Akademik Turizm Bülteni
Yil 2, Sayi 1, Ocak 2001

 

Bülten web adresi:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayanlar:
Nazmi KOZAK - Murat EMEKSİZ
Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu


HABERLER

Docentlik Sinavlari Tartismasi Buyuyor..
Turizm alanindaki docentlik sinavlari ile ilgili son donemde yapılan tartismalar devam ediyor. Daha once Anatolia : Turizm Arastirmalari Dergisi ve Cumhuriyet Bilim-Teknik Dergisi’nde yayimlanan yazi ve haberlerden sonra simdi de Dokuz Eylul Universitesi’nden Prof. Dr. Orhan Icoz, Anatolia : Turizm Arastirmalari Dergisi’nin halen baskida olan yeni sayisinda yer alan yazisindaki görüşleri dikkatleri cekecek nitelikte. Prof. Dr. Icoz yazisinda ; son donemde yogunlasan docentlik basvurularina dikkatleri cekerek, Universitelerarasi Kurul tarafindan docentlik sinavlarinin sinirsiz hak haline getirilmesinin ortaya yeni sorunlar cikaracagini belirtmektedir. Icoz, «… artik sinava girmekle hak kaybi olmadigi icin adaylar kendilerini ciddi bir hazirlik surecinden gecirmeksizin her yil docentlik sinavina rahatlikla basvuracaktir. Nasil olsa bir defasinda insafli(!) bir juriye denk gelebilirsiniz. … » demektedir. Prof. Dr.Icoz yazisinda sonunda yapilmasi gerekenleri su sekilde ozetlemektedir :
1. Docentlik unvani eskiden oldugu gibi kadro kosuluna baglanmalidir.
2. Yardimci docentlik asamasindaki bir adayin docentlige yukseltilmesi icin ez az 3yil ogretim uyeligi yapmasi kosulu getirilmelidir.
3. Turizm alanindaki ulusal ve uluslararasi alanda kabul gormus hakemli dergiler belirlenmeli ve bu dergiler disindaki yayinlar degerlendirme disi birakilmalidir.
4. Turizm alanindaki adaylar yalnizca « Turizm Isletmeciligi » bilim dali altinda acilacak olan alanda basvuruda bulunmalidir.

5. Bilkent Turizm Forumu
Bilkent Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu tarafindan 1996 yilindan bu yana geleneksel olarak gerceklestirilen “Turizm Forumu’nun bu yil besincisi yapiliyor. 8-9 Subat 2001 tarihlerinda Ankara’da Bilkent Otel’de yapilacak olan Forumun konusu “21.Yüzyıl Başlarında Türk Turizminin Yeniden Yapılanması” olarak belirlenmis. 5. Bilkent Turizm Forumu’nda toplam 5 panel yapilacak. Forum ile ilgili daha ayrintili bilgi asagidaki web adresinden edinilebilir:
http://www.tourism.bilkent.edu.tr/conferences/index-t.html

Balıkesir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu 25. Kurulus Yilini Kutluyor
Balikesir Universitesi’ne bagli olarak faaliyetlerini surdurmekte olan Balikesir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu’nun 25. kurulus yili bir dizi etkinlikle kutlaniyor. “Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu” adi altinda 1975-1976 ogretim yilinda egitime acilan ve daha “Balikesir Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu” adi altinda Uludag Universitesi bunyesinde faaliyet gösteren okulun 25. kurulus etkinlikleri kappsaminda, 2-3 Subat 2001 tarihlerinde kutlama programinda paneller ve cevre gezisi yer almaktadır.

MEDİTT Antalya'yı 4200 profesyonel ziyaret etti
Geçen ay Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk incoming fuarı MEDİTT’i 4200 seyahat endüstrisi profesyonelinin ziyaret ettiği bildirildi. MEDİTT Antalya Fuarı’nın sonuç raporunu açıklayan fuarın düzenleyicisi Ekin FuarcılıkGenel Müdürü Hacer Aydın, fuarın her bakımdan amacına ulaştığını belirterek, profesyonel ziyaretçi sayısının da bunu gösterdiğini söyledi. 23-25 Kasım tarihleri arasında üç gün süreyle açık kalan fuarı 30 ülkeden 105 hosted buyer’ın yanı sıra 909 katılımcı ve 80 basın mensubunun ziyaret ettiğini bildiren Aydın, ziyaretçilerin yüzde 79’unu ise profesyonellerin oluşturduğunu söyledi.

Akademik Turizm Haber Bulteni, „ www.turizmgazetesi.com’da..
Akademik Turizm Haber Bulteni’nda yayimlanan haberler, Aralik 2000 sayisindan itibaren www.turizmgazetesi.comda bir ay boyunca okunabilmektedir. Akademik Turizm Haber Bulteni’nin ilgili aydaki sayisini okumak isteyenler , www.turizmgazetesi.com“a baglandiktan sonra sol sutundaki haberler bolumunu ve ardindan da karsilarina cikan sayfadan , „Akademik Haberler’i „tik“lamalari yeterli olmaktadir.

“Prof. Dr. Hasan Olali Ozel Sayisi“, Ocak ayi icerisinde basiliyor..
Turkiye’de turizm alanindaki calismalari taninan Prof. Dr. Hasan Olali’ya armagan iceriginde hazirlanan ozel sayinin son hazirliklari da tamamlanarak onumuzdeki gunlerde baskiya verilmesi qlanlamktadir. Ozel sayida 18 makale yer almaktadir.

TURHIZ Kuruldu. Hedef Sektorde Sertifikasız, Egitimsiz Eleman Bırakmamak.
Otel Temizlik Egitimi ve Dekorasyonu Dernegi (OTED), Temizlik ve Servis Hizmetleri Isverenleri Dernegi (TESHID) ve Turk Lion Beceri Kazandırma Vakfı (TULBEK) tarafından Turizm ve Hizmet Personeli Egitim Merkezi (TURHIZ) kuruldu. Merkezde 9 aylık bir egitim suresinde 4 ay teorik egitim, 4 ay uygulamalı egitim verilecek ve egitim alanlara Milli Egitim Bakanlıgı tarafından sertifika verilecek. TURHIZ şu an, halen otel ve temizlik sirketlerinde calısan hizmet personeli ve bu işi meslek edinmek isteyen adaylara sertifika sahibi olma olanagı sunmayı hedefliyor. Gelecekte hizmet sektörünün tüm birimlerinde branslasmaya yonelik bolum egitimlerini iceren bir okul olmak ise TURHIZ’in uzun vadeli hedefleri arasında.
Turizm ve hizmet sektorunde calısmak isteyen veya halen calısmaya devam eden personelin ihtiyac duyduğu egitim, Milli Egitim Bakanlıgı’na baglı olarak Besiktas-Fulya’daki Halk Egitim Merkezi’nde sunulacak. Egitime baslama tarihi 8 Ocak 2001. Bu uygulamalar hem bakanlıgın tahsis ettigi turizm ve otelcilik binasında, hem de şu an hizmet veren isletmelerde yapılacak. Ayrıca stajlar için de yer belirlenecek. Cesitli isletmelerde calısmıs ve basarısını kanıtlamıs elemanlar, bu stajlardan muaf tutulacak. Gunduz calısanlar icin aksam sınıfları olacak. Egitim bedeli 210 milyon TL.
TURHIZ’e calısmalarında basarılar diliyoruz.

TAMAMLANAN TEZ ÇALIŞMALARI

Cafer Topaloglu
Fethiye Yöresinde Faaliyet Gösteren A Grubu Seyahat Acentalarinda Pazar Bölümleme Hedef Pazar Seçimi Üzerine Bir Arastirma
Yüksek Lisans Tezi
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danisman: Prof.Dr. Ertugrul Çetiner
Temmuz 2000


DEVAM ETMEKTE OLAN TEZ ÇALIŞMALARI

Fatma Kinay
Konaklama Isletmelerinde Sermaye Yapısı Karalarının Firma Değerilemesi Etkisi ve Bir Uygulama
Doktora Tezi
Akdeniz Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu

Ruya Ehtiyar
Uluslararası Konaklama İşletmelerinde Farklı Kültürlere Bağlı Yönetim Anlayışlarının Karşılaştırılmalı Analizi
Doktora Tezi
Akdeniz Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu

Eda Atilgan
Hizmet Kalitesi Yönetimi ve Seyahat Sektörüne Yönelik Bir Uygulama
Yuksek Lisans Tezi
Akdeniz Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu

Yusuf Yilmaz
Alman Turist Yapısındaki Değişimler
Yuksek Lisans Tezi
Akdeniz Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu

Ebru Tarcan
İnsan Kaynakları Yönetiminde Performans Değerlemesi ve Konaklama Sektörüne Yönelik Bir Araştırma
Yuksek Lisans Tezi
Akdeniz Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu

Bahattin Ozdemir
Otel Işletmelerinde Mutfak Yönetimi ve Hersey Dahil Uygulamasının Mutfak Mönetimine Etkileri Uzerine Sektörel Bir Araştırma
Yuksek Lisans Tezi
Akdeniz Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu

Ozlem Ozgur
Marka Yonetimi, Marka Yönetimi Unsurlarından Marka Bağımlılığı ve Tüketici Tercihleri Uzerine Etkisi,Antalya Yöresinde Bir Uygulama Orneği
Yuksek Lisans Tezi
Akdeniz Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu