Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 10, Sayı: 1, Ocak 2009
Arşiv (2000-2009) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazırlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER

Mutlu ve esenlikli yıllar dileriz..

Akademik Turizm Bülteni 10. yılında 30 bin okura ulaştı..
Akademik yaşamda içerik ve yayınlanma boyutları itibariyle başka bir benzeri olmayan Akademik Turizm Bülteni 10. yayın yılına girdi. 2000'nin Eylül ayından bu yana aralıksız her ay yayımlanan Bülten, ilk zamanlarında 250 kişiye ulaşırken, 2008 yılı sonu itibariyle yaklaşık 30 bin okura ulaşan bir yayın olma özelliğine kavuştu. Akademik Turizm Bülteni, turizm ve yakın alanlarda akademisyen ve araştırmacıları ilgilendiren haber ve duyurulara yer vermeye 10. yayın yılında da devam edecek.

Anadolu Üniversitesi Egitim Karikatürleri Müzesi'ni 2008 yılında 13 bin 943 kişi ziyaret etti.
Anadolu Üniversitesi bünyesinde 2004 yılında açılan Eğitim Karikatürleri Müzesi'ni 01 Ocak - 30 Kasım 2008 tarihleri arasında 13 bin 943 kişi ziyaret etti. Aynı dönemde Müze'de 8 sergi açıldı.
Karikatür Sanatini Arastirma ve Uygulama Merkezi'nin yanı sıra Eğitim Karikatürleri Müzesi'nin de yöneticiliğini yapan Prof. Atila ÖZER, ziyarete açıldığı 17 Aralık 2004 yılından bu yana 31 serginin açıldığını ve toplam 42 bin 622 kişinin Müze'yi ziyaret ettiğini bildirdi. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.krk.anadolu.edu.tr/karw/muze/index.htm

Bremen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi turizm alanında eleman arıyor..
Almanya'nın Bremen eyaletinde faaliyetlerini sürdüren Hochschule Bremen (University of Applied Sciences) Turizmde E-Ticaret dalında istihdam edilmek üzere öğretim üyesi arıyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

I. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi..
Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 27-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında Nevşehir'de, Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongreleri ile eş zamanlı olarak I. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi düzenleniyor. Önceki yıllarda Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi bünyesinde bölüm olarak yer alan disiplinlerarası çalışmalar, ayrı bir bilimsel etkinlik ile bilimsel ortama taşınıyor. Turizmin özü itibari ile disiplinlerarası bir dal olması dolayı, turizm araştırmalarının disiplinlerarası bir yaklaşım çerçevesinde incelenmesinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak üzere düzenlenen Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

TUYED Sohbetleri yeniden başladı..
Kısa adı TUYED olan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin geleneksel sohbet toplantıları 18 Aralık 2008 tarihinde turizmci Faruk PEKİN'in Kültür Turizmi konulu konferansıyla tekrar başladı.

Sosyal Davranış Kuralları ve Protokol konulu konferans..
Doğuş Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Gülsen KAHRAMAN tarafından 3 Aralık 2008, Çarşamba günü Anadolu üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerine Sosyal Davranış Kuralları ve Protokol konulu bir monferans verildi.

Ayvalık Turizminin 2008 Yılı Analizi konulu panel..
Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde Ayvalık Turizminin 2008 Yılı Analizi konulu bir panel düzenlendi. Yöneticiliğini Prof.Dr.Oya Aytemiz Seymen'in yerine getirdiği panele konuşmacı olarak; Prof.Dr.Tamer Bolat (Balıkesir Üniversitesi-İİBF), Volkan Altıntaş, Seval Özdemir (
Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Başkanı), İlker Berk (Berk Oteller Yönetim Kurulu Başkanı), Mazhar Nuh Katari (Esnaf Sanatkarlar Temsilcisi), Rahmi Gencer (Ticaret Odası Başkanı), Alp Sezek (Seyahat Acentaları Temsilcisi), Zafer Ergül (Setur Marina Müdürü) katıldı.

Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Güz dönemi etkinlikleri..
Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü bünyesinde 2008/2009 öğretim yılı Güz döneminde aşağıdaki belirtilen etkinlikler gerçekleştirildi: 13 Ekim 2008: ERASMUS ve NHTV ( konferans), Breda University of Applied Sciences (Erdinç ÇAKMAK-NHTV Üniversitesi Öğr. Üyesi), 2 Kasım 2008:Şarap Tadımı ve Servisi (konferans) (Doç.Dr. Ertan ANLI-Ankara Ünv. Müh. Fak. Gıda Mühendisliği Bölümü), 19 Kasım 2008: Şaraba Giriş ve Şarap Çeşitleri/Üretimi (eğitimi) (Oğul TÜRKKAN- Distile ve Fermente İçkiler Uzmanı- Keyif Shop’un kurucularından, Emillion/Bourdeaux bölgesi şarapları şövalyesi, Uluslararası Gastronomi Derneği Türkiye Yön. Kur. Üyesi, bir çok alkollü içki markasının Türkiye eğitmeni, Hürriyet “En İyi On” ve Sabah “Kare As” gibi gazete ratinglerinin jüri üyesi, “La Cucina Italyana”nın içki yazarı, Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisinin eğitmeni), 26 Kasım 2008: Kahve ve Kahve Kültürü (Konferans) (Ersin ARABACI- Starbucks Coffee-Türkiye), 17 Aralık 2008, Panel: Ülkemizde Sivil Toplum Hereketleri ve Gönüllülük Çalışmalarında Üniversite Öğrencilerinin Rolü (Panel Bask.:STGM Genel Müdürü Suade Arançlı, Panelistler: Av. Süleyman Çetin- Tema Vakfı, Başak Avcıoğlu- WWF-Türkiye, Ahmet Demirtaş- Kırsal Cevre ve Orm. Sor. Araş. Der.), 24 Aralık 2008, Turizmin Türkiye Ekonomisine Katkıları (Konferans) (Abdülkadir ATEŞ- Turizm ve Devlet Eski Bakanı)

ITÜ Vakfi Turizm Egitimi Bölüm Baskani Saban Ali Yasaroglu'na ödül..
İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı Turizm Eğitim Bölümü Başkanı ve 60 yıldan daha uzun bir süredir turizm sektöründe çalışan Şaban Ali YAŞAROĞLU'na Bursa Gökdere Rotary Kulübü tarafından basarili çalismalari ve topluma yetistirdigi binlerce ögrenci dolayısıyla ödül verildi.

Afyon'da otel çalisanlarina meslek kursu verildi
Afyonkarahisar Il Milli Egitim Müdürlügü ile Ikbal Termal Otel tarafindan otel çalisanlarina yönelik kurs verildi. Afyonkarahisar Emir Murat Özdilek Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi ögretmenleri, Ikbal Termal Otel çalisanlarina kurs verdi. Yaklasik 3 ay süren kursta otel çalisanlarina garsonluk, asçilik, resepsiyon ve diger meslek dallarinda egitim verildi. 50 otel çalisaninin katildigi egitim kurslarini bitirenlere Il Milli Egitim Müdürü Hidayet Yildirim tarafindan sertifikalari verildi.

Anadolu Uluslararası Ekonomi Kongresi..
Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü tarafından 17-19 Nisan 2009 tarihlerinde Eskişehir'de Anadolu Uluslararası Ekonomi Kongresi düzenleniyor. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. http://econ.anadolu.edu.tr

Ankara'da turizm eğitimi konulu toplantı..
CEDEFOP (European Centre for the Development of Vocational Training) tarafından düzenlenen ve ülkemizde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından koordine edilen 2008–2009 Dönemi Ortak Konulu Program 17–21 Kasım 2008 tarihleri arasında, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi’nin ev sahipliğinde Radisson SAS Ankara Otel’de gerçekleştirildi. Program çerçevesinde, Avrupa Birliğinin değişik ülkelerinden (Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Polonya) turizm eğitim kurumları uzman ve yöneticileri, belirtilen konu kapsamında, kendi ülkelerindeki uygulamaları içeren sunumlar gerçekleştirdiler.

Yükseköğretim Kurumlarinda Yabanci Dil Öğretimi ve Yabanci Dille Öğretim Yapilmasinda Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik..
Yükseköğretim kurumlarında yabancı dil öğretimi ve yabancı dille öğretimin amaç, kapsam, uygulama ve değerlendirme esaslarını düzenleyen Yükseköğretim Kurumlarinda Yabanci Dil Öğretimi ve Yabanci Dille Öğretim Yapilmasinda Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ayvalık Meslek Yüksekokulu Leonardo da Vinci Tenegen Projesi'ne katkı veriyor..
Avrupa Birliği bünyesindeki Leonardo Da Vinci Yenilik Transferi Projesi olan TENEGEN, Networking Environment kapsamında ‘Prompt Education’ (Macaristan) koordinatörlüğünde toplam 10 ortak ile gerçekleştirilecek projenin Türkiye ayağını Ayvalık Meslek Yüksekokulu gerçekleştiriyor. Süresi iki yıl olan projenin ortak ülkeleri arasında Macaristan, İtalya, İngiltere, Almanya ve Türkiye yer alıyor. Ayvalık Meslek Yüksekokulu, proje çıktısının Türkçe'ye çevrilmesinden ve örnek uygulama derslerinin gerçekleştirilmesinden sorumlu olduğu projenin ilk toplantısı Macaristan’dan Prompt isimli kuruluşun koordinatörlüğünde 13-15 Kasım 2008 tarihlerinde Macaristan'da yapıldı.

Yerin Korunması: Tarihî Kentlerde Kitle Turizminin Yönetimi, Kentsel Koruma ve Yaşam Kalitesi konulu bilimsel etkinlik..
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından 05-06 Aralık 2008 tarihlerinde Yerin Korunması: Tarihî Kentlerde Kitle Turizminin Yönetimi, Kentsel Koruma ve Yaşam Kalitesi konulu bilimsel bir etkinlik düzenlendi. Avrupa Birliği Kültür Programı çerçevesinde gerçekleştirilecek olan bu etkinlik, sekiz ülkeden ve farklı disiplinlerden çok sayıda uzmanın katılımıyla yürütülen uluslararası bir projenin ilk aşamasını oluşturuyor. Tarihî kentlerde koruma politikaları, kitle turizmi yönetimi ve bu merkezlerde yaşayanların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi konularının bir arada ele alındığı bu proje ile bu üç hedefi bir arada gerçekleştiren iyi örneklere kamuoyunda dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Tarihi yerleşmelerde mimari mirasın korunmasında, ekonomik açıdan yapılabilirliği olan, yaşayanların yaşam kalitesini iyileştirirken kültürel değerleri sürdüren uygulamaların olabilirliği konusunun, uzmanlar, yerel yöneticiler, turizmciler, öğrenciler ve yurttaşların katılımıyla tartışılması hedefleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.arkitera.com/e2634

3. Ulusal Kar Kongresi
Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü ile Su Vakfı'nın işbirliğinde 17-19 Şubat 2009 tarihleri arasında Erzurum'da Ulusal Su Kongresi'nin üçüncüsü gerçekliştiriliyor. Su bilimi üzerine çalışan bilim adamlarının çalışmalarını derlemek, değerlendirmek ve milli menfaatler doğrultusunda kullanıcıların hizmetine sunmak amacıyla birincisi 1998 yılında, ikincisi de 2000 yılında gerçekleştirilen “Ulusal Kar Kongreleri'nin üçüncünde şu konularda hazırlanan çalışmalar sunulacak: Kar Hidrolojisi, Kar Erime ve Hidrolojik Modeller, Çığ, Taşkın ve Kuraklık, Hidrolojide Yeni Yöntemler (Uzaktan Algılama, CBS, Bulanık Mantık, Yapay Sinir Ağları), Yağış Ölçüm Ağları , Tarımsal Hidroloji, Küresel Isınma ve İklim Değişiklikleri, Toprak-Su ve Bitki İlişkileri, Kar ve Kış Turizmi, Su Kirliliği, bSu Kaynaklarının Kullanımı, Korunması ve Sürdürülebilirliği.

2. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi..
Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi'nin ikincisi 27 Şubat - 2 Mart 2009 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için .kz. http://www.saglikturizmi2009.org

5. Dünya Su Forumu
Dünya Su Konseyi tarafından Dünya Su Forumu'nun beşincisi 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul'da yapılıyor. Türkiye ayağında Devlet su İşleri Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahibi olduğu forum "Farklılıkların Suda Yakınlaşması" teması ile; Avrupa ile Asya, Ortadoğu ile Afrika, Güney ve Kuzey arasındaki coğrafi kavşak noktalarının altını çizilmesinin yanında dünyanın zengin ve fakir, gelişmiş ve gelişmekte olan bölgeleri gibi çeşitli su kültürleri arasındaki kavramsal ayrılıklara da gönderme yapılması planlanıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.worldwaterforum5.org

2. Uluslararası Serbest Dalış ve Sualtı Avcılığı Sempozyumu
Sualtı Avcıları Derneği tarafından 22 Mart 2009 tarihinde Uluslararası Serbest Dalış ve Sualtı Avcılığı Sempozyumu'nun ikincisi düzenleniyor. Serbest dalış sporları ve sualtı avcılığı alanlarında etkilerin ardında yatan bilimsel açıklamaları neden – sonuç ilişkisiyle sorgulayan araştırmaların ve alan uygulama örneklerinin katılımcılar arasında paylaşımının amaçlandığı Sempozyum süresince serbest dalış ve sualtı avcılığı sporlarında en son malzeme teknolojisi tanıtılacak bir atölye çalışması da yapılacak.

Pasaport Polisine Turizm Egitimi..
Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan yaygın turizm eğitimi etkinlikleri kapsamında Istanbul Il Emniyet Müdürlügü ve Istanbul Il Kültür ve Turizm Müdürlügü koordinasyonunda, Istanbul hava ve deniz limanlarinda görevli pasaport polis memurlarina yönelik olarak “Genel Turizm Egitimi” konulu bir eğitim düzenlendi.

I . Doga Turizmi Acentalari Çalistayi
20 – 21 Aralik 2008 tarihlerinde Özel TÜRSAB Ankara Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi toplanti salonunda, doga turizmi alaninda faaliyet gösteren acentalarin davet edildigi bir çalistay düzenlendi.

Resort Dergisi’nin Kasım 2008 sayısı çıktı
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği tarafından yayınlanan Resort Dergisi’nin Kasım 2008 sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında turizm ve konaklama sektörüyle ilgili haber, değerlendirme ve yorumlar yer alıyor.

Medikongre Dergisi’nin yeni sayısı..
Aylık Tıp toplantıları ve Kongre Turizm Dergisi Medikongre’nin Kasım 2008 sayısı yayınlandı. Dergide son dönemde düzenlenen bilimsel toplantılarla ilgili haber ve değerlendirmeler yer alıyor.

Turizm Dünyası Dergisi’nin Kasım 2008 sayısı..
Türkiye’nin Turizm Ekonomisi ve Yatırımları Dergisi Turizm Dünyası’nın Kasım 2008 sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Dergide, turizm ve konaklama sektörüyle ilgili haber ve değerlendirmeler yer alıyor.

Turizm Aktüel Dergisi’nin Kasım 2008 sayısı..
Hasan Arslan tarafından yayınlanan Turizm Aktüel Dergisi’nin Kasım 2008 sayısında haber ve yorumların yanı sıra işletme tanıtımları da yer alıyor.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Bizans Tarihi, Kültürü, Sanatı ve Anadolu’daki İzleri
İkinci Baskı
Sevcan YILDIZ
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 312 sayfa
ISBN: 978-9944-223-74-4
Fiyatı: 20 YTL.


YENİ YAYINLAR

Ali ÖZTÜREN
KKTC Turizm Sektöründe Bütünleşik Tedarik Zincirinin Konaklama İşletmelerinin Performansına Etkisi
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Güven SEVİL
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2008

Erdinç KARADENİZ
Türk Konaklama İşletmelerinde Sermaye Yapısını Etkileyen Faktörlerin Analizi
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Yıldırım Beyazıt ÖNAL
Adana: Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2008

Saliha Başak ERDİNÇ
Konaklama İşletmelerinde Nakit Yönetimi Etkinliğinin İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ercüment OKUTMUŞ
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2008

Övünç İŞLER
Bir Yönetim Aracı Olarak Bütçeleme, Seyahat Acentaları ve Tur Operatörlerine Yönelik Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Doç. Dr. G. Nilüfer TETİK
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2008

Eyüp İSPİR
Konaklama İşletmelerinde Müşteri Sadakat ve Bağlılığının Arttırılmasında Müşteri İlişkileri Bölümünün Rolü Üzerine Antalya İlinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof. Dr. Ahmet AKTAŞ
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Eylül 2008


GÖREVE ATANMA

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Şafak AKSOY atandı. Prof. Dr. Aksoy, bir dönem Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevini de yerine getirmişti.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR'ın görev süresi bir dönem daha uzatıldı.

Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine Doç. Dr. Metin KOZAK vekaleten atandı.

Atılım Universitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gül GÜNEŞ, Turizm ve Konaklama İşletmeciliği Önlisans Programı’nın da yer aldığı Atılım Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’na 1 yıl süre ile vekaleten Müdürlük görevini yerine getirmek üzere atandı.

Dr. Gonca GÜZEL ŞAHİN, Atilim Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı.

LİNKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

www.turizmforumu.net

http://www.turizmhabercisi.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
http://www.turizmdebusabah.com
Bibta Veri Bankası
www.turizmdosyasi.com
http://www.turizminsesi.com/
The 5th Graduate Conference
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.gulersoy.net
http://www.medikongre.com
http://www.kongremerkezi.net/
http://www.kongre.net
http://www.spawellnessmagazine.com
 
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.