Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 1, Ocak 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Akademik Turizm Bülteni 14. yaşına girdi..
Turizm ve yakın alanlarındaki akademisyen, araştırmacı ve lisansüstü öğrencilere yönelik olarak hazırlanan ve e-posta ortamında yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 14'üncü yayın yılına girdi. Dünyada benzeri olmayan Bülten, 2000 yılının Eylül ayında, o yıllarda Başkent Üniversitesi'nde görev yapmakta olan Nazmi Kozak tarafından akademik içerikli duyuruların dağıtımına katkıda bulunmak amacıyla yayımlanmaya başlanmıştı. O günden bu güne her ay ve ara verilmeden yayımlanan Akademik Turizm Bülteni, elinize ulaşan bu sayı ile14 yaşına başmış oluyor. Desteklerini esirgemeyen dostlara teşekkür ederiz.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na son başvuru tarihi, 18 Ocak 2013..
İlki 2009 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi, Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneğ'nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle düzenleniyor. Bu yılki temasının "Yerli Halk ve Turist İlişkileri" olan yarışmaya katılım 18 Ocak 2013'te tamamlanıyor. Her yıl düzenlenen yarışma amatör ve profesyonel dünyadaki bütün karikatür sanatçılarına açık. Yarışma sadece turistlerin yerli halk ile yaşadıkları ilişkileri konu alan karikatürlere açıktır. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na katılımı artırmak için www.tourismcartoons.com sitesindeki dil sayısı dörde çıkarıldı. Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla, üç yıl önce başlatılan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın web sitesi olan www.tourismcartoons.com'da Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Almanca ve İspanyolca dil seçenekleri de bulunuyor. Yarışmaya son katılım tarihi, 18 Ocak 2013.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması Endicot College'de tartışıldı..
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak, ABD’nin Massachusetts eyaletinde faaliyet gösteren Endicott College’e bağlı Sözlü Tarih Araştırmaları Merkezi'nde davetli olarak katıldığı konferansta, koordinatörlüğünü yaptığı ve 25 araştırmacının görev aldığı Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması'nı anlattı. 10 Aralık 2012 tarihinde ABD’nin Boston kenti yakınlarındaki Enducott College’de gerçekleştirilen toplantıya sözlü tarih araştırması alanında çalışmaları olan dört konuşmacı katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Todd Wemmer (School of Communication, Endicott College) online medyanın sözlü tarih çalışmalarında kullanımı, Yrd. Doç. Dr. Nathalie Saltikoff ve Doç. Dr. Michael Kilburn (School of Art&Science, Endicott College) sözlü tarih çalışmalarına multidisipliner yaklaşım, Nancy Coffey (yayıncı ve araştırmacı) Beverly bölgesindeki çiftliklerde sözlü tarih çalışması, Dr. Mark Herlihy (School of Art&Science, Endicott College) ise Revere Beach bölgesinde sözlü tarih çalışması konulu bildirilerini sundular. Panelde katılan Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK da Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması (1923 – 2013) başlıklı çalışmayı anlattı.

The 6th International Conference on Services Management..
Oxford Brookes University, The Institute for International Management and Technology, Virginia Tech University ve The Institute for Tourism Studies işbirliğinde düzenlenen "The 6th International Conference on Services Management" bilimsel etkinliği 23 - 25 Haziran 2013 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Sözlü tarih konulu seminer
Anadolu Üniversitesi turizm bölümleri öğretim elemanları tarafından hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Çalışmasıı (1923 – 2013) çalışması kapsamında 13 Aralık 2013 tarihinde Skype üzerinden sözlü tarih yöntemi konulu bir semineri verildi. Turizm Fakültesi seminer salonunda bir araya gelen proje katılımcısı 25 öğretim elemanı ve lisansüstü öğrencisine ABD'nin Boston kentinde 1990 yılından bu yana Cambridge Tarih Araştırmaları Merkezi'nde sözlü tarih çalışmaları yürütmekte olan Sarah Boyer tarafından Skype üzerinden seminer verildi. ABD’nin Massachusetts eyaletinde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunan Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın girişimleri ile gerçekleştirilen seminerde Sarah Boyer Boston’un Harvard ve MIT gibi üniversitelerin yer aldığı Cambridge bölgesi özelinde 1990 yılından bu yana yürütmekte oldukları sözlü tarih araştırmalarını ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Seminer fotoğrafları için bkz.

Tarih, Arkeoloji ve Sanat Seminerleri 2012 - 2013 Programı
Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen Tarih, Arkeoloji ve Sanat Seminerleri'nin 2012-2013 dönemi etkinlik programı yayımlandı. Gerçekleştirilmesi öngörülen semimerler arasında; Avrupa Tarihi ( Fransa ve İngiltere ) (Prof. Dr. Erhan Büyükakinci); Sanat Tarihi ve Çizginin Dişi (Prof. Dr. Uşun Tükel); Tarih Öncesi Kültürel Miras (Doç. Dr. Necmi Karul); Semboller II (Faruk Pekin); Konserlerin Başyapitlari II (Evin İlyasoğlu). Ayrıntılı bilgi için bkz.

AÜ. Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı, Turizm İşletmeciliği şeklinde değiştirildi..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yer alan Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı adı "Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı" olarak değiştirildi.

Eskişehir, 2013 Türk Kültür Başkenti..
2012 yılı boyunca Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyan Kazakistan’ın Başkenti Astana, bayrağı 2013 yılının Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’e devretti. İstanbul’da 2010 yılında düzenlenen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirve Toplantısı" sırasında TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) tarafından önerilen “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması, ikinci yılına girdi. İlk toplantıda kararlaştırılan ve 2012 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’nın “Türk Dünyası Kültür Başkenti” olmasının ardından, 2013 yılının “Türk Dünyası Kültür Başkenti” Eskişehir’de oldu. Eskişehir’de 2013 yılı boyunca eğitim, festival, sergi, konser, kongreler, yarışmalar, görsel sanatlar, edebiyat, kent kültürü, geleneksel el sanatları gibi birçok alanda yapılması planlanan etkinliklerin yanı sıra, kentsel çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmalarına da yer verilmesi planlanıyor. TÜRKSOY’un Türk dili konuşan ülkeler ve halklar arasında kültürel ve sanatsal ilişkileri geliştirmek amacıyla başlattığı “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması, TÜRKSOY’a üye ülkelerin içerisinden kurul tarafından en az bir yıl öncesinden seçilecek olan bir sonraki başkentde, bundan sonraki yıllarda da devam edecektir. TÜRKSOY’a üye ülkeler arasında; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Rusya Federasyonu içerisinde özerk olarak bulunan Türk Cumhuriyetleri’nden Başkurdistan (Baş Kurtlar), Hakas Cumhuriyeti, Altay Cumhuriyeti, Saha (Yakut) Cumhuriyeti, Tataristan, Tuva Cumhuriyeti ve Moldova sınırlarında özerk olarak bulunan Gagavuzya (Gagavuz Yeri) olmak üzere 14 devlet bulunmaktadır.bkz.

18. Pazarlama Kongresi
18. Ulusal Pazarlama Kongresi, 19-22 Haziran 2013 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Kars-Sarıkamış’ta düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

12. Ulusal İşletmecilik Kongresi
12. Ulusal İşletmecilik Kongresi, 2 - 4 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul Kültür Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü tarafından düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz

II. Diyarbakır Sağlık Turizmi Kongresi
T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Kalkınma Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın katkı ve destekleriyle 11-13 Mayıs 2012 tarihleri arasında Diyarbakır Dedeman Oteli’nde yapılan I. Diyarbakır Sağlık Turizmi Kongresi’nin ikincisi 2- 4 Mayıs 2013’te tarihlerinde Diyarbakır’da yapılılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

ITB Berlin Fuarı 6-10 Mart 2013'te..
Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Berlin Turizm Fuarı, 06 - 10 Mart 2013 tarihlerinde, Almanya'nın Berlin kentinde açılıyor. Fuara geçen geçen 187 ülkeden 10,644 kurum ve kuruluş katılmış ve 182 in kişi ziyaret etmişti. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Yakın Doğu Üniversitesi Beslenme ve Diyetitik Yüksek Lisans Programı..
Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Lisans Programının Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanması ile ilgili teklif Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylandı. Açılan programa; Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu veya Sağlık Yüksek Okulu’nun Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun adaylar kabul ediliyor.

Harvard Üniversitesi, ABD'de en fazla bağış alan üniversite..
The U.S. News and World Report tarafından derlenen haberde ABD'deki üniversitelerin mezunlarından ve özel sektörden aldıkları bağış miktarları açıklandı. Buna göre ABD'de en fazla bağışa sahip olan üniversite 32 milyar ABD doları ile Havard Üniversitesi olurken, bu üniversiteyi sırasıyla Yale Üniversitesi (19.174 milyar ABD doları), Princeton Üniversitesi (17.162 milyar ABD doları), Stanford Üniversitesi (16.502 milyar ABD doları), Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) (9.712 milyar ABD doları), Columbia Üniversitesi (7.789 milyar ABD doları), Michigan Üniversitesi (7.725 milyar ABD doları). Listede yer alan üniversitelerden Michigan Üniversitesi dışındakilerin hepsi de özel üniversite statüsünde yer alıyor.

Okan Üniversitesine bağlı olarak kurulan Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Okan Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin amaçlarını, faaliyet alanlarını, yönetim organlarını, yönetim organlarının görevlerini ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yönetmelik, 30 Kasım 2012 tarih ve 28483 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi skalite ödülü aldı..
Skal derneği tarafından her yıl çeşitli dallarda verilen Skalite eğitim ödülünü bu yıl Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi'ne verildi.

9. Kadir Has Ödülleri..
Kadir Has Üniversitesi’nin merhum Kadir Has'ın anısına verilen Kadir Has Ödülleri 2013 yılında “bilim-eğitim” alanında önemli başarılara imza atmış ve bugünkü çalışmaları ile gelecekte ulusal ve uluslararası tanınırlığa ulaşma potansiyeli göstermiş gençlerimize “bilim-eğitim” alanında “Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vaadeden Bilim Adamı Ödülü” olarak verilecektir. Başvuruların 4 Mart 2013 tarihine kadar Kadir Has Üniversitesi Genel Sekreterliği’ne yapılması gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi açıldı
Türkiye'de bir ilk olan Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi 12 Aralık 2012 tarihinde törenle açıldı. Müzeye eski bir Levanten yapısı olan Ballian Köşkü ev sahipliği yapıyor. EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi'nde dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmezleri olan kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğu farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilere sunuldu. 16. ve 17. yüzyıl eserlerinin yanı sıra Modern eserlere de yer verilen müzede yaklaşık olarak 700 obje sergileniyor. Müzede mevcut olan sanat galerisinin yanı sıra, ilerleyen günlerde kağıt ve ebru gibi yaratıcı sanat atölyelerine de yer verilecek.

Okan Üniversitesi'nde “Türkiye’de ve dünyada Turist Rehberliği” konulu konferans..
Tarihçi, seyahat kitapları yazarı, profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç, 18 Aralık 2012 Salı günü Okan Üniversitesi'nde düzenlenen "Türkiye'de ve Dünyada Turist Rehberliği" konulu seminere katıldı.

İzmir 2. Enternasyonal Yemek Yarışması..
Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), İzmir Aşçılar Derneği öncülüğünde “2. Enternasyonal Yemek Yarışması” 7-9 Aralık tarihlerinde İzmir’de düzenlendi. Üç gün süren yarışmanın ilk gününde “Genç Aşçılar” ve “Soğuk Büfeler” kategorisi, ikinci gün “ Modern Türk Mutfağı” ve “ Star Şef “ kategorileri ve son gün ise “Turizm Okulları” ile “Pastacılık” kategorilerinde yarışmalar yapıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’ndan iki ekip Turizmokulları içerisinde yer alan Üniversiteler kategorisinde yarışmaya katıldı. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ilk defa katıldığı yarışmada başarı göstererek altın madalya aldı. Yarışmanın ikinciliğini Dokuz Eylül Üniversitesi, üçüncülüğünü ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi elde etti.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Nurettin AYAZ
Kırsal Turizm ve Paydaşları: Belediye Başkanlarının Tutumlarına Yönelik Bir Araştırma
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Kabul Tarihi: Kasım 2012

Erşan YILDIZ
Konaklama Hizmetlerinin Pazarlanmasında Aracıların Rolü: Antalya ve Nevşehir'deki Konaklama İşletmelerine Yönelik Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Nevşehir: Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. M. Şükrü AKDOĞAN
Kabul Tarihi: Eylül 2012


GÖREVE / KADROYA ATANMA

Sakarya Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY, aynı fakültede, Konaklama İşletmeciliği Anabilim Dalı'nda Doç. Dr. kadrosuna atandı.


TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT OLANLAR

Süleyman Demirel Üniversitesi, Eğirdir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Mahmut DEMİR, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

Gazi Üniversitesi, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Arzu KILIÇLAR, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Zafer ÖTER, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Kutay OKTAY, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Genel Turizm: İlkeler Kavramlar
13. Baskı
Prof. Dr. Nazmi KOZAK / Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK/ Prof. Dr. Metin KOZAK
Ankara: Detay Yayıncılık
Kasım 2012
16x24 cm., 192 sayfa
ISBN: 978-975-8326-30- 3
Fiyat: 12,50 TL

Erken Modern Avrupada Kültürel Çeviri
Peter Burke - R. Po-chia Hsia (Çeviren: Ferit Burak Aydar)
İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
15,5x23 cm., 298 sayfa
ISBN: 9 786053 607410
Fiyatı: 20 TL

Wellness Turizmi
Birinci Baskı
Ankara: Detay Yayıncılık
14.5 x 21.5 cm., 136 sayfa
ISBN 978-605-5216-19-1
Fiyat 12.00 TL

Seyahat İşletmeleri Muhasebesi
Birinci baskı
Doç. Dr. Salim ŞENGEL
Ankara: Detay Yayıncılık
16x24 cm., 220 sayfa
ISBN: 978-605-5216-16-0
Fiyatı: 12,50 TL


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.