbest bildiriler ve çagrili konusmacilarin konferanslarindan olusuyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.istanbul.edu.tr/duyurular/duyuru_icerik.php?973=

"Turizm Okullari ile Deneyim-Birikim Paylaşma Seminerleri" devam ediyor..
Anatolia-TUYED işbirliğiyle düzenlenen “Turizm Okullari ile Deneyim-Birikim Paylaşma Seminerleri”nin üçüncüsü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Turizm Meslek Yüksekokulu'nun yaklaşik 150 öğrencisine verildi. “Dünya ve Türkiye'de Turizmde 2008 Görünümü” başlikli semineri veren TUYED Başkani Kerem Köfteoğlu, geçen yilin verilerini özetledikten sonra bu yil turizmdeki büyümenin sancili olabileceğini dile getirdi.

Uluslararası Medikal Turizm Zirvesi..
Medikal Turizm Derneği tarafından 24-27 Nisan 2008 tarihlerinde Antalya'da, Sungate Port Rolay Otel'de Uluslararası Medikal Turizm Zirvesi düzenleniyor.

Okan Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü konferansları..
Okan Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik Bölümü tarafından "Turizmde Bilgi Paylasimi Günleri" etkinlikleri kapsamında 11 Mart 2008 tarihinde "Sivil Havacılık" konulu bir söyleşi yapıldı. Söyleşi, TÖSHID (Türkiye Özel Sektör Havacilik Isletmeleri Dernegi) Genel Sekreteri Musa Alioglu'nın katılımıyla gerçekleşti. 18 Mart tarihinde Harp Tarihi Uzmani Sayin Necmettin Özçelik “Çanakkale Savasi” konulu bir konferans verdi. Ek olarak, Ekin Grubu Yönetim kurulu başkani Halim BULUTOğLU da 25 Mart 2008 tarihinde “Turizm Tanitiminda Fuarlarin Önemi” konulu bir konferans verdi.

TÜBA Bütünleşik Doktora Programı..
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından düzenlenen bütünleştirilmiş doktora Programı'nın genel amaci ülkemizde yapilmakta olan doktora çalismalarinin bilimsel düzeyini gelismesine ve bilimsel gelisme için gerek duyulan arastırmacı insan gücünün nicelik ve nitelik açısından yükselmesine destek olmayı amaçlıyor. Bu genel amacın yaninda, üniversitelerimizde ortak çalismaya dayalı ve tercihen çok disiplinli mükemmeliyet merkezlerinin oluşmasına ve üst düzey yurtdışı kuruluslarla bilimsel işbirliği olanaklarinin geliştirilmesine katkı saglanması da bekleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.tuba.gov.tr

Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nda konferans..
Electrolux Kurumsal Sefi Ahmet Gülçur Kapadokya Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğrencilerine 22 Şubat 2008 tarihinde Meksika Mutfağı konusunda kuramsel ve uygulamalı eğitim verdi.

EMITT Fuarı rekor katılımla tamamlandı
14-17 Subat tarihleri arasinda 12. kez düzenlenen EMITT (Doğu Akdeniz ve Seyahat Fuarı) rekor düzeyde katilimci ve profesyonel ziyaretçi sayısına ulaşarak bu yılı tamamladi. TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Fuar, 50 ülkeden 2500 katilimci ve 40.000'e yakin profesyonel ziyaretçisi ile bu yil da Avrasya'nin en büyük turizm bulusmasi oldu. Dünyada turizm sektöründe yapilan fuarlar içinde ilk 10'da gösterilen ve siralamadaki yeri 2008 fuariyla ilk 5'e dogru yönelen EMITT için bu yilki katilimcilarin %35'i simdiden 2009'daki yerlerini aldi. Fuarin profesyonellere açik ilk 2 gününde ziyaretçi sayisi 40.000'e ulasti. Bu sayi geçen yil 30.000 idi. Böylelikle profesyonel ziyaretçi sayisinda %30'dan fazla artis gözlendi. Fuarin katilimci sayisi geçen yila göre %30, stand kurulan alan büyüklügü ise %50 artti.

Akdeniz Ülkelerinde Yöresel Ürünler ve Sürdürülebilir Bölgesel Kalkınma Semineri
Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Ülkeleri Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından 24-26 Nisan 2008 tarihinde Antalya'da "Akdeniz Ülkelerinde Yöresel Ürünler ve Sürdürülebilir Bölgesel Kalkınma Semineri" düzenleniyor.
http://www.akdeniz.edu.tr/ercmc/seminer1.htm

Enformasyon Memurluğu Ve Enformasyon Memurluğu Yabanci Dil Sinavlari
1618 Sayili Seyahat Acentalari ve Seyahat Acentalari Birliği Kanunu’nun 10. maddesi son fikrasi ve Seyahat Acentalari Yönetmeliğinin 46. ve devami maddeleri uyarinca yapilacak enformasyon memurluğu ve enformasyon memurluğu yabanci dil sinavlari aşağida belirtilen yer ve tarihlerde TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentalari Birliği) tarafindan yapilacaği duyuruldu. Sinavlar, Adana – Ankara –Antalya –istanbul – izmir – Muğla ve Trabzon illerindeki yapiliyor. Sinavlar; Adana'da ingilizce, Arapça; Ankara'da ingilizce, Almanca, Arapça; Antalya'da ingilizce, Almanca, Farsca, Rusca; istanbul'da ingilizce, Almanca, Arapça, Farsca, Rusca; izmir'de ingilizce, Almanca; Muğla'da ingilizce, Almanca, Rusca ve Trabzon'da ingilizce, Rusca dillerinde yapilacak. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.tursab.org.tr

Uluslararası Veteriner Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Kongresi
Tarım ve Köy işleri Bakanlığı (TKB), Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) ve Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) organizasyonu ile 11–13 Nisan 2008 tarihinde Antalya Topkapı Palace Hotelde ''Uluslararası Veteriner Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Kongresi'' yapılıyor. Kongre temel konuları arasında veteriner halk sağlığı ve gıda güvenliğinin önemi, uluslararası kuruluşların konuyla ilgili politikaları, AB, ABD ve Türkiye'nin konuyla ilgili sistem, mevzuat ve uygulamaları, hayvansal gıda kaynaklı hastalıklar ve yeniden önem kazanmış zoonozlar, hayvan refahı, yem güvenliği ve tüketici yönüyle gıda güvenliği yer alıyor. http://vetfoodcongress2008.org

Türkiye'nin Kıyı ve Deniz Alanları VII. Ulusal Kongresi
Kiyi Alanlari Yönetimi Türkiye Milli Komitesi ve Gazi Üniversitesi'nin işbirliğinde 27-30 Mayıs 2008 tarihlerinde Ankara'da "Türkiye'nin Kıyı ve Deniz Alanları" VII. Ulusal Kongresi" düzenleniyor. Türkiye Kiyilari konferanslar dizini, kiyi ve deniz alanlarinin akilci kullanilmasi ve korunmasi için yararli bilimsel arastirma sonuçlarinin, yönetim politikalarin, örgütlenmelerin ve etkinliklerin tartisildigi, uzmanliklar arasi bir ulusal forum niteligi kazanan kongre hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.kaytmk.org/site/tr

Meeting-Incentive Rehberi 10. yilinda
Meeting-Incentive 10. yilina girdi. Turizm sektörünün öncü yayinlarindan olan Rehber, yeni toplanti ve kongre tesislerini de içerecek sekilde hazirlandi. Turizm sektöründeki kalici yayinlardan biri olma özeligini tasiyan Meeting-Incentive 10. yilina girdi. Rehber, yeni toplanti ve kongre tesislerini de içerecek biçimde hazirlandi. Bütün Türkiye’yi kapsayan ve istikrarli çizgisinden ödün vermeyen Rehber, sektör profesyonellerinin yani sira, Türkiye’nin temsil edildigi önemli meeting-incentive fuarlarinda da yaygin dagitimla kullanima sunuluyor. Istanbul ve Antalya bölgesinde iki destinasyonda bulunan toplanti ve kongre turizmi diger bölgelere dogru da genislemekte. Izmir, Ankara ve Mugla gibi öne çikan sehirlerin yaninda tek tek iller de bu konuda gözle görülür bir atak içinde. Meeting-Incentive bu gelismenin vitrini olarak, önceki yillardaki yayinlarina bakildiginda, genislemenin asamalarini çarpici biçimde sunuyor.

Alanya'da turizm meslek kurslari basladi
Alanya'da Turizm personellerinin mesleki egitimi için Alanya Ticaret ve Sanayi Odasi (ALTSO) tarafindan 12 yildir düzenlenen geleneksel kurslarin ilk dönemi basladi. 6 dalda ücretsiz açilan kurslar 1 Nisan'da sona erecek. ALTSO ile Kültür ve Turizm Bakanligi Turizm Egitimi Genel Müdürlügü isbirliginde, turizmde çalisan personelleri vasiflandirmak ve turizm sektöründeki hizmet kalitesini arttirmak amaciyla açilan kursa 50'ye yakin kursiyer katiliyor. Ön Büro, Yiyecek ve Içecek Üretimi, Yiyecek - Içecek Servis Egitimi, Kat Hizmetleri ile baslayacak olan ücretsiz kurslar, Yöneticilerin Egitimi Kursu ve Sosyal Davranislar Kursu ile 01 Nisan'da sona erecek.

ITB'de "Doğu Akdeniz Ülkelerinde Sürdürülebilir Turizm" konulu toplanti..
Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği Araştirma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.Dr. Metin Kozak, ITB Berlin Fuari kapsaminda düzenlenen Doğu Akdeniz Ülkelerinde Sürdürülebilir Turizm başlikli bir toplantida Türkiye'yi temsil ederek Türkiye'nin Turizm Stratejileri başlikli bir konuşma yapti. Avrupa Yatirim Bankasi'nin 6 Mart 2008 tarihinde Berlin'de düzenlediği toplantida Dr. Kozak, ülkemizdeki turizm sektörünün güncel bir analizini yaparak ispanya ve Yunanistan gibi diğer Akdeniz ülkeleri ile olan rekabet durumuna vurgu yapti. Daha sonra ise, turizm sektörü için belirlenen yatirim ve pazarlama stratejileri için stratejilere ne ölçüde ulaşildiğini analiz eden Dr Kozak, sektörün bundan sonrasi için üzerinde durmasi gereken noktalara değindi. Diğer Akdeniz ülkelerinin bakanlik ya da turizm ofisi düzeyinde temsil edildiği ve sadece davetlilere açik olan toplanti, Fas Turizm Bakani'nin konuşmasiyla ayni gün akşami sonra erdi.

2006 Yılı Ar-Ge Faaliyetleri Anketi Sonuçlari Açiklandi.
Türkiye Istatistik Kurumu tarafindan gerçeklestirilen 2006 yili Ar-Ge Faaliyetleri Arastirmasi sonuçlarina göre; Tam Zaman Esdeger Arastirmaci (TZE) sayisi 42.663'e, TZE Ar-Ge Personeli sayisi da 54.444'e yükselmistir. Ar-Ge harcamalarinin Gayri Safi Yurt Içi Hasila (GSYIH) içindeki payinin % 0,76 oldugu tespit edilmistir. 2006 yilinda Ar-Ge harcamalari satin alma gücü paritesi cinsinden 2005 yilina göre % 11,7 artarak 4.373 milyon ABD Dolari'ndan 4.883 milyon ABD Dolari'na yükseldi.. 2006 yilinda Ar-Ge harcamalarinin % 51,3'ü yüksekögretim, % 37'si ticari kesim ve %11,7'si kamu kesimi tarafindan gerçeklestirildi.. Ar-Ge harcamalari, finanse eden kesimler itibariyla incelendiginde; harcamalarin % 48,6'si kamu kesimi, % 46'si ticari kesim, % 4,9'u diger yurtiçi kaynaklar ve % 0,5'i ise yurtdisi kaynaklar tarafindan karsilandi. 2006 yilinda, Tam Zaman Esdeger Arastirmaci (TZE) sayisi 42.663'e, TZE Ar-Ge Personeli sayisi da 54.444'e yükselmistir. Istihdam edilen 10.000 kisiye düsen toplam TZE Ar-Ge personeli sayisi 26 kisidir.

I. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi..
1. Uluslararası Saglik Turizmi Kongresi 14-17 Mart tarihleri arasinda Antalya'da düzenlendi. Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen Kongre'de sağlık ve termal turizmi özelinde davetli ve serbest bildiriler sunuldu.

Türkiye 10. Gıda Kongresi..
Gıda Teknolojisi Derneği ile Atatürk Üniversitesi'nin işbirliğinde düzenlenen Türkiye 10. Gıda Kongresi, 21-23 Mayıs 2008 tarihlerinde Erzurum'da yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için: http://www.gidakongresi2008.org

I. Güney Marmara Bölgesel Gelişme Sorunları Sempozyumu
Marmara Bölgesi'nin gelişmesine ve sorunlarının çözümüne katkı sağlamak, bölgenin sorunlarını bilimsel düzeyde tartışmak ve ülke gündemine taşıyarak, küreselleşen dünya şartlarında bölgenin üstlenebileceği rolü ve vizyonu tartışmak, bölgenin kamu kurumları ve özel kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu arttırarak sürdürmek, bölgedeki yerleşim, ulaşım, çevre plan ve stratejilerin oluşumuna katkı sağlamak veGüney Marmara’daki iller ve komşu diğer iller/ bölgeler arasında işbirliği sağlamak amacıyla Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından "Güney Marmara Bölgesel Gelisme Sorunlari Sempozyumu" düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.balikesir.edu.tr/duyuru/marmarabrosur08.doc

TUREB ödülleri sahiplerini buldu
21 Subat Dünya Rehberler Günü kutlamalari kapsaminda Turist Rehberler Birligi (TUREB) tarafindan her yil verilen turizmin en iyileri sahiplerini buldu. Internet üzerinden yapilan oylamada belirlenen ödüller; 'Tanitim', 'Sürdürebilirlik', 'Konukseverlik', 'Otantiklik', 'Kültür Turizmi' ve 'Turizm Egitimi' basligiyla 6 dalda verildi. Kültür mirasinin tanitiminda önemli bir görev üstlenen rehberler, verdikleri ödüllerle ilgililer ve kamuoyunun dikkatini tarih-kültür mirasimizin önemi, korunmasi ve sürdürülebilir turizm konusuna çekmeyi amaçliyorlar. TUREB Ödülleri, 'Tanitim', 'Sürdürebilirlik', 'Konukseverlik', 'Otantiklik', 'Kültür Turizmi' ve 'Turizm Egitimi' dallarinda verildi. TUREB ödüllerini kazananların listesi şöyle: Tanıtım; Turizm Brosürü, İstanbul Guide- TUROB, Turizm Reklami, Mekan, 7 Modacı Projesi, Süreli Yayincilik, Cornucapia Magazine, Kitap Yayinciligı, Hey Travel Trends, Seyahat İpuçları; Turizm Yazarligi / Gazeteciligi: Ömer ERBIL - Miliyet Gazetesi; Sürdürülebilirlik, Kültürel Sürdürülebilirlik, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Çevresel Sürdürülebilirlik: Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV); konukseverlik, Savaş BULUT-Konyalı Restoran; otantiklik, Otantik Ürün: Kahve Dünyası, Otantik Yerel Etkinlik: Bergama Kermesi, Otantik Mutfak: Çıya Sofrası; kültür turizmi, Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi, Efes Pilsen, turizm eğitimi, SETUR.

"Turizm Destinasyonu Planlamasi" konulu panel..
istanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi tarafindan 26 Mart 2008 tarihinde "Turizm Destinasyonu Planlamasi" konulu bir panel düzenlendi. panele konuşmaci olarak TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkani Başaran Ulusoy, THY Pazarlama ve Satiş Başkani Faruk Çizmecioğlu, Atlas Proje Geliştirme Başkani Tavid Köletavidoğlu ve istanbul ticaret Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nüzhet Kahraman katildilar.

TUREB ve IBB'den gastronomi egitimleri
Turist Rehberleri Birligi (TUREB)'in Istanbul Büyüksehir Belediyesi Turizm Atölyesi isbirliginde hazirladigi ve 3-8 Mart tarihleri arasinda gerçeklestirilen egitim programinda profesyonel turist rehberleri, Ege, Akdeniz ve Anadolu mutfaginin yani sira Misir Çarsisi, Beyoglu Balik Pazari, Kumkapi Balik Hali, Bayrampasa Sebze ve Meyve Hali ve Nisantasi kafeleri gibi mekanlara gerçeklestirilen gezilerle uygulamali egitim verildi.

Turizm-Otelcilik ve Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifikalı Programı
Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Beypazarı Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, TÖMER ve Magic Life der Club International İşbirliği ile "Turizm-Otelcilik ve Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifikalı Programı" düzenleniyor. 11 Şubat 2008 tarihinde başlayan program, Ankara Üniversitesi'nin Side-Çolaklı ÖRSEM tesislerinde düzenleniyor.

Anatolia dergilerinin bütün sayıları CD'ye aktarıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yayımlanmış bütün sayılarının CD ortamına aktarıldığı bildirildi. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin 1990-2007, Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in ise 1997-2007 yılları arasında yayımlanmış bütün sayıları PDF ortamına aktarıldı ve satışa sunuldu. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.anatoliajournal.com/atad/cd.htm

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Ahmet TÜRKOĞLU
Hizmet Hatasının Telafisi ve Müşteri Tatmini Üzerindeki Etkileri: KKTC’deki Dört ve Beş Yıldızlı Otel ve Tatil Köylerinde Yapılan Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Doç. Dr. Leyla ÖZER
Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Kasım 2007

Burak Murat DEMİRÇİVİ
Otel İşletmelerinde Yıldırma Eylemlerinin İşgören Verimliliğine Etkisi ve İnsan Kaynakları Yönetimi Açısından Değerlendirilmesi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Doç. Dr. Mehmet YEŞİLTAŞ
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Şubat 2008

YENİ YAYINLAR

Yiyecek Içecek Isletmelerinde Gıda ve Personel Hijyeni
Doç. Dr. Nilüfer KOÇAK
Ankara: Detay Yayıncılık
ISBN: 978-9944-223-24-9
16x24 cm., 152 sayfa
Fiyatı: 7,50 YTL

LİNKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

www.ehotelbuild.com/tr

http://www.turizmhabercisi.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
www.turizmforumu.net
http://www.ftnnews.com
www.turizmdosyasi.com
http://www.otelcionline.com
Bibta Veri Bankası
http://www.turkiyeturizm.com
http://www.gulersoy.net
IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi
http://www.sihirlitur.com.
http://www.turizmdebusabah.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.medikongre.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.