Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 4, Nisan 2015
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

7. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı gerçekleştirildi
Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı, Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansları dizisi kapsamında 26-27 Şubat 2015 tarihlerinde Antalya Expo Center'da düzenlendi. Konferans, TUYED Ar-Ge Üyesi ve Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Editörü Prof. Dr. Nazmi Kozak ile Türkiye Aşçılar Federasyonu'nun (TAFED) işbirliğiyle düzenlendi. Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı'nda ülkemizde son yıllarda moda bir alan haline gelen ve üniversitelerde pek çok bölümün açıldığı gastronomi alanı masaya yatırıldı. Arama konferansında gastronomi eğitimi "müfredatlar", "sektörle ilişkiler", "akademik kadrolar", "fiziksel yapı ve bütçe" ve "gastronomi alanının algılanması" olmak üzere altı konu başlığı altında değerlendirildi. 22. Uluslararası Gıda İhtisas Fuarı ve 4. Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı etkinlikleri arasında düzenlenen toplantıya, ilgili taraflar olarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinin başkanları ile öğretim elemanları, aşçılık mesleğini icra edenler, gastronomi alanında araştırmaları ve yayınları bulunanların da içinde olduğu, kamu ve özel sektörden yaklaşık 50 temsilci katıldı. İki gün süren toplantı, SİSMA yöntemiyle Dr. İrfan Mısırlı'nın yönetiminde yapıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda Romanyalı sanatçı Pavel Gabriel Virgil birinci oldu
Bu yıl 6’ıncı düzenlenen ve 60 ülkeden 915 eserin gönderildiği Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda kazanan karikatüristler belli oldu. Yetişkinler ve gençler olmak üzere iki kategoride eserlerin değerlendirildiği yarışmada, yetişkinler kategorisinde Romanya’da Pavel Gabriel Virgil, gençler kategorisinde ise Türkiye’den Sıla Eroğul birinci oldu. Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın 6’ında kazanan karikatüristler belli oldu. 60 ülkeden 915 eserin değerlendirildiği uluslararası yarışmada yetişkinler ve gençler kategorilerinde eserler değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde Romanyalı karikatür sanatçısı Pavel Gabriel Virgil’in eseri birinci olurken, Ukraynalı sanatçı Oleksy Kustovsky ikinci, Bulgaristanlı sanatçı Trayko Popov üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise İranlı karikatür sanatçısı Heibat Ahmadi kazandı. Yetişkinler kategorisinde Farzane Vaziritabar (İran), Marek Simon (Çek Cumhuriyeti), Afri Diyansyah (Endenozya), Alireza Pakdel (İran) ve Hamed Mortazavi Alavi (İran) mansiyon ödüllerini kazandılar. Bu yıl ilk kez verilmeye başlanan 16 ve altındaki yaşlarını karikatür sanatçılarını teşvik etmeyi amaçlayan “Gençler Kategorisi”nde ise Türkiye’den 11 yaşındaki Sıla Eroğul tarafından hazırlanan karikatür birinci oldu. Gençler kategorisinde verilen beş mansiyonu kazanan karikatür sanatçıları ise şu şekilde sıralandı: Arda Yılmaz (14 yaş, Türkiye), Ekim Sarraç (14 yaş, Türkiye), Melisa Demircan (12 yaş, Türkiye), Nehir Ergüven (9 yaş, Türkiye) ve Yasemin Güler (12 yaş, Türkiye). TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle ve Er Yatırım, Concorde De Luxe Resort, Akra Barut, Club Nena, Club Calimera Serra Palace, Beze Global, IC Hotels Green Palace ve GMC Organizasyon sponsorluğunda gerçekleştirilen 6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Antalya’da düzenlenecek törende takdim edilecek. Ödül töreni 24 Nisan, Cuma günü Antalya’da, Akra Barut Otel’de gerçekleştirilecek. Dereceye giren karikatür için bkz.

Turizm - Sağlık ve Hukuk Sempozyumu
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Ankara Üniversitesi Adli Bilimler Enstitüsü'nün işbirliğinde düzenlenen "Turizm - Sağlık ve Hukuk Sempozyumu", 3-5 Nisan 2015 tarihlerinde Nevşehir'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

"Akdeniz Bölgesi'nde Kriz Sonrasında Turizm Sektörünün Yönetimi Konulu" yaz okulu..
Ege Üniversitesi (University of the Agean), Yunanistan'ın Rodos Adası'nda 21-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında "Akdeniz Bölgesi'nde Kriz Sonrasında Turizm Sektörünün Yönetimi" konulu yaz okulu düzenliyor. Turizm alanında tanınmış öğretim üyelerinin ders vereceği yaz okulunda, Akdeniz bölgesi turizm sektörünün önemli özelliklerinin keşfedilmesi, deneyimlerin paylaşılması ve bölge turizminin mevcut kritik durumu ve fırsatlarının tartışılması amaçlanıyor. Katılım ücretinin 400€ olduğu yaz okulu hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Kastamonu Üniversitesi'ne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu
Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307723 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Yüksekokulu'nun (BİTYO/BTİOYO) 40. kuruluş yılı etkinlikleri
Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Yüksekokulu (BİTYO/BTİOYO) 40. kuruluş yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Bilimsel, Kültürel ve Sanatsal faaliyetlerin yanısıra, müzik, folklor gösterisi ve gala gecesinin gerçekleşeceği etkinlikte, kurumda görev yapmış ve emekli olmuş öğretim elemanlarına teşekkür belgesiverilecek. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Antik Yunan ve Roma Mutfağı konulu konferans
Biblioteka Seminerleri dizisi kapsamında Şef Deniz Can Doğan tarafından 23 Mart 2015 Pazartesi günü "Antik Yunan ve Roma Mutfağı; Apicius'un İzinde Antik Yunan ve Roma'da Beslenme, Yemek ve Muftak Kültürü" konulu bir seminer veriyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Er Yatırım ve Yaşar Üniversitesi arasında işbirliği protokolü..
Er Yatırım ve Yaşar Üniversitesi turizm sektörünün en önemli girdilerinden biri olan insan kaynağına yatırım için işbirliği protokolü imzaladı. Er Yatırım ve Turizm A.Ş. ile Yaşar Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde; Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği Bölümü ve Turizm Rehberliği Bölümü, Meslek Yüksek Okulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü ve ayrıca Yaşar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği İngilizce ve Türkçe programları öğrencileri için turizm sektörünün işleyişine ilişkin ders, staj, konferans, kongre gibi konularda geniş kapsamlı işbirliği yapılacak.

Erzincan Üniversitesi Hacı Ali Akın Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nun adı değiştirildi
Erzincan Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Kemaliye Hacı Ali Akın Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nun adının Kemaliye Hacı Ali Akın Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olarak değiştirilmesi; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307714 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Erişilebilir Turizm konulu yaz eğitimi
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü olarak İspanya'dan University of Vigo, Yunanistan'dan University of Piraeus ve Slovenya'dan University of Llubjana ortaklığında, Uluslararası Turizm Yaz Okulu'nun ilkini "Erişilebilir Turizm" konusunda 7-15 Temmuz tarihleri arasında Foca'da gerçekleştiriyor. İngilizce dilinde gerçekleşecek eğitim programı için bkz.

Öğretim Üyesi Geliştirme Çalıştayı
“Center for International Business Education and Research (CIBER) tarafından düzenlenen Öğretim Üyesi Geliştirme Çalıştayı bu yıl 4-7.Haziran.2015 tarihleri arasında Prof. Dr. Tamer Çavuşgil başkanlığında Atlanta-Georgia’da düzenleniyor. Program hakkında detaylı bilgi için bkz.

4. Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon Konferansı
Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon konferanslarının dördüncüsü İstanbul Politikalar Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı ve Uluslararası Biyometeoroloji Derneği işbirliğinde 17-19 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşiyor. Konferans ile ilgili daha fazla bilgi almak ve bildiri göndermek için bkz.

I. Ulusal Turizm ve Mikrobiyal Gıda Güvenliği Kongresi
Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu tarafından I. Ulusal Turizm ve Mikrobiyal Gıda Güvenliği Kongresi düzenleniyor. 17-19 Nisan 2015 tarihleri arasında Manavgat Trendy Aspendos Beach Otel' de düzenlenecek olan kongre ile ilgili detaylı bilgi için bkz.

EMITT fuarı gelecek yıl 20. yılını kutlayacak..
Bu yıl, 19'uncusu düzenlenen EMITT Fuarı'na 71 ülke ve 4.550 kurum, kuruluş ve beldenin katılımıyla gerçekleşti. Fuarı 64.350'si profesyonel, 77.750'si tatilci olmak üzere toplam 142.100 kişi ziyaret etti. 1997 yılında Voyager adıyla düzenlenen EMITT fuarı 8 ülke ile yola çıkmıştı. EMITT fuarı 20. yılda hedef 8 ülkeden 80 ülkeye ulaşmayı hedefliyor. Fuarın gelecek yıl 28-31 Ocak 2016 tarihlerinde düzenleneği açıklandı.

1. Mengen Aşçılık Kampı 25 Nisan da Başlıyor
Türkiye’de eğitim veren üniversitelerin “Aşçılık”, “Gastronomi”, “Gastronomi ve Mutfak Sanatları”, “Mutfak Sanatları ve Yönetimi” programlarında okuyan eğitici ve öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan Mengen Aşçılık Kampı 25 Nisan'da başlıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Bartın Sektörel Kalkınma Sempozyumu
Bartın Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi olarak, 8-9-10 Nisan 2015’te “I. Bartın Sektörel Kalkınma Sempozyumu düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Bülent Ecevit Üniversitesi'ne bağlı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu
Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 14/8/2014 tarihli ve 3364467 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Kocaeli Üniversitesi'ne bağlı Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Kuruldu
Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Sivil Havacılık Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307729 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu
Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Spor Bilimleri Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 9/12/2014 tarihli ve 6255773 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Kırıkkale Üniversitesi'ne bağlı Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu
Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Spor Bilimleri Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307760 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Selçuk Üniversitesi'ne bağlı Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu
Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Spor Bilimleri Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307728 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Gazi Üniversitesi'ne bağlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi kuruldu
Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307727 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Giresun Üniversitesi'ne bağlı Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu
Giresun Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Spor Bilimleri Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307733 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Bülent Ecevit Üniversitesi'ne bağlı Çaycuma Sivil Havacılık Yüksekokulu kuruldu
Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Çaycuma Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 5/2/2015 tarihli ve 1307721 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/2/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

TÜBİTAK İle 14 Üniversite Arasında TTO Destek Programı Sözleşmesi imzalandı
TÜBİTAK 1513&1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Destekleme Programı sözleşmesi imzalandı. Desteklenmesine karar verilen üniversiteler, Ankara, Akdeniz, Atılım, Çankaya, Fırat, Gebze Teknik, Kadir Has, Mersin, Okan, Osmangazi, Pamukkale, Sakarya, TOBB ETÜ ve Trakya Üniversitesi olarak belirlendi.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.Mehmet UMUR
Destinasyon İmajı ve Destinasyon Kişiliğinin, Ziyaretçi Memnuniyeti ve Geleceğe Yönelik Ziyaretçi Davranışı Üzerine Etkisi: Kapadokya Örneği
Doktora Tezi
Nevşehir: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Duygu EREN
Kabul Tarihi: Ocak 2015

Berker ÇİFTÇİ
Beş Yıldızlı Otellerde Aşçılık Eğitimi Alan ve Almayan Yönetici Pozisyonundaki Mutfak Personelinin Gıda Güvenliği Konusundaki Bilgi ve Uygulamaları
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yasemin ERSOY
Kabul Tarihi: Kasım 2014

Jeong-an CHOI
Türkiye'ye Seyahat Eden Güney Koreli Turistlerin Güdülerinin ve Turizm Tercihlerinin Belirlenmesi Konusunda Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet SOMUNCU
Kabul Tarihi: Ocak 2015

Arzu Sibel GÜLTEKİN
Ankara'daki Üniversite Öğrencilerinin Rekreasyonel Eğilimlerinin Saptanması
Tezsiz Yüksek Lisans Dönem Projesi
Ankara: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet SOMUNCU
Kabul Tarihi: Şubat 2015


GÖREVE / UNVANA ATANMA

University of North Carolina Greensboro öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sevil SÖNMEZ Güz 2015 döneminden itibaren University of Central Florida Rosen College of Hospitality Management'de görev yapacak.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat DOĞDUBAY Erdek Meslek Yüksekokulu müdürlüğüne atandı.

Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevine Yrd. Doç. Dr. Tuğrul AYYILDIZ atandı.

Giresun Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Yasin KELEŞ Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde Yrd. Doç. kadrosuna ve aynı fakültede Turizm Rehberliği Bölüm Başkanlığına atanmıştır.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.