Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 4, Nisan 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Turizm bibliyografyaları internette..
Katip Çelebi'den (1609 - 1657) sonra ülkemizin yetiştirdiği en büyük bibliyograf olan Bülent Ağaoğlu, 1981 yılından bu yana hazırladığı turizmle ilgili 50 bibliyografya çalışmasını araştırmacıların hizmetine açtı. Ağaoğlu, 1981 - 1984 yıllları arasında Hacettepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı'nda hazırladığı "Sistematik Türkiye Turizm İsletmeciligi Bibliyografyası" başlıklı tez çalışması ile başladığı bibliyografya çalışmalarında günümüze kadar pek çok konudan oluşan 255 ayrı bibliyografya hazırladı. Bülent Ağaoğlu, 1981 - 1988 yılları arasında hazırladığı 50 bibliyografya çalışmasını turizm araştırmacılarının hizmetine açtı. Ağaoğlu tarafından hazırlanan turizm konulu bibliyografya çalışmaları, hazırlandıkları dönem itibariyle (örn. 1929 yılına kadar inen çalışmalar) Türk turizm tarihine ışık tutmaktadır. Öte yandan, Ağaoğlu, 1929 -1984 yılları arasını içeren ve yüksek lisans tezi olarak kabul edilen çalışmasının devamını 1985 - 2014 yılları arasını hazırlayarak turizm araştırmacılarının hizmetine sunacağını açıkladı. Bülent Ağaoğlu tarafından turizm araştırmacıların hizmetine sunulan bibliyografyaları incelemek için bkz.

II. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi
Rekreasyon Araştırmaları Kongresi'nin ikincisi, 31 Ekim - 03 Kasım 2013 tarihlerinde Kuşadası'nda, Fantasia De Luxe Otel'de düzenleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde gerçekleştirilecek kongre hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Mardin Artuklu Üniversitesi gastronomi alanında öğretim üyesi arıyor..
Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde Gastronomi alanındaki lisans, yüksek lisans ve açılması plananan doktora programlarında ders vermek üzere öğretim üyesi aranıyor. İsteklilerin ayrıntılı bilgi için Yüksekokul müdürür Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak ile irtibat kurabilirler (E-posta: topraklokman@gmail.com)

III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi
Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi'nin üçüncüsü, 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası'nda, Fantasia De Luxe Otel'de düzenleniyor. Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde gerçekleştirilecek kongre hakkında ayrıntılı bilgi almak için bkz.

Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 2014'te 40'ıncı kuruluş yılını kutluyor..
Aydın Önlisans Yüksekokulu adıyla Ege Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 40'ıncı kuruluş yılını 2014 yılında bir dizi etkinliklerle kutluyor. Kutlama etkinlikleri kapsamında 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası'nda düzenlenecek III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi'nde çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek.

VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırması Kongresi Fantasia Otel'de yapılıyor..
Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin Yedincisi, 03 - 06 Nisan 2014 tarihleri arasında Kuşadası'nda, Fantasia De Luxe Otel'de yapılıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenecek olan kongrede, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde hazırlanmış tezler ile araştırma bildirilerine yer verilecek. Öte yandan, kongrede "özel oturum konuları" kapsamında "Türkiye’de Son 25 Yılda Turizm Literatürünün Gelişimi (1990 – 2014)", "Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi (1990 – 2014" ve "TURİNG, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (1923 – 2013)" olmak üzere üç farklı konuda oturumlar da yer alıyor. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Araştırma ve Uygulama Biriminde iki yılda 132 etkinlik düzenlendi..
Anadolu Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında kurulan ve iki yıllık süreçte 132 etkinlik düzenleyen Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında toplam 70 etkinlik düzenleyecek.
İki yılda 132 etkinlik
Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nde düzenlenen etkinlikler hakkında bilgiler veren Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Kozak, “2010- 2012 yıllarında 30 eğitim, 58 konferans, 5 gezi, 9 sergi, 24 söyleşi, 4 çalıştay, 1 fuar katılım organizasyonu ve bir de seminer olmak üzere 132 etkinlik düzenlendi. Ek olarak, Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi, geçtiğimiz yıl Skal İstanbul Derneği ile Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyelerinin destekleriyle Eskişehir’in kenar semtlerinden bin 300 ilköğretim öğrencisini Eskişehir müzelerini gezdirmeyi amaçlayan bir projeyi başarıyla gerçekleştirdi” dedi.
Mart, Mart, Mayıs /(2013) aylarında 70 etkinlik düzenlenecek..
Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi Bahar 2013 eğitim-öğretim dönemiyle ilgili çalışmalarına üç aydır hazırlanıyor. Birim bünyesinde 15 öğretim elemanının desteği ile sürdürülen çalışmalar sonucunda önümüzdeki Mart, Nisan ve Mayıs aylarında konferans, seminer, kurultay, gezi ve söyleşi olmak üzere 70’in üzerinde etkinlik düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için Birim'in web saylasına bkz.
Nisan ayında 30 etkinlik: Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi Nisan ayında toplam 30 etkinlik düzenliyor. Nisan ayında düzenlenecek etkinlikler arasında I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, III. Turizm Öğrencileri Kurultayı'nın yanı sıra konferans, söyleşi, sanal konferans, eğitim ve geziler yer alıyor.

III. Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18 - 20 Nisan 2013'te Eskişehir'de toplanıyor..
Daha önce Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğrencileri tarafından iki kez gerçekleştirilen Turizm Öğrencileri Kurultayı'nın üçüncüsü 18 - 20 Nisan 2013 tarihlerinde Eskişehir'de, Yunus Emre Kampusu'nda gerçekleştirilecek. Kurultaya ülkemizde lisans düzeyinde halen eğitim-öğretim etkinliklerini sürdüren 69 yüksekokul ve fakülteden öğrenciler delege olarak katılacak. Ayrıntılı bilgi için bkz

I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18 - 20 Nisan 2013'te Eskişehir toplanıyor..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi ile Turizm ve Gezi Kulübü tarafından düzenlenen I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18-20 Nisan 2013 tarihlerinde Eskişehir'de toplanıyor. Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla birinci kurultayın Eskişehir'de düzenleneceği bildirildi. Kurultaya, Türk Cumhuriyetlerinden gelerek Türkiye'deki üniversitelerde lisans düzeyinde turizm öğretimi gören öğrencilerin delege olarak katılabilecekleri açıklandı. Kurultay ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Çeşme’de Dünya miras alanlarının turizm ile ilişkisi tarşılıyor..
Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) “Dünya Mirası Alanlarında Turizm: Zorluklar ve Fırsatlar” konulu semineri 26 Mart 2013, Salı günü Çeşme’de yapılıyor. Toplantıya UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Kishore Rao, Dünya Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS’un Onursal Başkanı Graham Brooks ve çok sayıda ülkeden tanınmış turizmciler, uzmanlar ve Turizm Bakan yardımcıları katılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Eraslan Seminer açılışında bir konuşma yapacağı toplantıda, 27 Mart 2013 Çarşamba günü ise UNWTO Avrupa Komisyonu’nun 55. toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantıda ele alınacak en önemli konulardan biri “ Turizm İçin Küresel Etik Kurallar” adıyla anılan belgenin daha geniş kesimlerce benimsenmesi ve “özel sektör” tarafından imzalanması oluşturuyor.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde Turizm İşletmeciliği alanında doktora programı açıldı..
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi bünyesinde Türkiye’de ilk olmak üzere tamamı İngilizce derslerden oluşan turizm işletmeciliği alanında doktora programı açıldı. Program, 2013-2014 Güz Yarıyılından başlayarak öğrenci kabulüne başlayor. Başvurular ile ilgili bilgiler ve kontenjanlar Ağustos ayı içerisinde http://sosyalbilimler.ikc.edu.tr web adresinde ilan edileceği bildirildi.

Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Programı
Boğaziçi Üniversitesi UBYO Turizm İşletmeciliği Bölümü Güz 2012 döneminde "Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Tezli Yüksek Lisans
Programı'nı" başlattı. Küresel eğilimler doğrultusunda, ülkemizde var olan turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirlik perspektifi içinde ele alınması ve sürdürülebilir turizmi geliştirme çalışmaları için gereksinim duyulan insan gücünün yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu program, ülkemizde turizm alanında sürdürülebilirlik perspektifi içinde eğitim veren ilk ve tek program olma özelliğini gösteriyor. Programın kontenjanı 10 kişidir. Güz 2013 dönemi başvuruları 1-24 Nisan tarihleri arasında yapılıyor. Daha fazla bilgi için bkz.

Kültürel Miras seminerleri..
Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Tezli Yüksek Lisans Programı kapsamında Prof. Dr. Meral KORZAY yönetiminde Kültürel Miras Seminerleri gerçekleştiriliyor. Seminerlerin konuları ve tarihleri şu şekildedir: “Belgrad’tan Kudüs’e Mimar Sinan Eserlerinin Mimari, Kültürel Miras ve Turizm Açısından Değerlendirilmesi”, Prof. Dr. Ahmet Sezgin, 1 Mart 2013; “Management and Development of Industrial Heritage Museums; Case of Rahmi Koç Museum”, Yeşim Anadol Zengin, 7 Mart 2013; “Challenges in Achieving Sustainable Cultural Tourism”, Doç. Dr. Serhan Ada, 7 Mart 2013; “Art Management and Entrepreneurship”, Prof. Dr. Giep Hagoort, 8 Mart 2013; “Göbeklitepe Excavations and Its Impact on the Cultural Heritage Road of Anatolia”, Prof. Dr. Klaus Schmit, 15 Mart 2013; “Visitor Management and Promoting Heritage”, Özgül Özkan, 28 Mart 2013; “Packaging and Selling the Cultural Heritage Assets, Ceylan Pirinçcioğlu, 28 Mart 2013; “Impact of Museums on Cultural Heritage Assets”, Yrd. Doç. Dr. Deniz Ünsal, 11 Nisan 2013; “Ephesus Excavations and Its Impact on Cultural Tourism of the West Coats of Turkey”, Prof. Dr. Sabina Ladstatter, 25 Nisan 2013; “Current Issues of Economic and Socially Responsible Cultural Management Policies”, Prof. Dr. Pier Luihi Sacco, 9 Mayıs 2013; Main Debates in Cultural Policies”, Doç. Dr. Asu Aksoy, 10 Mayıs 2013; Zeugma Excavations and Its Impact on Cultural Tourism, Prof. Dr. Kutalmış Görkay, 16 Mayıs 2013; “Nationalism, Politics, Responsible Cultural Management”, Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, 20 Mayıs 2013; “Çatalhöyük Excavations and Its Impact on Cultural Heritage Road of Anatolia”, Prof. Dr. Ian Hodder, 24 Mayıs 2013.

Turizm Çalıştayları IV..
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü tarafından düzenlenen Turizm Çalıştayları Serisinin dördüncüsü, Oxford Brookes Üniversitesi ve Ege Turizm Derneği işbirliğinde 18 Mart 2013 Pazartesi günü gerçekleştirildi. Çalıştayda“Turizmde Girişimcilik ve Franchising” konusu masaya yatırıldı.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne “En İyi Turizm Fakültesi” Ödülü
Turizmde Yön Verenler (TUR-YÖN) İcra Kurulu Tarafından Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi “2012 Yılının En İyi Turizm Fakültesi” ödülüne layık görüldü.5 Nisan 2013 Tarihinde Zurich Otel İstanbul’da gerçekleştirilecek törende ödüller takdim edilecek.

Trio To Do Danışmanlık - Eğitim ve Medya Şirketi kuruldu..
Şule Billur, Avni Aker ve Emir Hepoğlu Trio To Do Danışmanlık - Eğitim ve Medya Şirketi'ni kurdu. Turizm sektörünün deneyimli üç yöneticisi bir araya gelerek Trio To Do Danışmanlık - Eğitim ve Medya Şirketi adı altında bir şirket kurdular. Üçlü ayrıca, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyosu “Üniversite FM’de 91.3” “Turizm Kulübü” Programını hazırlayıp, sunmaya başladı.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Gülşah AKKUŞ
Yemek Turizmine Katılma Niyeti: Planlı Davranış Teorisi Çerçevesinde Bir İnceleme
Doktora Tezi
Kayseri: Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Şubat 2013
Danışman: Prof. Dr. Orhan ERDEM

Müge AKYILDIZ
Ciddi ve Kayıtsız Katılımcıların Kişilik Özellikleri ile Boş Zaman Tatmini ve Yaşam Tatmini Arasındaki İlişki
Doktora tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Metin ARGAN
Kabul Tarihi: Mart 2013

İlke KAYA
Çekim Unsurları İle Rekreatif Alışveriş, Tatmin ve Yeniden Satın Alma Niyeti Arasındaki İlişki
Doktora Tezi
Eskişehir:  Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Metin ARGAN
Kabul Tarihi: Mart 2013


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin KOZAK, Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Profesör kadrosuna atandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim elemanlarından Dr Alper ASLAN, Doktora sonrası araştırmalarda bulunmak üzere bir yıl süreyle İngiltere'nin Lancaster Üniversitesi'nde görevlendirildi.


TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT OLANLAR

Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. İlhan BÖLÜKOĞLU, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Alternatif Turizm
Birinci Basım
Yrd. Doç. Dr. Aslı ALBAYRAK
Ankara: Detay Yayıncılık
14,5 x 21,5 cm., 288 sayfa
ISBN: 978-605-5216-31-3


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.