Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 10, Sayı: 2, Şubat 2009
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazırlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
HABERLER

Turizm Eğitimi Arama Konferansi, 23-26 Nisan’da Bodrum’da düzenleniyor..
Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan Turizm Eğitimi Arama Konferansi düzenleniyor. Hazirliklarina Aralik ayi ortalarinda başlanan Turizm Eğitimi Arama Konferansi’nin 23-26 Nisan 2009 tarihlerinde Muğla’nin Bodrum ilçesinde gerçekleştirileceği bildirildi Ticaret liselerine öğretmen yetiştirmek amaciyla 1965’de eğitim-öğretime başlayan Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu bir yana birakilirsa, akademik kurumlarin bünyesindeki dört yillik turizm ve otelcilik okullari 1970’li yillarin ortalarindan itibaren eğitim-öğretim vermeye başladilar. O yillarda ortaya konulan amaçlari ve eğitim programlari, özünde çok fazla değişikliğe uğramadan günümüze kadar geldi. 23-26 Nisan tarihleri arasinda gerçekleştirilecek Arama Konferansi ile Türkiye’deki turizm eğitimi, taraflarin katilimi ile ilk kez kapsamli ve radikal bir şekilde yeniden düzenlenmesi için nelerin yapilmasi gerektiği üzerine çalişmalarda bulunacak. Yaklaşik 50 kişinin katilimin planlandiği Turizm Eğitimi Arama Konferansi’na; 25’i turizm sektörünü temsilen sivil toplum kuruluşlari, mezun dernekleri, Yüksek Öğretim Kurulu, Milli Eğitim Bakanliği, turizm işletmeci ve yatirimcilari ile bu alanda çalişmalarda bulunmuş turizmcilere ek olarak; lisans düzeyindeki turizm okullarindan da 25 dolayinda öğretim elemaninin katilmasi planlaniyor. Turizm Eğitimi Arama Konferansi ile ilgili hazirlanacak web sayfasi ile diğer bilgilerin önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşilacaği bildirildi

Barlas Küntay Turizm Araştirma Ödülleri sahiplerini buldu..
Turizm Yatirimcilari Derneği (TYD), 20. kuruluş yilini Esma Sultan Yalisi'nda yaptiği bir törenle kutladi. TYD'nin kurucularindan Barlas Küntay anisina verilen 2007 Barlas Küntay Turizm Araştirma Yarişmasi'nin ödüllerinin de verildiği geceye Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay, TYD Başkani Murat Dedeman, TÜROFED Başkani Ahmet Barut, Eski turizm bakanlari, TYD üyelerinin de aralarinda bulunduğu çok sayida turizmci katildi. 2002 yilindan bu yana geleneksel olarak verilen Barlas Küntay Turizm Araştirma Ödülü'nün 2007 yili ödülleri üç mansiyona değer bulunan üç eser arasinda paylaştirildi. Doç. Dr. ibrahim BiRKAN, Dr. M.Sinan GENiM, Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Tavit KÖLETAViTOğLU, Oya NARiN, Prof. Dr. M.Mithat ÜNER, Dr. Oktay VARLIER'den oluşan jüri şu çalişmalari ödüle değer buldu: Eko Otel – Alaçati (Yrd.Doç.Dr Burcu Selin Yilmaz-Öğr.Gör. Güneş Seyhan); iberotel – Sarigerme Park Otel (Dr. Meryem Atik); Begon Villa Butik Otel – Kalkan (Yrd. Doç. Dr. Beykan Çizel, Öğr.Gör. N.Özgür Kutlu, Doç.Dr. A.Akin Aksu, Yrd. Doç. Dr. Bahattin Özdemir, Dr. Baha Kuban ve Yusuf Hacisüleyman).

EMITT fuarina bu yil da 50'ye yakin ülke katiliyor
2008 yilinda, bir önceki yila oranla yüzde 100'lük bir büyüme sergileyen, bu yil ise katilimci sayisini yüzde 20 artiran EMITT 2009 Fuari'na Acaristan, Almanya, Arjantin, Azerbaycan, Bangladeş, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Suriye, Dubai, Endonezya, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, ingiltere, isviçre, italya, Kirgizistan, Kosova, KKTC, Küba, Kuveyt, Litvanya, Lübnan, Makedonya, Misir, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Peru, Rusya, Sharjah (Birleşik Arap Emirlikleri), Slovakya, Sudan, şili, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Ürdün, Yemen ve Yunanistan gibi ülkeler katiliyor. Suriye, 12–15 şubat 2009'da istanbul'da yapilacak olan EMITT Fuari'na ‘konuk ülke' olarak katiliyor. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.emittistanbul.com/

Üniversitelerde 50 bin öğrenci turizm okuyor..
Öğrenci Seçme ve Yerleşme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yayımlanan Yükseköğrenim İstatistikleri'nde yer alan verilere göre, 2007-2008 öğretim yılında Türkiye üniversitelerinin önlisans (Meslek Yüksekokulu) ve lisans (dört yıllık) programların turizmle ilgili program ve bölümlerinde toplam 49 bin 248 öğrencinin öğrenim gördüğü ortaya çıktı. Öğrencilerin 35 bin 500'ü önlisans (bu sayının 6669'u Açıköğretim Fakültesi) ve 13 bin 748'i ise dört yıllık turizm programlarında öğrenim görüyor. Öğrencilerin 19 bin 719 (yüzde 40) kız öğrencilerden meydana gelirken, erkek öğrencilerin sayısınin ise 29 bin 529 (yüzde 60) olduğu ortaya çikti.

TUREB ödülleri için oylama basladi
Turist Rehberleri Birligi (TUREB) ve Turist Rehberleri Federasyonu (TUREF) tarafindan 21 Subat Dünya Rehberler Günü kutlamalari kapsaminda her yil verilmekte olan, turizmin en iyilerinin belirlendigi 'TUREB Ödülleri' için internet üzerinden oylama basladi. TUREB, turizmin en başarılılarını seçerken; sürdürülebilir turizm, çevresel ve kültürel koruma ile otantiklik ilkelerini ön planda tutuyor.TUREB Ödülleri ile ilgili olarak Ödül Komisyonu'nun belirledigi adaylar için internet üzerinden oylama yapiliyor. www.tureb.net internet adresinde devam eden oylama ve ankette mevcut adaylar için oy vermenin yani sira yeni adaylar da önermek mümkün. Aday belirleme ve oylama süreci 15 Subat 2009'da sona erecek. 2008 Yilinda kültür ve turizm alaninda çalismalari ile profesyonel turist rehberlerinin dikkatini çeken kisi, kurum ve kuruluslar yine rehberlerin oylariyla degerlendirilecek. Oylama sonucunda belirlenen adaylara ödülleri, 21 Subat Dünya Rehberler Günü kutlamalari kapsaminda düzenlenen törenle dagitilacak.

TYD 2008 Barlas Küntay Turizm Araştirma Ödülü için son başvuru tarihi, 28 şubat 2009..
Türkiye Turizm Yatirimcilari Derneği, geleneksel olarak her yil, kurucusu ve Onursal Başkani merhum Barlas Küntay’in anisini yaşatmak üzere, Barlas Küntay Turizm Araştirma Ödülü verdiği ödül 2008 yilinda Türkiye’de iç Turizmin Geliştirilmesi konusundaki araştirmalar arasindan seçilmesini kararlaştirildi. Bu ödül ile; ülkemizde iç turizm hareketlerinin ekonomik, sosyolojik, kültürel ve bölgesel dağilim gibi konulardaki bilgi eksikliğinin giderilmesine katkida bulunmanin yani sira iç turizme dikkatlerin çekilmesi amaçlaniyor. TYD 2008 Yili Barlas Küntay Araştirma Ödülü” için son başvuru tarihi: 28 şubat 2009. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.ttyd.org.tr/tr/page.aspx?id=1075

International Tourism Week (ITW)
Akdeniz Üniversitesi, Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Haftasinda 15-18 Nisan 2009 tarihleri arasinda “International Tourism Week (ITW)” adli bir etkinlik gerçekleştirmektedir. Dünyadaki turizm okullari arasinda işbirliği firsatlarini tartişmak ve turizm eğitimi ve araştirmalari ile ilgili bilgi aliş verişinde bulunmak amaçlanmaktadir. Etkinlikte; turizm okullari arasinda işbirliğinin nasil geliştirilebileceğinin tartişilacaği bir panel, turizm okullarinin tanitim sunumlari ve turizm eğitimi ve araştirmalari ile ilgili bildirilerin yer alacaği oturumlar, yer alacaktir. ITW 2009, yurt içinden ve yurt dişindan başta Erasmus vb. program koordinatörleri olmak üzere tüm akademisyenlere, sektör temsilcilerine ve öğrencilere açiktir. Katilim ücretsizdir. Ayrintili bilgi www.akdeniz.edu.tr/turizm/ITW2009 internet sitesinden edinilebilir.

Turizm Okullari ile Deneyim-Birikim Paylasma Seminerleri devam ediyor..
Anatolia-TUYED isbirligiyle I.Ü Turizm Isletme Kulubü ögrencilerine verilen seminerde konusan TUYED Yönetim Kurulu Baskani Kerem Köfteoglu, Yahoo Groups, Facebook, MSN, My Space gibi sosyal arkadaslik sitelerinin çig gibi büyüdügüne dikkat çekti.
Teknolojinin sundugu yeni moda tanitim araçlarinin, turizmde, yeni pazarlarda farkli kesime en etkin ve kisa ulasma yolu oldugu belirtiliyor. Istanbul Üniversitesi Iktisat Fakültesi Turizm Isletme Kulubü'nün Turizm Pazarlamasinda Yeni Egilimler baslikli konferansta konusan TUYED Baskani Kerem Köfteoglu, tanitim ve pazarlamada Internetin gücünden yararlanilmasi gerektigini vurguladi.

Haliç Üniversitesi Turizm işletmeciliği dalinda yüksek lisans öğrencileri aliyor..
Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm işletmeciliği Yüksek Lisans Programina 2008/2009 öğretim yili Bahar dönemi için 10 yüksek lisans öğrencisinin alinacaği bildirildi. 06 şubat 2009 tarihine kadar ön kayitlarin devam ettiği programa başvuru koşullari için bkz.

Türkiye'de Otelciliğin ve Kongre Turizminin Geliştirilmesi konulu panel..
istanbul Ticaret Odasi (iTO), tarafindan 6 Ocak 2009, Sali günü Türkiye'de Otelciliğin ve Kongre Turizminin Geliştirilmesi konulu bir panel düzenlendi. istanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Kahraman Arslan'in yönettiği panele konuşmaci olarak Kültür ve Turizm Bakanliği Tanitma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşi, istanbul il Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, TUROB Başkani Timur Bayindir ile ICCA Yönetim Kurulu Üyesi ve ICVB Genel Müdürü Handan Boyce katildi.

Restoran Yönetimi Sertifika Programi
Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatlari Bölümü tarafindan açilan Restoran Yönetimi Sertifik programi çalişmalarina başladi. Toplam 5 hafta (75 saat) süren bu hizlandirilmiş sertifika programi, uzman akademik/profesyonel eğitim kadrosuyla, restoran açmak ve işletmek konusunda, yer seçiminden mönü planlamasina; ekip kurmaktan satin almaya; mutfak uygulamasindan tanitima kadar gerekli tüm konulari ve püf noktalarini içeriyor. Program boyunca, katilimcilarin işletmeye hazir bir restoranin tamamlanmiş projesini yaratmalarina olanak sağliyor.
Ayrintili bilgi için tiklayiniz. http://gastronomisertifika.yeditepe.edu.tr

Afyon Termal Turizm Sektöründe İş ve Staj Olanaklari konulu panel
Afyon Kocetepe Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 25 Aralık 2008 tarihinde Afyonkarahisar'da, Afyon Termal Turizm Sektöründe Is ve Staj Olanaklari konulu bir panel düzenlendi. Prof. Dr. Sabri Bektöre Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Serdar Tütüncü  (Korel Otel Denel Müdürü), Orhan Kus (Ikbal Otel Genel Müdürü) ve Batuhan Çagrici (Oruçoglu Otel Müdürü) katıldı.

1.Uluslararasi Tatil & Sağlik Zirvesi ve Konferansi
Tourexpi Health Marketing Yöneticisi Hüseyin Baraner, sağlik ve turizm sektörlerini bir araya getirmek üzere 1.Uluslararasi Tatil & Sağlik Zirvesi ve Konferansi düzenliyor. 12-15 şubat 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecek EMITT 2009 Fuari; sağlik kuruluşlari ve turizm profesyonellerini biraraya getiriyor. Alman-Türk Sağlik Vakfi Başkani Dr. Yaşar Bilgin yönetiminde ve Almanya`nin Bütünleşmeden Sorumlu Devlet Bakani Prof. Dr. Maria Böhmer tarafindan desteklenen Birinci Uluslararasi Tatil ve Sağlik Zirvesi Konferansi, turizm ve sağlik alanlarinin karar vericilerini ve moda belirleyicilerini Türkiye`de ilk kez bir araya getirecek. http://www.emittistanbul.com/etkinlikler120208.htm

Kültür ve Turizm Uzmanlari Derneği (KTUD) kuruldu
Kültür ve Turizm Uzmanliğinin önemini ön plana çikaran çalişmalarla meslek içi eğitim imkaninin yaratilmasi amaciyla kurulan 24.12.2008 tarihinde 1. Olağan Genel Kurulu'nu yapan Kültür ve Turizm Uzmanlari Derneği (KTUD) yönetim ve denetim kurullarini oluşturdu.

Outdoor Oracle..
Outdoor Oracle, doğa sporları, eko-turizm başta olmak üzere ekolojik yaşamı çeşitli boyutları ile konu alan bir internet portalı. Outdoor Oracle, internet ortamında yayımlanmasının yanı sıra e-posta ortamında da okurlarına ulaşıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.http://www.outdoororacle.com

Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunlari Derneği'nin toplantisi
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunlari Derneği (ATMED) yeni yönetim kurulunu seçti. The Marmara Oteli'nde gerçekleşen genel kurul toplantisinda yeni dönemde dernek başkanliğina Levent Çetin getirildi.

Uluslararasi Peyzaj Mimarliği Sempozyumu..
Yeditepe Üniversitesi Peyzaj Mimarliği Bölümü ve Missisippi State Üniversitesi Peyzaj Mimarliği Bölümü ortak organizasyonu ile 9-12 Ağustos 2009 tarihleri arasinda Yeditepe Üniversitesi 26 Ağustos Yerleşkesinde “Emerging Trends in Landscape Architecture; Education and Practice” konulu Uluslararasi bir sempozyum düzenleniyor. Sempozyum Peyzaj Mimarlarini, tasarim ve planlama ile ilgili diğer meslek gruplari ile birlikte, karmaşik ve hizla gelisen sorunlar ve küreselleşme, hizli teknolojik ve çevresel değişimlerin yönlendirdiği alternatifler ve gittikçe önem kazanan sürdürülebilir bir gelecek gereksinimi karşisinda nasil yer alacaklarini ve yaratici çözümler getirebilme gereksinimini “Peyzaj Mimarliğinda Eğitim ve Sektorel Alanlarda Gelişen Eğilimler” ana temasiyla tartişmaya açmayi amaçliyor. Sempozyumun dili ingilizce olacaktir fakat sinirli sayida Türkçe bildiri de kabul edileceği bildirilmiştir. Ayrintili bilgi için bkz. http://ilas09.yeditepe.edu.tr

Anadolu Üniversitesi'nde turizm konulu konferans..
Profesyonel Turist Rehberi Ugur Akyildiz, 7 Ocak 2009 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu'nda Türkiye'nin Turistik Zenginlikleri konulu bir konferans verdi.

Gaziantep'te Emine Göğüş Mutfak Müzesi açildi
Eski bakanlarimizdan gazeteci-yazar Ali ihsan Göğüş'ün müze yapilmasi amaciyla Gaziantep Belediyesi'ne bağişladiği doğduğu tarihi taş konak restore edilerek 'Emine Göğüş Mutfak Müzesi'ne dönüştürüldü. Müzenin açilişi Gaziantep'in Fransiz işgalinden kurtuluşunun 87. yildönümü etkinlikleri kapsaminda 25 Aralik'ta Ali ihsan Göğüş'ün katilimiyla yapildi. Gazianteh Anakent Belediye Başkanliği, bir sonraki aşamada Emine Göğüş Mutfak Müzesi'nin yaninda olan eski bir yapiyi alarak aşçilik okulu açmayi ve burayi bir komplekse dönüştürmenin ve hem aşçi yetiştirip hem de Gaziantep yemekleri yapilacak bir lokanta açmanin planlari arasinda olduğunu açikladi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Seyahat işletmeciliği dalında yüksek lisans programı açtı..
Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Seyahat işletmeciliği Yüksek Lisans Programı açıldı. Programa, 2008-2009 Bahar öğretim yılında 2 öğrenci alındı. http://www.mku.edu.tr/gundem.php?al=189

Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Eğitimi dalında 15 yüksek lisans aldı..
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm İşletmeciliği Eğitimi yüksek lisans programına 2008-2009 öğretim yılı için 15 öğrenci aldı. http://www.egtbil.gazi.edu.tr

Afyonkarahisar Termal Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği'nin Olağan Genel kurulu yapıldı
Afyonkarahisar İl sınırları içinde bulunan Termal turistlik oteller ve turizm işletmeleri arasındaki koordinasyon ve işbirliği sağlayıp işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan Afyonkarahisar Termal Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği'nin Olağan Genel yapıldığı. Dernek başkanlığına yineden İkbal Termal Otel Genel Müdürü Orhan KUŞ tekrar seçildi.

Profesyonel Animasyon Yöneticileri Dernegi'nin ikinci genel kurulu yapildi
Profesyonel Animasyon Yöneticileri Dernegi'nin (PAYD) ikinci genel kurul toplantisi gerçekleştirildi. Yönetim kurulu baskanligina yeniden Eren Güngör seçildi.  

Bölgesel Kalkınma Kongresi, 14-16 Kasım 2009'da..
Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen Bölgesel Kalkınma Kongresi, 14-16 Kasım 2009 tarihlerinde Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde düzenleniyor. Kongre kapsamında ekonomi, işletme ve turizm konularında hazırlanmış çalışmalar sunulacak. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://bolgesel.balikesir.edu.tr/index.html

Medikongre Dergisi
Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi Medikongre’nin Aralık 2008 sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında geçtiğimiz dönemde düzenlenen kongrelerle ilgili tanıtımlar ile yorumlar yer alıyor.

Kemer Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Türkiye Altip Kep Yarişmasi'nda üçüncü oldu
Kemer Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri Turistik işletmeler Donanimi, Tekstil, Dekorasyon ve Servis Ekipmanlari ihtisas Fuari’nda (Hotel Equipment'09) Türkiye Mutfak şeflerinin desteği ile Türkiye Aşçilar Federasyonu tarafindan düzenlenen Türkiye Altin Kep aşçilar yarişmasinda üçüncü oldu. Türkiye’deki 79 otelcilik lisesi ile üniversitelere bağli eğitim-öğretim yapan 4 yüksekokulun katildiği yarişmada portakal karpaçyo üzerinde karidesle lezzetlendirilmiş levrek sarma kadayifa sarilmiş karides kestaneli patates püresi ve beyaz şarap sos ile hazirladiklari " Karidesle lezzetlendirilmiş Levrek Sarma" ile Türkiye üçüncüsü oldu.

Alternatif turizm gelişiyor: Elekdağ Kaptan Otel..
Alternatif turizm tesisleri Türkiye'de son 10 yilda önemli sayilabilecek gelişmelere sahne olmaya başladi. Deniz-kum-güneş başta olmak üzere geleneksel turizm aktivitelerine katilmaktan sikilan kitlelere yönelik olarak hizmeti sokulan tesislerden biri de, Elekdağ Kaptan Otel. Kastamonu'nun Taşköprü ilçesine bğli bir köyde hizmete açilan tesis, geçmiş dönemlerin köy yaşamini özleyenlere istedikleri her şeyi sunuyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Balik Çiftliklerinin Turizm Üzerine Etkileri
Muğla Üniversitesi Milas Sitki Koçman Meslek Yüksekokulu tarafindan 26 Aralik 2008 tarihinde Balik Çiftliklerinin Turizm Üzerine Etkileri konulu bir panel düzenlendi. Prof.Dr.Ayhan ÇIKIN'in yönettiği panele konuşmaci olarak Dr. Elif TERZiOğLU, Ülkay ATMACA ve Olcay AKDENiZ katildi.

Mesleki ve Teknik okullarda herşey değişti
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) mesleki ve teknik öğretimin yeniden düzenlenmesine ilişkin bazi kararlar aldi. Bu kararlardan biri de MYO`lara sinavsiz girişin kaldirilmasi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), `Meslek Yüksek Okullarina(MYO) sinavsiz girişin kaldirilmasina karar verdi. Yapilan düzenlemelerere göre, Meslek yüksek okullarinda (MYO) yilda 2 yariyil olan mevcut eğitim-öğretim, yilda 3 yariyil olmak üzere toplam 6 yariyil olarak düzenlenecek. Toplam 6 yariyilin 3 yariyili `okul eğitimi` ve diğer 3 yariyili `işyeri eğitimi` şeklinde düzenlenecek. Öte yandan, MYO öğrencilerine iş kazasi ve meslek hastaliklarina karşi sigorta yapilacak ve iş yeri eğitimi esnasinda asgari ücretin 1/3`ü oraninda ücret ödenecek. Yüksek Öğretim Kurulu, Meslek Yüksek Okullarina (MYO) sinavsiz girişin kaldirilmasi da kararlaştirildiği.

iRO-Doğa Derneği işbirliğiyle iRO üyelerine özel “Doğa Turizmi Eğitim Programi..
Türkiye'deki profesyonel turist rehberlerinin birçok konuda bilgi sahibi olmalarina rağmen, birçoğunun bu konuda bilgi sahibi uzman ağizlarin azliği ve konuya olan ilginin oldukça alt seviyelerde kaliyor olmasini dikkate alan istanbul rehberler Odasi, 29-30 Ocak 2009 tarihlerinde dünya ölçeğinde çok iyi bilinen doğa turizmin esaslarini tam olarak bilmemeleri dikkate alinarak Doğa derneği tarafindan bir eğitim programi hazirladi.
http://www.tureb.net/detay.asp?id=800

Kahramanmaraş'ta sağlik turizmi konulu panel düzenlendi
HAK-SEN Kahramanmaraş il Temsilciliği tarafindan Ticaret ve Sanayi Odasi Konferans Salonu'nda 17 Ocak 2009 tarihinde Termal Sağlik Turizmi konulu bir konferans düzenlendi. Yöneticiliğini HAK SEN Kahramanmaraş il Temsilcisi Dr. Gökhan Gökşen'in yaptiği panele il Kültür Turizm Müdürü Seydi Küçükdağli, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tip Fakültesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Ana Bilim Dali Başkani Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Dr. irfan Karatutlu konuşmaci olarak katildi.

Hotellium Turizm Bilgi ve Yönetim Sistemi Projesi
Alt yapi geliştirme çalişmalarina 2005 yilinda Avrupa Birliği Eureka Proğrami, TÜBiTAK ve TTGV destekleri ile “Turizm Sektöründe 21. Yüzyil iş Konsepti” olmasi amaciyla başlanan “Hotellium Turizm Bilgi ve Yönetim Sistemi Projesi” Ocak 2009 itibariyle yayin hayatina girdi. Proje, turizm sektöründe yaşanilan otomasyon sorunlarina toptan çözüm olabilecek gelişmiş alt yapisiyla, çok kisa sürede uluslararasi boyut kazanma potansiyeli barindiriyor. Hotellium Turizm Bilgi ve Yönetim Sistemi servis tabanli alt yapisi ile otellere tesislerini 19 dilde sinirsiz satiş kanalina, saticiya özel kendi belirledikleri satici komisyonu ile sunma imkani sağliyor. Ayrica oteller herhangi bir operasyona girmeden sunulan sistem ile müşterilerine taksitli rezervasyon sunabiliyorlar. Müşteriler bu sistem ile ödemelerini bir kaç kredi kartina bölerek yapabiliyor. Yine otelin tercihlerine göre otele ödeme, kredi karti ile ödeme, eft ile ödeme gibi ödeme seçenekleri sunulabiliyor. Hotellium, bunlarin dişinda uluslararasi OTA standartlarinda otel özellikleri, oda özellikleri, konaklama tipleri gibi çok ayrintili tanimlamalarla müşterilere oteli en ince ayrintisina kadar tanitmaya olanak sunuyor. Hotellium, içinde CRM modülünü de bulunduran tüm çözümleri ile otellere rekabet üstünlüğü sağlayici gelişmiş araçlar sunuyor. Üstelik otellerden bu hizmetler için kisa bir süre kurulum ücreti de talep edilmiyor. Ayrintili bilgi için tiklayiniz.

Resort Dergisi..
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği tarafından Ekin Grubu’nun işbirliğinde hazırlanan Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort’un Aralık 2008 sayısı çıktı. Derginin yeni sayısında turizm ve otelcilik sektörüyle ilgili araştırma, incelemelerin yası sıra, sektör mensuplarının çeşitli konular üzerine yaptıkları değerlendirmeler yer alıyor. Resort Dergisi’nin geleneksel olarak hazırladığı tanıtım eki bu sayıda Silverside Otel üzerine hazırlanmış.

Otobüs Dünyası..
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu tarafından yayınlanan Otobüs Dünyası dergisinin yeni sayısı (Yıl: 3, Sayı: 21) yayınlandı. Yeni sayıda, otobüs işletmeciliği ile ilgili haber, yorum ve değerlendirmeler yer alıyor.


TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Elbeyi PELiT
işletmelerde işgören Güçlendirmenin işgörenlerin iş Doyumuna Etkisi: Otel işletmelerinde Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişmani: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralik 2008


YENI YAYINLAR

Otel işletmelerinde insan Kaynaklari Yönetimi
Üçüncü Baski
Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak
Ankara: Detay Yayincilik
ISBN 978-975-8326-07-5
14,5x21,5 cm., 351 sayfa

Konaklama işletmelerinde Pazar Yönlülük
Birinci Baski
Yrd. Doç. Dr. Hüsniye Örs, Yrd. Doç. Dr. Tülin Ural
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 160 sayfa
ISBN: 978-9944-223-79-9


GOREVE ATANMA

Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Ensitüsü Müdürü Oya Aytemiz SEYMEN Profesörlük kadrosuna yükseltildi.

Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Tamer BOLAT, Profesörlük kadrosuna yükseltildi.

LINKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

www.turizmforumu.net

http://www.turizmhabercisi.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
http://www.turizmdebusabah.com
Bibta Veri Bankasi
www.turizmdosyasi.com
http://www.turizminsesi.com/
The 5th Graduate Conference
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.gulersoy.net
http://www.medikongre.com
http://www.kongremerkezi.net/
http://www.kongre.net
http://www.spawellnessmagazine.com
http://www.outdoororacle.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.