Akademik Turizm Bülteni
Yil 5, Sayi 1, Ocak 2004

Bültenin önceki sayıları için:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazırlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu


HABERLER

III. Akademik Turizm Semineri, 11-14 Mart 2004 Tarihlerinde..
Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunları Derneği (METIOD) tarafından, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin teknik desteği ile ilki 24-27 Ocak 2002 ve ikincisi de geçtiğimiz yıl 20-23 Mart 2003 tarihlerinde Meryan Otel'de gerçekleştirilen "Akademik Turizm Semineri"nin üçüncüsü, 11-14 Mart 2004 tarihlerinde Kemer'de, Hotel Art Corinthia'da düzenleniyor. Akademik Turizm Semineri, ülkemizde turizm ve ilgili disiplinlerde çalışmalarda bulunan akademisyen ve araştırmacıların araştırma yöntemleri konusundaki bilgi, deneyim ve uygulama birikimlerini artırmak amacıyla gerçekleştirilen, ticari amaç gütmeyen bir etkinlik.
Seminer; başlangıçta turizme yakın alanlarında çalışan akademisyen, araştırmacı ve lisansüstü öğrencilere yönelik olarak düzenlenmeye başlanmış iken, zaman içerisinde pazarlama, iktisat, işletme, iletişim, kamu yönetimi vb. alanlarında çalışan akademisyen ve lisansüstü öğrencilerin de katılımı ile, sosyal bilimler alanındaki bütün akademisyen ve öğrencilerin katılımına açık bir etkinlik haline geldi. III. Akademik Turizm Semineri, 'University of Nevada Harrah College of Hotel Administration' ve Bilkent Üniversitesi ziyaretci ögretim üyelerinden Doc. Dr. Sehmus BALOGLU tarafindan verilecek. III. Akademik Turizm Semineri ile ilgili ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.anatoliajournal.com/seminer

Akademik Turizm Semineri Besinci Yayin Yilina Girdi..
Eylül 1999 tarihinde ilk sayisi yayimlanan Akademik Turizm Bülteni besinci yayin yilina girdi. Türkiyeli ve/veya Türkce konusan turizm ilgili alanlardaki akademisyenler ve arastirmacilar arasinda bilgi iletisim olanaklarinin gelistirilmesi amaciyla hazirlanan Bulten'in önceki yillardaki yayımlanmıs sayilari icin asagida belirtilen web sayfasi ziyaret edilyebilir.
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

AB ve Türkiye Turizmi "Mevzuat-Politikalar-Firsatlar" Semineri..
Türkiye Turizm Yatirimiclari Dernegi'nce 4 Aralik 2003 tarihinde Istanbul'da "AB ve Türkiye Turizmi "Mevzuat-Politikalar-Firsatlar" konulu bir seminer düzenlendi. Seminerde Tulu GÜMÜSTEKIN "Türkiye AB Iliskilerinde Dönüm Yili 2004", Siemon SMID "Üc Aday Ülkede Turizm Sektörü (Türkiye, Güney Kibris, Malta), Metin ERDOGDU "Turizm Yatirimcilari Icin Fon Kaynaklari", Georgios DRAKOPOULOS "Yunanistan Tecrübesi : AB Üyeliginin Turizm Sektörüne Etkileri", Hasan CEMAL "AB Gözüyle Türkiye" konularinda konferans verdiler. Seminerde ayrica "Türkiye AB Iliskileri 'Gelecege Bakis" konulu bir acik oturum da düzenlendi. Acik oturuma konusmai olarak Ilker TÜRKMEN, Yasar YAKIS, Cem DUNA ve Yalcin DOGAN katildi.

EMITT 2004'te "Turizm Okulları Özel Bölümü" Yer Alacak..
26-29 Şubat 2004 tarihlerinde düzenlenecek EMITT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın iki numaralı salonunda turizm okulları'na özel yer ayrılıyor. "Turizm Okulları Özel Bülümü"nde, üniversitelere bagli ve yüksek okulların bünyesindeki turizm-otelcilik bölümlerinin standları yer alacak. Okullar kiraladıkları standlarda programlarının tanıtımını yapacaklar. EMITT Fuarı Direktörü Hacer Aydın tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
"...Bu sene EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı üç salonda yapılıyor. Geçen seneye göre fuar alan olarak %50 oranında büyüdü. Katılımcı ülke sayısı da 35'e çıktı. EMITT'e komşu dört salonun üçünde, HOTEQ-Otel-Lokanta Ekipmanları ve Donanımları Fuarı, birinde ise Uluslararası Mutfak Günleri düzenleniyor. Toplam 35.000 metrekare kapalı alanın kullanıldığı 7 salonda üç uluslararası turizm etkinliği yan yana. EMITT çatısı altındaki 3 salondan biri olan 2. nolu salonun bir bölümünü bu yıl, turizm okullarına ayırdık. Türkiye ve KKTC başta olmak üzere çeşitli ülkelerden turizm okulları, yüksek lisans, lisans ve sertifika programlarını fuarda tanıtma olanağı bulacaklar. Boğaziçi Üniversitesi turizm-otelcilik bölümü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin turizm ve otelcilik programlari fuarın bu bölümünün ilk katılımcıları oldular. Katılmak isteyen okullara özel fiyat uygulanıyor..."
Katılım koşulları hakkında bilgi almak isteyen okullar için iletişim adresi söyle:
Hacer Aydın, EMITT Fuarı Direktörü, hacer@ekinyazim.com, Tel: 0.212. 233 97 54/191

II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi'ne Kabul Edilen Çalışmalar..
Canakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Arastirmamlari Dergisi'nin birlikte düzenledikleri "II. Lisansüstü Turizm Ögrencileri Kongresi"ne 41 tez çalışması kabul edildi. Bildiri sahiplerine 15 Aralik 2003 itibariyle kabul mektuplari gönderildi. Kongreye basvuran ancak kendine herhangi bir sekilde sonuç ulasmayan katilimcilarin Kongre Düzenleme Kurulu ile irtibata geçmesi gerekmektedir.
http://www.anatoliajournal.com/kongre

Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Yeni Sayısı..
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin yeni sayisi, cilt: 14, sayi: 2, Güz 2003, gectigimiz günlerde yayinlandi. Derginin Güz 2003 sayisinda yeni makale yer aliyor. Yayimlanan makaleler ve yazarlari su sekildedir: "Otel Genel Müdürlerinde Tükenmişlik Sendromu ve Tükenmişliğin Genel Müdürlerin İşlerini Değiştirme Eğilimlerine Etkileri (Kemal BİRDİR - Mustafa TEPECİ), "Konaklama İşletmelerinde Yetkilendirme ve Şikayet Sonrası Müşteri Davranışları Üzerine Etkileri" (Atila YÜKSEL - Uğur K. KILINC), "Krizlere Yönelik Stratejiler ve Bu Stratejilerin Uygulanması: Türkiye Seyahat Acenteleri Örneği" (Abdullah TANRISEVDİ - Murat HANÇER), "Örgütsel Etkinlik Kriteri Olarak Müşteri Tatmini: Örgüt ve Müşteri Boyutlarıyla Karşılaştırmalı Bir Pilot Araştırma" (H. Rıdvan YURTSEVEN - Dilek DÖNMEZ), "Turistik Çekim Merkezi Olarak Türkiye İmajı: İki Asya-Pasifik Ülkesi (Avustralya ve Yeni Zelanda) Seyahat Aracıları Temsilcileri Üzerine Bir Araştırma" (Rıdvan KOZAK), "Kitle Turizminin Çevre Üzerindeki Olası Etkileri: Bodrum Örneği" (Ozan BAHAR), "Ticari Fuar Kataloglarında Turizme Konu Olan Ürünlerle İlgili Öne Çıkarılan Özellikler: Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarları Üzerine Bir İnceleme" (Nazmi KOZAK). Yayimlanan diger yazilar ile makalelerin özetlerini incelek icin bkz:
http://www.anatoliajournal.com/atad

'Kruvaziyer Turizmi: Türkiye’nin Artıları-Eksileri' Paneli..
Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği’nin (TUYED) “Sektörle Buluşmalar” adlı paneller dizisinin 11’ncisi, 25 Aralik 2003, Persembe günü Elit Otel'de (Taksim) 19.000 - 21.00 saatleri arasinda yapiliyor. “Kruvaziyer Turizmi: Türkiye’nin Artıları-Eksileri” başlıklı panele konusmaci olarak; The Cruise Line’dan Ergün GÜVENC, Setur’dan Yeşim ÖZALTAY, ITS’den Onur DAGOGLU, ICT’den Sadettin BÜLBÜL katiliyor

'Turizmde Tüketici Hakları ve Turist Rehberleri' Konulu Panel..
Kısa adi TUREB olan Turist Rehberleri Birligi, 22 Aralik 2003, Pazartesi günü, The President Hotel'de "Turizmde Tüketici Hakları ve Turist Rehberleri" konulu bir panel düzenlendi. Panele konusmaci olarak Uludag Üniversitesi'nden Prof. Dr. İ. Yılmaz ASLAN, Posta Gazetesi'nden Yazgülü ALDOGAN, TUYED'i temsilen Kerem KÖFTEOGLU, Av. Ferhat İlker ÜNSEVER, TÜREB'ten Şerif YENEN, TükoDER Baskani Mehmet SEVİM katildi.

TUYED tarafindan düzenlenen panellerle ilgili ayrintili bilgi icin bkz:
http://www.tureb.org.tr

G.O.P. Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Uygulama Alanlari..
Gaziosmanpasa Üniversitesi Zile Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nda mesleki derslerin uygulamali payilmasi amaciyla 70 kisi kapasiteli bir uygulama restorani ile 200 kisi kapasiteli uygulama mutfagi olusturuldugu bildirildi. Uygulama alanlari Doner Sermaye Isletmesi olarak hizmet de sunacak.

'Biyolojik Cesitlilik ve Eko-Turizm Iliskisi' Konulu Konferans..
Alara Turizm Yatırımcıları Derneği ve Alanya Çevre Gönüllüleri Grubu tarafından organize edilen "Biyolojik Cesitlilik ve Eko-Turizm Iliskisi" konulu konferans 8 Aralik 2003 tarihinde, Alanya'da, Meryan Hotel’de gerceklestirildi. Prof. Dr. Sücaattin KIRIMHAN tarafından sunulan konferansta, Türkiye Biyo-çeşitliliği ve özellikleri, alternatif turizm potansiyeli ve sürdürülebilir turizm konuları işlendi.

Canakkale Turizm Gelistirme Merkezi Kuruluyor..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu'nun geliştirdiği projede Çanakkale'nin turizm potansiyelinin akademik projelerle realize edilmesi ve uluslararası tanıtım faaliyetlerinin tek
elde yürütülmesi amacıyla Çanakkale Turizm Geliştirme Merkezi'nin kurulması çalışmaları başlatıldı. Ayrintili bilgi icin bkz:
http://www.kenthaber.com/sayfalar/haberDetay.asp?ID=3231

III. İktisat Kongresi Turizm Çalışma Grubu'nun Çalışmaları..
Önümüzdeki yıl 17-20 Şubat tarihlerinde düzenlenecek III. İktisat Kongresi ile ilgili hazırlıkların yürütülmesi amacıyla oluşturulan 22 alt sektör çalışma grubundan biri olan "Turizm Çalışma Grubu"nun, gerceklestirdigi calismalar sonrasinda hazirlanan raporunu Devlet Planlama Teskilati'na sunulacagi bildirildi.

13. Dünya İsletmecilik Kongresi, 14-18 Temmuz 2004'de..
Dünya İsletmecilik Kongresi'nin onücüncüsü, 14-18 Temmuz 2004 tarihlerinde Maastricht'te toplaniyor. 'Maastricht School of Management'in (MsM) evsahipliginde "The International Management Development Association" (IMDA) tarafindan düzenlenen kongrede, bilindigi üzere, turizmle ilgili oturumlar da düzenleniyor. Bildiri ile basvuru icin son basvurma tarihinin 1 Mayis 2004 oldugu kongreye ile ayrintili bilgi icin bkz. http://www.imda.cc

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Önceki Sayıları Satışa Sunuldu..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in önceki yıllarda yayınlanmış sayıları satışa sunuldu. Önceki yıllarda yayınlanan dergiler arasından mevcudu olan sayılar ile satış fiyatları listesine ulaşmak için aşağıdaki web adresi ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html

2003 Yılında Yazılı Basında Turizm Sergisi..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekoklu birinci sinifinda ögrenim görmekte olan ögrenciler tarafindan hazirlanan "Yazılı Basında Turizm Sergisi", 17-26 Aralik 2003 tarihleri arasında Yüksekokul'da sergilendi. Sergide 01 Ocak - 30 Kasim 2003 tarihleri arasında Türkiye'de günlük gazetelerde yayımlanan haberler yer aliyor.

"Turizm Alaninda Akademik Kariyer Olanakları" Konulu Konferans..
Baskent Üniversitesi İİBF Turizm Isletmeciligi Bölümü'nde "Ağırlama İşletmelerinde Kariyer" Seçenekleri dersi kapsaminda "Turizm Alaninda Akademik Kariyer" konulu bir konferans verildi. 12 Aralik 2003 tarihinde gerceklestirilen toplantida Bilkent Üniversitesi ziyaretci ögretim üyesi Doc. Dr. Sehmus BALOGLu "ABD'de Turizm Alaninda Akademik Kariyer Olanaklari"; Anadolu Üniversitesi'nden Dr. Nazmi KOZAK ise "Türkiye'de Turizm Alaninda Akademik Kariyer Olanaklari" konularinda konferans verdiler.

ITB 2004 Etkinlikleri..
12-16 Mart 2004 tarihleri arasinda düzenlenecek Uluslararasi Berlin Turizm Borsasi'nda cesitli akademik etkinliklerin düzenlenecegi bildirildi. Söz konusu etkinlikler arasinda "Yeni Avrupa İcin Yeni Turizm" ve "Almanya'ya Yönelik Genclik Turizmi" yer aliyor. Öte yandan ITB Turizm Arastirmalari Merkezi'nin fuar döneminde "Yeni Pazar Trendleri" konulu calismasinin sonuclarini aciklayacagi bildirildi.

GÖREVE ATANMA
Yrd. Doc. Dr. Mehmet YESİLTAS, Kirgisistan Türkiye Manas Üniversitesi Meslek Yüksekokulu müdürlüğüne atandı.

YENİ YAYINLAR
Turizm Pazarlaması
Mikdat EROL
16w24 cm., xi+202 sayfa
Bursa: Ekin Kitabevi

Bilisim Teknolojileri Isiginda Turizm Isletmelerinde Yönetim
Adem ÖGÜT, Hasan Kursat GULES, Ali Sukru CETİNKAYA
14w20 cm., xvii+284 cm.
Ankara: Nobel Yayin Dagitim.

TAMAMLANAN TEZ ÇALIŞMALARI
Yasar SARI
Bölgesel Düzeyde Web Sitelerinin Turizm Talebine Etkisinin Arastirilmasi: Mugla Bölgesinde Bir Uygulama
Doktora Tezi
Mugla Universitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 24. 10. 2003
Danisman: Prof. Dr. Aslan EREN

Yalcin ARSLANTURK
A Grubu Seyahat Acentalarının Turist Rehberlerinden Beklentiler ve Beklentilerin Karsilanma Derecesi
Yüksek Lisans Tezi
Gazi Üniversitesi Egitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2003
Danisman: Yrd. Doc. Dr. Ozdal DEGİRMENCİOGLUDuyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni için e-posta adresi EKLEME/SİLDİRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0

Akademik Turizm Bülteni her ay yaklaşık 8000 kişi tarafından okunmaktadır.AKADEMIK TURIZM BÜLTENI’NI YAYIMLAYAN SITELER:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://www.tursapnet.org
http://www.tuyed.org.tr


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER:

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
III. Akademik Turizm Semineri (Yeni)
Tourism Research Links
Detay Yayincilik
Mersin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yuksekokulu Mezunlari Dernegi
TCDD Anahat Tren Guzergahlari, Ilk Kalkis ve Varis Saatleri
Turkiye Denizcilik Isletmeleri A.S. Denizyollari Isletmesi
Turkiye Telefon Rehberi
Turkiye Rehberler Birligi
Turkish Tour Guides
http://www.otelciyiz.com
Adres Icin Posta Kodu