Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 1, Ocak 2010
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

8. Araştirma Yöntemleri Semineri için son başvuru 20 Aralik 2009..
2002 yilindan bu yana geleneksel olarak her yil düzenlenen Araştirma Yöntemleri Semineri'nin sekizincisi, 27-31 Ocak 2010 tarihlerinde, Antalya'da, Concorde De Luxe Resort'de gerçekleştiriliyor. Toplam alti alanda verilecek seminerlere başvuru için son tarihin 20 Aralik 2009 olduğu açiklandi. Ayrintili bilgi için bkz.

The 5th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure için son başvuru 20 Ocak 2010
Önümüzdeki yil 25-30 Mayis 2010 tarihlerinden Nevşehir'de, Kapadokya Dedeman Otelinde düzenlenecek olan The 5th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure bilimsel etkinliğine bildiri ile katilimak için başvurular 20 Ocak 2010'ta sona eriyor. Kongre ve başvuru koşullari için bkz

ilk 500 içerisine Türkiye'den 4 üniversite girdi..
Merkezi ingiltere'de olan OS firmasi tarafindan her yil düzenli olarak gerçekleştirilen Dünya üniversiteler siralamasi (The QS World University Rankings) çalişmasinin 2009 yili siralama sonuçlari yayimlandi.
Alti değişkenin farkli ağirliklarda analize tabi tutulduğu çalişmada, her yil olduğu gibi 2009'da da ABD ve ingiltere'de faaliyet gösteren üniversiteler ilk siralari aldilar. 2009 yili siralamasinda ilk 10 üniversite şu şekilde ortaya çikti: (1) HARVARD University, ABD, (2) University of CAMBRIDGE, ingiltere, (3) YALE University, ABD, (4) UCL (University College London), ingiltere, (5) IMPERIAL College London, ingiltere, (5) University of OXFORD, ingiltere, (7) University of CHICAGO, ABD, (8) PRINCETON University, ABD, (9) Massachusetts Institute of Technology, ABD ve (10) California Institute of Technology, ABD. Söz konusu araştirmada Türkiye'den de dört üniversite ilk 500 üniversite arasinda yer aldi. Bu üniversiteler ve siralamalari şu şekilde ortaya çikti: Bilkent Üniversitesi (360'inci), istanbul Teknik Üniversitesi (401-500 arasinda), istanbul Üniversitesi (401-500 arasinda) ve Koç Üniversitesi (401-500 arasinda). Söz konusu araştirma için bkz.

M. Zekai Bayer vefat etti..
Birçok turizm kurumunun kuruluşunda akti rol alan, çabalarindan dolayi geçen yil TUYED ve TUROB’un “Turizme Hizmet Ödülü” nü alan Muhsin Zekai Bayer’i kaybettik. Muhsin Zekai Bayer, 1924 yilinda Ankara’da doğdu. ilk orta ve lise eğitimini istanbul’da tamamladi. Haydarpaşa Lisesi’ni bidirdikten sonra, 1942’de istanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden mezun oldu. 1950’li yillarda ABD´de orman mühendisi olarak ormanlari insanlarin eğlenme, dinlenme amaciyla kullanabilecekleri bir duruma getirmeyi içeren “rekreasyon” eğitimi aldi. Ülkesine dönerken, Türkiye doğasinin sistemli bir şekilde korunmasi yolunda ilk adim olarak sayilabilecek bir kavrami da beraberinde getiriyordu. O günden sonra Bayer, yillarini doğanin belirli parçalarinin bütünlük içinde korunarak, dinlenme amaçli kullanilmasina dayanan "milli park" kavraminin hayata geçirilmesine adadi. Bayer ikinci kez 1961 yilinda gittiği ABD’nin Missigan Üniversitesi’nde Turizm Master’i yapti. Türkiye’ye dönüşünde 6086 sayili Turizm Teşvik Yasasi’ni hazirlayan Turizm Kurulu’nun başkanliğini yapti. DPT’de Turizm Sektörü Kurulu’nda çalişti. Çevre ve Orman Bakanliği Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanliği, Orman Umum Müdürlüğü Neşriyat şubesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1962-1978 yillari arasinda Avrupa Konseyi’nde Doğayi Koruma Komitesi’nde görev alan Bayer, 1982 Anayasasi’ni hazirlayan Danişma Meclisi Üyeleiği yaptiği sirada Çevre, Orman ve Milli Parklar’a ilişkin üç yasanin hazirlanmasinda aktif rol aldi. TUYED, TUROB, Türkiye Tabiati Koruma Derneği, TMMOB gibi birçok derneğin üyesi olan Bayer’in biri indilizce olmak üzere yayinlanmiş tam 17 kitabi bulunuyor. Söz konusu kitaplarindan 230 sayfalik “Turizme Giriş” uzun yillar 2 ve 4 yillik turizm eğitimi veren öğretim kuruluşlarinin başucu rehberleri arasinda yer aldi. Bayer, istanbul Üniversitesi’nde 1987-1988 ders yilindan itibaren Turizme Giriş derslerini okuttu.

Atilim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm işletmeciliği Yüksek Lisans Programi
2009-2010 akademik yili bahar dönemi’nde Atilim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Turizm işletmeciliği Yüksek Lisans Programi açilacaktir. Başvurularin 5 şubat 2010 tarihine kadar kabul edileceği, mülakatinin 8 şubat 2010 tarihinde gerçekleşeceği programla ilgili daha detayli bilgi almak için (0-312) 446 84 91 numarali telefondan Enstitü Sekreteri Ruhan Özkan ile bağlantiya geçilebilir.

Kişisel Gelişim ve insan Kaynaklari Kongresi
Kişisel Gelişim ve insan Kaynaklari Kongresi'nin konusu bu yil "Finans ve Turizm" olarak belirlendi. Hacettepe işletme Topluluğu ve Genç Turizmciler tarafindan düzenlenen edilen Kongre, 25-26 Aralik 2009 tarihlerinde Ankara'da Rixos otelde düzenleniyor.

“Turizmde Değişen ve Gelişen Pazarlar” konulu etkinlik..
Seyahat Acentalari Derneği tarafindan 4 Aralik 2009 tarihinde Antalya'da, Delphin Palace Otel'de gerçekleştirilen "Çay Sohbetleri" etkinliğine Antalya il Kültür ve Turizm Müdürü ibrahim ACAR katildi.

Resort dergisinin yeni sayisi çikti
Aylik olarak yayinlanan Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort'ün Kasim 23009 sayisi geçtiğimiz günlerde çikti. Akdeniz Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB) tarafindan Ekin Grubu ile işbirliği halinde yayinlanan derginin Kasim 2009 sayisinda turizm ve otelcilik sektörü ile ilgiili araştirma, değerlendirme, haber ve yorumlar yer aliyor. Derginin her sayisinda olduğu hazirlanan ekler bu sayida Spa ve Wellness Otelleri ile Divan istanbul Asia oteli için hazirlanmiş. Resort dergisini online ortamda okumakak için tiklayiniz.

Medikongre dergisinin yeni sayisi
Aylik tip toplantilari ve kongre turizmi dergisi Medikongre'nin Kasim 2009 sayisi geçtiğimiz günlerde yayimlandi.

Abdülkadir Yücelman son yolculuğuna uğurlandi
Geçirdiği ani kalp krizi sonrasi hastaneye kaldirilan Cumhuriyet Gazetesi yazarlarindan, Cumhuriyet Gazetesi Gezi Eki Editürü ve Turizm Yazarlari ve Editörleri Derneği üyesi Abdülkadir Yücelman hayatini kaybetti. Gazeteci Yücelman, Cumhuriyet Gazetesi'nde uzun yillir spor servisi yöneticiliği yapmiş ve çok sayida nitelikli gazetecinin yetiştirilmesine katkida bulunmuştu.

2. Uluslararasi Coğrafya Sempozyumu
Birincisi 2007 yilinda gerçekleştirilen Uluslararasi Coğrafya Sempozyumu'nun ikincisi 2-5 Haziran 2010 tarihlerinde Antalya'da düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

BTiOYOMD 14. geleneksel yilsonu gala gecesi yapildi..
Kisa adi BTiOYOMD olan Balikesir Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Mezunlar Derneği'nin 14. geleneksel yilsonu gala yemeği 5 Aralik 2009 günü Spice Hotel & SPA'da düzenlendi.

1007 Programi 2010 yili son başvuru tarihi belli oldu
1007 Programi kapsaminda Kamu Araştirmalari Grubu'na (KAMAG) sunulacak projeler için son başvuru tarihi 5 şubat 2010 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra elden ya da posta yoluyla gönderilen başvurular değerlendirilmeye alinmadan iade edilecek. Başvurunun posta ile gönderilmesi durumunda posta gönderim tarihi dikkate alinmiyor. aşvuruda kullanilacak öneri formu ve yardimci belgelere www.tubitak.gov.tr/1007 adresinden erişilmektedir.

VIII. Ulusal Kaplica Tibbi ve Balneoloji Kongresi
VIII. Ulusal Kaplica Tibbi ve Balneoloji Kongresi ve Sağlik Turizminde SPA&Wellness Kursu, 7-11 Nisan 2010 tarihlerinde, Çeşme Altinyunus Turistik Tesisleri'nde düzenlenecek. Termal/kaplica tibbi ve balneoloji/hidroklimatoloji alaninda ulusal düzeyde düzenlenen Kongre'de, termal tip alanindaki hem ülkemiz hem de dünyadaki bilimsel gelişmeler ve araştirmalar ele alinip tartişilacak. Ayrintili bilgi için bkz.

Bolu Aşcilik Okullari Paneli..
Bolu Aşcilik Okullari Paneli 18 Aralik’da yapiliyor. Mengen Aşçilik Okulu’nda yapilacak panelde aşçilik mesleğinin bugünü, sorunlari ve yeni dönemdeki gündemi ele alinip tartişilacak. iki ayri oturum halinde düzenlenecek olan panellerden ilki Mengen Aşzilik Okulu tarafindan düzenleniyor. Bu panele konuşmaci olarak; Mehmet Yalçinkaya (Danişman Chef), Erdem Dirbali (Divan Aisa Hotel Executive Chef), Apdullah Özcan (Titanik Asia Hotel Executive Chef), Rafet ince (Ağa Oğlu My City Hotel Executive Chef), Nejat Cuhadar ( Beltur Hidiv Kasri Tesisleri Executive Chef ve Eyüp Kemal Sevinç (Hobimle Mutluyum Yemek Okulu Kurucu Chef ) katiliyor. Öğleden sonra gerçekleştirilecek ikinci panel ise Yeniçağa Aşçilik Okulu tarafindan düzenleniyor. Bu panele de konuşmaci olarak; Elif Çitak ( Marsan Gida Demostran Chef), Sezai Öztürk (Divan City Hotel Executive Chef), Apdullah Özcan (Titanik Asia Hotel Executive Chef) Murat Serkan Yaman (Fratellita Bufalo Rest Chef), Özgür Özkan (Danişman Chef) ve Eyup Kemal Sevinç (Hobimle Mutluyum Yemek Okulu Kurucu Chef) katiliyor.

Ulusal BTY Politikalari - 2023 ve Sonrasi Çaliştayi
3-4 Aralik 2009 tarihlerinde TÜBiTAK-TÜSSiDE tesislerinde “Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikalari - 2023 ve Sonrasi Çaliştayi” gerçekleştirildi. Çaliştaya kamu kurumlari temsilcileri, özel sektör yöneticileri ile akademisyenler olmak üzere 80 kişi katki sağladi. Çaliştay'da, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun (BTYK) 10 Mart 2005 tarihli 11. toplantisinda alinan 2005/10 no.lu karar çerçevesinde kabul edilen Bilim ve Teknoloji Politikalari Uygulama Plani’nda (BTP-UP) yer alan stratejik amaçlar ile ilgili gelişmeler değerlendirildi, Türkiye’nin bilim teknoloji ve yenilik alaninda 2023  sonrasinin vizyonu tartişildi ve 2011-2016 yillari için hazirlanmasi gereken uygulama planina girdi olabilecek stratejik amaç ve bu amaçlara ilişkin eylem önerileri derlendi.

TÜBA Bilim Eğitimi Projesi Ankara Çaliştayi yapildi
Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Eğitimi Projesi kapsaminda, 20-21 Kasim 2009 tarihlerinde, “Bilim Eğitimi Ankara Çaliştayi” gerçekleştirildi. Çaliştaya TÜBA üyelerinin yani sira 19 eğitim kurumundan 80 öğretmen, eğitimci ve yönetici katildi.

TÜBA Bütünleştirilmiş Doktora Programi (TÜBA- BDP) başvurulari başladi
Ülkemizde yapilan doktora çalişmalarinin bilimsel düzeyinin gelişmesine ve bilimsel gelişme için gerek duyulan araştirmaci insan gücünün nicelik ve nitelik açisindan yükselmesine destek olmak amaciyla başlatilan TÜBA Bütünleştirilmiş Doktora Programi’na (TÜBA-BDP) 2010 yili için başvurular başladi. Başvuru formu ve ek olarak istenen belgeler, asil örneklerinin yani sira CD’ye kaydedilmiş olarak, en geç 22 Ocak 2010 tarihine kadar Piyade Sokak, No: 27, 06550 Çankaya/ Ankara adresinde olacak şekilde gönderilmesi bekleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Yürütülen bir projeye katki beklentisi..
Selçuk Üniversitesi, Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu, ağirlama ve turizm alaninda mesleki eğitim veren kurum ve kuruluşlari gelecekte doğrudan etkileyeceği kaçinilmaz olan mesleki yeterliliklerin şeffafliği ve taninmasina yönelik bir projede ortaklik faaliyetlerine devam etmektedir. ilgi duyanlarin katki ve katilimlarinin beklendiği proje detay bilgilerine http://www.alisukru.org/network/index.htm adresinden ulaşilabilinir.

TÜBA Doktora Sonrasi Araştirma Programi (TÜBA- DSAP) başvurulari kabul edilmeye başlandi
Doktora çalişmalarini bir danişmanin gözetimi ve değerlendirmesiyle yürüterek tamamlamiş bir genç araştiricinin bilgilerini pekiştirmesini, yeni deneyimler kazanmasini, bağimsiz, yetkin bir bilim insani olma yönünde kendini geliştirmesini sağlamayi amaçlayan TÜBA Doktora Sonrasi Araştirma Programi (TÜBA-DSAP) için başvurular kabul ediliyor. 2010 yili için programa başvuracaklarin; başvuru formunu ve ek olarak istenen belgeleri, asil örneklerinin yani sira CD’ye kaydetmiş olarak, en geç 22 Ocak 2010 tarihine kadar Piyade Sokak, No: 27, 06550 Çankaya/ Ankara adresinde olacak şekilde göndermesi bekleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

TÜBA- GEBiP başvurulari kabul ediliyor
Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarili Genç Bilim insanlarini Ödüllendirme Programi’nin (TÜBA-GEBiP) 2010 yili başvurulari kabul edilmeye başlandi. Başvuru formu ve ek olarak istenen belgeler, 1 asil 2 kopya olmak üzere ve ayrica CD’ye kaydedilmiş olarak, en geç 15 Ocak 2010 tarihine kadar Piyade Sokak, No: 27- 06550 Çankaya/ Ankara adresinde olacak şekilde gönderilmesi isetniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Türkiye Bilimler Akademisi'ne (TÜBA) dört yeni üye seçildi..
Türkiye Bilimler Akademisi’nin, 5 Aralik 2009 günü yapilan Genel Kurul toplantisinda, Prof. Dr. Sami Gülgöz, Prof. Dr. Ahmet Oral ve Prof. Dr. Tayfun Özçelik Asli Üyeliğe; Prof. Dr. Vural Bütün Asosiye Üyeliğe seçildiler. Ayrintili bilgi için bkz.

TÜRSAB 19'uncu Genel Kurulu yapildi..

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB'in 19'uncu Olağan Genel Kurulu yapildi. Genel Kurul'da önümüzdeki iki yil boyunca görev yapacak yönetim kurulu seçimleri de yapildi. Seçim sonuçlarina onuçlara göre, mevcut Yönetim Kurulu Başkani Başaran ULUSOY, üst üste altinci kez en yüksek oyu alarak başkanliği sürdürdü.

HOSTEUR dergisi..
Selçuk Üniversitesi, Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu'ndan Yrd. Doç. Dr. Ali şükrü Çetinkaya HOSTEUR dergisinin eş editörlük görevini üstlenmiş bulunmaktadir. HOSTEUR dergisi; turizm ve otelcilik alaninda akademik çalişmalarin; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim almakta olan veya mezun öğrencilerin çalişmalarinin yayinlandiği; sektör - eğitim kurumu - öğrenci arasi diyalog ve işbirliğini güçlendirmeye yönelik çalişmalarin yer aldiği, dünya genelinde 30.000’in üzerinde okuyucuya ücretsiz ulaşan, PDF formatinda yilda iki kez online yayinlanan bir akademik dergidir. En az iki hakem onayli çalişmalara yer verilen dergi ingilizce yayinlanmakta ve EBSCO-HOST gibi birçok uluslararasi veri tabanlari tarafindan da taranmaktadir. Akademik çalişmalarinizi değerlendirmede, öğrencilerinizin yabanci dilde bir dergide ilk yayin tecrübesini elde etmelerini sağlamada ve sektör deneyimlerinizi paylaşmada yararli olacağina inandiğimiz dergiye çalişmalarinizi bekliyoruz. Dergi ve makale gönderme detay bilgilerine http://www.chrie.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3391 adresinden ulaşilabilinir.

Prof. Dr. Mustafa Çakir’a “Avusturya Devlet Büyük Liyakat Nişani” verildi..
Türkiye ile Avusturya arasindaki ilişkilerin geliştirilmesine yaptiği katkilardan dolayi Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili ve Edebiyati Bölümü öğretim üyelerinden ve ayni üniversitede Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Müdürlüğü görevini de yürütmekte olan Prof. Dr. Mustafa Çakir, Avusturya Cumhurbaşkani tarafindan “Avusturya Devlet Büyük Liyakat Nişani” ile ödüllendirildi.

Turizm alaninda alti meslek standarti yürürlüğe girdi.
21/9/2006 tarihli ve 5544 sayili Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu'nun 21 inci maddesi ile 5/10/2007 tarihli ve 26664 sayili Resmî Gazete’de yayimlanarak yürürlüğe giren Ulusal Meslek Standartlari'nin Hazirlanmasi Hakkinda Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin (1) inci fikrasina dayanilarak hazirlanilan turizm alanindaki alti meslek standarti yürürlüğe girdi. Söz konusu standartlar şu meslek dallarina ait olarak hazirlandi: Oda Temizleme ve Düzenleme Görevlisi (Seviye 2),  Kat Sorumlusu (Seviye 3), Genel Alan Temizleme ve Düzenleme Görevlisi (Seviye 2), Genel Alan Sorumlusu (Seviye 3), Kat Hizmetleri Sorumlusu (Seviye 4) ve Kat Hizmetleri Sorumlusu (Seviye 5). Ayrintili bilgi için bkz.

Silifke-Taşucu Meslek MYO mezunlari Cumhuriyet Eğitim Gezileri'nde görev aldi..
Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu mezunu rehberler, Milli Eğitim Bakanliği tarafindan düzenlenen Cumhuriyet Eğitim Gezileri’nde öncü rol oynadilar. Milli Eğitim Bakanliği tarafindan düzenlenen 4. Cumhuriyet Gezileri’nde, Silifke – Taşucu Meslek Yüksekokulu Turist Rehberliği Bölümü’nden mezun olan 18 profesyonel turist rehberi de görev yapti.

Seyahat Acenta Yöneticileri Derneği'nin öğrenci etkinliği..
Seyahat Acenta Yöneticileri Derneği (SAYD) olarak Antalya il Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokolle ‘Cumhuriyetin 86. yilinda, 86 ilköğretim sinifini Antalya ve Anadolu Kültürü ile buluşturma’ projesini hayata geçirdi. Yürütülen etkinlikle, Antalya'nin merkez ve ilçelerinde bulunan okullardan 2760 öğrenci, 24 Kasim-12 Aralik tarihleri arasinda profesyonel rehberler eşliğinde Antalya Turu yaptilar.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Aziz Gökhan ÖZKOÇ
Kaynak Bağimliliğinin Yönetilmesinde Örgütsel ideolojinin Stratejik Rolü: Otel işletmelerine Yönelik Bir Model Önerisi
Doktora Tezi
Danişman: Doç. Dr. Orhan BATMAN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü
Kabul tarihi: Kasim 2009

Tolga GÖK
Stratejik Rekabet Üstünlüğü Açisindan Konaklama işletmelerinde ISO 22000 Gida Güvenliği Yönetim Sisteminin iş Süreçlerine Etkileri: Teori ve Otel işletmelerinde Uygulamali Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. M. şerif şiMşEK
Konya: Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ekim 2009

Mehmet KAşLI
Otel işletmelerinde işgörenlerin Kişilik Özellikleri, Lider-Üye Etkileşimi ve Tükenmişlik ilişkisinin incelenmesi
Doktora Tezi
Danişman:Prof. Dr. Oya AYTEMiZ SEYMEN
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralik 2009


YENI YAYINLAR

Otel işletmeciliği ve iş Tatmini
Birinci Baski
Doç. Dr. Gülümser Keskin
Ankara: Detay Yayincilik
14,5 x 21, 5 cm., 152 sayfa
ISBN 978-605-5681-41-8
Fiyat 10.00 TL

Elaziğ ilinin Ekonomik Gelişmesi Seminer Kitabi
istanbul: iktisadi Araştirmalar Vakfi yayinlari
16x24 cm., 223 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler, işbirliği anlaşmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link işbirliği için nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.