Akademik Turizm Bülteni
Yıl: 6, Sayı: 1, Ocak 2005
Hazirlayan
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Prof. Dr. Meral Korzay emeklige ayrildi..
Bogazici Üniversitesi Uygulamali Bilimler Yüksekokulu ögretim üyelerinden Prof. Dr. Meral KORZAY emekliye ayrildi. Robert Kolej'den Pazarlama dalında lisans derecesi alan Prof. Dr. KORZAY, Michigan State Universite'de Pazarlama ve Otel Isletmeciligi dalında yüksek lisans yaptı. Doktora calismalarini Ege Üniversitesi'nde Pazarlama üzerine gerceklestiren Prof. Dr. KORZAY, 1970 yilinda doktora derecesi aldi. Prof. Dr. Meray KORZAY, 1976 yilinda Docent, 1984'de de Profesör oldu. Calisma yasamina cesitli otellerde gorev yaparak baslayan Prof. Dr. KORZAY, sirasiyla Istanbul Hilton Oteli, Newyork Hilton Oteli'nde calisti ve Tarabya Oteli'nde 1966-1968 yılları arasında Yiyecek-İcecek Müdürlügü görevini yürüttü. 1969 yılında Ege Üniversitesi'nde akademik çalışma yaşamına baslayan Prof. Dr. KORZAY, 1969-1982 yılları arasında Ege Üniversitesi'nde, 1982 yılından günümüze degin de Bogazici Üniversitesi'nde görev yaptı. Prof. Dr. KORZAY, Reklam ve Tanıtım, Konaklama Pazarlaması, Yiyecek Üretim Sistemleri, Hizmet Pazarlamasi, Kongre Yönetimi, Genel Pazarlama basta olmak üzere çeşitli konularda calisma yapti, kitap hazırladı ve ders verdi. Prof. Dr. Meral KORZAY, bundan sonra Bogazici Üniversitesi Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nda yari zamanli ögretim üyesi olarak ders vermeye devam edecek. Akademik Turizm Bülteni hazirlayicilari olarak gerceklestirdigi calismalar ve etkinlikler ile turizm literatürüne yaptığı katkilardan dolayı Prof. Dr. Meral Korzay'a tesekkür ederiz.

Akademik Turizm Egitim Programlari Arastirmasi'na 31 Aralik 2004 Tarihine Kadar Katilabilirsiniz..
Türkiye'deki akademik turizm programlarinin "beklenilen nitelikleri"ne göre "algilanma boyutlari"ni ortaya cikarmak amaciyla yürütülen arastirmaya katilim tarihi 31 Aralik 2004 tarihine kadar uzatildi. Meslek Yüksekokullari'nda görev yapmakta olan bazı öğretim elemanlarinin arastirmanin kendileri ile ilgili olmadigini düsünerek anketi yanitlamaktan kacinmalari ve arastirmaya katilmak isteyen bazi kimselerin de konuyla ilgili bilgiyi gec elde etmeleri dolayisiyla, katilim tarihinin uzatilmasina karar verildigi aciklandi.
Akademik turizm programlarinda (önlisans, lisans, lisansüstü) görevli akademisyenler ile bu programlardan mezun olanlar ve turizmle ilgili herhangi bir alt sektörde faaliyet gösteren işletmelerin yönetim kademelerinde görev yapmakta olan herkes arastirmaya katilabilecegi ve yeterli bilgi sahibi olunmayan programlarla ilgili sorular yanıtlanmayabilecegi bildirildi. Anket formu asagida link verilen web adresinden elde edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/anket.doc

"Ortacağ'da Konstantinopolis'te Seyyahlar ve Rehberleri" Konulu Konferans..
TUREB (Turist Rehberleri Birligi), Fransiz Anadolu Arastirmalari Enstitüsü ve Fransiz Kültür Merkezi'nin isbirliginde yürütülmekte olan "Kesisen Bakislar-Bizans Konferanslari-2004" kapsaminda, 12 Aralik 2004 tarihinde "Ortacağ'da Konstantinopolis'te Seyyahlar ve Rehberleri" konulu bir konferans verildi. Köln Üniversitesi Bizans Tarihi Bölümü ögretim üyelerinden Prof. Peter SCHREINER tarafindan verilen konferansta, simdiye kadar Türkiyeli arastirmaciların ilgisini cekmeyen Anadolu turizm tarihi ile ilgili cok degerli bilgiler verildi.

B. Ü. Uygulamali Turizm Yönetimi ve Arastirma Merkezi'nde Görev Degisimi..
Bogazici Üniversitesi Uygulamali Turizm Isletmeciligi ve Arastirma Merkezi yöneticiligine 5 Kasim 2004 tarihini itibariyle Prof. Dr. Bülent HİMMETOGLU atandi. Isletme Yönetimi alaninda Ege Üniversitesi'nden lisans dedecesi alan Prof. Dr. HİMMETOGLU, doktora derecesini de ayni üniversiteden aldi. Uzun dönem Turizm Gelistirme ve Egitim Vakfi'nda cesitli görevlerin yanisira "Turizmde Secme Makakeler" dergisinin editörlügünü de yürüten Prof. Dr. HIMMETOGLU, halen Bogazici Üniversitesi Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nda görev yapiyor. Prof. Dr. HİMMETOGLU, Merkez'deki görevini Prof. Dr. Birgül EGELİ ve Prof. Dr. Perran AKAN ile birlikte yürütecek.

TUREB Çanakkale Uzmanlık Eğitim Programı
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TUREB-Turist Rehberleri Birliği işbirliginde Aralık 2004-Ocak 2005 tarihlerinde İstanbul'da, Turist Rehberi Birligi'nin merkezinde "Canakkale Uzmanlik Egitim Programi" egitimi düzenleniyor. 1915 Deniz ve Kara Muharebeleri, Canakkale Tarihi Milli Parki ve Troya Örenyeri konularini kapsayen egitim programina, ülkesel ve Marmara bölgesi profesyonel turist rehberlerinin katılabilecegi bildirildi. Egitim programi; egitim (konferanslar), uygulamala gezisi ve sinav olmak üzere üc asamadan olusuyor. Program sonunda sınav yapılarak basarinin ölcülecegi ve başarılı olanlara sertifika verilecegi verilen bilgiler arasında. Ayrıca, egitim programini basariyla tamamlayan rehberlerin sicillerine islenecegi ve programi tamamlayanlarin listesinin seyahat acenteleri ile ilgili kurum ve kuruluslara bildirilecegi ögrenildi. Canakkale Uzmanlik Egitim Programi ile ilgili ayrintili bilgi icin bkz.
http://www.tureb.org.tr

Ikinci Antalya Saglik Zirvesi..
Turizm ve saglik konusunun ele alinacagi "Ikinci Antalya Saglik Zirvesi", 10-11 Aralik 2004 tarihlerinde Antalya'da gerceklestirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Zirvesi, Türkiye Seyahat Acentaları Birligi, Akdeniz Turistik Otelciler Birligi ile Andeva Saglik Grubu tarafindan organize edilen Zirve'de, "Turizm Sagligi'nin Sigorta Boyutu", "Türk Turizmi ve Saglik", "Saglik Turizmi", "SSK Hastanelerinin Devri ve Yabanci Vatandaşlar" ile "Saglik Hizmetlerinde Kalite ve Akreditasyon" konulari ele alindi.

Dünya Otelcileri ve Restorancıları İstanbul'daydı..
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB)'un evsahipliğinde, Uluslararası Otelciler ve Restorancılar Birliği (IH&RA)'nın 41. Genel Kurulu, 19-22 Kasım 2004 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldı. Kongre ve genel kurula dünyanın her tarafından 300'e yakın turizm yatırımcı, otel işletmeci ve turizm örgütlerinin başkanları katıldı. Kongre sırasında turizm sektöründeki yeni trendler, sektörün sorunları ve çözüm önerileri tartisildi. Genel Kurul'a katılan otel ve restoran zinciri yetkilileri İstanbul ve Türkiye'deki yatırım olanaklarını değerlendirdiler.
21 Kasım 2004 tarihinde yapılan seçim ile İH&RA'nın yeni yönetim kurulu belirlendi. TUROB Başkanı Timur BAYINDIR IH&RA Yönetim Kurulu üyeligine seçildi. TUROB Genel Sekreteri Erhan ÇAKAY'ın Nace üyeliği devam etmekte oldugu bildirildi.

ABD, En Fazla Turizm Gideri Olan Ülke..
Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre 2002 yılında en fazla turizm gideri ABD'ye ait. ABD'nin 2002 yılında gerçekleştirdiği turizm giderleri tutarı 58,0 milyar ABD doları iken, bu ülkeyi sırasıyla Almanya (53,2 milyar ABD doları), Ingiltere (40,4 milyar ABD doları), Japanya (26,7 milyar ABD doları), Fransa (19,5 milyar ABD doları), İtalya (16,9 milyar ABD doları), Çin (15,4 milyar ABD doları), Hollanda (12,9 milyar ABD doları), Hong Kong (Çin) (12,4 milyar ABD doları) ve Rusya Federasyonu (12,0 milyar ABD doları) takip ediyor. Türkiye, ilk 25 ülkeden oluşan sıralama içerisinde yer almıyor. Nüfuslarına göre kişi başına turizm harcaması ortalaması ABD'de 202 ABD doları iken, kişi başına ortalama en yüksek turizm harcaması yapan ülkeler içerisinde Hong Kong 1700 ABD doları ile başı çekiyor. Bu ülkeyi kişi başına 1285 ABD doları ile Norveç izlerken, bu ülkeleri en az bin ABD doları harcaması yapan ülkeler içerisinde sırasıyla Danimarka (1277 ABD doları), Singapur (1171 ABD doları), Avusturya (1149 ABD doları) ve Belçika (1016 ABD doları) izliyor. Öte yandan, en fazla turizm harcaması gerçekleştirilen ilk yedi ülke (ABD, Almanya, İngiltere, Japanya, Fransa, İtalya ve Çin), dünya turizm harcamasının yarısını (243 milyar ABD doları) gerceklestiriyor.

Akademik Turizm Bülteni, Altinci Yilinda..
Turizm alaninda Türkiye icerisinde ve disinda calismalar yürütenlerin akademisyen, arastirmaci ve turizm sektörü calisanlarinin akademik konularda bilgilendirilmesine yönelik yayim yapan "Akademik Turizm Bülteni", altinci yayim yilina girdi. Eylül 1999 tarihinden bu yana yayimlanmakta olan Akademik Turizm Bülteni'ne destek veren herkese tesekkür ederiz.

GÖREVE ATANMA

Mersin Üniversitesi Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu arastirma görevlisi Erdinc KARADENİZ, Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne kadrosuna, YÖK Yasası'nin 35. maddesi uyarınca atandi.

YENI YAYINLAR

Otel Isletmelerinde Mutfak Yönetimi
Prof. Dr. Ahmet AKTAS - Bahattin ÖZDEMİR
Detay Yayincilik
14x21.5 cm, 288 sayfa
ISBN : 975-8969-19-6
14.5x21.5
Ankara, Aralık 2004

Temizlik Hizmetleri Isletmeciligi
Doç. Dr. Meryem AKOGLAN KOZAK - Emine YILDIZ
Detay Yayincilik
16x24 cm., 232 sayfa.
ISBN : 975-8969-20-X
Ankara, Kasım 2004

İçki Teknolojisi
Prof. Dr. Ahmet AKTAS - Bahattin ÖZDEMİR
Detay Yayincilik
14.5x21.5 cm., 232 SAYFA
ISBN : 975-8969-21-8
Ankara, Kasım 2004

Bilimsel Arastirma Süresi ve SPSS
Ayhan URAL - Ibrahim KILIC
Detay Yayincilik
16x24 cm., 288 sayfa
ISBN : 975-8969-17-X

Turizm Hukuku
Necip BOZ
Seçkin Yayincilik
16x23,5 cm., 401 sayfa
ISBN: 975 347 864 X

TAMAMLANAN TEZ ÇALISMALARI

Ilker KAYA
Otel İşletmelerinde İşgörenlerin İş Tatmininin Ölçülmesi ve İş Tatmininin İşgörenlerin İşlerini Bırakma Tutumları Üzerine Etkileri
Yüksek Lisans Tezi
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm ve Otel Isletmeciligi Anabilim Dalı

Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa TEPECİ
Kabul tarihi: Temmuz 2004

Selda YARIZ
Türkiye'deki Ulusal ve Uluslararası Otel Zincirlerinde Organizasyon Kültürünün Özellikleri ve Bu Özelliklerin Çalışanların Tutumlarına Etkileri
Yüksek Lisans Tezi
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm ve Otel Isletmeciligi Anabilim Dalı

Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa TEPECİ
Kabul tarihi: Agustos 2004

S. Cengiz ARSLAN
Otel İsletmelerinde Ekip Calismasi ve Önemi: Bes Yildizli Bir Otel İsletmesindeki Uygulamalar
Yüksek Lisans Tezi
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm ve Otel Isletmeciligi Anabilim Dalı

Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa TEPECİ
Kabul tarihi: Kasım 2004

www.turizmgazetesi.com
turizmdekariyer.com
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
turizmforumu.net
Detay Yayincilik
Akademik Turizm Semineri
Türkiye Akademik Turizm Linkleri
Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi
nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.