Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 18, Sayı: 1, Ocak 2017
Arşiv (2000-2017) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Akademik Turizm Bülteni 18 yaşında...
İlki 2000 yılında yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 18. yayım yılına girdi. Akademik Turizm Bülteni, online ortamda turizmgazetesi.com'dan sonra aralıksız uzun süreli yayımlanan ülkemizdeki ikinci yayın olarak biliniyor.

11. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Ürgüp'te yapıldı
Turizm sektöründeki yaşanılan krizi ve kriz yönetimini Kapadokya bölgesi özelinde incelemek ve olası çözümleri tartışmak amacıyla Ürgüp Dinler otelde bir Arama Konferansı düzenlendi. 11. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı kapsamında düzenlenen toplantı Kapadokya Meslek Yüksekokulu ile Anatolia Turizm Akademisi işbirliğinde yapıldı. 9-10 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplantıya çoğunluğu Kapadokyalı turizmciler olmak üzere turizm sektöründen ve üniversitelerden 45 kişi katıldı. Toplantı sonrasında şu sonuçlara ulaşımdı: "Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrılsın, sektör Turizm ve Tanıtma Bakanlığı adı altında yönetilsin", "İmajı düzeltmeye yönelik tanıtım ile yurtdışı fuarlara katılıma ağırlık verilsin", "Yeni bulunan yer altı şehirlerine dizi filmlerde yer verilsin, yabancı ülkelerin televizyon kanallarında oynatılsın", "Yeni pazarların talep ve beklentileri doğrultusunda ürün çeşitlemesine gidilsin", " Vadilerin doğal dokusunu bozan ATV’lerin kullanımı yasal sınırlara çekilsin", " Bölgede nem oranını artırıp doğal oluşumları aşındıran HES’lerin işlevine son verilsin", "Tanıtımlarda dijital medyanın sunduğu tüm imkanlar daha etkin kullanılsın", "Kurumlar arası iletişimi hızlandıracak Kapadokya Turizm Konseyi kurulsun", "Halkın turizm konusunda bilgilendirilmesi konusunda muhtarlarla işbirliği yapılsın" ve " STK’lar bölgenin tarihi, kültürü ve coğrafyası tanıtıcı etkinliklerini arttırsın". Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansları hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde üç konferans
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak Anatolia Turizm Akademisi Konferansları kapsamında Erciyes Üniversitesi Turim Fakültesi'nde üç konferans verdi. 6 Aralık 2016 tarihinde Turizm Fakültesi'nde "Turizmde Sözlü Tarih Araştırmaları ve Kayseri'nin Eski Lokanta, Otel ve Pastane Gibi İşletmelerinin Tarihini Yazmak" ve 7 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen konferanslarda ise "Bilimsel Çalışmaların Raporlanması" ve "Dergilere makalelerin önerilmesi öncesinde nelere dikkat edilmeli" konuları işlendi. Atolia Akademisi Konfeansları hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular 31 Aralık'ta sona eriyor
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 8. Uluslararası Turizm Yarışması'na eser ile katılım tarihi 31 Aralık 2016 tarihinde sona eriyor. Teması "Turizmin Geleceği" olarak belirlenen Yarışmaya "Yetişkinler" ve "Gençer" olmak üzere iki farklı kategoride eserler gönderilebiliyor. Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde turizm karikatürleri sergisi
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Yarışması'nın sergisi 6-8 Aralık 2016 tarihleinde Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi konferansları
Prof. Dr. Metin Kozak 23 Aralık 2016, Cuma günü Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi'nde "Ulusaldan Uluslararasına Makale, Bildiri ve Kitap Yayımı Konusunda Kavram Karışıklığı: Sorunlar ve Öneriler" başlıklı bir konferans sunuyor.

"Glutensiz Beslenmeye Hayat Ver" konulu eğitim projesi
Doğu Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi ile birlikte "Glutensiz Beslenmeye Hayat Ver" eğitim projesiyle glutensiz modele çevirdiğim Anadolu mutfağının yerel lezzetlerini KKTC'ye taşıyor. İlki 19 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte söyleşi ve workshop'un yanı sıra gastronomi bölümü öğrencilerine yönelik workshop eğitimleri de yapılıyor.

Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nda turizm karikatürleri sergisi
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Yarışması'nın sergisi 8-10 Aralık 2016 tarihleinde Kocamustafapaşa/Ürgüp'te, Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nda açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Kapadokya Meslek Yüksekokulu Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Kapadokya Meslek Yüksekokulu Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin amaçlarını, faaliyet alanlarını, organlarına, bu organların görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esaslarını düzenleyen "Kapadokya Meslek Yüksekokulu Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği" 1 Aralık 2016 tarih ve 29905 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması sergileri
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Yarışması'nın sergileri Kasım ve Aralık aylarında düzenlenen üç sergi ile devam etti. Gerçekleşen sergiler için bkz.

Anatolia Turizm Akademisi Konferansları devam ediyor
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in bir üst oluşumu olan Anatolia Turizm Akademisi'nin Konferansları, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirilen beş konferans ile devam etti. Düzenlenen konferanslar hakkınra bilgi ednmek için tıklayınız.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Bölgesi Tarih, Kültür ve Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Bölgesi Tarih, Kültür ve Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına ve yönetim organlarının görevlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik 20 Aralık 2016 Tarihli ve 29924 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz.


Nil SONUÇ
Sürdürülebilir Turizm Kapsamında Sosyal Turizm: İzmir Örneği
Doktora Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Saime ORAL
Kabul Tarihi: Ağustos 2016GÖREVE / UNVANA ATANMA

Yrd. Doç. Dr. Ahmet VATAN, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde Dekan Yardımcılığı ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanlığı görevlerine atandı.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.