Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 10, Sayı: 4, Nisan 2009
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Ulusal Toplu Katalog hizmete girdi..
Türkiye'nin toplu kataloğu (TO-KAT) hizmete girdi. Ülkemizde faaliyet gösteren kütüphanelere toplu olarak erişim ve arama hizmeti veren Ulusal Toplu Katalog'ta tarama yapmak için şu adresin ziyaret edilmesi gerekiyor: http://tokat.ulakbim.gov.tr

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Nisan (2009) ayı etkinlikleri
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda Nisan (2009) ayı içerisinde gerçekleştirilecek etkinliklerin düzenleneceği bildirildi: Çiya Lokantaları Sahibi ve Genel Müdürü Musa DAĞDEVİREN 01 Nisan 2009 tarihinde Lokanta İşletmeciliğinde Ülke Mutfağı, Bolu Koru Otel Genel Müdürü Ali TERZİBAŞOĞLU, 08 Nisan'da Alternatif Turizm, Turing ve Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Yargıtay Onursal Genel Sekreteri Dr. Uğur İBRAHİMHAKKIOĞLU 15 Nisan'da Cumhuriyetimizin İlk Özgün Kurumu: TURİNG (Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu) ve MTA Proje Başkanı Dr. Lütfi NAZİK 29 Nisan'da Dünyada ve Türkiye de Mağara Turizmi, İşletmeciliği ve Kariyer Olanakları konularında birer konferans verecekler. Turizm ve Otelciliği Yüksekokulu bünyesinde ayrıca 16-18 Nisan tarihleri arasında Turizm Öğrencileri Kurultayı ile 20 Nisan'da "Türk Mutfaginda Kahvalti Semineri" düzenleniyor.

Antalya Turizm Endüstrisi Arz-Talep Araştirmasi Kitabi yayimlandi
Antalya yöresine gelen yabanci turistlerin profilinin, beklentilerinin, tatmininin ve sadakatinin belirlenmesi amaciyla Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği ve ICF Airports-Antalya Havaalani işletmesi'nin işbirliğinde gerçekleştirilen Antalya Turizm Endüstrisi Arz-Talep Araştirmasi kitabi geçtiğimiz günlerde yayimlandi. Kitap, 2008 yilinin Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarinda Antalya yöresini ziyaret eden 10.393 yabanci turist üzerine yürütülen araştirmanin bulgu ve sonuçlarini içeriyor.

3. Okul-Sektör Bulusmasi
Geçen yil ikincisini düzenleyen Mugla Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu, Okul-Sektör Bulusmasi'nin üçüncüsüne 27 Mart 2009 Cuma günü evsahipligi yapmaya hazirlaniyor. Etkinligin amaci, okul-sektör arasinda kurulacak bir bag ile turizm isletmelerinin saygin yöneticileri ile turizm ögrencileri arasinda bilgi alisverisinde bulunmalarini tesvik etmek ve buna ek olarak isletmelerin 2009 sezonu için ihtiyaç duyacaklari stajyer ya da personel görüsmelerini birebir yapabilmelerine firsat tanimaktir. Bu kapsamda, Mugla Üniversitesi merkez yerleskesinde yer alan mekanda çesitli turizm isletmeleri ile dernek ya da birliklere ait stantlarin izleyicilerin bilgisine sunulmasi planlaniyor. Bilgi için turizm@mu.edu.tr ya da 0252- 211 18 46 üzerinden iletisime geçilebilir.

Yrd. Doç. Dr. Salih SARAÇ vefat etti
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel işletmeciliği Programi'nda 1984-2004 yillari arasinda öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Salih SARAÇ 19 Mart 2009 tarihinde vefat etti. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi'nden işletme alaninda yapan Dr. Saraç, Hacettepe Üniversitesi'nden Turizm işletmeciliği dalinda "Konaklama işletmelerinde Muhasebe Uygulamalari ve Oran Analizleri" başlikli tez çalişmasiyla yüksek lisans derecesi aldi. Doktora çalişmalarini istanbul Üniversitesi'nde Turizm işletmeciliği dalinda yapan Dr. Saraç, 1989 yilinda "Konaklama işletmelerinde stoklarin denetimi" başlikli teziyle doktora derecesi aldi. Dr. Saraç, emekliğe ayrildiği zamana kadar Hacettepe Üniversitesi'nde görev yapti. Dr. Saraç'in Adim Yayincilik tarafindan yayinlanan 1989 yilinda yayinlanan "Konaklama Muhasebesi" başlikli bir kitabi bulunuyor.

Bozok Üniversitesi'ne bagli olarak Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu
Bozok Üniversitesi Rektörlügü'ne bagli olarak Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Egitim Bakanligi'nin 26/1/2009 tarihli ve 2494, 2495 sayili yazilari üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 2/2/2009 tarihinde kararlastirildı.

Yüzüncü Yil Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu kuruldu..
Yüzüncü Yil Üniversitesi Rektörlügü'ne bagli olarak Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu kurulmasi; Millî Egitim Bakanligi'nin 12/2/2009 tarihli ve 4064 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 25/2/2009 tarihinde kararlastirildi.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu..
Kastamonu Üniversitesi Rektörlügü'ne bagli olarak Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu kurulmasi; Millî Egitim Bakanligi'nin 12/2/2009 tarihli ve 4067 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 25/2/2009 tarihinde kararlastirildi.

Nevsehir Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu..
Nevsehir Üniversitesi Rektörlügü'ne bagli olarak Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu kurulmasi; Millî Egitim Bakanligi'nin 12/2/2009 tarihli ve 4066 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 25/2/2009 tarihinde kararlastirildi. Nevsehir Üniversitesi'nin kurulmasi ile ilgili 29 Mayis 2007 tarih ve 26536 sayili Resmi Gazete'de yayimlanan karar geregince; 1984 yilinda kurulan Nevsehir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun adi degistirilmis; Ticaret ve Turizm Egitim Fakültesi adini almisti. Izleyen dönemde Ticaret ve Turizm Egitim Fakültesi'nin Turizm ve Otelcilik ve Turizm Rehberligi bölümleri Nevsehir Üniversitesi Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi'ne baglanmisti. Izleyen dönemde ise, Ticaret ve Turizm Egitim Fakülteleri'nin Turizm Fakültesi olarak adlari degistirilmisti. Son açilan Yüksekokul ile birlikte Nevsehir Üniversitesi bünyesinde ikisi Fakülte ve bir yüksekokul bünyesinde olmak üzere lisans düzeyinde turizm programi açilmis oluyor.

Deniz Kirliliginin Önlenmesine Yönelik Sürdürülebilir Yat ve Deniz Turizmi Faaliyetlerinin Degerlendirilmesi Çalistayi 2009
Akdeniz üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde, Antalya'da Deniz Kirliliginin Önlenmesine Yönelik Sürdürülebilir Yat ve Deniz Turizmi Faaliyetlerinin Degerlendirilmesi Çalistayi 2009 konulu bir etkinlik düzenleniyor.Deniz ekosistemi ve yat turizminin sürdürülebilirliginin saglanmasi ve sorunlarin çözümüne yönelik katkida bulunulmasi amaçlanan çalıştay ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.akdeniz.edu.tr/muhfak/calistay09/index.htm

Berlin Turizm Borsasi'ni 178 bin 971 kişi ziyaret etti.
11-15 Mart 2009 tarihleri arasinda gerçekleştirilen Berlin Turizm Borsasi'nin toplam 178 bin 971 kişi ziyaret etti. Fuarin profesyonellere açik olan günlerinde 110 bin 857 ziyaretçi kaydedildi. Bu rakam geçen yilin rakamindan 535 kişi fazla olarak gerçekleşti. Bu yil toplam 11 bin 098 katilimcinin yer aldiği fuar, gelecek yil 10-14 Mart 2010 tarihlerinde düzenlenecek.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Mart (2009) ayı etkinlikleri
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda Mart (2009) ayı içerisinde şu etkinlikler gerçekleştirildi: Medisa Turizm Genel Müdürü Sinan KOCAPINAR, 04 Mart tarihinde "Kültür Turizmi"; Ciner Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gülcan TUĞ, 11 Mart'ta "Turizm Gazeteciliği" ve Medisa Turizm Genel Müdürü Sinan KOCAPINAR ile Turizm Eski Bakanı Bahattin YÜCEL'in katıldiği"Türkiye'nin Turizm Politikası" konulu
oturum 18 Mart tarihinde gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi'ne bagli olarak Kesan Yusuf Çapraz Uygulamali Bilimler Yüksekokulu kuruldu
Trakya Üniversitesi Rektörlügü'ne bagli olarak Kesan Yusuf Çapraz Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Egitim Bakanligi'nin 28/1/2009 tarihli ve 2654 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 2/2/2009 tarihinde kararlastirildı.

İki yeni vakıf daha üniversitesi kuruldu..
Gaziantep'te Ipek Kültür ve Egitim Vakfi tarafindan Zirve Üniversitesi ve Istanbul'da Vatan Saglik ve Egitim Vakfi tarafindan Yeni Yüzyil Üniversitesi kuruldu.

Farabi Değişim Programı
Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programına İlişkin Yönetmelik” (Farabi Değişim Programı) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. http://www.yok.gov.tr/duyuru/farabi_duyuru.pdf

Avrupa'da trenle en az edenler; Türkler ve Yunanlılar..
TürkiyeCumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel müdürlüğü'nce hazırlanan 2007 demiryolu istatistiklerine göre Avrupa ülkelerinde trenle en az Türkler ve Yunanlılar seyahat ediyor. Trenle seyahat adenlerin nüfusa oranı Türkler'de yüzde 1,1 ve Yunanlılar'da ise yüzde 0,9 olarak ortaya çıktı. Trenle en çok seyahat eden ülkeler sıralamasında İsviçre en başta bulunuyor. İsviçre nüfusunun yaklaşık yarısı (yüzde 46,4) trenle seyahat ediyor. Bu rakam Avusturyalılar'da yüzde 26,9, Almanlar'da yüzde 22,6, Hollandalılar'da yüzde 20,2 ve İngilizler'de yüzde 19,1 şeklindedir.

2010'a girerken Türk asçiligi nerede?” konulu panel
Food in Life Gastronomi Yayinlari'nin Midtown Hotel, Öztiryakiler, Koza Gida ve Julius Meinl'in destegiyle düzenledigi “2010'a girerken Türk asçiligi nerede?” konulu gastronomi paneli 14 Mart 2009 tarihinde Midtown Otel'de gerçeklesti. Vedat Basaran'in moderatörlügünü yaptigi panele Four Seasons Sultanahmet basasçisi Mehmet Gök, Marriott Hotel basasçisi Eyüp Kemal Sevinç, Istanbul Doors Group mutfak koordinatörü Murat Aslan ve Mövenpick Hotel basasçisi Maximilen J. W. Thomae konusmaci olarak katildi.

Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi'nin 50. yıl katalağu
Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi, 50. yıl etkinlikleri çerçevesinde, belgeliğinde bulunan yapıtların bir araya getirildiği bir katalog/kitap hazırladı. Koordinatörlüğünü ve editörlüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları Bölümü Başkanı ve Çağdaş Sanatlar Müzesi Müdürü Prof. Dr. Atilla Atar’ın yaptığı, metnini ise sanat eleştirmeni Ümit Gezgin’in yazdığı katalogda, 159’u Türk, 50’si yabancı olmak üzere 209 sanatçının toplam 421 yapıtı bulunuyor. Feyhaman Duran’dan Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Georg Baselitz’den Rolf Escher’e kadar yerli ve yabancı pek çok sanatçının yapıtlarının bulunduğu katalog, Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin geçmişte çıkardığı kataloglarına oranla, envanterindeki bütün yapıtları bir araya getirerek, oldukça geniş bir içeriği bünyesinde topluyor.

Prof. Dr. Orhan Kuntay'dan konferans..
Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Orhan Kuntay, 28 Şubat 2009 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Turizm ve Sorunları konulu bir konferans verdi.

ALES ilkbahar Dönemi Başvurulari
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sinavi (2009-ALES ilkbahar Dönemi), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafindan 10 Mayis 2009 tarihinde yalicak. 78 sayili Yükseköğretim Kurumlari Öğretim Elemanlari Kadrolari Hakkinda Kanun Hükmünde Kararname'ye, 5538 sayili Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarinca, yükseköğretim kurumlarinda öğretim görevlisi, okutman, araştirma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacisi kadrolarina açiktan veya öğretim elemani dişindaki kadrolardan naklen atanabilmeleri için ALES sinavindan başarili olmalari gerekiyor. Sinavla ilgili ayrintili bigi için bkz.

EMITT fuarı ziyaretçi rakamları belli oldu
12-15 Şubat 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı ziyaretçi rakamları belli oldu. EMITT fuarının resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre bu yıl 42.500'ü profesyonel ziyaretçi ve 55.000'i de tatilçi ziyaretçi olmak üzere toplam 97.500 kişi ziyeret etti. EMITT ziyaretçileri ile ilgili ayrıntılı bilgiler için bkz. http://www.emittistanbul.com/analiztr.htm

Kuşadası Rehberleri Derneği'nden seminer..
Kuşadası Rehberler Derneği 5-6 Mart 2009 tarihlerinde Aydın'da üyelerine yönelik Zeytin ve Zeytincilik Kursu konulu bir seminer düzenledi.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 39. Maddesi Uyarınca, Doktora Tezleri İle İlgili İnceleme ve Araştırma Yapmak Üzere Yurtdışına Araştırma Görevlisi Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar belli oldu
2547 sayılı Kanun’un 35. maddesi uyarınca, gelişmekte olan üniversitelerimiz adına bir başka üniversitede doktora eğitimi yapan araştırma görevlilerine ve Öğretim Üyesi ve Araştırıcı Yetiştirme Kurulu tarafından belirlenen öğretim üyesi ihtiyacı olan alanlara öncelik vermek şartıyla, doktora eğitiminin ders aşamasını tamamlamış, yeterliğini vermiş ve tez aşamasına geçmiş araştırma görevlilerini kapsayan Yüksek Öğretim Kurulu'nda belbirlenerek yayınlandı. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.yok.gov.tr/duyuru/39_madde/39_ilkeler_karar_sekli.pdf


TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Beril DÖNMEZ
Seyahat Acentasında Çalışan İşgörenlerin İş Doyumu ve Tükenmişlik Düzeyleri Arasındaki İlişki
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Kemal BİRDİR
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ağustos 2008

Yusuf ÖZTAŞBAŞI
Azerbaycan'ın Turizm Coğrafyası
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. HÜLYA KAYALI
İstanbul: Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralık 2008

Hakan OTAR
Konaklama İşletmelerinde Uygulanan Herşey Dahil Sisteminin İşgörenlerin İş Tatmini Üzerindeki Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Muharrem TUNA
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2008


NiSAN (2009) AYI ETKiNLiK TAKViMi

TARiH
ETKiNLiK
DÜZENLEYEN/LER
15-18 Nisan 2009 International Tourism Week Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
16 - 18 Nisan 2009
Turizm Öğrencileri Kurultayi Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu
20 Nisan 2009
Türk Mutfaginda Kahvalti Semineri Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu
23-26 Nisan 2009 Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansi Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
27 Nisan 2009 Çaliştay Duyurusu: "Deniz Kirliliğinin Önlenmesine Yönelik Sürdürülebilir Yat ve Deniz Turizmi Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi Çaliştayi 2009 Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü,
Deniz Ticaret Odasi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfi, Kemer Turkiz Marina
27 Nisan 2009 3. Okul-Sektör Buluşmasi Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

YENI YAYINLAR

Yrd. Doç. Dr. Yaşar Yilmaz
Kamusal ve Toplumsal Yaşamda Görgü ve Protokol Kurallari
Birinci Baski
Detay Yayincilik
Ankara, Mart 2009
16x24 cm., 2008 sayfa
ISBN: 978-9944-223-99-7

Prof. Dr. Cevdet Avcikurt
Turizm Sosyolojisi (Genel ve Yapisal Yaklaşim)
Üçüncü Baski
Detay Yayincilik
Ankara, Mart 2009
16x24 cm., 208 sayfa.
ISBN: 978-975-8326-75-4

Prof. Dr. Necdet Hacioğlu, Yrd. Doç. Dr. Ayhan Gökdeniz, Yrd. Doç. Dr. Yakup Dinç
Boş Zaman ve Rekreasyon Yönetimi (Örnek Animasyon Uygulamalari)
ikinci Baski
Detay Yayincilik
Ankara, Mart 2009
16x24 cm.,
224 sayfa
ISBN: 978-975-8326-63-


GOREVE ATANMA

Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Akın AKSU Profesörlük kadrosuna atandı.

Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi Dekanlığı'na, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abit DEMIRCAN vekaleten atandı.

Doç. Dr. H. Ridvan YURTSEVEN, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökçeada Uygulamali Bilimler Yüksekokulu Müdürlügü'ne asaleten atandi.

Yard. Doç. Dr. Mustafa BOZ, Onsekiz Mart Üniversitesi, Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksek Okulu, Seyahat Isletmeciligi Bölümü'nde ögretim üyesi olarak çalismaya basladı.

LINKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

http://www.turizmdebusabah.com

http://www.spawellnessmagazine.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
www.turizmforumu.net
Bibta Veri Bankasi
www.turizmdosyasi.com
http://www.turizminsesi.com/
http://www.kongremerkezi.net/
http://www.kongre.net
http://www.gulersoy.net
http://www.medikongre.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.