Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 12, Sayi: 4, Nisan 2011
Arşiv (2000-2011) ve orijinal metin için tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

A. Ü. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi Nisan ayi etkinlik programi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nde her ay düzenli olarak gerçekleştirilen etkinliklerin Nisan 2011 etkinlik takvimi belli oldu. Birim'in Nisan 2011 etkinlik listesine ulaşmak için tiklayiniz.

“Antik Efes’in Kursun Tesseralari” konulu konferans..
Kusadasi Turist Rehberleri Dernegi KURED’in, Selçuk Belediyesi ve Efes Müze Müdürlügü'nün katkilariyla düzenledigi Mart ayi etkinlikleri devam ediyor. Etkinlik kapsaminda 24 Mart 2011 Persembe günü Efes Müzesi Konferans Salonu’nda “Antik Efes’in Kursun Tesseralari” konulu bir konferans düzenleniyor. Selçuklu Üniversitesi Ögretim Görevlisi Onur Gülbay ile Hasan Kireç’in konusmaci olarak katilacagi konferansa konu olan arastirma, Selçuk Kent Bellegi Merkezi Kültür yayinlari arasinda “Efes'in Kursun Tesseraelari” adiyla kitap halinde yayimlanmisti.

"Disiplin Olarak Turizmin Bilimsel Konumu" konulu arama konferansi..
Mugla Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan baslatilan ve ilk iki oturumu geçtigimiz yillarda Bodrum ve Fethiye'de basariyla gerçeklestirilen Akademik Turizm Egitimi Arama Konferansi’nin üçüncüsü, 21-24 Nisan 2011 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi ve Mugla Üniversitesi’nin ev sahipliginde Hilton Resort & Spa Oteli'nin destegiyle Mugla’nin Dalaman ilçesinde gerçeklestiriyor. Geçen yillarda düzenlenen arama konferanslarinda, lisans ve lisansüstü düzeylerinde turizm egitiminin iyilestirilmesi konu edilmisti. Bu yil düzenlenecek konferansta ise, konuya daha kapsamli bir açidan yaklasilarak, bir disiplin olarak kabul gören turizmin bilimsel konumunun tartisilmasi ve elde edilen sonuçlarin ilgili taraflarla paylasilmasi hedefleniyor. Bu amaç dogrultusunda, III. Akademik Turizm Egitimi Arama Konferansi’na, turizm ve yakin alanlarda görev yapmakta olan akademisyenlerin yani sira Bilim Felsefesi, Bilim Tarihi, Sosyoloji, Pazarlama, ve Ekonomi vb alanlarda görev yapmakta olan akademisyenlere ek olarak Yüksek Ögretim Kurulu temsilcilerinin de katilimi bekleniyor.

Anadolu Üniversitesi'nde Bilim Tarihi Konferanslari başliyor..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'nde aylik olarak düzenlenen etkinliklere "Bilim Tarihi Konferanslari" da eklendi. Nisan (2011) ayinda başlayacak olan ilk Bilim Tarihi Konferansi'nda Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Önder ORHUN, 12 Nisan 2011 tarihinde "insanlik Tarihi Boyunca Evren Düşüncesinin Gelişimi"ni anlatacak. Bilim Tarihi Konferanslarinin her ay düzenli olarak gerçekleştirileceği bildirildi.

II. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Sergisi, 15 Nisan - 08 Mayis 2011'de..
Bu yil ikincisi düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’na gönderilen eserlerin yer alacaği sergi, 15 Nisan - 08 Mayis 2011 tarihleri arasinda Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi'nde açik olacak. Eskişehir'in Tarihi Odunpazari semtinde yer alan Eğitim Karikatürleri Müzesi hakkinda ayrintili bilgi elde etmek için bkz.

1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarişmasi Sergisi..
Frigya’nin tanitilmasi amaciyla düzenlenen 524 fotoğrafla 139 kişinin yariştiği Frig Kültürel Mirasi ve Frigya temali fotoğraf yarişmasinda sergilenmeye değer bulunan eserler 01-15 Nisan 2011 tarihleri Anadolu Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda sergilenecek. A. Ü. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi tarafindan gerçekleştirilecek sergide 52 eser yer aliyor.

Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'ne EBSCO ve ULAKBiM veri tabanlarindan erişilebiliyor..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nde yayimlanan makalelere TÜiBAK-ULAKBiM Sosyal Bilimler Veri Tabani ile EBSCO Hospitality & Tourism Complete veri tabani üzerinden tam metinli erişim mümkün hale geldi. TÜBiTAK - ULAKBiM Sosyal Bilimler Veri Tabani'nda yer alan tam metinli makalere erişim bir yil gecikmeli olarak erişilebilirken, EBSCO'da erişim güncel olarak yapilabiliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Rekreasyon Bölümü açildi..
Dokuz Eylül Üniversitesi, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu bünyesinde Rekreasyon Bölümü'nün kurulmasi Yüksek Öğretim Kurulu tarafindan onaylandi. Bölüme önümüzdeki dönemde öğrenci alinmaya başlanacaği bildirildi. Yüksekokul ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum yönetimi Anadolu Üniversitesi'nde..
Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’un yönetimi, 29 Mart 2011 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu'nu ziyaret ediyor. Ziyarette, konferans ve ögrencilerle staj olanaklari için mülakat da gerçeklestirilecek.

TUYED'in yeni web sayfasi yayimda..
Kisa adi TUYED olan Turizm Yazarlari ve Gazeticileri Derneği'nin resmi web sayfasi yeniden hazirlandi. TUYED'in yeni sayfasina erişmek için tiklayiniz.

ITB Berlin 2011 tamamlandi..
Dünya'nin en geniş katilimli turizm fuarlarindan ITB Berlin 2011 9-13 Mart tarihleri arasinda gerçekleştirildi. Fuarda bu yil 11.163 katilimci yer alirken, 170 bin ziyaretçi ile 40 ülkeden 1700 gazeteci fuari ziyaret etti.

Doğada Arama ve Kurtarma Sempozyumu
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanliği, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu, Arama Kurtarma Derneği ve Mağaracilik Federasyonu işbirliğinde düzenlenecek olan Doğada Arama ve Kurtarma Sempozyumu, 1-3 Nisan 2011 tarihlerinde Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde yapiliyor. Sempozyumda doğa severler, arama ve kurtarma çalişmalari yapan sivil toplum örgütleri, doğada etkinlik yapan spor federasyonlari, üniversite topluluklari, doğa sporlari ile ilgilenen kulüp ve dernekler ve bu alanda çalişmakta olan araştirmacilari bir araya getirerek güncel bilgileri paylaşmalari amaçlaniyor. Sempozyum düzenleme kurulu olarak sizlere, doğada arama ve kurtarma sporlari etkinliklerine ilişkin genel konularin yani sira disiplinler arasi bilimsel araştirma ve raporlarin izlenebileceği bir sempozyum programi hazirlamaya çalişiyoruz. Sempozyumda, davetli konuşmacilara, sözel ve poster serbest bildirilere yer verilecek. Ayrintili bilgi için bkz.

şaban Ali Yaşaroğlu iTÜ'den ayrildi...
Yillardir istanbul Teknik Üniversitesi Vakfi’na ait Turizm Okulu’nda yöneticilik yapan şaban Ali Yaşaroğlu, buradaki görevinden ayrildi. Yaşaroğlu yayinladiği teşekkür yazisinda, yönetim kurulunun aldiği karar nedeniyle görevinden ayrildiğini açikladi. Yillardir istanbul Teknik Üniversitesi (iTÜ) Vakfi bünyesinde bulunan Turizm Okulu’nda yöneticilik yapan ve turizm sektörüne birçok öğrenci yetiştiren şaban Ali Yaşaroğlu, buradaki görevinden ayrildi. Yaşaroğlu, bugüne kadar çalişmalarinda kendisine destek veren tüm çevrelere teşekkür ederek, şunlari kaydetti: “21 .01.2011 itibari ile iTÜ Vakfi Turizm Okulu ve Konukevi Müdürlüğü görevimden, yönetim kurulumuzun aldiği karar doğrultusunda ayrilmiş bulunmaktayim. Tüm dost ve sevenlerime saygiyla bildiriyorum.”

Anadolu Üniversitesi'nde turizm konferanslari
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu'nda Turizm Seminerleri dersi kapsaminda utfak Sanatlari ve Yönetimi II dersi kapsaminda 14 Mart 2011 tarihinde Osmangazi Üniversitesi Hamer Merkezi Müdürü Ögr. Gör. M. Tekin KOÇKAR “Çerkez Mutfagi”; Kurum Kültürü dersi kapsaminda 16 Mart 2011 tarihinde TRT 1 Spor Spikeri Ersin DÜZEN “Spor ve Turizm” konulu konferans verdi. Öte yandan, Otel Yönetimi dersi kapsaminda 05 Nisan 2011 Sali günü Amara Beach Resort Genel Müdürü Mehmet AYDIN “Sayfiye Otel Isletmeleri ve Müsteri Memnuniyeti” konulu seminer verecek.

Medikongre dergisinin şubat sayisi çikti..
Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizm Dergisi Medikongre'nin şubat 2011 sayisi geçtiğimiz günlerde yayimlandi. Ağirlikli olarak sağlik bilimleri alanlarinda düzenlenen kongrelerin tanitimina ve konuyla ilgili değerlendirmelere yer veren derginin web sayfasina ulaşmak için tiklayiniz.

Türkiye'nin ilk üniversite arkeoloji müzesi açildi
Türkiye'nin ilk üniversite özel arkeoloji müzesi Dumlupinar Üniversitesi'nde (DPÜ) açildi. Müzede, 4 bin yillik yanarak korunmuş insan beyinleri ve mercimek tohumlarinin da bulunduğu Seyitömer Höyüğü'nden çikarilan tarihi eserler sergileniyor.

Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 25. kuruluş yilini kutluyor..
1986-1987 Eğitim-Öğretim yilinda aktif olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bu yil 25. kuruluş yilini düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutluyor. Yüksekokul yönetimi ile mezunlar derneği (ATMED) işbirliğinde düzenlenecek etkinlikler kapsaminda 29 Nisan 2011 tarihinde "Eskisiyle Yenisiyle Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu" konulu dia gösterisi, “Türk Turizm Sektörü Açisindan 2010 Yilinin Değerlendirilmesi ve 2011’den Beklentiler” konulu panel, müzik dinletisi ile dans gösterisi de düzenlenecek. Etkinlikler kapsaminda ayrica kurumdan emekli olmuş akademik ve idari personel ile kuruma emeği geçmiş akademisyenlere plaketlerin verileceği bir tören de düzenlenecek.

Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü kullanima sunuldu..
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), bilimsel çalişmalarda, iletişimde, eğitim ve öğretimde Türkçenin kullanilmasi ve geliştirilmesi amaciyla, 2002 yilinda Devlet Planlama Teşkilati Müsteşarliği’nin desteğiyle Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Projesi’ni başlatmiş ve halen kendi olanaklariyla tasariyi geliştirmeye devam ediyor. Proje ile bilimsel kavram ve terimlerin Türkçe ifade edilmesi ülkemizde bilimsel düşüncenin gelişmesine katkida bulunmasi amaçlaniyor. Tasari, “Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü”, “Doğa Bilimleri Terimleri Sözlüğü”, “Tip Terimleri Sözlüğü” ve “Mühendislik Terimleri Sözlüğü” olmak üzere dört ana alanda yürütülmektedir. ilk olarak 26 alandan oluşan “Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü” bu adreste kullanima sunulmuştur. “Doğa Bilimleri Terimleri Sözlüğü”, “Tip Terimleri Sözlüğü” ve “Mühendislik Terimleri Sözlüğü” kapsamindaki çalişmalar da belli bir aşamaya geldiğinde bu adresten kullanima sunulacak ve tüm sözlükler için kullanicilardan alinan yorumlar değerlendirilerek basima hazirlanacaktir. Tüm bilim insanlarinin ve kullanicilarin desteğiyle geliştirilecek olan bu tasariya tüm ilgililerin katkisi beklenilmektedir. Sosyal Bilimler Terimler Sözlüğü'nün gelecek yorum ve öneriler doğrultusunda geliştirilmesi planlaniyor. Sözlüğe erişmek için tiklayiniz.

Akdeniz Üniversitesi ile POYD arasinda protokol imzalandi..
Akdeniz Üniversitesi turizm işletmeciliği ve otelcilik Yüksekokulu ile ve Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) arasinda eğitim, araştirma, staj, istihdam, ulusal ve uluslararasi katilimli toplanti organizasyonu konularini içeren işbirliği protokolü 23 şubat 2011 tarihinde Calista Otel Belek'te imzalandi.

Aksaray Üniversitesi Doğal ve Kültürel Mirasin Tanitimi Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği yayimlandi..
Aksaray Üniversitesi Doğal ve Kültürel Mirasin Tanitimi Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği, 7 Mart 2011 tarih ve 27867 sayili resmi gazetede yayimlanarak yürürlüğe girdi.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Özlem KÖROğLU
iş Doyumu ve Motivasyon Düzeylerini Etkileyen Faktörlerin Performansla ilişkisi: Turist Rehberleri Üzerine Bir Araştirma
Doktora Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Ocak 2011

Serkan GEYiK
Otel işletmelerinin Web Sayfalarinin içerik Analiziyle Değerlendirilmesi: Marmara ve Akdeniz Bölgesi Butik Otelleri Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet KÖROğLU
Kabul Tarihi: Ağustos 2010

Osman Cenk DEMiROğLU
Impact of Climate Change on Winter Tourism: A Case of Turkish Ski Resorts
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Linda Lundmark
isveç: Umeå University, Department of Social and Economic Geography
Kabul Tarihi: Haziran 2010

Seçkin ESER
Sürdürülebilir Turizm ve Efes Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Çeken
Muğla: Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2011


GÖREVE ATANMA

Doç. Dr. Mustafa Kemal AYDIN, Sakarya Üniversitesi Kirkpinar Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’ne atandi.

Yrd. Doç. Dr. şafak ÜNÜVAR, Selçuk Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda müdür yardimciliği görevine atandi.

Duygu YETGiN, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda öğretim görevlisi olarak göreve başladi.

Arş. Gör. Savas EVREN, Arş. Gör. Gözde TÜRKTARHAN, Arş. Gör. Onur ÇAKIR ve Arş. Gör. Kübra AşAN, Öğretim Elemani Yetiştirme Programi çerçevesinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda görev yapmaya başladilar.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.