Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 12, Sayi: 1, Ocak 2011
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Yeni bir yili; daha sağlikli, daha mutlu ve daha huzurlu yaşamak umuduyla.. Yeni yiliniz kutlu olsun..

Akademik Turizm Bülteni 12. yayin yilina girdi..
2000 yilinin Eylül ayindan bu yana kesintisiz her ay e-posta ortaminda yayimlanan Akademik Turizm Bülteni 12. yayin yilina girdi. Destek olan herkese teşekkür ederiz.

VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi..
VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi, 15-18 Mart 2012 tarihlerinde Antalya'da düzenleniyor. Gazi Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştirma Merkezi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen kongrenin web sayfasina erişmek için bkz.

Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yeni sayisi..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yeni sayisi (Cilt 21, Sayi 2, Güz 2010) sayisi geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Derginin yeni sayisinda beş makale ve bir seçme çeviri makalenin yani sira araştirma notlari, konferans notlari, tez özetleri, Türkçe makaleler bölümleri de yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

I. Odunpazari Turizm Geliştirme Çaliştayi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma Uygulama Birimi Eskişehir'de turizmin geliştirilmesine yönelik ilk etkinliği olan Odunpazari Turizm Geliştirme Çaliştayi'ni 19 Aralik 2010, Pazar günü Odunpazari Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdi. Eskişehir Anemon Oteli'nin katkilariyla düzenlenen ortak akil toplantasinda Eskişehir'in yildizi parlayan turizm bölgelerinden Odunpazari'nda turizmin geliştirilmesi tartişildi. Moderatörlüğünü Dr. irfan MISIRLI'nin yerine getirdiği ve 35 kişinin katilimiyla düzenlenen Çaliştay'a; Eskişehir’de faaliyet gösteren otel işletmeleri, Eskişehir’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri, Odunpazari esnafi, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu, Odunpazari’ndaki restoranlarin temsileri, Odunpazari’ndaki hediyelik eşya saticilarinin temsileri, Eskişehir basinin temsilcileri ve Odunpazari’nda yaşayanlarin temsilcileri
katildi.

Turizmde Gençlik Ödülleri..
Genç Turizmciler Derneği tarafindan bu yil ilk kez düzenlenen 'Turizmde Gençlik Ödülleri' törenle sahiplerine dağitildi. Antalya'da Madran Palace'de düzenlenen bir törenle sahiplerini bulan ödül sahipleri; Kerem KÖFTEOğLU, Doç. Dr. ibrahim BiRKAN, Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Dr. şeyda ODABAşI ve Doç. Dr. Zeliha ESER'den oluşan jüri üyeleri tarafindan değerlendirildi. Düzenlenen törende yilin Genç Yöneticisi ödülüne layik görülen Adam-Eva Otel Genel Müdürü Alper Uçar, Yilin Genç Girişimcisi işadami Mehmet Ulusoy, Yilin Genç Bürokrati Kültür ve Turizm Bakanliği Tanitma Genel Müdür Yardimcisi Levent Demirel ve Yilin Genç Akademisyeni olarak ise Bilkent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Eda Gürel ödüllerini aldi.

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma Uygulama Birimi Ocak 2011 etkinlik programi belli oldu..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi’nin Ocak 2011 dönemi etkinlik programi belli oldu. Birim’in Ocak ayi içerisinde gerçekleştirmeyi plandiği etkinlikler şu şekildedir:
Yazili Basinda Turizm Haberleri (1981-2010) Sergisi: Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nazmi KOZAK ve Yrd. Doç. Dr. Dilecek ACAR tarafindan 1981-2001 yillarini içeren çalişmaya ek olarak Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerinin “Genel Turizm” dersi kapsaminda hazirladiklari çalişmalardan oluşan sergi 1981-2010 yillari arasinda yazili basinda yayimlanan turizmle ilgili haberlerden oluşuyor. Sergi, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu’nda 03 – 14 Ocak 2011 tarihleri arasinda ziyarete açik olacak.
Fotoğraflarla Güney Kore Mutfaği: Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Cumhur DÜLGER tarafindan verilecek konferansta, Güney Kore Mutfaği fotoğraflarla anlatilacak. Etkinlik 05 Ocak 2011, Çarşamba günü gerçekleştirilecek.
Turizm Söyleşileri: Birim bünyesinde Ocak ayindan itibaren yer alacak Turizm Söyleşilerinde Ocak ayi içerisinde iki etkinlik yer aliyor. Turizm Söyleşileri; 07 Ocak 2011, Cuma günü Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR tarafindan verilecek “Farkli Kültürlerde Yilbaşi Kutlamalari” başlikli bir konferans ile Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ tarafindan 20 Ocak 2011, Perşembe günü verilecek “Yemek-şarap Uyumu” konulu konferanstan oluşuyor.
Yabanci Öğrenciler için Günlük Türkçe: Anadolu Üniversitesi’ne Türkiye dişindan gelen öğrencilerin günlük Türkçe bilgilerini geliştirmek amaciyla hazirlanan eğitim, Ocak ayi içerisinde 12 Ocak ve 21 Ocak tarihlerinde yapilacak.
Tarihi, Kültürü ve Turizm Değerleriyle iran: Anadolu Üniversitesi’nde öğretim gören yabanci öğrencilerin ülkelerini tanitimlarina olanak vermek amaciyla düzenlenen etkinlikte Ocak ayinda iran anlatilacak. Tanitim, Turizm ve Otel işletmeciliği programi doktora öğrencisi Fariba NAZARi tarafindan sözlü ve görsel olarak 14 Ocak, Cuma günü düzenlenecek. Bu kategoride önceki aylarda Uganda ve Kirgizistan anlatilmişti.
Dergilere Makalelerin Önerilmesi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli: Sosyal bilimler alaninda Eskişehir ve çevre illerdeki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora öğrencisi olanlarin katilimina açik olan bu etkinlikte Doç. Dr. Nazmi KOZAK, dergilere makale gönderimi öncesinde yapilmasi gereken ve dikkat edilmesi gereken konular üzerinde duracak.Etkinlik 17 Ocak, Pazartesi günü yapilacak.
Araştirma Paylaşimi Çaliştayi: Etkinlik, Doç. Dr. Nazmi KOZAK’in yönetiminde, araştirma deneyimlerini paylaşmak isteyen Eskişehir ve çevre illerdeki üniversitelerde sosyal bilimler alaninda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katilimi ile gerçekleştirilecek. Etkinlik, 19 Ocak, Çarşamba günü yapilacak.
Disiplinlerarasi Turizm Çaliştayi: Etkinlik, Doç. Dr. Nazmi KOZAK’in yönetiminde farkli akademik çalişma alanlarinda Eskişehir içi ve dişindaki üniversitelerde akademisyen ve lisansüstü öğrenci olanlarin disiplinlerarasi çalişma yürütmelerine ortam sağlanmak amaciyla düzenlenmektedir. Turizmle ilgili disiplinlerarasi araştirma yapmak isteyen bütün akademisyen ve lisansüstü öğrencilerin katilimina açiktir. Etkinlik, 24 Ocak, Pazartesi günü düzenlenecek.
Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi’nde düzenlenen etkinliklerin toplu programina erişmek için bkz.

Prof. Dr. Ertuğrul ÇETiNER vefat etti..
Uzun yillar Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ertuğrul ÇETiNER 09 Aralik 2010 tarihinde vefat etti. 1947 yilinda Eskişehir'in inönü ilçesinde doğan Prof. Dr. Çetiner, 1969 yilinda Lisans, Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, işletme ve Muhasebe Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisans çalişmalarini 1977 yilinda Roosevelt University'de (Chicago- ABD), doktora derecesiniise 1982 yilinda işletme alaninda Dokuz Eylül Üniversitesi'nden aldi. 1983 yilinda Yrd: Doç. Dr., 1989'de Doçent ve 1995'de ise Prof. Dr. derecelerini alan Ertuğrul ÇETiNER, çalişma yaşamina Isparta Ticaret Lisesi'nde öğretmelik görevine atanarak başladi ve sirasiyla 1975'te Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, işletme ve Muhasebe Bölümü Asistani, 1978 yilinda Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, işletme ve Muhasebe Bölümü Öğretim Üyeliği, 1980'de Ankara i.T.i.A. Bolu idari Bilimler Yüksek Okulu, Öğretim Görevliliği, Öğretim Üyeliği ve Müdür Yardimciliği, 1984'te Milli Eğitim Bakanliği, Bakan Özel Müşaviri, Bilgi işlem Dairesi Başkani, 1982'de Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, işletme ve Muhasebe Bölümü, Öğretim Üyeliği ve Dekan Yardimciliği, 1992'de Gazi Üniversitesi, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi, Turizm işletmeciliği Eğitimi Bölümü, Öğretim Üyeliği ve 2002'de ise Atilim Üniversitesi, işletme Fakültesi Öğretim Üyesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü, işletme Fakültesi Dekani, işletme-Muhasebe Uygulama ve Araştirma Merkezi Müdürü, işletme Bölümü Başkani, Sürekli Egitim Merkezi Müdürü görevlerine atandi. Prof. Dr. Entuğrul ÇETiNER'in yayin listesi için bkz.

Anadolu Üniveristesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu konferanslari..
Turizm Seminerleri dersi kapsaminda Aralik ayi içerisinde Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda dört konferans verildi. Söz konusu konferanslarin konulari ve konuşmacilari şu şekildedir: 9 Kasim 2010: Murat YANKI (Hotel şira Sahibi- Kapadokya) "Türkiye'de şarapçilik ve şarap turizmi", 23 Kasim 2010: şerif Yenen (TUREB icra Kurulu Başkani) ve ilker Ünsever (Turizm Hukukçusu) "Turist rehberlerinin hukuki sorunlari", 30 Kasim 2010: Kaner şanyüz (Turixng ve Otomobil Kurumu Turistik işletmeler Genel Koordinatörü) "TURiNG'in Türk turizmindeki önemi" ve 7 Aralik 2010: Levent Gülsoy (Lütfi Kirdar Uluslararasi Kongre ve Sergi Sarayi Genel Müdür Yardimcisi) "Türkiye'de Kongre turizmi".

Anadolu Üniversitesi Basin Halkla ilişkiler Koordinatörü Kenan şanlier vefat etti.
ANADOLU Üniversitesi Basin Halkla ilişkiler Koordinatörü, Hürriyet Haber Ajansi Eskişehir eski büro şefi Kenan şanlier vefat etti. 61 yaşindaki Kenan şanlier evinde geçirdiği rahatsizlik sonucu yaşamini yitirdi. Evli iki kiz çocuğu babasi Kenan şanlier 1949 yilinda Erzincan'in Refahiye ilçesi'nde doğdu. şanlier 1974 yilinda istanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstütüsü'nü bitirdi. şanlier gazetecilik mesleğine 1975 yilinda Eskişehir Gazetesi'nde başladi. Sirasiyla yeni Haber ve Son Olay gazetelerinde çalişti. Hürriyet Haber Ajansi Eskişehir Büro şefliği görevinde de bulunan şanlier, Eskişehir Gazeteciler Cemiyi yönetim kurulu üyeliği de yapti. şanlier, 1988 yilinda Anadolu Üniversitesi'nde basin danişmani olarak görev aldi. Ayni zamanda öğretim görevlisi olan Kenan şanlier bir süre Anadolu Üniversitesi Bayin ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü görevini sürdürdü. Açiköğretim Fakültesi (AÖF) öğretim görevlisi olan şanlier, son olarak Anadolu Üniversitesi Basin Halkla ilişkiler Koordinatörlüğü görevini de yürütüyordu. Kenan şanlier Eskişehir Gelişim Vakfi (EGEV) ile Eskişehir Fotoğraf Sanati Derneği'nin (EFSAD) de kurucu üyesiydi

II. Uluslarararasi VI. Ulusal Meslek Yüksekokullari Sempozyumu..
II. Uluslarararasi VI. Ulusal Meslek Yüksekokullari Sempozyumu, 25-27 Mayis 2011 tarihleri arasinda Kuşadasi'nda, Pine Bay tatil köyünde düzenleniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Resort dergisinin yeni sayisi çikti..
Aylik Turizm ve Seyahat Dergisi Resort'ün Aralik 2010 sayisi geçtiğiimiz günlerde yayinlandi. Akdeniz Turizm işletmecileri Biirliği ile Ekin Yayin Grubu'nun işbirliğinde hazirlanan ve yayinlanan derginin Aralik sayisinda 2011 turizm sezonu ile ilgili olarak hazirlanan bir inceleme dosyşasi yer aliyor. Dosyada, 2011 turizm sezonununda bütün değişkenlerin Türkiye lehine göründüğü ileri sürülüyor. Dergide ayrica, turizm, otelcilik ve seyahat alt sektörleri ile ilgili olarak çexşitli yazi, değerlendirme ve analizler yer aliyor. Resort dergisini sanal ortamda okumak için tiklayiniz.

"Güney Etiyopya'daki OMO Vadisinde Yasayan Kabileler" konulu fotoğraf gösterisi..
Eskişehir Fotoğraf Sanatçilari Derneği (EFSAD) üyesi Faruk BUDAK, 17 Aralik 2010 günü EFSAD'ta "Güney Etiyopya'daki OMO Vadisinde Yasayan Kabileler" konulu bir fotoğraf gösterisi yapti..

Yalvaç Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nun adi değiştirildi..
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Yalvaç Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nun adinin Yalvaç Büyükkutlu Uygulamali Bilimler Yüksekokulu olarak değiştirilmesi; Milli Eğitim Bakanliği'nin 27/10/2010 tarihli ve 20011 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8/11/2010 tarihinde kararlaştirildi.

TÜROFED Genel kurulu yapildi..
Kisa adi TUROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu 3. olağan genel kurulu 20 Aralik 2010 tarihinde Ankara'da yapildi. Yapilan seçimler neticesinde Ahmet Barut yeniden TÜROFED Genel Başkanliği’na seçildi. Ahmet Barut’un üçüncü kez başkan seçildiği genel kurulda, başkan yardimciliğina Seçim Aydin, Gürel Aydin ve Osman Ayik seçildi. TÜROFED'in yeni yönetim kurulunda şu isimler yer aldi: Ahmet Barut, Seçim Aydin, Gürel Aydin, Osman Ayik, Sururi Çorabatir, Gülçin Güner, Halil Özyurt, Tayyar Zaimoğlu, Zeynep Silahtaroğlu Baykal, Yavuz Torunoğullari, Haluk Beceren, Ahmet Tok, ilhan Açikgöz, Mehmet işler ve şinasi Hurda.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Bayram AKAY
Konaklama Işletmelerinde Diş Kaynak Kullanimi: 4 Ve 5 Yildizli Kiyi Otellerde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Gürkan ALAGÖZ,
Otel işletmelerinde Toplam Kalite Yönetiminin Uygulanabilirliği
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Seda AYDIN
Türkiye’de Üniversite ve Sektör Açisindan Turizm Eğitimi
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

Zafer ÇAMLIBEL
iş Güçlüğü Ve iş Değiştirme Niyeti ilişkişi: Konaklama işletmelerinde Kadin Çalişanlar Üzerine Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

Didar SARI
Konaklama işletmelerinde Kriz Yönetimi: 2009 Küresel Ekonomik Krizine Yönelik Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

Erkan GÜNEş,
Turizm Sektöründe Kümelenme ve Erzurum Bölgesi Kümelenme Potansiyeline ilişkin Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Ceren ULUER,
Bitlis ilinin Turizm Potansiyeli: Özel ve Kamu Örgütleri Üst Düzey Yönetici Kanaatlerine ilişkin Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Hüseyin Murat YALÇIN,
Turizm Sektöründe Kariyer Sürdürme Eğilimi ve Kişililik ilişkisi
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof.Dr.Muhsin HALiS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

GOREVE ATANMA

Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Faik KÜÇÜKTOPUZLU, 05 Eylül 2010 tarihinden itibaren Yesevi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi,Turizm Bölümünde görevlendirildi.

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarindan Dr. Tolga GÖK, ayni yüksekokulun Turizm ve Otel işletmeciliği Pogrami'na Yardimci Doçent olarak atandi.

YENI YAYINLAR

Konaklama Hizmetlerinde Kalite Yönetimi
Birinci Baski
Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ (Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Editör)
T. C. Anadolu Üniversitesi Yayini, No: 2112, Açik Öğretiim Fakültesi Yayini, No: 1140
Eskişehir: 20x28 cm. 201 sayfa
ISNB: 978-975-06-0793-6


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.