Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 5, Nisan 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Turizm ve Rekreasyon araştirma kongreleri Kemer’de başliyor..
Antalya’nin Kemer ilçesinde Majesty Resort Hotel Mirage Park’ta 12 – 15 Nisan 2012 tarihleri arasinda gerçekleştirilecek üç turizm kongresinde 8 salonda 257 bildiri, 16 postar bildiri, dört konferans ve iki de panel yer alacak. Söz konusu kongreler arasinda VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi, II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi ve I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi yer aliyor. Etkinlikler arasinda konferans ve seminerler in de yer alacaği etkinlikleri 380 kişinin katilimi bekleniyor. Kongre genel programi için bkz.

VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi: 2002 yilindan bu yana geleneksel olarak iki yilda bir düzenlenen kongrenin Altincisi, Gazi Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştirma Merkezi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi’nin işbirliğinde düzenleniyor. Kongreye 17’si doktora tezi ve 50’si yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 70 lisansüstü tez çalişmasi sunulacak. Kongrenin araştirma bildirileri bölümünde ise 43 bildiri yer aliyor. VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi’nde geleneksel olarak her kongrede verilen “En iyi doktora tezi”, “En iyi yüksek lisans tezi”, “En iyi araştirma bildirisi” ve doktora tezleri kategorisinde ayrica “Çelik Gülersoy Özel Ödülü” sahiplerini bulacak. Kongre sunum programi için bkz.

II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi: Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenen II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi’nde üç salonda 73 bildiri sunulacak. Kongrede “En iyi disiplinlarasi çalişma ödülü” verilecek. Kongre sunum programi için bkz.

I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi: Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğikimi ve Spor Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenecek I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi’nde iki sayonda toplam 70 bildiri ve 16 poster bildiri yer aliyor. Kongre’de “Rekrasyon alaninda en iyi bildiri” ödülü de verilecek. Kongre sunum programi için bkz.

Turizm Literatürü Araştirmalari Özel Oturumlari: iki özel oturumda Türk turizm literatürünün gelişimi ve ilgili konularda hazirlanmiş 8 bildiri yer alacak. Özel oturum programi için bkz.

Konferanslar, Seminerler: Kongrelerde dört konferans ve iki de panel yer aliyor. Konferanslarin konulari şu şekilde: "Türkiye’nin ilk Oteli: “Hotel d’Angleterre” Avni AKER (Turizmci-Eğitmen), "Bilimsel Yazili Anlatimda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar" (Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi), "Uluslararasi Dergilerde Editörlük ve Hakemlik" (Prof. Dr. Metin KOZAK, Muğla Üniversitesi), "Turizm Basininda Turizm Haberciliğinin Değişimi" (Kerem KÖFTEOğLU, TUYED Başkani) I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi kapsaminda “Rekreasyon Lisans ve Lisansüstü Programlarinin Değerlendirilmesi” ve “I. Rekreasyon Araştirmalari Araştirma Kongresi'nin Değerlendirilmesi” konulu iki panel yer aliyor.

Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri: Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi tarafindan 2008 yilindan bu yana turizm eğitimina ve araştirmalarina katkida bulunanlara verilen "Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri" bu yil dört kişiye verilecek. Plaket töreni 13 Nisan, Cuma günü saat:10:00'da Mirage park Otelinden gerçekleştirilecek. Önceki yillarda verilen ödüller için bkz.

Dumlupinar Üniversitesi Tavşanli Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu
Dumlupinar Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Tavşanli Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 7/2/2012 tarihli ve 3164 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 17/2/2012 tarihinde kararlaştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 14/2/2012 tarihli ve 4200, 4204 sayili yazilari üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/2/2012 tarihinde kararlaştirildi.

Trakya Üniversitesi Uzunköprü Uygulamali Bilimler Yüksekokulu kuruldu
Trakya Üniversitesi Rektörlüğün'e bağli olarak Uzunköprü Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nun kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 14/2/2012 tarihli ve 4209 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27/2/2012 tarihinde kararlaştirildi.

TUREB Ödülleri 9'uncu kez sahiplerini buldu
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Ödülleri, istanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle 9'uncu kez sahiplerini buldu. TUREB'in web sitesi üzerinden yapilan oylama sonucu belirlenen ödüller, 'Tanitim', 'Sürdürebilirlik', 'Konukseverlik', 'Otantiklik' ve 'Turizm Eğitimi' dallarinda olmak üzere toplam beş dalda dağitildi. 2011 yili TUREB Ödülleri'ni kazananlarin listesi şöyle: Turizm Broşürü: Destination Cappadocia, Süreli Yayincilik: NTV Radyo Laterna - Özge Ersu, Kitap Yayinciliği: Arkeoatlas, Sürdürülebilirlik: Mehmet ihsan şimşek - ibb Park Ve Bahçeler Müdürü, Konukseverlik: Topkapi Sarayi Konyali Restoran Personeli, Otantik Ürün: Türk Kahvesi Derneği, Otantik Mutfak: Nar Lokantasi, Yerel Etkinlik: Klasik Keyifler – Kapadokya, Turizm Eğitimi : Hayri Fehmi Yilmaz.

Uluslararasi inanç Turizmi ve Hoşgörü Kongresi..
Konya Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafindan 9-12 Mayis 2013 tarihlerinde Konya'da "Uluslararasi inanç Turizmi ve Hoşgörü Kongresi" düzenleniyor.

Profesyonel Turist Rehberlerine Yönelik Tarih - Turizm işbirliği ile Yaşayan Tarih Uzmanlik Eğitimleri" konulu projeye ödül..
Dedeman Topluluğu’nun kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’in anisina her yil düzenlenen “Mehmet Kemal Dedeman Araştirma ve Geliştirme Proje Yarişmasi’nin bu yil 8’incisi düzenlendi. 10 şubat 2012 tarihinde istanbul’da yapilan ödül töreninde, madencilik ve turizm olmak üzere iki dalda yarişan projelerin kazananlari belli oldu. Yarişmanin turizm dalinda Mümtaz Peker, "Mutfak Sanatlarini ve Yönetimini Kurumsallaştirma Amaçli Mesleki Eğitim Örgütlemesi" konulu projesiyle birincilik ödülünü kazandi. ikincilik ödülünün sahibi "Profesyonel Turist Rehberlerine Yönelik Tarih - Turizm işbirliği ile Yaşayan Tarih Uzmanlik Eğitimleri" proje konusuyla Ankara Üniversitesi'nden Azade Özlem Çalik ve Kültür ve Turizm Uzmani Emel Kiliç oldu. Üçüncülük ödülünü "Konaklama işletmeleri için Bilgisayar Tabanli Hizmet içi Eğitim Modülü Projesi" konusuyla Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Aziz Gökhan Özkoç, Hakan Kendir ve Merve Tuncel almaya hak kazandi.

"Alman Mutfak Kültürü ve Yemekleri” konulu konferans
Uludağ Üniversitesi, Harmancik Meslek Yüksekokulu’nda, 7 Mart Çarşamba günü saat 10.00’da Teoman Alper KOÇ “Alman Mutfak Kültürü ve Yemekleri” konulu bir konferans verdi. Koç, konferansin ardindan ardindan Balkabaği çorbasi, Peynir pastasi, Kirmizilahana, Hardal Soslu Yumurta, Falscher Hase (Yalanci Tavşan), Königsberger Klopse, Himmel und Erde (Gök ve Dünya), Bienenstich (Ari sokmasi), Firinda Elma menüsü ile bir uygulama yapti.

"Destination Manegement and Branding in the Mediterranean Region:Sustainable Tourism in Times of Crises" adli konferans
Destination Manegement and Branding in the Mediterranean Region:Sustainable Tourism in Times of Crises adli konferans 19-21 Nisan 2012 tarihleri arasinda Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi'nde gerçekleştirilecektir. Konferans ile ilgli detayli bilgi için bkz.

2. Ulusal Kirsal Turizm Sempozyumu..
2. Ulusal Kirsal Turizm Sempozyumu 20-22 Eylül 2012 tarihleri arasinda Aksaray Üniversitesi'nin evsahipliğinde Aksaray’da yapiliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Ankara Turizm ve Geleceği konulu panel..
Ankara il Kültür Müdürlüğü Turizm Haftasi Etkinlikleri kapsaminda ve Atilim Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölümü’nün organizasyonunda “Ankara Turizmi ve Geleceği” konulu bir panel düzenleniyor. 18 Nisan 2012 tarihinde Saat 13.30’da işletme Fakültesi Cengiz Yenerim Konfernas Salonu’nda düzenlenecek olan panelin Başkanliğini Atilim Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Bölüm Başkani ve MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Gül GÜNEş yapacak. Panel konuşmacilari; Ankara il Kültür Müdürü Doğan Acar, TÜRSAB Başkan Danişmani Alper Maçkan, TÜROFED Genel Sekteri ve Limak Ambassadore Genel Müdürü Savaş Çolakoğlu katiliyor.

Okan Üniversitesi öğrencileri, turizm sektörünün inceliklerini ustalarindan öğreniyor
Okan Üniversitesi Uygulamali Bilimler Yüksekokulu (UBYO) Turizm ve Otelcilik Bölümü, turizm sektörünün özelliklerini ve inceliklerini öğrencileriyle paylaşmak üzere ‘Turizm Seminerleri’ düzenlemeye başladi. Öğrenciler seminerler kapsaminda, otelcilik mesleğinin gereklerini tecrübe sahibi isimlerden öğrenecek. Okan Üniversitesi UBYO Turizm ve Otelcilik Bölümü, öğrencilerinin turizm sektörünü daha yakindan tanimasi için ‘Turizm Seminerleri’ne ev sahipliği yapmaya başladi. Turizm Seminerleri’nin ilk konuğu ise Doubletree by Hilton istanbul Old Town Otel Satiş ve Pazarlama Direktörü ismail inözü oldu.

Çukurova Üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu
Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Sivil Havacilik Yüksekokulu kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 16/1/2012 tarihli ve 1282 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/1/2012 tarihinde kararlaştirildi.

Osmanli Arkeolojisi Seminerleri
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdali tarafindan izmir Fransiz Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda şubat-Nisan 2012 tarihleri arasinda „Osmanli Arkeolojisi Seminerleri” düzenleniyor. Seminerler dizisinde yer alan etkinlikler şu şekildedir: 01 Mart 2012: Yüzüncü Yil Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Antropoloji Bölümü’nden Araş. Gör. Dr. Urungu AKGÜL tarafindan “Osmanli Arkeolojisi’nde Etnoarkeoloji Uygulamalari” konulu konferans; 15 Mart 2012, saat 20.00’de Arkeolog Candan KOZANLI tarafindan “Osmanli Arkeolojisi’nde Arazi Uygulamalari: Alaçati Hagia Triada Kilisesi Kazisi” konulu konferans; 28 Mart 2012, saat 19.00’de Arkeolog Mustafa Anil FEROğLU tarafindan “izmir ili’nde Osmanli Arkeolojisi Uygulamalari: Bir Cami-Kilise. Osmanli Arkeolojisinde "Devşirme" Kavrami” konulu konferans; 11 Nisan 2012, saat 19.00’de Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlik Fakültesi, Mimarlik Bölümü’nden Araş. Gör. Dr. Nezihat KÖşKLÜK KAYA tarafindan “Ege Bölgesi’nde Osmanli Arkeolojisi Uygulamalari: Kula Taptuk Emre Türbesi” konulu konferans.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Hanim Kader şANLIÖZ
Müşteri Yönlü Konaklama işletmelerinde Pazarlama Departmani Yapisi
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. şafak AKSOY
Kabul Tarihi: Ocak 2012

GÖREVE - KADROYA ATANMA

Doç. Dr. Ebru GÜNLÜ, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü başkanlığına atandı.

Gülşen KOCAMAN, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


Otel işletmeciliği
Birinci Baski, şubat 2012
Editör: Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak
Doç. Dr. Mehmet Sariişik, Yrd. Doç. Dr. Çağil hale Özel, Yrd. Doç. Dr. Evrim Çeltek, Yrd. Doç. Dr. Murat Azaltun, Yrd. Doç. Dr. Oktay Emir, Yrd. Doç. Dr. Hülya Kurgun
Ankara: Detay Yayincilik
16 x 24 cm., 320
iSBN 978-605-5437-72-5
Fiyati. 13.50 TL

Konaklama işletmelerinde Konukla iletişim
Birinci Baski, Mart 2012
Dr. irfan Misirli
Ankara: Detay Yayincilik
14,5 x 21,5 cm., 240 sayfa
iSBN 978-605-5437-71-8
Fiyat 12.50 TL

Medikongre / Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 9, Sayi: 91, Mart 2012
Yayinci ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 92 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.