Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 15, Sayı: 1, Ocak 2014
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr

<ı>Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

Yeni yılınız kutlu olsun...

Akademik Turizm Bülteni 15 yaşında..
2000 yılı Eylül ayından bu yana aralıksız 160 sayı yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 15. yayın yılına girdi.

"Türk Turizm Araştırmacıları" başlıklı yazı dizisi
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi tarafından yeni bir yazı dizisi başlatıldı. Başlangıcından bu yana turizm araştırmalarına katkıda bulunan akademisyen ve araştırmacıların yeni kuşaklara tanıtılmasının amaçlandığı yazı dizisi Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin KOZAK tarafından hazırlanıyor. Derginin Güz 2013 sayısında Prof. Dr. Hasan OLALI, Prof. Dr. Meral KORZAY ve Dr. Tunay AKOĞLU'yu tanıtan yazılar yer alıyor. Söz konusu yazılar sırasıyla Prof. Dr. Meral KORZAY, Doç. Dr. Maria D. ALVAREZ ve Prof. Dr. Güngör URAS tarafından kaleme alındı. Geçmişten bugüne turizm araştırmalarına ve eğitimine katıkda bulunmuş 25 dolayında akademisyene ve araştırmacıya ilişkin tanıtım yazısı derginin ilerleyen sayılarında yer almaya devam edecek.

VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'ne serbest bildiri göndermek için son tarih; 10 Ocak 2014..
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin birlikte düzenledikleri VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin araştırma bildirileri bölümüne başvurular 10 Ocak 2014 tarihinde sona eriyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi'ne bildiri ile katılmak için son tarih; 10 Ocak 2014..
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin birlikte düzenledikleri III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi'ne bildiri gönderme tarihi 10 Ocak 2014 tarihinde sona eriyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı yayımlandı..
1990 yılından bu yana yayımlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı (Cilt 24, Sayı 2, Güz 2014) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında 7 makale, Rekreasyon İncelemeleri, Turizm Araştırma İncelemeleri, Türk Turizm Tarihinden, Türk Turizm Araştırmacıları, Konferans Notları, Türkçe Makale Dizini ve Tez Özetleri bölümleri yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 10 Ocak'ta sona eriyor..
Geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Beşincisi’ne başvurular 10 Ocak 2014 tarihinde sona eriyorı. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen yarışmanın ilki 2009 yılında gerçekleştirilmişti. Yarışma, turizmi ve turizm sektörünü ilgilendiren konularda hazırlanmış karikatürlerin katılımına açık olarak düzenleniyor. Her geçen yıl katılan eser ve sanatçı sayısında artışının kaydedildiği yarışmaya 10 Ocak 2014 tarihine kadar eser gönderilebiliyor. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na geçen yıl 72 farklı ülkeden 312 sanatçı 692 eser ile katılmıştı. Beşinci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın web sayfası bu yıl yedi farklı dilde hazırlandı. Karikatür sanatçıları yarışma ile ilgili bilgileri Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Farsça dillerinde inceleme olanağına kavuşmuş oldular. Karikatür sanatçıları online olarak da karikatürlerini göndererek Yarışmaya katılabiliyorlar. Calimera Serra Palace ile Belinda Resort Sorgun’un konaklama ve Turcon Turizm ve Kongre Organizasyon Hizmetleri firmasının acentecilik hizmetleri alanlarında sponsor olarak destek verecekleri yarışmanın ödül töreni Nisan 2014 tarihinde Antalya’da yapılacak. Beşinci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için yarışma web sayfası için bkz.

"Van Turizmi Geleceğini Arıyor' konulu çalıştay yapıldı..
Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından düzenlenen "Van Turizmi Geleceğini Arıyor" konulu çalıştay 19-20 Aralık 2013 tarihlerinde Van'da düzenlendi. Çalıştay'da, Van turizminin geçmişteki gelişmişlik durumuna ulaşabilmesi için yapılması gerekenler tartışıldı.

“Osmanlı Döneminde İstanbul Mutfak Kültürü ve Saray Aşçıları” konulu bir seminer
Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu (EMYO), “Osmanlı Döneminde İstanbul Mutfak Kültürü ve Saray Aşçıları” konulu bir seminere ev sahipliği yaptı. EMYO Seminer Salonu’nda 18 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen seminerin konuğu Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Arif Bilgin oldu. Çeşitli birimlerden öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte Prof. Dr. Bilgin, Osmanlı Türkleri ve İstanbul Rumları arasındaki mutfak kültürü farkına değindi.

‘‘Sosyoloji, mutfağı nasıl ele alır?’’
Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu (EMYO)'nda düzenlenen ‘‘Sosyoloji, mutfağı nasıl ele alır?’’ adlı konferans, 11 Aralık 2013 tarihinde yüksekokul binasında gerçekleşti. Prof. Dr. Nilgün Çelebi’nin konuşmacı olarak katıldığı konferansta, sosyolojinin mutfak üzerinde etkileri konusunda bilgilere yer verildi.

“Karaköy Güllüoğlu Baklavaları” konulu konferans
Karaköy Güllüoğlu yönetim kurulu başkanı M. Nadir GÜLLÜ, 21 Aralık 2013 tarihinde Anadolu Üniversitesi, Marketing Anadolu Kulübü’nün organize ettiği “Sıfırın Altında Marketing” etkinliği kapsamında bir konferans verdi. Bu konferansta GÜLLÜ 1820’de kurulan işletmelerinin kısa tarihlerinden bahsetti. Babalarından teslim aldıkları değerleri geliştirerek; “saygı, sevgi, sorumluluk, sistem, sadakat, samimiyet, süreklilik, sözünün eri olmak, sahiplenme, sebat etme, sabretme, savaşma ve gülümsemek” olan 12S ve 1G kurallarına bağlı olarak insanların beklentilerini karşıladıklarını açıkladı.

4. Geleneksel Trakya Turizm Paneli..
Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 28 Kasım 2014 tarihinde 4.Geleneksel Trakya Turizm Paneli yapıldı. Başkanlığını Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan yaptığı panele konuşmacı olarak, Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Maria D. Alvarez, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığı Turizm Bölge Alan ve Merkezleri Şube Müdürü Ferhat Özkan ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman katıldı.

Türkiye Turizminin Hukuksal Sorunları çalıştayı kitabı yayımlandı..
Turizm hareketlerinin gerçekleşmesi sürecinde karşılaşılan hukuki sorun ve altyapı eksikliklerinin belirlenmesi ve sorunların giderilmesi adına, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi, Turgut Özal Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye Seyahat Acentalari Birliği (TURSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği
(TYD), Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Deniz Turizm Birliği, SKAL International Türkiye Ulusal Komitesi, Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) ve Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB)’nin katkılarıyla düzenlenen "Türkiye Turizminin Hukuksal Sorunları Çalıştayı" sonuçları kitap olarak yayımlandı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

14. Ulusal Turizm Kongresi yapıldı..
Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen 14. Ulusal Turizm Kongresi, 6-8 Aralık 2014 tarihlerinde Kayseri'de gerçekleştirildi.

"International Antalya Hospitality Tourism and Travel Research Conference"başlıklı toplantı..
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Washington State Üniversitesi işbirliğinde 9-12 Aralık 2014 tarihleri arasında Antalya'da Porto Bello Otelinde  organize edilen "International Antalya Hospitality Tourism and Travel Research Conference" bilimsel etkinliğe www.ihtrc.com adresinden ulaşılabilir.

"Bölgesel Turizm ile ilgili Öğrenciler Girişimciler ve Çalışanlar İçin AB Modüler Eğitim Programı-Turkish Delights”  Projesi
Koordinatörlüğünü Pamukkale Üniversitesi’nin yürüttüğü, “Bölgesel Turizm ile ilgili Öğrenciler Girişimciler ve Çalışanlar İçin AB Modüler Eğitim Programı-Turkish Delights”  Projesi, 26 aylık bir süre içinde öğrenme materyalleri, kitap, broşürler, web sitesi, sosyal medya ve ortakların kaynakları gibi proje ürünlerini ortaya çıkararak, Denizli’de Pamukkale Üniversitesi’nde düzenlenen bir uluslararası kongre ve üç ayrı  çalıştay ile sona erdi. Yerel turizmdeki (gelecekteki) girişimciler, çalışanlar ve öğrencileri dinamik turizm alanında bir iş ya da işyeri sahibi olmak için gereken özellikler ve becerileri edinme ve kullanma imkanı vererek bölgesel turizm alanındaki kişi ya da kurumlara katkı sağlamayı amaçlayan projede, Hollanda (PCT), Letonya (Turıba Üniversitesi), İspanya (PRODEC), İtalya (EUREDIA) ve Türkiye (Pamukkale Üniversitesi) birlikte çalıştı.

"Turizm ve Seyahat Endüstrisini, Acil Durum Yönetimi ile Entegre Etmek" konulu konferans
Bournemouth Üniversitesi Afet Yönetim Merkezi Müdürü Richard Gordon, 11 Aralık 2013 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nda "Turizm ve Seyahat Endüstrisini, Acil Durum Yönetimi ile Entegre Etmek" konulu bir konferans verdi.

1. Birgi Sempozyumu
İzmir Arkeoloji ve Kültür Tarihi toplantıları kapsamında 12-13 Aralık 2013 tarihlerinde 1. Birgi Sempozyumu gerçekeştirildi. Ödemişe bağlı bir kasaba olan Birgi'nin gelişimini Antik çağlardan itibaren inceleyen çok sayıda araştırma sempozyumda sunuldu. Prof. Dr. Ergun LAFLI'nın başkanlığında düzenlenen sempozyumda; "Eskiçağ’da ve Ortaçağ’da Birgi", "Osmanlı Dönemi’nde Birgi", "Geç Osmanlı ve Milli Mücadelemiz Dönemi’nde Birgi", "Cumhuriyet Dönemi’nde Birgi ve Birgi’nin Etnografyası" ve "Birgi’nin Tarihsel Miras Kimliği" konularında hazırlanmış çalışmalar sunuldu.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)

Açıklama: <ı>"Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı <ı>"hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri <ı>Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Esra GÜL YILMAZ
Otel Yatırımcıları İle Profesyonel Yöneticilerin Sözleşmeden Doğan İlişkileri Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
Kabul Tarihi: Kasım 2013

Onur İÇÖZ
Turistik Ürün Pazarlamasında Marka İmajının Rolü ve Bölgesel Marka İmajı Yaratma
Doktora Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Burcu İLTER
Kabul Tarihi: Ekim 2013

İsmail Hakan KOLCU
Dönüşüm Yaşanan İstanbul Tarihi Kent Merkezinde Arazi Kullanımı Etkileyen Faktörlerin Analizi
Doktora Tezi
İstanbul: İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü,
Danışman: Prof. Dr. Vedia DÖKMECİ
Kabul Tarihi: Kasım 2013

Osman Cenk DEMİROĞLU
İklim Değişikliğinin Kış Turizmine Etkisi
Doktora Tezi
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Nazmiye ÖZGÜÇ
Kabul Tarihi: Aralık 2013


TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT OLANLAR

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ebru TARCAN İÇİGEN turizm temel alanından Doçent oldu.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.