Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 17, Sayı: 1, Ocak 2016
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Akademik Turizm Bülteni 17. yayın yılına girdi..
2000 yılının Eylül ayından bu yana aralık her ay yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 17. yayın yılına girdi. Akademik Turizm Bülteni 2000 yılından bu yana toplam 183 sayı yayımlandı.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi tamamlandı..
Yürütücülüğünü Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın yerine getirdiği ve Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL, Yrd. Doç. Dr.  Emre Ozan AKSÖZ, Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL, Yrd. Doç. Dr. Ebru ZENCİR, Anadolu Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Onur ÇAKIR, Okt. Dr. Hüseyin ÖNEY, Öğr. Gör. Dönüş ÇİÇEK, Öğr. Gör. Aysel YILMAZ, Öğr. Gör. Duygu YETGİN, Arş. Gör. Taki Can METİN, Arş. Gör. Gözde YILMAZDOĞAN (TÜRKTARHAN), Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR, Arş. Gör. Arzu TURAN, Arş. Gör. Savaş EVREN, Arş. Gör. Mune MOĞOL, Arş. Gör. Ece DOĞANTAN, Arş. Gör. Burcu KAYA, Arş. Gör. Emrullah TÖREN, Uzm. Seher GÜLENÇ (GEYİK) ve Arş. Gör. Selman BAYRAKÇI’nın araştırmacı olarak yer aldığı Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi sona erdi. 17 Aralık 2012'de başlayan ve Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeler tarafından desteklenen Proje,  17 Aralık 2015 tarihinde tamamlandı. Proje kapsamında turizm Türk turizm sektörünün gelişim aşamalarına birinci elden tanıklık etmiş her alandan ve mevkiden 522 kaynak kişi ile 696 saatlik görüntü ve ses kayıtlı görüşme yapıldı. Gerçekleştirilen görüntü kayıtlı görüşmeler 8 TB’lik bir kapasite oluştururken, yayımlanmak üzere hazırlanan ve dokuz ciltten oluşan kitaplar 7700 sayfadan oluşuyor. Dokuz ciltlik kitapların sekizinde gerçekleştirilen görüşmelerin metinleri yer alırken, diğer ciltte (9. Cilt) ise araştırmacılar tarafından hazırlanan turizm bölgesi, kurum-kuruluş, otel, meslek ve turizm eğitim kurumlarının kurumsal tarih yazım çalışmaları yer alıyor. Dokuzuncu cilt kapsamındaki bu kitapta 40 kurumsal ve bölgesel turizm gelişimi ile ilgili makaleler yer alıyor. Yine proje kapsamında dört belgesel çalışmasının hazırlanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Projeden elde edilen verilere dayalı olarak şimdiye kadar 25’i ulusal ve 6’sı da uluslararası kongrelerde olmak üzere 31 bildiri sunuldu, 13 uluslararası makale hazırlandı ve SSCI'da taranan dergilere önerildi. Öte yandan projenin başlangıç aşamasında "Dünden Bugüne Eskişehir'deki 14 İşletmenin Öyküsü" başlığını taşıyan bir çalışma da kitap olarak hazırlandı ve yayımlandı. Önümüzdeki aylarda görüşme yapılan kaynak kişilerin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek bir "Kapanış Kokteyli" ile proje sonuçlarının kamuoyu il paylaşılacağı bildirildi.

8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin araştırma bildirileri bölümüne başvuru için son tarih: 10 Ocak 2016
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin araştırma bildirileri bölümüne başvuru süresi 31 Aralık 2015 tarihinde sona eriyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Prof. Dr. Metin Kozak ve Prof. Dr. Nazmi Kozak'tan bir yılda 5 uluslararası kitap..
Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin KOZAK ile Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK geçtiğimiz bir yıl içinde beş uluslararası kitabın editörlüğünü yaptılar. Anatolia Dergisi tarafından her iki yılda bir geleneksel olarak düzenlenen World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ve Interdisciplinary Tourism Research Conference isimli iki uluslararası kongrede sunulan bildiriler arasından nitelikli olanlar seçilerek kitap halinde basılıyor. 2014 yılında İstanbul’da düzenlenen ve yaklaşık 250 kişinin katıldığı bu iki kongrede sunulan 75 bildirinin kitap halindeki basımı geçtiğimiz günlerde tamamlandı.  Kitapta 30 üzeri ülkeyi temsilen 150’den fazla turizm araştırmacısının eserine yer verildi. Dünyanın önde gelen yayınevlerinden olan Routledge, Emerald, CAB International ve Cambridge Scholars Publishing tarafından basılan beş farklı kitabın isimleri şöyle: Economics of Tourism, Tourism Development, Destination Marketing, Tourist Behaviour, ve Tourism and Hospitality Management. Beş kitabın tasarımı ve basımı bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı. Konferanslardan aynı anda beş farklı kitabın yayımlanmasının dünyada tek örnek olduğu dile getiriliyor.

12. Araştırma Yöntemleri Semineri'ne başvuru süresi sona eriyor..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Researh ile Detay Yayıncılık'ın işbiriğinde gerçekleştirilen 12. Araştırma Yöntemleri Semineri'ne başvuru süresi 31 Aralık 2015 tarihinde sona eriyor.. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin
Anadolu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Osman Güldemir’in “Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin” adlı eseri iki kitap halinde Oğlak Yayıncılık’tan çıktı. Eserin ilki Önsöz ve Teşekkür, Giriş, Kitabü’t Tabbahin’in Özellikleri, Kitabü’t Tabbahin’in Güncellenme Süreci, Kitap Üzerine Birkaç Gözlem, Kitabü’t Tabbahin’den Seçilmiş Tarifler; ikincisi ise Kitabü’t Tabbahin’in Sınıflandırılması, Kitabü’t Tabbahin’in Günümüz Alfabesine Aktarılması (transkripsiyonu) ve Tıpkı Basım bölümlerinden meydana geliyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi 17. Ulusal Turizm Fakültesi'ne evsahipliği yapıyor..
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi 20-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Bodrum’da düzenlenecek 17. Ulusal Turizm Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor.

Antalya Kadın Müzesi açıldı.
ANTALYA Tanıtım Vakfı tarafından kurulan ve STK'lar tarafından desteklenen 'Antalya Kadın Müzesi', kentin lider kadınlarının katılımıyla hizmete açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular 31 Aralık'ta sona eriyor.
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvuru süresi 31 Aralık 2015 tarihinde sona eriyor. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Oxford Symposium on Food & Cookery 2016
Oxford Symposium on Food & Cookery [Oxford Yemek ve Aşçılık Sempozyumu]’nin bu yılki teması ‘Offal: Rejected and Reclaimed Foods’ [Sakatat: Reddedilmiş ve Değerlendirilmiş Gıdalar] olarak duyurulmuştur. St. Catherine’s College, Oxford’da 8-10 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan sempozyuma özet gönderme son tarihi 20 Ocak, tam metin gönderme son tarihi ise 30 Mayıs’tır. Detaylar için bkz: (Haber: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR)

Anatolia Akademisi Konferansları devam ediyor..
Anatolia: turizm Araştırmaları Dergisi tarafından düzenlenen Anatolia Akademisi Konferansları devam ediyor. konferanslar dizisi kapsamında 26 Kasım 2015 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi kapsamında Prof. Dr. Nazmi Kozak tarafından "Bilimsel Çalışmaların Raporlanması" konulu bir konferans düzenlendi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

BENTOUR Antalya'da Çalıştay Düzenledi
Benntour Comedy Night kapsamında düzenlenen çalıştayda 30 otel, havayolu şirketi, belediyelerin standı yer aldı. Almanya, Avusturya, İsviçre ve Hollanda’dan acente çalışanları, turizmin ileri gelenlerinin oluşan 1200 katılımcının yer aldığı çalıştayda, yüz yüze tanıtımlar yapıldı. Çalıştay kapsamında katılımcılar Gloria Sport Arena tesislerini de gezdi. Gala gecesinde otellere ve eski bakanlara ödüller verildi. https://www.facebook.com/BentourSwiss

Dünya Miras Alanında Kapadokya’ Konulu Konferans Düzenlendi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde ‘Dünya Miras Alanında Kapadokya’ konulu konferans düzenlendi. Üniversitemiz Turizm Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa; Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç, Vali Yardımcısı Vural Demirtaş, Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Aslan, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Velettin Birsöz, üniversitemiz personeli ve öğrenciler ile davetliler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Nevşehir Müze Müdürü Arkeolog Murat Ertuğrul Gülyaz, 1985 yılından itibaren ‘UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kapadokya bölgesinin oluşumu, doğal ve kültürel değerleri hakkında sunumda bulundu. Gülyaz ayrıca bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, turizm alanında yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Mengen Meslek Yüksekokulu ‘Osmanlı Mutfak Kültürü’ Konulu Konferans Düzenledi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mengen Yüksekokulu tarafından "Osmanlı Mutfak Kültürü" konulu bir konferans düzenlendi. Konferans Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Arif BİLGİN tarafından verildi.

EKVAM Asya Arkeolojisi Çalıştayı: Asya Arkeolojisi’nde Son Gelişmeler: 2000-2015 Yılları
Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM), 7 Aralık 2015, Pazartesi günü saat 18.00-20.30 arasında DESEM Bordo Salon’da “Asya Arkeolojisi Çalıştayı” başlıklı bir arkeolojik etkinlik düzenlendi.

EMITT 2016 – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı
Türkiye’de lider sektörlerde lider fuarlar düzenleyen ITE Turkey bünyesinde yer alan Ekin Fuarcılık ve EUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından organize edilen EMITT Turizm Fuarı 28-31 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Fakültesi 3. Geleneksel Gastronomi Paneli Gerçekleştirildi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından organize edilen “Geçmişten Günümüze Aşçılık” konulu 3. Geleneksel Gastronomi Paneli 11 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Meslek Yüksekokulu Kazakistan Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Turizm Fakültesi akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı. Oturum başkanlığını Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim İlhan’ın yaptığı panele, Kapadokya Aşçılar Derneği Başkan Yardımcısı Kemal Aytaş, Kapadokya Aşçılar Derneği Üyesi Ahmet Böcü, Kapadokya Aşçılar Derneği Üyesi Akmet Demir ve Kapadokya Aşçılar Derneği Üyesi Yusuf Ünlü panelist olarak katıldılar. Panelistler aşçılığın önemi, aşçının taşıması gereken özellikler ve stajlarda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında katılımcıları bilgilendirirken, unutulmuş Kapadokya mutfağının gereken önemini tekrar kazanması için planladıkları eğitim projelerinden de söz etttiler.

Halil Tuncer Turizm Fotoğrafları Sergisi
Turizm fotoğrafçısı ve gazeteci Halil Tuncer'in çektiği fotoğraflardan oluşan "Halil Tuncer Turizm Fotoğrafları Sergisi", Travel Turkey İzmir-2015 etkinliği kapsamında sergilendi.

27. Anfaş Hotel Equipment 2016 Fuarı
ANFAŞ tarafından düznlenen 27. Anfaş Hotel Equipment 2016 Fuarı 13-16 Ocak 2016 tarihlerinde Antalya Expo Center'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

TUYUP Projesi Yeşil Yıldız Çalıştayı yapıldı
TUYUP Projesi kapsamında 5 Aralık 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen Yeşil Yıldız Çalıştayı'na 68 otel yöneticisi katıldı. Türkiye'nin pek çok bölgesinden gelen 68 otel yöneticisinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda; dünyada sürdürülebilir ve eko-turizm stratejilerinin geliştirilmesi, sürdürülebilir ve yeşil tesis yöneticisi olma yöntemleri, bu tesisler için gerekli koşullar, Türkiye'deki Yeşil Yıldızlı tesisler için satış ve pazarlamada öncelikle yapılması gerekenler, uluslararası en iyi örnek uygulamalar ve fikirler tartışılarak yaşanmış başarı hikayeleri paylaşıldı.GÖREVE / UNVANA ATANMA

Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Haci GÜÇLÜ NERGİZ, 2547 Sayılı Yüksek Öğrekim Yasası'nın 40/B maddesi uyarınca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde görevlendirildi.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Mustafa KAVACIK
Turizm Sektöründe Uluslararası Müşterilerin Destinasyonlara Göre Karşılaştırmalı Analizi: Alanya, Kundu, Belek ve Side araştırması
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet Emin İNAL
Kabul Tarihi: 2015

Üzeyir KEMENT
Doğaya Yönelik Gerçekleştirilen Rekreatif Etkinliklerde Tüketicilerin Çevre Dostu Rekreasyon Davranışlarının İncelenmesi: Kamping Örneği
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Evren GÜÇER
Kabul Tarihi: Mayıs 2015

Mehmet ŞİMŞEK
Genişletilmiş Ürün Algısı İle Güven İlişkisinin Yükleme Kuramı Açısından İncelenmesi:Restoran Müşterileri Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Göknil Nur SEVER
Kabul Tarihi: Haziran 2015

Özgür ARPACI
Helal Konseptli Otel İşletmelerinin Sezonlara Göre Algılanan Hizmet Kalitesinin Müşteri Sadakati ve Müşteri Değeri Üzerine Etkisi
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Orhan BATMAN
Kabul Tarihi: 2015

Çağdaş İNAN
Trakya Bölgesinde Kırsal Kooperatiflerin Katılımı İle Ekoturizmi Geliştirme Olanakları
Doktora Tezi
Tekirdağ: Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU
Kabul Tarihi: 2015

Serap ALKAYA
İş Güvencesi Memnuniyeti ve Çeşitli Değişkenlerin İşten Ayrılma Niyetine Etkilerinin Lojistik Regresyon Analizi İle İncelenmesi
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Vesile Rüya EHTİYAR
Kabul Tarihi: 2015

Abbasgholi Sangi NOURPOUR
Hizmet Özelliklerinin Turist Memnuniyeti Üzerindeki Etkisinde Destinasyon İmajının Rolü: Türkiye'de Bir Uygulama
Doktora Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Öcal USTA
Kabul Tarihi: 2015

Ozan ÇATIR
Dönüşümcü ve Etkileşimci Liderliğin Örgütsel Sessizlik Üzerine Etkisi: Otel İşletmelerinde Bir Uygulama
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Kurban ÜNLÜÖNEN
Kabul Tarihi: 2015

Fatma ÖZÇELİK HEPER
Kongre Turizmi Açısından İstanbul İli'nin Uluslararası Rekabetçilik Analizi
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet SARIIŞIK
Kabul Tarihi: 2015

Melike GÜL
Müşteri Temelli Marka Değerinin Yaratılması ve Termal Turizm Amaçlı Seyahat Eden Turistlerin Marka Algılarının Ölçülmesi: Balçova Örneği
Doktora Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Düriye BOZOK
Kabul Tarihi: Haziran 2015

Abdulmenaf KORKUTATA
Antalya'da 4 ve 5 Yıldızlı Otellerde Sunulan Rekreatif Amaçlı Animasyon Faaliyetlerinin Müşteri Memnuniyetine Etkisi
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY
Kabul Tarihi: 2015

Sema ATEŞ ÖZALP
Network Governance Model in Tourism Administration: A Case of Turkey
Doktora Tezi
Ankara: Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Mustafa Yılmaz ÜSTÜNER
Kabul Tarihi: 2015

Sercan YILDIZ
Web Tabanlı Seyahat Aracılarının Algılanan Elektronik Hizmet Kalitesi, Memnuniyet ve Sadakat İlişkisinin İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Beykan ÇİZEL
Kabul Tarihi: 2015

Yenal YAĞMUR
Üniversite Öğrencilerinin Sosyalleşme Süreci ve Rekreasyon Aktivitelerinin İncelenmesi: Erciyes Üniversitesi Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ebru TARCAN İÇİGEN
Kabul Tarihi: 2015

Aysun CEYLAN
Engelli Turistlerin Unutulmaz Turizm Deneyimlerinde Etkili Olan Unsurların Belirlenmesine Yönelik Nitel Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Beykan ÇİZEL
Kabul Tarihi: 2015

Burcu KARASAKALOĞLU
Otel İşletmeleri Çalışanlarının Psikolojik Sermaye ve Örgütsel Sosyalleşme Düzeylerinin Yaratıcılıklarına Etkisi: Alanya Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Kazim DEVELİOĞLU
Kabul Tarihi: 2015

Serhat ÖĞE
Medikal Turizm'in Ekonomik Önemi: Erzurum'da Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Erzurum: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Gökalp Nuri SELÇUK
Kabul Tarihi: 2015

Beybala TİMUR
Termal Turizmde Hizmet Kalitesi Algılanan Destinasyon İmajı ve Tekrar Ziyaret Niyeti Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Mehmet KAŞLI
Kabul Tarihi: 2015

Kemal AKTAŞ
Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Öğrencilerinin Beceri Eğitimleri Sırasında Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Yüksek Lisans Tezi
İstanbul: Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet SARIIŞIK
Kabul Tarihi: 2015

Emrah ÖGET
Borsa İstanbul 100 ve Turizm Endeksi İle Gelişmiş Bazı Borsa Endeksleri Arasındaki Uzun ve Kısa Dönemli İlişkilerin İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Bolu: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Mehmet ERYİĞİT
Kabul Tarihi: Şubat 2015

Mustafa BAHAR
İnanç Turizmi Açısından Kilis İlinin Değerlendirilmesi
Yüksek Lisans Tezi
Konya: Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Fatih Mehmet BERK
Kabul Tarihi: 2015

Zennübe IŞIK
Erzurum Palandöken Kış Turizm Merkezindeki Konaklama İşletmelerinde Çalışan Personellerde Duygusal Emek ve İş-Aile Çatışması İlişkisi
Yüksek Lisans Tezi
Erzurum: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali Çağlar GÜLLÜCE
Kabul Tarihi: 2015

Betül ÇETİN
Japon Turistlerin Seyahat Motivasyonlarının Turist Memnuniyeti ve Tekrar Ziyaret Etme Niyeti Üzerine Etkisi: Kapadokya Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Nevşehir: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Nilüfer ŞAHİN PERÇİN
Kabul Tarihi: Nisan 2015

Burcu KOÇ
Konaklama İşletmelerinde Sürdürülebilirlik Uygulamaları
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. İrfan YAZICIOĞLU
Kabul Tarihi: 2015

Yenal YAĞMUR
Üniversite Öğrencilerinin Sosyalleşme Süreci ve Rekreasyon Aktivitelerinin İncelenmesi: Erciyes Üniversitesi Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ebru TARCAN İÇİGEN
Kabul Tarihi: 2015

Okan TÜRK
Balayı Çiftlerinin Tatil Tercihlerini Etkileyen Faktörler: Balayı Turistleri Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nuray TETİK
Kabul Tarihi: 2015

Kaynak: https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tezSorguSonucYeni.jsp


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.