Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 4, Nisan 2010
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Alti yeni Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu..
Beş yeni Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin teklif yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 27/5/2009 tarihli ve 16377 sayili yazisi üzerine ve 2809 sayili yasanin ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 1/2/2010 tarihinde kararlaştirildi. Yeni kurulan okullar şu şekilde siralaniyor: Bolu Üniversitesi Bolu Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Batman Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Gümüşhane Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
, Erzincan Üniversitesi Haci Ali Akin Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu.

Kapadokya kongrelerinde 300 bildiri sunulacak..
25-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda düzenlenecek Kapadokya kongrelerine kabul edilen bildiriler belli. Buna göre; 25-30 Mayis 2010 tarihlerinde düzenlenecek The 5th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure'de: 64 bildiri, 32 doktora tezi ile 17 yüksek tezi olmak üzere toplam 113 çalişma sunulacak. 27-30 Mayis tarihlerinde arasinda düzenlenecek 1. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'ne ise 97 bildiri kabul edildi. Öte yandan, 27-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda düzenlenecek 5. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne de 20 doktora tezi ile 23 yüksek lisans tezi kabul edilirken, serbest bildirilerin değerlendirme sürecisinin devam ettiği bildirildi. Kabul edilen çalişmalarin listesine ulaşmak için aşağidaki linklerin ziyaret edilmesi gerekiyor.
http://www.anatoliajournal.com/conference
http://www.anatoliajournal.com/disiplinlerarasi
http://www.anatoliajournal.com/kongre

Üç yeni Uygulamali Bilimler Yüksekokulu kuruldu..
Üç yeni Uygulamali Bilimler Yüksekokulunun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin teklif yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili yasanin ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 1/2/2010 tarihinde kararlaştirildi. Yeni kurulan okullar şu şekildedir: Afyon Kocatepe Üniversitesi Bolvadin Uygulamali Bilimler Yüksekokulu, Kocaeli Üniversitesi Kandira Uygulamali Bilimler Yüksekokulu ve Süleyman Demirel Üniversitesi Yalvaç Uygulamali Bilimler Yüksekokulu.

11. Ulusal Turizm Kongresi..
ilki 1990 yilinda Dokuz Eylül Üniversitesi Aydin Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan, okul müdürü Prof. Dr. Hasan Zafer Doğan'in gayretleri ile düzenlenen Ulusal Turizm Kongresi'nin 11'incisi, 02-05 Aralik 2010 tarihlerinde Adnan Menderes Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun evsahipliğinde Kuşadasi'nda düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Arama Konferansi Afyonkarahisar'da yapildi..
Anadolu Üniversitesi, 2020 yili hedeflerini ortaya koyacak bir çalişma gerçekleştirdi. Anadolu Üniversitesi'nin 2020 yilina kadarki stratejilerin belirlenmesi ve hedeflerin ortaya konulmasina yönelik üç gün süren arama konferansina 90 öğretim üyesi katildi. Anadolu Üniversitesi’nin geleceğe yönelik projelerini tartişmak, yöngörüsünü şekillendirerek stratejilerini yeniden ele almak amaciyla bir arama konferansi düzenlendi. Anadolu Üniversitesi Arama Konferansi, 19-21 şubat tarihleri arasinda, Rektör, rektör yardimcilari ve danişmanlari, yönetim kurulu ve senato üyeleriyle, merkez müdürlerinin katilimiyla Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Arama konferansina katilan 90 öğretim üyesi, üç günlük çalişmada, Anadolu Üniversitesinin bugününü değerlendirerek, geleceğine yönelik yapilacak çalişmalari tartiştilar. Dünyayi, Türkiye ve Eğitimi değiştirecek akimlarin “beyinfirtinasi” yöntemiyle tartişilmasiyla başlayan arama konferansinda, Anadolu Üniversitesinin güçlü ve zayif yanlari değerlendirilerek, Gelecek Tasarimi 2020 başliğiyla vizyon, misyon, ana hedefler ve yeni atilim ivmeleri görüşüldü.

Turing'in Dünü, Bugünü ve Yarini konulu konferans..
Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Turistik işletmeler Koordirnatörü Kaner şanyüz, 3 Mart 2010 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerine "Turing'in Dünü, Bugünü ve Yarini konulu bir konferans verdi.

Kaplica ve Sağlik Turizmi konulu konferans..
Balçova Termal Otel Genel Müdürü Turabi Çelebi, 17 Mart 2010 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerine Kaplica ve Sağlik Turizmi konulu bir konferans verdi.

Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin bölümleri belli oldu..
Nevşehir Üniversitesi bünyesinde kurulan Turizm Fakültesi'nin bölümleri belli oldu. Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesinde Turizm işletmeciliği, Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatlari ile Rekreasyon Yönetimi bölümlerinin açilmasi konusundaki öneri, Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Foça Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun adi değiştirildi..
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Foça Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun adinin Reha Midilli Foça Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmesi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 9/2/2010 tarihli ve 2144 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2010 tarihinde kararlaştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri..
Akdeniz Üniversitesi tarafindan bir önceki yil içinde çevre değerlerinin korunmasi ve geliştirilmesine hizmet etmiş kişi, kurum ve kuruluşlara verilen Çevre Hizmet Ödülleri’ne başvurular 02 Nisan 2010 tarihine kadar yapilabilir. Bu yil on üçüncüsü gerçekleştirilecek olan “Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri-2009” için değerlendirmeler sunulan gerekçeli dosyalarin incelenmesi üzerinden yapildiğindan, önerilerin dosya ile yapilmasi gerekiyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Uluslararasi Kazdağlari ve Edremit Sempozyumu
Geçmişten günümüze Kazdağlari, Edremit, Edremit Körfezi ve yakin çevresi ile ilgili çalişma yapan yerli akademisyenler ile Akdeniz Havzasi’nin değişik yerleri ile ilgili çalişan yabanci bilim insanlarini bir araya getirmek deneyim ve araştirma sonuçlarini paylaşmak, uluslararasi işbirliği imkânlarini geliştirmektir amaciyla 22-24 Ekim 2010 tarihlerinde Edremit'te Uluslararasi Kazdağlari ve Edremit Sempozyumu düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

TUREB Ödülleri dağitildi..
21 şubat Dünya Rehberler Günü kutlamalari kapsaminda her yil verilmekte olan, geçtiğimiz yillarda basin ve kamuoyunda büyük yanki uyandiran turizmin en iyilerinin internet üzerinden yapilan oylamayla seçildiği TUREB Ödülleri 21 şubat 2010 Pazar günü Divan Kuruçeşme'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. TUREB Ödülleri, ''Tanitim'', ''Sürdürebilirlik'', ''Konukseverlik'', ''Otantiklik'', ''Kültür Turizmi'' ve ''Turizm Eğitimi'' dallarinda olmak üzere 6 dalda verildi.

VIII. Ulusal Kaplica Tibbi ve Balneoloji Kongresi..
VIII. Ulusal Kaplica Tibbi ve Balneoloji Kongresi ve "Sağlik Turizminde SPA&Wellness Kursu"nun 7-11 Nisan 2010 tarihlerinde, Çeşme Altinyunus Turistik Tesisleri'nde, yapiliyor. Termal/Kaplica Tibbi ve Balneoloji/Hidroklimatoloji alaninda ulusal düzeyde düzenlediğimiz bu kongremizde de en başta termal tip alanindaki hem ülkemiz hem de dünyadaki bilimsel gelişmeler ve araştirmalar ele alinip tartişilacak. VIII. Ulusal Kaplica Tibbi ve Balneoloji Kongresi programi, serbest bildiriler ve çağrili konuşmacilarin konferanslarindan oluşuyor. Serbest bildiriler bölümünde termal/kaplica tibbi alaninda yapilmiş bilimsel çalişmalar, kaplica tedavileri, balneoterapi ve klimaterapi'nin etkinliği ve etkileri üzerine gerçekleştirilen araştirmalar sunulacaği bildirildi.

“Turizm Sektöründe Kadin” konulu panel
Atilim Üniversitesi 2009-2010 Akademik Yili Bahar Dönemi Etkinlikleri kapsaminda, Turizm işletmeciliği bölümü tarafindan 10 mart 2010 Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasinda “Turizm Sektöründe Kadin” konulu bir panel düzenlendi. Panel, Bilkent Üniversitesi Uygulamali Teknoloji ve işletmecilik Yüksekokulu Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yener ERGÜVEN’in yapacaği açiliş konuşmasinin ardindan, Atilim Üniversitesi Turizm işletmeciliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Gonca GÜZEL şAHiN’in başkanliğinda ve Gamze CiZRELi (Big Chefs Restoranlar Zinciri), Ayşegül DURSUN (Utopya World Hotel Antalya), Aysun BiLGiCi (Sheraton Hotel Ankara), Damla KAYA (Valör Turizm), Elif şAHBAZ’in (Chaine Des Rotisseurs 2009 Genç Aşçilar Türkiye Birincisi) panelist olarak katilimlariyla gerçekleştirildi.

istanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Anabilim Dali konferanslari..
istanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müze Yönetimi Anabilim Dali 2010 güz dönemi konferanslari başladi.
Konferanslarin ilki 10 Mart tarihinde Dr. Nuri Özer Erbay tarafindan verilen "Müze Projeleri" ile başladi. 17 Mart 2010 tarihinde ise Türkiye Turing Otomobil Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Trabzon Kültür Ve Tabiat Varliklarini Koruma Bölge Kurul Üyesi Avukat Enver Kibiroğlu "Askeri Müzeler Mevzuatinin Karşilaştirilmasi" konusunda konferans verdi. Önümüzdeki tarihlerin konferans programi ise şu şekildedir: 31 Mart 2010 tarihinde Yük.Rest. Mimar Nilgün Olgun "Yeni Kapi Mevlevihanesi’nin Müze Dönüşüm Projesi" ve 7 nisan 2010 tarihinde ise istanbul Kültür Üniversitesi Sanat Tasarim Fakültesi Sanat Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Dr. Güzin Ilicak "Müze Kurumsal Kimlik-imaj Yönetimi" konusunda konferans verecek. Konferanslar, istanbul Üniversitesi, Merkez Kampusü , Stratejik Araştirmalar Merkezi (SAM), Eski Rektörlük Binasi, 34452 Beyazit - istanbul adresinde düzenleniyor.

EMITT fuarini 113 bin kişi ziyaret etti..
11-14 şubat’ta istanbul Beylikdüzü’nde yapilan 14. Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari (EMITT), bu yil yüzde 33’lük bir artişla ziyaretçi sayisinda rekor kirdi. 113 bin 370 ziyaretçiyi ağirlayan Fuar, dünyanin ve Türkiye’nin dört bir yanindan profesyonel katilimci sayisini da 3.000’den 3.500’e çikartmayi başardi. 11–14 şubat tarihleri arasinda 14. kez düzenlenen Doğu Akdeniz ve Seyahat Fuari (EMITT), bu yili da rekor düzeyde rakamlarla kapadi. Dünyanin 60 ülkesinden ve Türkiye’nin dört bir yanindaki 100’ü aşkin il ve beldeden gelen turizm profesyonellerini tatilseverlerle ayni çati altinda buluşturan EMITT Fuari, geçen seneye oranla yüzde 33’lük bir artiş elde ederek toplam ziyaretçi sayisini 113 bin 370’e ulaştirdi. Bu kapsamda geçen yil 42 bin olan profesyonel ziyaretçi sayisini yüzde 14 oraninda artirarak 47 bin 880’e yükselten EMITT Fuari’nin tatilci ziyaretçi sayisi da yüzde 18’lik bir artişla 65 bin 490’a ulaşti.

Profesyonel Turist rehberliği Yönetmeliği'nde Değişiklik yapilmasina Dair Yönetmelik..
25/11/2005 tarihli ve 26004 sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği'nin bazi maddelerinde değişiklik öngören Yönetmelik 24 şubat 2010 tarih ve 27503 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarakk yürürlüğe girdi. Ayrintili bilgi için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Meltem CABER
Tur Operatörü-Seyahat Acentesi Elektronik Müşteri ilişkileri Yönetiminde Web Sitesi Kalitesinin Memnuniyet ve Güven Üzerine Etkisi
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. A. Akin Aksu
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: şubat 2010

GÖREVE ATANMA

Doç. Dr. Dündar DENiZER, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda Müdür Yardimciliği görevine getirildi.

Yrd. Doç. Dr. Medet YOLAL, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda Müdür Yardimciliği görevine getirildi.

Arş. Grv. Ali AVAN, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Araştirma Görevlisi olarak göreve başladi.

Dr. Aziz Gökhan ÖZKOÇ, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile Dinçerler Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandi.

Öğr. Gör. Dr. Erkan AKGÖZ, Selçuk Üniversitesi, Beyşehir Ali Akkanat Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokuluna Müdür Yardimcisi olarak atandi.

YENI YAYINLAR

Yavaş Hareketi
Birinci baski

H. Ridvan Yurtseven, Ozan Kaya, Serhat Harman
Detay Yayincilik
14.5 x 21.5 cm.,, 120 Sayfa
ISBN 978-605-5681-48-7
Fiyati: 8,00 TLLINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler işbirliği anlaşmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link işbirliği için nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.