Akademik Turizm Bülteni
Yıl: 6, Sayı: 2, Subat 2005
Hazirlayan
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin Yeni Sayısı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı yayınlandı. Derginin 16. ciltinin ilk sayisinda (Bahar 2005) yedi makale yayimlandi. Dergide, bu sayidan itibaren Türkce disindaki dillerde yayimlanmis ornek çalışmaların Türkiyeli arastirmacilarina ulastirilmasi amaci ile hazirlanmaya baslanan "Secme Ceviri Makaleler" bölümünün ilk makalesi yayımlandı. Editörlügünü Gaziosmanpasa Universitesi Zile Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'ndan Yrd. Doc. Dr. Teoman DUMAN'in yerine getirdigi bölümde, Muzaffer UYSAL- John WILLIAMS- Yooshik YOON tarafindan hazirlanan ve Tourism Analysis dergisinde yayımlanan ""Ziyaretçi Memnuniyetini Ölçmede ifade Edici (Expressive) Faktörlere Karsilik Destekleyici (Instrumental) Faktörler" (Expressive Versus Instrumental Factors in Measuring Visitor Satisfaction) baslikli makale yer aliyor. Dergide yer alan diger makaleler su sekilde: "Yerli Turistlerin Mersin Kizkalesi Destinasyonu ve Tekrar Ziyaret Niyetleri ile İlgili Algilamalari Üzerine Bir Arastirma" (Teoman DUMAN-Ahmet Bülent ÖZTÜRK), "Yapay Sinir Aglari Kullanilarak Konaklama İsletmelerinde Doluluk Orani Tahmini: Türkiye’deki Konaklama İşletmeleri Üzerine Bir Deneme" (Murat ÇUHADAR - Cengiz KAYACAN), "Kat Hizmetlerinde HACCP Uygulamasi Üzerine Bir Model Önerisi" (Meryem AKOGLAN KOZAK - Dönüş ÇİCEK), "Turizm ve Otelcilik Egitimi Görmekte Olan Lisans Düzeyindeki Ögrencilerin Otel işletmelerinin Yiyecek-İçecek Bölümüne Yönelik Tutumlari" (Bahattin ÖZDEMIR - Aylin AKTAŞ - Volkan ALTINTAŞ), "Müşteri Odakli Hizmet Üretiminde Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) Yaklasimi: Konaklama İşletmeleri İçin Bir Uygulama Çalişması" (Atilla AKBABA), "Konaklama Sektörü Çalisanlarinin Örgüte Yönelik Düşünce ve Baglilik Durumlari: Denizli Örneği" (Nuray Selma ÖZDIPÇINER - Velittin KALINKARA). Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin bu sayısında Teoman DUMAN ve Ahmet Bülent ÖZTÜRK'e ait makale PDF formatında tam metin erisimli olarak serbest kullanimina acildi. Yayımlanan diğer makalelerin özleri ile dergi ile ilgili bilgiler asagida adresi belirtilen web sayfasinda incelenebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad

Fehmi Köfteoglu: "Turizmde 'Ulusal Dinamiklerimizi' Kaybetmeyelim!"..
www.turizmgazetesi.com Genel Yayin Yönetmeni ve turizm gazetecisi Fehmi KÖFTEOGLU, 15 Aralik 2004 tarihinde Mugla Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nde verdigi konferansta; Türkiye turizminin son 15 yilda dünyada sürekli gelisen önemli pazarlar arasinda yer almasini "ulusal turizm dinamikleriyle" acikladi. Körfez Krizi ile birlikte yabanci yatirimcilarin Türkiye turizmini ele gecirmek üzere planlarini uygulamaya koyduklarını ve bu amaçla ülkeden çekilme senaryosuna basvurduklarini söyleyen KÖFTEOGLU, sahip olduklari muazzam finansman ve siyasal güçlerine ragmen, "oyun"un "ulusal dinamikler" tarafindan tersine cevrildigini bildirdi. Türkiye'nin ulusal dinamiklerinin "ulusal sermaye" oldugunu aciklayan KÖFTEOGLU, "Türkiye'nin turizmdeki en önemli dayanaklarinin üç sacayağı olarak kabul edilen havayolu taşımacılığı, konaklama ve pazarlamadaki gücüdür" dedi. KÖFTEOGLU konferanstaki konuşmasındaki konaklama, havayolu taşımacılğı ve pazarlama alanindaki ülke içinde ve dışındaki ulusal odaklı sermayenin, adi henuz konulmamis olsa da "ulusal bir turizm gelisim modeli" ortaya koyduklarini ve bu modelin üniversiteler tarafindan incelenmesinde yarar oldugunu vurguladi. KÖFTEOGLU konusmasinin sonunda Türkiye'nin turizmde sahip oldugu ulusal dinamiklere kamu yönetiminin koordinasyon görevini yerine getirmekten uzak oldugunu ve stratejik planlanlar gelistiremedigini de belirtti.

TUREB, 2004'ün "En Iyi Turizmcilerini" Seçiyor..
Turist Rehberleri Birligi (TUREB), ilkini geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği "yılın en iyi turizmcileri"nin secildiği araştırmanın ikincisini düzenledi. "Tanıtım", "Koruma/Sürdürülebilirlik", "Konukseverlik", "Otantik" ve "Turizm Yazarlığı ve Gazeteciliği" alanlarına verilecek ödüller, turizm kamuoyunun katılımıyla belirleneceği bildirildi. Dereceye girenlere ödülleri 21 Şubat Dünya Rehberler Günü'nde verilecek.
Araştırmaya katılmak için, TUREB'in web sayfasında yer alan anket formunun online olarak doldurulması yeterli oluyor.
http://www.tureb.org.tr/adaysecimi.asp

Dünyada Türkiye ile İlgili Yayımlanan Haberlerin Yüzde 0,12'si Turizm..
T.C. Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından her düzenli olarak derlenen Türkiye hakkında yurtdışındaki medyada yayımlanmış haberlerin 2004 yılına ilişkin verileri yayımlandı. Elde edilen verilere göre 2004 yılında dünyada tespit edilebilen 754.069 haberin 30.079'u (yüzde 3,98) doğrudan Türkiye ile ilgili konulardan oluşuyor. Söz konusu haberlerin yüzde 22,44'ü haber ajanslarına, yüzde 68,92'si gazetelere, yüzde 7,83'ü radyolara ve yüzde 0,81'i de TV'lere ait. Türkiye ile ilgili en fazla yayım yüzde 22,72 ile Kıbrıs Rum Kesimi'nda yapilirken, Fransa yüzde 11,20 ile ikinci sirada geliyor. Bunu Almanya yüzde 9,97 ve Yunanistan yüzde 9,09 ile izliyor. Haberlerin yüzde 21,56'si Avrupa Birliği, yüzde 33,74'ü ise Kıbrıs'la ilgili konulandan oluşuyor. Türkiye ile ilgili en fazla haber yayımlayan gazetelerin başında Elefterotifia (506 haber) gelirken, bunu Suddeutsche Zeitung (286 haber) ve Die Welt (253 haber) izliyor. Turizm konusunda 2004 yılında yayımlanan 37 haberin bazı ülkelere göre dağılımında İngiltere (1), Almanya (3), Fransa (2), ABD (1) ve Yunanistan (1) şeklinde sıralanıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
http://www.byegm.gov.tr/YAYINLARIMIZ/bultenler/2004degerlendirme/index.htm

Avrupa Birliği'nden, ARED'e Eğitim Amaçlı Destek..
Kısa adı ARED olan Ankara Profesyonel Turizm Rehberleri Derneği tarafından hazırlanan bir projeye Avrupa Birliği tarafından 75.000 € destek olunması kararlaştırıldı. Alınan proje bazlı destek ile ARED, üyesi olan 120 profesyonel turizm rehberinin uzmanlaşması amacıyla çeşitli eğitim programlarını yürürlüğe sokacak. Rehberlere verilmesi öngörülen uzmanlaşma programları arasında "Doğa Rehberliği (Ekoturizm)", "İnanç Turizmi Rehberliği", "Çocuklara Yönelik Müze Rehberliği (Çocuk ve Müze)" bulunuyor. 2005 yılı içerisinde gerçekleştirilecek kurs programlarında başarı gösterenlere sentifa verileceği bildirildi. ARED Yönetim Kurulu Başkanı Recep ÖZBAY, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "projenin turizm rehberlerine yönelik örnek bir uzmanlaşma programı olduğunu ve ARED tarafından elde edilen proje desteğinin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üniversitelerin ilgili turizm bölümlerine bu konuda yapılması gerekenlere yönelik önemli ipuçları vereceği kanısındayım" dedi.

Dünya Rehberleri İstanbul'da Buluştu..
Dünyanın değişik ülkelerinden turist rehberleri, İstanbul'da TUREB'in (Turist Rehberleri Birliği) düzenlediği bir sempozyumda biraraya geliyorlar. 13-16 Ocak 2005 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliklerde önce atölye çalışmaları düzenlendi. Daha sonra, dünya rehberleri deneyimlerini turizm sektörü ve basınla paylaştılar. Endonezya'dan, Guetamala'ya, ABD'den, Güney Afrika'ya kadar çeşitli ülkelerden turist rehberleri İstanbul'da bu kez turist oldular.

TUYED: "2005 Yılı Türkiye Turizmi Açısından 'Parlak' Geçecek"..
Kısa adı TUYED olan, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği tarafından 2005 yılına ilişkin açıklanan raporda, gelecek yılın Türkiye turizmi açısından "parlak" geçeceği üzerinde duruluyor. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin üye ve yöneticileri, katıldıkları uluslararası turizm fuarlarından edindikleri izlenimler doğrultusunda hazırlanan raporda; Türkiye'nin turizmde en büyük iki pazarı olan Almanya'da yüzde 22-25, Rusya'da ise yüzde 30-35'lik artış beklendiği belirtiliyor. Turizm sayılarının 2005 yılında Alman turistler açısından yüzde 25, Ruslar için yüzde 30 ve İngiliz turist pazarı için ise yüzde 18 artış göstereceği raporda belirtilen bilgiler arasında. TUYED'in raporunda, Türkiye turizminin temel pazarları arasında yer alan Batı Avrupa ülkelerinde ortalama yüzde 20-30 arasında artışın yaşacagıı beklendigi üzerinde duruluyor.

Aydin Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun 30. Kurulus Etkinligi..
Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve ATIOYOMED (Mezunlar Derneği) ile birlikte ortaklaşa düzenlenen "Yüksekokulun 30ncu Kuruluş Yıldönümü" etkinliği 11 Aralık 2004 tarihinde gerçekleştirilen bir yemek organizasyonuyla kutlandı. Kuşadası Fantasia Otel'de düzenlenen organizasyona, Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık 350 mezun ve kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içerisinde emeği geçen akademik ve idari personel katıldı. Gecede; 1974 yılından itibaren Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerine bağlı iken Yüksekokul'da ders veren; Prof. Dr. Hasan OLALI, Prof.Dr. Alp TİMUR, Prof. Dr. Prof.Dr. Muammer DOĞAN, Prof. Dr. Saime ORAL'in da aralarinda bulundugu akademisyenler katildi. Yaşanan bu duygusal anı ileride hatırlayarak yeniden yaşayabilmeleri için tüm katılımcılara birer "30. Kuruluş Yılı Onur Belgesi" de takdim edildi.

Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği EK-1 Madde Çerçevesindeki Yabancı Dil Sınavları..
Kültür ve Turizm Bakanllığı tarafından üniversite ve yüksekokulların rehberlik bölümü mezunları için İngilizce, Almanca, Fransızca ve başvuruda belirlenecek diğer dillerden yabancı dil sınavlari yapıliyor. Izmir, Nevşehir ve Van'da düzenlenecek sinavlarla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.
http://www.kultur.gov.tr/default_tr.asp?BELGENO=53406

Turizm Sohbetleri..
Texas A M Universitesi öğretim üyelerinden Dr. Peter E. Tarlow tarafından yayımlanan "Tourism Tidbits", bundan böyle Prof. Dr. Turgut VAR tarafından "Turizm Sohbetleri" basligi altinda Türkçe olarak da yayımlanacak Ayrıntılı bilgi için bkz.
http://dba.ieu.edu.tr/turizm/

Dünya Jeotermal Kongresi-2005, 24-29 Nisan Tarihlerinde Antalya'da Düzenleniyor..
Uluslarararis Jeotermal Kurumu (International Geothermal Association) ile Türkiye Jeotermal Derneği'nin birlikte düzenledikleri 2005 yili Dünya Jeotermal Kongresi, 24-29 Nisan 2005 tarihlerinde Antalya'da toplaniyor. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda belirtilen web sayfasindan elde edilebilir.
http://www.wgc2005.org/

Resort Dergisi'nin Ocak 2005 Sayısı Çıktı..
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği AKTOB’un aylık yayın organı Resort Dergisi’nin Ocak 2005 sayısı yayımlandı. Derginin bu sayısında Avrupa Birliği sürecinin turizme etkisi geniş bir dosya ile ele alınıyor. Ekin Yazım Grubu tarafından hazırlanan Akdeniz Turistik Otelciler Birliği AKTOB’un aylık yayın organı Resort Dergisi’nin Ocak 2005 sayısı yayımlandı. Dergide, 2005 yılında açılacak olan tesisler, kış döneminde açık kalan tesislerle ilgili birer araştırma yer alıyor.

I. Çanakkale Turizm Bineali..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Isletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun düzenledigi I. Canakkale Turizm Bineali'ne bildiri gönderme süresi 01 Mart 2005 tarihine kadar uzatildi. Bilgi icin bkz.
http://turizm.comu.edu.tr/biyenal/index.htm

Marmaris Dergisi..
Kısa adi GETOB olan Guney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birligi tarafindan "Marmaris" basligini tasiyan bir dergi yayinlanmaya başlandi. Dergi ile GETOB üyeleri arasında iletisimin geliştirilmesinin yanisira, Birlik etkinliklerinin duyurulmasi ve Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin çeşitli konulardaki görüş ve uygulamalarının turizm kamuoyuna duyurulmasi amaçlaniyor. GETOB ile ilgili bilgi için bkz:
http://www.getob.com/

ITB-Berlin Fuari, 11-15 Mart 2005'te..
ITB-Berlin Turizm Fuarı (Borsası), 11-15 Mart 2005 tarihleri arasında gerceklestiriliyor. Fuarda bu yil da, önceki yillarda oldugu gibi, sektörel katılımların yanı sıra akademik içerikli çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

"Turizm Rehberligi Bölümleri Yeniden yapilandirilmali"..
TUREB Başkanvekili ve Ankara Profesyonel Turizm Rehberleri Derneği Yönetim Kurulu Başkani Recep ÖZBAY, Aralik 2004 tarihinda Ankara'da iki yüksekokulda verdigi konferanslarda üniversiteler bünyesindeki Turizm Rehberligi bölümleri ilgili görüşlerini açıkladı. Gündeme alınmayı bekleyen Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nun yeniden yapılanma kapsamında rehber yetiştirme görevini tamamen üniversitelere devrettiğini açıklayan ÖZBAY, "lisans düzeyinde eğitimi öngören bu düzenleme çerçevesinde, üniversiteler bünyesindeki mevcut turist rehberliği bölümlerinin de önümüzdeki süreçte kendilerini yeniden bir yapılanmaya tabi tutmaları gerekecektir" dedi. Konferanslarda turist rehberliğinde mesleki bir yeniden yapılanmanın gelinen nokta itibariyle kaçınılmaz olduğunu belirten Özbay özetle, “söz konusu yasanın çıkması durumunda bundan sadece rehberler ve onların örgütleri etkilenmeyecektir. Aynı zamanda, üniversitelerin ilgili bölümlerinin de 4 yıllık lisans eğitimine geçmeleri için çalışma yapmaları gerekecektir. Mevcut 18 adet 2 ve 4 yıllık turist rehberliği bölümünün bir anlamda ıslah edilerek çıkacak olan yeni Turist Rehberliği Meslek Kanunu’na göre uyumlaştırılmalıdır. Bu bölümlerin sayısı ülke genelinde 5-6’yı geçmemelidir." dedi.

Alaçatı Aşçılık Eğitim Merkezi..
İzmir İl Özel İdaresi tarafından Alaçatı'da Aşçılık Eğitim Merkezi açıldı. Eğitim Merkezi, Şubat 2005 tarihinden itibaren öğrenci almaya başlıyor. Yaklaşık 120 öğrenci kapasitesiyle çevredeki öğrencilere eğitim olanagi sağlayacak olan Merkez'de yedi aylık eğitimden geçen öğrenciler sertifikalarını alarak profesyonel aşçı olmalari planlaniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2005 Yılında Yurtdışında 89 Turizm Fuarına Katılıyor..
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında yurtdışında 89 turizm fuarına iştirak edileceği bildirildi. Kültür ve Tanıtma Müşavirlikleri/Ataşelikleri aracılığıyla iştirak edilek fuarlara Bakanlıkça kiralanan standlar kapsaminda katılmak isteyen sektör kuruluşlarının ilgili Kültür ve Turizm Müşavirliği/Ateşeliği ile ilişkiye geçmesi bekleniyor. Ayrintılı bilgi için bkz.
http://www.turizm.gov.tr/default_tr.asp?BELGENO=53370

TAMAMLANAN TEZ ÇALISMALARI

Serdar GÜLPINAR
Algilanan Risk ile Bilgi Arayisi Arasindaki Iliski: Ucak Bileti Satin Alan Tuketicilere Yönelik Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
İsletme Anabilim Dalı/Turizm İsletmeciligi Programi
Danisman:Yrd. Doc. Dr. Leyla SENTÜRK ÖZER
Kabul tarihi: Eylül 2004

Kadir SEYHAN
Konaklama İşletmelerinde Hizmet Kalitesi ve Müşteri Memnuniyeti Çerçevesinde Sunulan Hizmetin Kalitesini Artırmaya Yönelik Bir Eğitim Modeli
Yüksek Lisans Tezi
Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Turizm İşletmeciliği Eğitimi.
Danışman: Doç. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Kabul tarihi: Aralık 2004

Ozan BAHAR
Türkiye’de Turizm Sektörünün Rekabet Gücü Analizi Üzerine Bir Alan Araştırması: Muğla Örneği
Doktora Tezi
Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
İktisat Anabilim Dalı
Danışman: Doç. Dr. Metin KOZAK
Kabul tarihi:
14 Ocak 2005

www.turizmgazetesi.com
turizmdekariyer.com
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
http://www.turizmforumu.net/
Detay Yayincilik
Akademik Turizm Semineri
Türkiye Akademik Bülteni
Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi
nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.