Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 1, Ocak 2015
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

Akademik Turizm Bülteni 16 yaşında..
Turizm ve yakın alanlarındaki akademisyen, araştırmacı ve lisansüstü öğrencilere yönelik olarak hazırlanan ve e-posta ortamında yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 16'ıncı yayın yılına girdi. Dünyada benzeri olmayan Bülten, 2000 yılının Eylül ayında, o yıllarda Başkent Üniversitesi'nde görev yapmakta olan Nazmi Kozak tarafından akademik içerikli duyuruların dağıtımına katkıda bulunmak amacıyla yayımlanmaya başlanmıştı. O günden bu güne her ay ve ara verilmeden yayımlanan Akademik Turizm Bülteni, elinize ulaşan sayı ile16 yaşına girdi.

5. Resort Turizm Kongresi 27 Kasım 2015'te
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) sahibi olduğu ve Ekin Grubu tarafından yayına hazırlanan aylık sektör dergisi RESORT’ün her yıl AKTOB işbirliği ile düzenlediği Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin dördüncüsü 27 Kasım 2015 tarihinde Antalya'da yapılacak.

Prof. Dr. Hasan Işın Dener Özel Ödülü
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde 14-17 Nisan 2016 tarihlerinde Ürgüp'te düzenlenecek VIII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde verilecek ödül kategorileri belli oldu. Buna göre doktora tezleri kategorisinde dereceye girecek bir tez çalışmasına Prof. Dr. Hasan Işın Dener Özel Ödülü verilecek. Geçtiğimiz kongrelerde özel ödüller Prof. Dr. Hasan Olalı, Prof. Dr. Hasan Zafer Doğan ve Çelik Gülersoy adına verilmiyti. Ayrıntılı bilgi için bkz.

6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Editörleri Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na eser gönderme tarihi 31 Aralık 2014 tarihinde sona eriyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Prof. Dr. Fermani Maviş Anı kitabı açık erişime açıldı
2008 yılında aramızdan ayrılan Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fermani Maviş adına hazırlanan Anı Kitabı internet ortamında açık erişime açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

TUGEV Kütüphanesi ADÜ Turizm Fakültesi’ne verildi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’ne verilen TUGEV Kütüphanesi’ndeki kitaplar, Birim’in faaliyetlerinin durdurulması dolayısıyla Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi’ne verildi. Ülkemizde turizm alanında oluşturulan üç ihtisas kütüphanesinden biri olan TUGEV Kütüphanesi bundan böyle Kuşadası’nda okuyuculara hizmet sunacak.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Sergisi
5. Uluslararası Turizm Yarikatürleri Yarışması'nın sergisi 26 Aralık 2014, Cuma günü İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda açılıyor. Sergi, 26 Aralık 2014 -09 Ocak 2015 tarihleri arasında Dış Hatlar Giden Yolcu Katı Sergi Alanı’nda (Center Point yanı) ve 10 - 25 Ocak 2015 tarihleri arasında ise İç Hatlar Giden Yolcu Katı Sergi Alanı (Kahve Dünyası yanı) ziyaret edilebilecek. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Yüksek lisans ve doktora programları açma kriterleri güncelleniyor
Yükseköğretim Kurulu’nca eğitim-öğretimin niteliğini yükseltecek faaliyetler çerçevesinde yüksek lisans ve doktora programları açma kriterlerinin güncellenmesine ilişkin bir çalışma başlatıldı. Yüksek lisans ve doktora programları açma kriterlerine ilişkin karar alırken başta yükseköğretim kurumlarının yetkili kurulları ile tüm akademik camia olmak üzere diğer paydaşların görüş ve önerilerinin alınmasına ihtiyaç duyulduğu açıklandı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'na bağlı olarak Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Programı açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

“Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi” düzenlenecek
Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi 14-17 Ekim 2015 tarihlerinde Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Etkinlik hakkında detaylı bilgi için bkz.

"Türkiye'de Gelişen Kış Turizmi ve Değişen İklim" konulu panel..
İstanbul Politikalar Merkezi ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği tarafından Sabancı Üniversitesi Karaköy Minerva Han'da 3 Aralık, Çarşamba Günü Türkiye'de Gelişen Kış Turizmi ve Gelişen İklim konulu bir panel gerçekleştirildi. Yöneticiliğini TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu'nun yerine getirdiği panele konuşmacı olarak Beceren A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Beceren, Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Cahid Cıngı, Kültür ve Turizm ve Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Uzmanı Şener Şen ve Mercator-İPM Araştırmacısı Dr. Cenk Demiroğlu katıldı. Panel notlarına erişmek için bkz.

Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programları
Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programları YÖK tarafından onaylandı. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Bahar döneminden itibaren öğrenci alımına başlanacaktır.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi The Merlot Otel’de yapıldı
Anadolu Üniversitesi tarafından Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında desteklenen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi 9 Aralık 2014 tarihinde Eskişehir’de, The Merlot Otel’de yapıldı. Toplantıya projede görev yapan araştırmacılar katıldı. Toplantıda şimdiye kadar gerçekleştirilen 450 sözlü tarih görüşmesinin tam metin olarak yayımlanması ile ilgili izlenecek yol belirlendi. Toplantıda ayrıca hazırlanmakta olan bildiri, makale ve kitap bölümlerinde gelinen nokta gözden geçirildi.

19. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı
TC. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği, TUROFED-Türkiye Otelciler Federasyonu, TYD- Turizm Yatırımıları Derneği ortaklığı, THY- A.O. sponsorluğunda ve EKIN- ITE Group tarafından organize edilen EMITT fuarı 19. EMITT fuarı, 22-25 Ocak 2015 tarihlerinden İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

ITB-Berlin 2015 fuarı
Mongolya’nın konuk üIke olacağı ITB Turizm Fuarı 4-8 Mart 2015 tarihinde Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Gülseren YURCU
Konaklama İşletmelerinde Çalışanların Örgütsel Vatandaşlık Davranışlarının İş Doyumu ve Öznel İyi Oluşlarına Etkisi
Doktora Tezi
Aydın: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ülker ÇOLAKOĞLU
Kabul Tarihi: Ekim 2014

Ertan BULAN
Otel İşletmelerindeki Hizmet Kalitesinin Müşteri Tatmini ve Müşteri Sadakati Üzerine Etkisi: İstanbul’daki Butik Otel İşletmeleri Üzerine Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Selma UYGUR
Kabul tarihi: Kasım 2014

Ela Nazlı KÖZ
Sürdürülebilir Kültür Turizmi Algısının Nesillere Göre Tekrar Gelme Niyetine Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cihan SEÇİLMİŞ
Kabul Tarihi: Eylül 2014


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.