Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 17, Sayı: 4, Nisan 2016
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Türkiye Turizm Tarihi Araştırması'nın kapanış kokteyli İstanbul Hilton Oteli'nde yapılıyor
Anadolu Üniversitesi bünyesinde hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi’nin Kapanış Kokteyli 2 Nisan 2016, Cumartesi günü, İstanbul Hilton Oteli’nde yapılıyor. Toplantıya Türk turizminin gelişimine son 50 yılda katkıda bulunmuş kamu ve özel sektörden 200'den fazla turizmci katılıyor. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Türkiye Turizm Tarihi Araştırması kapanış kokteyli cep telefonundan canlı yayımlanacak
Türk turizminin yarım asırlık geçmişine kayıt altına alan Türkiye Tarihi Sözlü Tarih Projesi’nin 02 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilecek kapanış kokteyli “Cep Dergisi” olarak da adlandırılan Travel Bird uygulaması aracılığıyla cep telefonlarından canlı yayımlanacak. Travel Bird Genel Yayın Yönetmeni Kerem Köfteoğlu kapanış kokteylini canlı izlemek isteyen iPhone (IOS) kullanıcıları: https://appsto.re/tr/gEQO9.i   linkinden Android kullanıcıları ise: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hotbird.travelbird   linkinde mobil uygulamayı cep telefonlarına indirmeleri gerektiğini söyledi.

9. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenecek IX. Akadamik Turizm Eğitimi Arama Konferansı 7-9 Nisan 2016 tarihlerinde Kastamonu'da yapılıyor. Turizm Fakülteleri bünyesindeki programların durumlarının gözden geçirilmesi ve olası sorunlara çözüm önerileri önermeyi amaçlayan konferanslar dizisinde şimdiye kadar Rekreasyon Yönetimi ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları blümlerinin durumu geçtiğimiz yıl düzenlenen konferanslar ile incelenmişti. 7-9 Nisan 2016 tarihleri arasında Kastamonu'da yapılacak konferansta ise Turizm Fakülteleri ile önlisans programlardaki Turist Rehberliği bölümlerinin durumu ele alınacak. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansları dizisi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bkz.

Prof. Dr. Hasan Işın Dener adına ödül veriliyor
Hacettepe Üniversitesi'nde 1981 - 2013 yılları arasında Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programında dersler okutan ve tezler yöneten Prof. Dr. Hasan Işın Dener adına 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde özel ödül veriliyor. Özel ödüle değer bulunacak çalışmanın doktora tezleri arasından seçileceği bildirildi. 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi için bkz.

Anadolia Akademisi Konferansları 21 Nisan'da Burdur'da
Anatolia Akademisi Konferansları kapsamında Prof. Dr. Nazmi KOZAK 21 Nisan 2016 tarihinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde "Dünden Bugüne Türkiye Turizm ve Otelcilik Eğitimi" başlıklı bir konferans verecek. Ayrıntılı bilgi için bkz

Anatolia Akademisi Konferansları 17 Mart'ta Kuşadası'ndaydı
Anadolia Akademisi Konferansları kapsamında Prof. Dr. Metin KOZAK 17 Mart 2016 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde "Hakem ve Editör Gözüyle Akademik Yazım Kuralları" başlıklı bir konferan verdi. Konferansa turizm fakültesi öğretim elemanları ile lisansüstü öğrenciler katıldı ve konferans 2,5 saat sürdü. Ayrıntılı bilgi için bkz

Anadolia Akademisi Konferansları 19 Mart'da Alanya'daydı
Anadolia Akademisi Konferansları kapsamında Prof. Dr. Metin KOZAK "Başarılı Bir Uluslararası Kongrenin Düzenlenmesinde İzlenecek Aşamalar" başlıklı bir konferans verdi. Konferansı akademisyenler, sağlık kuruluşları temsilcileri, belediye, kaymakamlık, kalkınma Ajansı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. temsilcileri katıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz

Uluslararası Turizm Karikatürleri Sergisi Burdur'da açılıyor
6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın yeni bir sergisi Burdur'da, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde 18-21 Nisan 2016 tarihlerinde ziyarete açık olacak.

COMU Turizm Fakültesi’nde 4. Turizm Kariyer Günleri gerçekleştirildi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Turizm Fakültesi Turizm Topluluğu’nun organize ettiği 4. Kariyer Günleri 1 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Turizm Fakültesi bünyesinde organize edilen Kariyer Günleri kapsamında, Çanakkale ve Türkiye çapında 36 turizm işletmesi yöneticisi ile fakülte öğrencileri biraraya gelerek staj ve iş imkânları değerlendirildi.

2. Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumu
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi - Nevşehir Valiliği işbirliğinde Damat İbrahim Paşa'nın Muşkara'yı Nevşehir yapan Haziran 1726 tarihli fermanını yayınlamasının 290. yıl dönümü sebebiyle 2-4 Mayıs 2016 tarihleri arasında  "II. Uluslararası Nevşehir Tarih ve Kültür Sempozyumu" düzenleniyor. Birincisi 2011 yılında yapılan sempozyumun ikincisi "Tarih, Kültür, Çevre, Turizm, Sağlık, Ekonomi, İnanç ve Eğitim" alt başlığıyla gerçekleştirilecektir. Ayrıntılı bilgi için bkz.

“Luvi Uygarlığı ve Ege’nin Geç Bronz Çağı
Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM), 7 Mart 2016 günü saat 15.00’de DEÜ, DESEM, Mavi Salon’da bir seminer düzenledi. Dr. Zangger’in konuşma başlığı “Luvi Uygarlığı ve Ege’nin Geç Bronz Çağı" olup, içinde yaşadığımız Ege Bölgesi’nin yaklaşık 3.500 yıl önceki durumu üzerinde duruldu.

EMITT Fuarını 56.124 kişi zayaret etti.
Turizm sektörünü tek çatı altında toplayan, Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT Turizm Fuarını 56.124 kişi ziyaret etti. Fuara 70 Ülkeden toplamda 4.500 kurum, kuruluş ve Türkiye’nin 81 ilinin 200’ün üzerindeki turizm noktaları katılım gösterdi. 
Gösterdikleri ilgi için katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize teşekkür ediyoruz.

TR Dizin Editör Çalıştayı
Türkiye adresli bilimsel süreli yayınların, uluslararası alanda nitelik ve nicelik olarak kalitesinin artırılması, ulusal yayınların görünürlüğünün ve etki değerinin artırılması amacıyla, 11 Nisan 2016 tarihinde TR Dizin Editör Çalıştayı organize edilmiştir. Dergi editörleri, sorumluları ve yayıncılara yönelik olarak düzenlenecek çalıştayda, bilimsel yayın hazırlanması ve yayınlanmasında, hakemlik süreçleri ve etik konular ile bilimsel süreli yayınların kalitesinin ve uluslararası farkındalığın artırılması ve bu süreçlerde karşılaşılabilecek sorunlara çözüm önerileri paylaşılacaktır. Ayrıca, TR Dizin’in önemi ve ülkemize katkısı ile değerlendirme süreçleri  ve kriterleri konusunda bilgi verilerek, bu konulardaki sorunlar tartışılacaktır.GÖREVE / UNVANA ATANMA

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ebru GÜNLÜ Profesörlük kadrosuna atandı.

Beykent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Dr.Perihan PAKSOY Turizm temel alanından Doçent oldu.

Gaziantep Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksekokului öğretim üyelerinden Dr.İbrahim GİRİTLİOĞLU Turizm temel alanından Doçent oldu.

Dr. Hande UYAR, Bartın Üniversitesi İ.İ.B.F. Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. Olarak göreve başladı.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Kemal ÇUBUKCU
Konaklama İşletmelerinde Turistlerin Anadolu Misafirperverliği Algısının Satın Alma Sonrası Tutum ve Davranışlarına Etkisi
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ali YAYLI
Kabul Tarihi: Şubat 2016

Erkan GÜNEŞ
Destinasyon Seçiminde Etkili Olan Destinasyon Kalite Unsurlarının Analizi: Antalya Örneği
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Ufuk DURNA
Kabul Tarihi: Ocak 2016

Çağdaş AYDIN
Türkiye'deki Seyahat Acentalarının Veri Tabanlı ve İlişkisel Pazarlama Yaklaşımlarıyla Müşteri Sadakati Oluşturması Üzerine Bir durum Değerlendirmesi.
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: prof. Dr. Nazmi KOZAK
Kabul tarihi: Ocak 2016


DOKTORA TEZ SAVUNMASI JÜRİ DUYURULARI (Bölüm Sorumlusu: Gözde YILMAZDOĞAN)

Yükseköğretim Kurulu'nun 15 Ocak 2015 tarihinde üniversite yönetimlerine gönderdiği “Lisansüstü Eğitim-Öğretim Programı Açılması ve Yürütülmesine Dair İlkeler”in “C” fıkrasının iki (2) numaralı bendi; “Yeterlilik ve tez savunma toplantıları, dinleyicilerin katılımına açık olarak yapılır. Dinleyiciler, öğretim elemanları, lisansüstü öğrenciler ve alanın uzmanlarından oluşur” denilmektedir. Bu açıklamaya bağlı olarak, bundan sonra bildirilen turizm alanındaki doktora tez savunma sınavları Akademik Turizm Bülteni’ninde duyurulacaktır. (Bilgi için: Gözde Yılmazdoğan, e-posta: gozdeturktarhan@gmail.com)


Tez öğrencisi: Savaş EVREN
Tezin başlığı:Türkiye'de Kış Turizmi Destinasyonlarının Rekabetçi Konumlandırması
Danışman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK
Üniversite/enstitü: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sınavın türü: Doktora Tezi Savunma Sınavı
Jüri toplanma adresi: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yunus Emre Kampusu, Eskişehir
Tarih ve saati: 04 Nisan 2016, Saat: 14:30
Kimler izleyebilir?: Lisansüstü öğrenciler, akademisyenler ve kış turizmi alanıyla ilgili olan sektör temsilcileri
Katılmak için LCV: Gözde TÜRKTARHAN, 01 Nisan 2016, Cuma, E-posta: gozdeturktarhan@gmail.com


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.