Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 13, Sayı: 1, Ocak 2012
Arşiv (2000-2011) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Akademik Turizm Bülteni 13. yayin yilina girdi..
2001 yilindan bu yana araliksiz yayimlanan Akademik Turizm Bülteni 13. yayin yilina girdi.

VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne en son başvuru tarihi, 15 Ocak2012..
Gazi Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Merkezi ile Anatolia/Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde 12-15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya - Kemer'de, Majesty Resort Hotel Mirage Park'ta düzenlenecek VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne başvurular 15 Ocak 2012 tarihinde sona eriyor. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'ne en son başvuru tarihi, 15 Ocak2012..
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Anatolia/Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde 12-15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya - Kemer'de, Majesty Resort Hotel Mirage Park'ta düzenlenecek II. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'ne başvurular 15 Ocak 2012 tarihinde sona eriyor. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

"Sustainability of Tourism: Cultural and Environmental Perspectives" kitabi yayimlandi..
The 5th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure'de sunulan bildiriler arasindan seçim yapilarak hazirlanan ve editörlüğü Metin Kozak ve Nazmi Kozak tarafindan yapilan "Sustainability of Tourism: Cultural and Environmental Perspectives" başlikli kitap, Cambridge Scholars Publishing yayinlari arasinda çikti. Ayrintili bilgi için bkz.

I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi'ne en son başvuru tarihi, 31 Aralik 2011..
Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Anatolia/Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde 12-15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya - Kemer'de, Majesty Resort Hotel Mirage Park'ta düzenlenecek I. Rekreasyon Araştirmalari Kongresi'ne başvurular 15 Ocak 2012 tarihinde sona eriyor. Kongre ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

Anatolia: An Internitaonal Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayisi çikti..
Taylor and Francis yayincilik grubu tarafindan yayimlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayisi (volume 22, issue 3, 2011) geçtiğimiz günlerde yayimlandi. Ayrintili bilgi için bkz.

Eric Cohen I. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na katilan eserleri inceleyen bir makale yazdi..
Dünyaca ünlü turizm sosyologlarindan Eric Cohen I. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na katilan ve karikatür kitabinda yer alan 100 dolayindaki karikatürü konu alan araştirmasi Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'te makale olarak yayimlandi. Makalenin hakkinda bilgi edinmek için bkz.

Fethiye'de düzenlenecek uluslararasi kongrelere başvuru süresi 31Aralik'ta sona eriyor..
24-29 Nisan 2012 tarihlerinde Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz'de düzenlenecek olan 6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ve 2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference toplantilarina bildiri ile katilma süresi 31 Aralik 2011 tarihinde sona geriyor. Düzenlenecek kongreler kapsaminda dünyanin önde gelen dergilerin editörleri ve akademisyenlerinin katilacaği panellerin yani sira dört farkli konuda verilecek seminerler de yer aliyor.


Anatolia/Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yeni sayisi yayinlandi..
Anatolia/Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yeni sayisi (cilt 22, sayi 2, güz 2011) geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Derginin yeni sayisinda beş makale, bir çeviri makale, turizm tarihinden, araştirma notlari, konferans notlari, Türkçe makale indeksi ile tez öszetleri bölümleri yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Yazili Basinda Turizm Haberleri (1981-2011) Sergisi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi tarafindan “Yazili Basinda Turizm Haberleri (1981 – 2011) Sergisi" açildi. Sergi, Türk turizm tarihi bakimindan çok önemli olan 30 yillik dönemde yazili basinda yer alan turizmle ilgili haberlerden derlenerek hazirlandi. 1981-2011 yillarini kapsayan serginin, 1981-2001 yillari arasi Prof. Dr. Nazmi KOZAK ve Yrd. Doç. Dr. Dilek Acar Gürel tarafindan, 2001 yili ve sonraki yillar ise Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu’nda “Genel Turizm” dersini okuyan öğrenciler tarafindan hazirlandi. Yazili Basinda Turizm Haberleri sergisi, 12 - 23 Aralik 2011 tarihleri arasinda Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'nda ziyarete açik tutuldu.

Anatolia/Turizm Araştirmalari Dergisi'nin cilt 22, sayi 2, bahar 2011 sayi açik erişime açildi..
Anatolia/Turizm Araştirmalari Dergisi'nin bir önceki sayisi olan cilt 22, sayi 2, bahar 2011 sayisi açik erişime açildi. Bilindiği üzere dergide 1990 yilindan bu yana yayimlanan bütün sayilar açik erişimli olarak araştirmacilarin hizmetine sunulmuştu. Ayrintili bilgi için bkz.

Prof. Dr. Mehmet Oluç vefat etti
Ülkemizde pazarlama disiplininin gelişmesi yolunda öncülük eden Prof. Dr. Mehmet OLUÇ 92 yaşinda vefat etti. Prof.Dr. Mehmet Oluç 1919 yilinda istanköy (Kos) adasinda doğdu. 1938'de istanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1942'de istanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi'nden birincilikle diploma aldi ve 1943 yilinda iktisat Fakültesi'ne asistan oldu. Doktora derecesini 1945 yilinda 'Trakya Ziraat Ekonomisi' başlikli tezi ile doktor unvanini kazandi. 1946 yilinda Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilen Prof. Dr. Oluç, bu ülkede yüksek lisans ve doktora derecelerini tekrar aldi. 1950'de doçent oldu. 1953 yilinda işletme eğitimi görmek üzere tekrar Amerika'ya gönderildi. Önce Philadelphia'da, Wharton Business School'da, sonra da Harvard Business School'da çalişan Prof. Dr. Oluç, 1955 yilinda Türkiye'ye dönerek iktisat Fakültesi işletme iktisadi Kürsüsü'ne tayin edilldi. 1959'da profesör olan Prof. Dr. Oluç, 1960-1964 yillarinda iktisat Fakültesi Dekanliği, 1968-1972 yillari arasinda işletme Fakültesi Kurucu Dekanliği yapti. Bu görevlerine ek olarak, Eskişehir iktisadi Ticari ilimler Akademisi'nde 12 yil haftada bir gün, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde ise 15 günde bir ders verdi.

III. Turizmde insan Kaynaklari Gelişimi Sempozyumu..
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile insan Kaynaklari Yöneticileri Derneği'nin birlikte düzenleyeceği III. Turizmde insan Kaynaklari Gellişimi sempozyumu, 10-11 Mayis 2012 tarihleri arasinda Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Nuri Özaltun Konferans Salonunda yapiliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Turizmde Gençlik Ödülleri verildi..
Genç Turizmciler Derneği'nce bu yil ikincisi verilen Turizmde Gençlik Ödülleri sahiplerini buldu. JW Marriott Hotel Ankara’da gerçekleştirilen törende “Yilin Genç Turizm Öğrencisi”, “Yilin Genç Akademisyeni”, “Yilin Genç Girişimcisi”, “Yilin Genç Bürokrati” ve “Yilin Genç Yönetici” olmak üzere beş dalda ödül verildi. Törende ödüller sahiplerini bulurken “Yilin Genç Turizm Öğrencisi” ödülüne Mert inanir “Yilin Genç Akademisyeni” ödülüne Yardimci Doç. Dr. Zafer Öter “Yilin Genç Girişimcisi” ödülüne Ali Özdoğan “Yilin Genç Bürokrati” ödülüne Tuba Ulu Yilmaz ve “Yilin Genç Yöneticisi” ödülüne de Erkan Yağci layik görüldü.

Kuşadasi/Kadikalesi/Ania Kazilari konferansi..
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdali Başkanliği ile izmir Fransiz Kültür Merkezi işbirliğiyle Eylül-Aralik 2011 tarihleri arasinda düzenlenen izmir Arkeoloji Seminerleri kapsaminda, 30 kasim 2011 tarihinde Prof. Dr. Zeynep MERCANGÖZ tarafindan "Kuşadasi/Kadikalesi/Ania Kazilari" bir konferans verildi.

Hacettepe Üniversitesi Tarihi ve Kültürel Mirasi Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği
Hacettepe Üniversitesi'ne bağli olarak kurulan Hacettepe Üniversitesi Tarihi ve Kültürel Mirasi Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina ve bu organlarin görevlerine ilişkin usul ve esaslari düzenleyen yönetmelik 15 Aralik 2011 tarih ve 28143 sayilimi Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açiklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGiZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calişmalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calişmalarinin özleri Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Miray KILIÇALP
Yüksek Lisans Tezi
Türkiye'yi Ziyaret Eden Turistlerin Gida Güvenliği Algilamalari Üzerine Bir Araştirma
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Osman Nuri ÖZDOğAN
Aydin: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2011


BiZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayinlar yer almaktadir.


Medikongre / Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 8, Sayi: 88, Aralik 2011
Yayinci ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com
Fiyati: 10 TL.

Kongre ve Toplanti Rehberi
Turizm Medya Grubu Ticaret ve Ltd. şti.
istanbul: Kasim 2011
23+30 cm.454 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
 
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.