Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yil: 9, Sayi: 1, Ocak 2008
Arşiv (2000-2008) ve orijinal metin için tiklaiiz: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazirlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER

Bayraminiz ve Yeni Yiliniz kutlu olsun..

Akademik Turizm Bülteni, 9. yayin yilinda..
2000 yilindan bu yana yayimlanan Akademik Turizm Bülteni 9'uncu yalina girdi. Akademik Turizm Bülteni, turizm ve ilgili alanlarindaki akademisyenler, araştirmacilar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile turizm sektörü mensuplarina yönelik olarak hazirlaniyor ve aralarinda çok sayida basin mensubunun da olduğu 5000 e-posta adresine gönderilerek yayimlaniyor. Bülten'in, gönderildiği tartişma gruplari, yer aldiği günlük turizmle ilgili haber siteleri ile link paylaşimi içerisinde olunan diğer web sayfalarinin okurlari ile birlikte 10 binden fazla izleyicisi bulunuyor. Akademik Turizm Bülteni, yalniz turizm alaninda değil bütün akademik çalişmalari içerisinde de ilk ve en uzun süreli yayim olma özelliğini de taşiyor. Akademik Turizm Bülteni'nin her sayisi, e-posta ortaminda yayimlanmasinin yani sira
2000 yilindan bu yana http://atb.anadolu.edu.tr adresinde arşivleniyor.

Barlaş Küntay Turizm Araştirma Ödülü'ne başvurular 15 Ocak 2008'de sona eriyor..
Türkiye Turizm Yatirimcilari Derneği tarafindan 2002 yilindan bu yana Barlas Küntay adina geleneksel olarak her yil verilen Turizm Araştirma Ödülü'nün 2007 yili başvuru koşullari açiklandi. Türkiye Turizm Yatirimcilari Derneği yönetimi, 2007 yilinda verilecek ödülün "Çevreye Duyarli bir Turistik Tesis Yatirimi ve işletmesi Nasil Olmalidir?" konusundaki çalişmalar arasindan seçilmesini kararlaştirdiği bildirildi. Son başvuru tarihi olarak 15 Ocak 2008'in belirlendiği yarişmada dereceye girenlere para ödülü verilecek. Barlas Küntay Turizm Araştirma Ödülü seçici kurul üyeleri şu üyelerden oluşuyor: Doç. Dr. ibrahim BiRKAN (Turser Turizm A. ş. Genel Müdürü), Dr. M. Sinan GENiM (Yenilem Proje Danişmanlik T. A. ş.), Doç. Dr. Nazmi KOZAK (Anadolu Üniversitesi), Tavit KÖLETAViTOğLU (Atlas Arazi Geliştirme Ltd. şti.), Oya NARiN (TYD Yönetim Kurulu Başkan Yardimcisi), Prof. Dr. M. Mithat ÜNER (Gazi Üniversitesi) ve Dr. Oktay VARLIER (TYD Yüksek Danişma Kurulu Başkani). Ödül başvuru koşullari TYD'nin web sayfasinda yer aliyor http://www.ttyd.org.tr

Lisansüstü turizm öğrencileri kongrelerine son başvuru tarihi, 31 Aralik 2007..
'IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi' ile 'The 4th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure' toplantilarina bildiri ile başvurma süresi 31 Aralik 2007 tarihinde sona eriyor. Kongrelerin "Tez Çalişmalari", "Serbest Bildiriler" ve "Disiplinlerarasi Bildiriler" kategorilerine çalişmalari ile katilmak isteyenler aşağidaki web adreslerinden ayrintili bilgi elde edebilirler.
http://www.anatoliajournal.com/kongre
http://www.anatoliajournal.com/conference

"Destinasyon Tanitiminda Gastronomi ve Fuarlarin Rolü" konulu bir panel..
Kisa adi TUYED olan Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği tarafindan 29 Kasim 2007 tarihinde istanbul'da "Destinasyon Tanitiminda Gastronomi ve Fuarlarin Rolü" başlikli bir panel düzenlendi. TUYED Yönetim Kurulu Başkani Kerem KÖFTEOğLU'nun yönettiği panele konuşmaci olarak Feriye Lokantasi işletmecisi Vedat Başaran, TÜYAP Fuarcilik icra Kurulu Başkani Serdar Yalçin, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Dilistan Shipman, Mövenpick Hotel Executive Chef'i Maximilian J.W. Thomae ve Radisson Sas Bosphorus Hotel Executive Chef'i Mehmet Soykan katildi.

TUYED-Anatolia, Turizm Okullari ile Deneyim-Birikim Paylaşma Seminerleri” başladi
Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştirmalai Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen, "Turizm Okullari ile Deneyim Birikim Paylaşma Seminerleri”, www.turizmgazetesi.com ve Resort Dergisi Genel Yayin Yönetmeni Fehmi KÖFTEOğLU'nun 27 Kasim 2007 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda verdiği "Avrupa'daki Birleşmeler ve Bunun Turkiye'ye Yansimasi" konulu konferans ile başladi. Fehmi Köfteoğlu, Akdeniz Üniversitesi’nde konuşmasinda, Almanya ve ingiltere seyahat endüstrisinde 10 yila yakin bir süre pazara egemen olan dikey entegrasyonun başarisiz olunduğuna değindi. Avrupa seyahat endüstrisi pazariin merkezinin Almanya’dan ingiltere’ye kaymakta olduğuna işaret eden Köfteoğlu, Alman merkezli olan TUI hisselerinin First Choise’a satin almasindan son şirket yönetimi ingiltere’ye alindiği söyledi. Benzer olay Thomas Cook MyTravel olayinda yaşandiğini belirtti. Fehmioğlu'nun konferansi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğrencileri sorulari ile tamamlandi.
7 Aralik 2007'de TUYED Yönetim Kurulu Başkani Kerem KÖFTEOğLU Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Meslek Yüksekokulu'nda "Turizmin 200 Cesidi ve Bunlarin Pazarlanma Yöntemleri" konulu bir konferans verdi. "Turizm Okullari ile Deneyim Birikim Paylşma Seminerleri” önümüzdeki günlerde diğer konferans ve paneller ile devam edecek. 7 Nisan 2008 tarihinde ise Ayşegül DENiZi Balikesir Üniversitesi Erdek Meslek Yüksekokulu'nda "Turizmde insan Kaynaklari ve iş Bulma Yöntemleri" konulu bir konferans verecek. Kamu hizmeti amaci taşiyan toplantilar, turizm okul ve programlarindan gelen istek üzerine gerçekleştirilmekte ve ticari bir amaç gütmemektedir. Toplanti talepleri, ekteki adreste yer alan form doldurularak aşağida belirtilen e-posta adresine gönderilerek yapiliyor.
Kerem KÖFTEOğLU, kkofteoglu@istanbul.com
http://www.anatoliajournal.com/bilgiformu.doc

"Turizmde Destinasyon Geliştirmek ve Yönetmek" konulu konferans..
Türkiye Turizm Yatirimcilari Derneği Yönetimi Kurulu eski başkanlarindan Tavit KÖLETAViTOğLU, 04 Aralik 2007 tarihinde Okan Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü'nde "Turizmde Destinasyon Geliştirmek ve Yönetmek" konulu bir konferans verdi.

TEK exclusive - Toplanti Endüstrisi Kataloğu çikti..
Medikongre Dergisi tarafindan 36 ayri sektörü bir arada bulunduran kongre turizmine yönelik "TEK Exclusive-Toplanti Endüstrisi Kataloğu" hazirlandi. iki yilda bir hazirlanacak olan TEK exclusive'in, 22x24 ebadinda özel kutusunda yaklaşik 400 sayfasiyla kongre düzenleyicilerine, üst düzey hekimlere, acentelere, ilaç ve medikal firmalara, fuar organizatörlerine, toplanti mekanlarina kisaca 36 ayri sektörü içinde barindiran okuyucusuna ücretsiz olarak dağitilacaği bildirildi. TEK Exclusive – Toplanti Endüstrisi Kataloğu, bir başvuru kaynaği olmasinin yani sira sektöründeki önemli kişi, kurum ve firma yöneticilerinin görüşleri işiğinda eğrisi-doğrusuyla, geçmişi-geleceği ile eğitici bir yöne sahip. Yedi ayri bölgesinde kendine özgü destinasyonlara sahip olan ülkemizin, Kongre Turizmi yapilabilen illerini farkli bir perspektifle ele alarak; özgün görsel malzemeyle insanda merak uyandiran okunasi bir dille anlatilmaya çalişilan TEK Exclusive – Toplanti Endüstrisi Kataloğu, 2008-2009 yillarinda yapilacak olan ulusal-uluslararasi etkinlik haberleriyle bir takvim niteliği de taşimakta. www.medikongre.com/tek

I. Ulusal Spa & Wellness Kongresi..
I. Ulusal Spa & Wellness Kongresi, MICE Events organizasyonunda 17-20 Ocak 2008 tarihleri arasinda Kozmetoloji Eğitimcileri Derneği'nin düzenlemesiyle Antalya The Marmara Hotel konferans salonunda gerçekleştiriyor. Kongrede Spa ve Wellness konusu; Türk turizminde Spa & Wellness'in önemi, Spa & Wellness ziyaretçi profilleri, Spa & Wellness eğitimi, Vücut bakim sistemleri, Spa'da trendler, Medikal Spa, Day Spa teknikleri, Spa işletmeciliği, Dünya ve ülkemizde Spa, Fangoterapi , Anti-Aging, Akupunktur ve Alternatif Tip, Avrasya'da Spa & Wellness, Türk hamaminin öyküsü ve tarihçesi, Türkiyenin turizm stratejisinde Spa & Wellness başlikli panellerde tüm boyutlariyla tartişilacak.
http://www.spantalya.com/awards/index.php

Turizmde Kaliteli Satici Eğitimleri..
Kemer Kaymakamliği'nin öncülüğünde Kemer Belediyesi, Göynük Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Turizm Müdürlüğü ve esnaf odalarinin katilimiyla 2008 yili için işyeri sahipleri ve çalişanlarina yönelik kaliteli satici temiz turizm eğitimleri hazirlik aşamasina başlandi. Amacin, turizmde satiş kalitesinin yaratilmasi olan proje ile Kemer beldesinde bulunan işyeri sahipleri ve çalişan tezgahtarlarin iletişim alaninda eğitilerek gelen yerli ve yabanci turistlere nasil davranmalari gerektiğinin ve profesyonel satiş işleminin nelerden ve nasil olduğunun öğretilmesi olan proje ile katilimcilara ayni zamanda çevre ve temizliğin turizm üzerindeki etkilerinin de anlatilmasi hedefleniyor.

Uluslararasi Hijyen Kongresi-2008..
Uluslararasi Hijyen Kongresi, 19-22 şubat 2008 tarihlerinde istanbul'da The Marmara otelinde düzenleniyor. Kongre konulari arasinda "Kişisel Hijyen","Kentsel Hijyen", "Gida Hijyeni" ve "Endüstriyel Hijyen" konulari yer aliyor.

Marmara Çevre Platformu(Marçep) 28. bölge toplantisi..
Güney Marmara ve Trakya’daki gönüllü çevre kuruluşlarini kapsayan MARÇEP’in 28. Bölge Toplantisi, 3-4 Kasim 2007 Cumartesi ve Pazar günleri Çanakkale Tema il Temsilciliği, ZMO Çanakkale şubesi, ADD Çanakkale şubesi, Çanakkale Yerel Gündem 21 ve TROiA- iDA Platformu’nun ev sahipliğinde Çanakkale’de yapildi. Çanakkale Tema il Temsilcisi Demet ÇAVUşGiL, Besim ATEş ve Çorlu Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Remzi ERMAN’dan oluşan divanin yönetiminde yapilan toplantinin gündemi, Kazdağlari’ndaki altin arama faaliyetleri , termik santrallerin ve altin arama faaliyetlerini halk sağliği üzerindeki etkileri üzerinde yoğunlaşti. Toplantida Kazdağlari’ndaki altin arama çalişmalarinin yörenin çevre, ekoloji ve sağliği üzerindeki etkilerine dikkat çekildi.

Kültür Turizmi Paneli'nin ikincisi Kapadokya'da yapildi..
TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi tarafindan düzenlenen "Kültür Turizmi Paneli", 8 Aralik 2007 tarihinde Nevşehir'de gerçekleştirildi. Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panelde Kapadokya Kültür Turizmi ve sorunlarini tartişildi.

"Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Yasasi Uygulama Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayimlandi
"Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Yasasi Uygulama Yönetmeliği", 11 Aralik 2007 tarih ve 26727 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. 3/6/2007 tarihli ve 5686 sayili Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu'nun uygulanmasi ile ilgili usul ve esaslari düzenlemeyi amaçlayan yönetmelik, belirlenmiş ve belirlenecek jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular ile jeotermal kökenli gazlarin aranmasi ve işletilmesi için ruhsat verilmesi, ruhsatin devredilmesi, faaliyetlerin, kaynağin ve çevrenin denetlenmesi, ruhsatin sona erdirilmesi, kaynak ve kaptajin korunmasi, ruhsat alaninin terk edilmesi ile ilgili usul, esas ve yaptirimlari kapsiyor.
http://rega.basbakanlik.gov.tr

"Kültür ve Turizm Bakanliği Yayin Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayimlandi
"Kültür ve Turizm Bakanliği Yayin Yönetmeliği", 11 Aralik 2007 tarih ve 26727 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi.
Kültür ve Turizm Bakanliğinin kuruluş, amaç ve görevleri doğrultusunda yayimlayacaği her türlü basili yayin ile basili olmayan CD, DVD ve benzeri manyetik depolama ünitesi ve Bakanlik internet sitesinde hizmete sunulan elektronik yayinin seçimini, basim-yayin usullerini, yayin kurullarinin kurulmasini, çalişma esaslarini, görevlerini ve yetkilerini düzenlemek amaciyla hazirlananan yönetmelik, Kültür ve Turizm Bakanliğinca yayimlanacak her türlü basili yayin ile basili olmayan CD, DVD ve benzeri manyetik depolama ünitesinde ve Bakanlik internet sitesinde hizmete sunulan elektronik yayina ilişkin iş ve işlemleri, ayrica bu işlemlerin yapilmasi için Bakanlik bünyesinde kurulan yayin kurullarinin kuruluş, işleyiş ve çalişma esaslari ile görev ve yetkilerini kapsiyor. Ayrintili bilgi için bkz..
http://rega.basbakanlik.gov.tr


Türkiye 10. Gida Kongresi
Gida Teknolojisi Derneği tarafindan düzenlenen Türkiye Gida Kongresi 21-23 Mayis 2008 tarihleri arasinda Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisliği Bölümü'nün katkilariyla Erzurumda'da düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.gidakongresi2008.org

Suudi Arabistan'da, "Türkiye'de Osmanli Camileri Mimarisi" konulu konferans..
T.C Riyad Büyükelçiliği ile Suudi Arabistan Mimari ilimler Cemiyeti'nin işbirliğinde Suudi Arabistan'in başkanti Riyad'da "Türkiye'de Osmanli Camileri Mimarisi" konulu bir konferans düzenledi. Suriyeli Mimar Mühendis Mahmut Zeynelabidin'in verdiği konferans, Kral Abdülaziz Tarihi Merkezi, Kral Abdülaziz Konferans salonunda yapildi. Mahmut Zeynelabidin, Türkiye'deki Osmanli dönemine ait birçok cami ve mimari eserlerden örnekler sunarak bu eserler hakkinda ayrintili bilgiler verdi. Zeynelabidin ayrica Osmanli mimarisinin Ortadoğu'daki Arap mimarisi üzerindeki etkileri üzerinde durdu.

3. Ulusal Ormancilik Kongresi
Türkiye'deki ormancilik eğitimini gelişmiş ülkelerin ormancilik eğitimindeki gelişmeleri ve çağdaş ormancilik anlayişini dikkate alarak Türkiye ormanciliğinin temel sorunlarini çözecek, toplumun ve ülke ormanciliğinin özelliklerine uygun biyolojik, teknik, ekonomik ve sosyal boyutu bütünleşik bir şekilde ele alan bir bilgi kompozisyonuna kavuşturmaya yardimci olmak amaciyla düzenlenen Ulusal Ormancilik Kongresi'nin üçüncüsü, 19-22 Mart 2008 tarihleri Ankara'da arasinda düzenleniyor. Türkiye Ormancilar Derneği tarafindan düzenlenen Kongre hakkinda ayrintili bilgi için bkz.
http://www.tod-tr.org

Muğla Üniversitesi'nde “Küresel Isinmanin Kiyi Turizmine Olan Etkileri” Konferansi
Muğla Üniversitesi Milas Sitki Koçman Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik işletmeciliği Programi Kongre ve FUAR Yönetimi dersi kapsaminda 11 Aralik 2007 tarihinde şeref Sevi tarafindan “Küresel Isinmanin Kiyi Turizmine Olan Etkileri” konulu bir konferans verildi.

Kapadokya'da eğitim programi düzenlendi.
Kapadokya'da Kültür ve Turizm Bakanliği Eğitim Genel Müdürlüğü ile Göreme Touristik Hotel'in katkilariyla Kapadokya'da turizm sektöründe çalişan personele mesleki tecrübe ve deneyim kazandirmak üzere eğitim düzenlendi. Eğitimler çerçevesinde Kasim 2007 tarihinde işbaşi eğitimi, yöneticileri eğitici olarak yetiştirme kursu ve sosyal davranişlar semineri düzenlendi. Eğitime, Kapadokya'da bulunan birçok otel ve turizm işletmesinden yaklaşik olarak 250 kursiyer katildi. Kültür ve Turizm Bakanliği tarafindan görevlendirilen 6 Uzman Eğitimcinin katkilari ile gerçekleşen eğitimler 9-Kasim - 28 Kasim 2007 tarihleri arasinda gerçekleştirildi.

17. istatistik Araştirma Sempozyumu
Bilgi toplumu sürecinde “bilgiye erişim” ve “istatistik yöntem ve uygulamalarin geliştirilmesi” gibi önemli konularda çalişmalarin sunulmasi ve resmi istatistik ile bilimsel araştirmalarin tartişilacaği "e -devlet ve istatistik" ana temali “17. istatistik Araştirma Sempozyumu, 8-9 Mayis 2008 tarihleri arasinda Türkiye istatistik Kurumu toplahti salonlarinda düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.tuik.gov.tr/ias/ias08.html

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalişmalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGiZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" vey a "file:///C:/Users/hp/Desktop/Ocak2008/hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


Deniz KÜÇÜKUSTA
Konaklama işletmelerinde iş-Yaşam Dengesinin Çalişma Yaşami Kalitesine Etkisi
Doktora Tezi
Danişman: Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ağustos 2007

Mustafa SARKIM
Sürdürülebilir Turizm Kapsaminda Turistik Ürün Çeşitlendirme Politikalari ve Antalya Örneği
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Alp TiMUR
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2007

Duygu EREN
Örgütsel Hizmet Odakliliğin işletme Performansi Üzerindeki Etkisi: Konaklama işletmelerinde Bir Uygulama
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Salih KUşLUVAN
Kayseri: Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2007

Göknil Nur KOÇAK
Tüketici Doyumu: Geleneksel Paradigmanin Eleştirisi, Alternatifinin Sunumu
Doktora Tezi
Danişmanlar: Prof. Dr. ige PIRNAR ve Yrd. Doç Dr. Teoman DUMAN
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralik 2007

Süleyman AğRAş
Stratejik Liderlik Uygulamalarina ilişkin Türk Turizm Sektöründeki Türk işletmelerinde Nitel Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. izzet KILINÇ
Düzce: Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Kasim 2007

Aysel YILMAZ
Aile Turizmine Yönelik Hizmet Veren Otel işletmelerinde Hizmet Kalitesi: Antalya Bölgesinde Türk ve Alman Turistlere Yönelik Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof. Dr. irfan ARIKAN
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Kasim 200

GÖREVE ATANMA/GÖREV YERi DEğişiKLiKLERi

Dr. Olgun Ciçek, EuroCHRIE Sekreterligi görevine getirildi.

Dr. Deniz KÜÇÜKUSTA, Dokuz Eylül Üniversitesi Kalite ve Mükemmellik Merkezi’ne Uzman olarak atandi.

LiNKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik
http://www.turizmhaber.eu
http://www.turizmhabercisi.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
www.turizmforumu.net
http://www.ftnnews.com
www.turizmdosyasi.com
http://www.turizmaktuel.com
Bibta Veri Bankasi
The 4th World Conference for Graduate Research..
http://www.gulersoy.net
IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi
http://www.sihirlitur.com.
http://www.turizmdebusabah.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.medikongre.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.