Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 2, şuba 2010
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Turizmle ilgili yüksekokullarin yöneticileri araştirmasi..
Kisa adi TUYED olan turizm Yazarlari ve Gazatecileri Derneği Ar-Ge Bölümü tarafindan, ilki 1974 yilinda eğitim-öğretime başlayan ve içinde bulunduğumuz dönemde sayisi 21’e ulaşan Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokullarinin yöneticileri inceleme konusu yapildi. Ülkemizde 1974-2010 yillari arasinda 21 yüksekokulda toplam 98 akademisyenin müdürlük görevini yerine getirdiği ve bu yöneticilerin yalnizca yüzde 26,5 turizm işletmeciliği alaninda uzman olduğu ortaya çikti. Bu yüksekokullarda halen yöneticilik görevini yerine getirmekte olanlarin verdikleri bilgilere dayali olarak yapilan incelemede Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokullarinda 1974 yilindan bu yana; veteriner hekim, ziraat mühendisi, çevre mühendisi, şehir planlamacisi, su ürünleri mühendisi, makine mühendisi, tarim ekonomisti, dâhiliyeci, inkilap tarihçisi, kimyager, peyzaj mimari, tip tarihçisi, felsefeci, iktisat tarihçisi, hukukçu ve matematikçi alanlari başta olmak üzere geniş farkli alanlardaki kişilerin müdürlük görevini üstlendikleri belirlendi. Yüksekokul yöneticilerinin tam listesi için tiklayiniz.

I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'ne bildiri ile katilim 30 Ocak'ta sona eriyor..
Muğla Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'ne bildiri gönderme süresi 30 Ocak 2010 tarihinde bitiyor. I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi, turizm alanina yönelik farkli disiplinlerindeki akademisyen, araştirmaci ve lisansüstü öğrencilerin ortak çalişma yapmalarini teşvik etmek amaciyla 27-30 Mayis 2010 tarihlerinde Nevşehir Dedeman oteli'nde gerçekleştirilecek. Ayrintili bilgi için bkz.

I. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na 568 eser katildi..
Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde ilki düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na 50 ülkeden 265 karikatür sanatçisi 568 çalişma ile katildi. Prof. Atila ÖZER (Karikatürist, Anadolu üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi Müdürü), Kamil YAVUZ (Karikatürist), Rahim Baggal ASGARI (Karikatürist, Tebriz Karikatürcüler Derneği Başkani, iran), Ahmet AYKANAT (Karikatürist, Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkani), Athanassios EFTHIMIADIS (Karikatürist, Yunanistan), Bülent ÇELiK (Karikatürist, Vatan Gazetesi), Fehmi KÖFTEOğLU (www.turizmgazetesi.com), Doç. Dr. Nazmi KOZAK (Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi Editörü, Anadolu Üniversitesi) ve Osman Nihat AYDOğAN’dan (TUYED Genel Sekreteri) oluşan secici kurul, istanbul'da, Medison Otel’de gerçekleştirdiği toplantida, beşi mansiyon olmak üzere ilk üç dereceye giren çalişmalari belirledi. Dereceye girenlere ödüllerin 11 şubat 2010, Perşembe günü TUYAB Beylikdüzü Fuar ve Sergi salonlarinda gerçekleştirilecek EMITT Fuari’nda düzenlenecek bir törenle verileceği bildirildi.

V. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi serbest bildiriler bölümüne son başvuru tarihi; 15 şubat 2010..
Erciyes Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi tarafindan 26-30 Mayis 2010 tarihlerinde Nevşehir Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilecek V. lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne serbest bildiri ile başvurularin 15 şubat 2010 tarihine kadar yapilmasi gerektiği bildirildi. Ayrintili bilgi için bkz.

II. Turizm öğrencileri Kurultayi, 15-17 Nisan 2010'da Eskişehir'de toplaniyor..
Üniversitelere bağli dört yillik (lisans) okul ve bölümlerde turizm okuyan öğrencilerin katilimi ile düzenlenen Turizm Öğrencileri Kurultayi'nin ikincisi, 15-17 Nisan 210 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerinin ev sahipliğinde Eskişehir'de toplaniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

TUYED turizm alanindaki süreli yayin envanteri hazirliyor ..
Kisa adi TUYED olan turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği, turizm alaninda yayinlanan süreli yayinlarin envanterini hazirliyor. Basili veya internet ortamindaki bütün süreli yayinlarin yer alacaği envanterin her yil düzenli olarak hazirlanmasi planlaniyor. Envanterde yer almak için ekte yer alan formun doldurulduktan sonra şu e-posta adresine gönderilmesi gerekiyor. E-posta: tuyed@istanbul.com. Form için tiklayiniz.

Mustafa Kemal Üniversitesi lisansüstü turizm programlarina öğrenci aliniyor..
Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Seyahat işletmeciliği Yüksek Lisans ve Turizm işletmeciliği ve Otelcilik doktora programlarina 2009/2010 Bahar dönemi için lisanssütü öğrenciler aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

1. Turizmde insan Kaynaklari Sempozyumu..
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile insan Kaynaklari Yöneticileri Derneğinin ortaklaşa düzenlediği "1. Turizmde insan Kaynaklari Sempozyumu" 9-11 Nisan 2010 tarihlerinde Antalya Porto Bello Hotel'de gerçekleştiriliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Kuşadasi (Aydin) Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 35'unci kuruluş yilini kutladi..
Aydin Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağli olarak faaliyet gösteren Kuşadasi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun 35. kuruluş yildönümü kutlandi. Okulun yeni binasinda gerçekleştirilen törende okul müdürü Dr. Osman ÇOLAKOğLU bir konuşma yaparak, şimdiye kadar okulun gelişimine katkida bulunanlara teşekkür etti. Eski adi Aydin Turizm işletmeciliği Yüksekokulu olan kurumda şimde kadar sirasiyla; Prof. Dr. ş.Fuat ERLAÇiN (1974-1978), Prof. Dr. ilter AKAT (1978-1980), Doç. Dr. Ramazan ABAY (1981-1982), Doç. Dr. Hasan Zafer DOğAN (1982-1985), Doç.Dr. Alp TiMUR (1986-1987), Prof. Dr. Hasan Zafer DOğAN (1987-1993), Prof. Dr. Mustafa SAğCAN (1993-1994), Prof. Dr. Ahmet ULU (1994-2000), Prof. Dr. Cezmi ÖNCÜER (2000-2002) ve Yrd. Doç. Dr. Osman E.ÇOLAKOğLU (2002'den sonra) yüksekokulun yönetilik görevlerini yerine getirdiler.

International Tourism Week (ITW 2010)..
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 15-17 Nisan 2010 tarihleri arasinda “International Tourism Week” etkinliğinin ikincisini gerçekleştiriyor. Geleneksel olarak her yil turizm haftasi içerisinde yapilmasi planlanan etkinliğin temel amaci, turizm haftasinin uluslararasi bir haftaya dönüşmesine katkida bulunmak. ITW 2010 konusu “Destination Management and Collaboration among the Tourism Stakeholders” olarak belirlenmiştir. Destinasyon Yönetimi konusunda çeşitli ülkelerden uzman katilimcilarin yer alacaği panel ve konferanslarin yani sira, yurt içinden ve yurt dişindan turizm okullarinin tanitimlarin yer almasi planlanmaktadir. Detayli bilgi için www.akdeniz.edu.tr/turizm/ITW2010 web sitesini ziyaret edebilir veya Yrd. Doç. Dr. Yildirim Yilmaz ile yyilmaz@akdeniz.edu.tr e-posta adresinden veya 0242 3102032 ve 0242 227 45 50 nolu telefonlardan iletişime geçebilirsiniz.

Atilim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm işletmeciliği Yüksek Lisans Programi
2009-2010 Akademik yili Bahar döneminde Atilim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm işletmeciligi Yüksek Lisans Programi'na öğrenci aliniyor. Söz konusu yüksek lisans programina yönelik eğitimler Reşit Galip Caddesi, Türkan Sokak, No: 11, Gaziosmanpaşa, Çankaya adresinde ve akşam saatlerinde gerçekleştiriliyor. Turizm işletmeciliği Yüksek Lisans Programi çerçevesinde eğitim alan yüksek lisans öğrencilerinin, turizmde yeni eğilimler işiğinda; turizm pazarlamasi, yiyecek-içecek işletmeciliği, seyahat işletmeciliği, sürdürülebilir turizm, ekoturizm, destinasyon yönetimi, korunan alanlar ve çevresinde turizm planlamasi ve daha birçok güncel konuda tez hazirlanmasi da mümkün olabileceği öğrenildi. Başvurularin 5 şubat 2010 tarihine kadar kabul edileceği programla ilgili detayli bilgiye http://sbe.atilim.edu.tr/ web adresinden veya (0-312) 446 84 91 numarali telefondan ulaşilabilir.

Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari
Dünyanin en önemli 10 turizm etkinliğinden biri olarak kabul edilen Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari, 14’üncü kez kapilarini açiyor. Kendisiyle birlikte 54 farkli sektörü harekete geçirme özelliği bulunan turizm sektörünün ekonomiyi canlandirmada üstlendiği önemli rolü bilen 60 ülke ve Türkiye’den 100’ü aşkin il ve belde EMITT Fuari’nda yer aliyor.
Ayrintili bilgi için bkz.

Sinop Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu..
Sinop Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağli olarak Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 1/12/2009 tarihli ve 28967 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 11/12/2009 tarihinde kararlaştirildi.

Bandirma'da Denizcilik Fakültesi kuruldu..
Balikesir Üniversitesi Rektörlüğüne bağli olarak Bandirma Denizcilik Fakültesi kurulmasi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 1/12/2009 tarihli ve 28961 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 11/12/2009 tarihinde kararlaştirildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Disiplinlerarasi Kültür Çalişmalari Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği
Disiplinlerarasi bilimsel bir yaklaşimla, tarihsel ve karşilaştirmali kültürel araştirmalar yaparak bu alanlarda kuram ve yöntemler geliştirmek, uygulamaya yönelik çalişmalari üstlenmek ve bu çalişmalari desteklemek, Sanat, sosyoloji ve antropoloji gibi çeşitli disiplinler tarafindan yapilan farkli kültür tanimlarini kapsayici nitelikte, sanat, edebiyat ve medya gibi kültürel üretim alanlari, egemen kültür, popüler kültür, karşi kültür, ulusal kültür, bölgesel kültür, yerel kültür, global kültür, kent kültürü gibi çeşitli alt kültürlerin siniflandirmalari, kültürlerarasi etkileşim, kültürel pratikler ve aktörleri, kolektif bellek, kültürel geçmişin anlamlandirilmasi ve çağdaş sanat ile kuramsal araştirma konularinda, disiplinlerarasi bilimsel bir yaklaşimla, tarihsel ve karşilaştirmali çalişmalar yaparak tartişma ortamlari oluşturmak, kuram ve yöntemler geliştirmek.

"Stratejik Yönetim Perspektifinden Bir Havayolu işletmesinin iş Planlama Süreci" konulu seminer..
Tailwind Havayolu işletmesi Kalite Direktörü Dr. Vahap ÖNEN, 29 Aralik 2009 tarihinde Anadolu üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu'nde Sivil Havacilik Yüksekokulu'nda Havayolu işletmelerinde iş Planlama Sürecinin Temel Adimlarina ilişkin bir seminer verdi.

Düzce Üniversitesi Dil, Tarih ve Kültürel Zenginlikleri Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği
Düzce Üniversitesi Dil, Tarih ve Kültürel Zenginlikleri Uygulama ve Araştirma Merkezi’nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina, yönetim organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin usul ve esaslari düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yönetmeliğin amaçlari şu şekilde açiklanmiş: a) Düzce yöresinin dil, tarih ve kültürel zenginliklerini araştirmak, b) Düzce yöresinin dil, tarih ve kültürel zenginliklerini kayit altina almak ve canlandirmak, c) Merkezin faaliyet alaniyla ilgili araştirma sonuçlarini yayimlayarak kamuoyu ile paylaşmak, ç) Bilimsel toplantilar düzenleyerek bu alanda çalişan araştirmacilarin katilimini sağlamak, d) Düzce yöresinin dil, tarih ve kültürel zenginlikleriyle ilgili alan araştirmalari yaparak, yöre insanina bu değerlerin yaşatilmasina yönelik öneriler getirmek, e) Düzce yöresinin dil, tarih ve kültürel zenginliklerinin sürekliliğinin sağlanmasi için çeşitli projeler üretmek, f) Ses ve görüntü kayitlari içeren bir arşiv oluşturmak, g) Yörenin kültürüyle ilgili kitap, dergi, broşür, katalogdan oluşan kaynaklari Üniversite kütüphanesinde ayri bir bölüm olarak oluşturmak, ğ) Dil, tarih ve kültürle ilgili çalişmalarda bulunan enstitü, merkez, kişi ve kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak, h) Yörenin dil, tarih ve kültürüyle ilgili yapilan araştirmalar çerçevesinde ilgili tüm kişilere bilimsel destek sağlamak, i) Yörenin tarihi ve kültürel değerleriyle ilgili film çekimleri yapmak, i) Yörenin halk bilim atlasi, araştirma haritasi, halk bilimi sözlüğü, ansiklopedisi ve antolojilerini oluşturmak, j) Yörede araştirma ve inceleme gezileri düzenlemek, k) Düzce yöresinin kültürel zenginliklerinin yurt içi ve yurt dişinda tanitilmasi amaciyla bir web sitesi hazirlamak, l) Uygun materyaller toplandiğinda, Düzce yöresinin tarihi ve kültürel zenginliklerini içeren bir müze kurulmasi yolunda gerekli girişimlerde bulunmak, m) Halk danslari ve yemek gibi yöreye özgü faaliyetlerle ilgili yarişmalar düzenlemek, n) Düzce Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştirma Merkezi (DÜYEM) araciliğiyla eğitim amaçli kurslar ve sertifika programlari düzenlemek, o) Merkezin amacina uygun olarak dil, tarih, kültür, iletişim ve yayin gibi konularda çalişma gruplari oluşturmak.

Yükseköğretim Kurumlari Arasinda Öğrenci Ve Öğretim Üyesi Değişim Programina ilişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapilmasina Dair Yönetmelik
27145 sayili Resmî Gazete’de yayimlanan Yükseköğretim Kurumlari Arasinda Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programina ilişkin Yönetmeliğin 24 üncü maddesi; "öğrenciler her bir eğitim öğretim kademesinde birer defa Farabi Değişim Programi değişimine katilabilirler. Ancak, bir öğrenci öğrenim hayati boyunca sadece bir defaya mahsus ve sadece bir eğitim öğretim kademesinde ve ayni eğitim öğretim yili içerisinde olmak üzere, en az bir, en fazla iki yariyil burslu Farabi Değişim Programi öğrencisi olabilir” şeklinde değiştirildi
.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Erkan AKGÖZ
Turizm işletmelerinde Halkla ilişkiler Faaliyetlerinin itibar Yönetimine Etkileri: Örnek Bir Uygulama
Doktora Tezi
Danişman: Doç. Dr. Başak SOLMAZ
Konya: Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralik 2009

Emre Ozan AKSÖZ
Turizm Pazarlamasinin Organizasyonunda Destinasyon Pazarlama Örgütleri ve Türkiye için Uygun Örgüt Yapisinin Belirlenmesine Yönelik Bir Araştirma
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Ayşe Sevgi OZTÜRK
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2010

Hilmi Rafet YÜNCÜ
şarap Turizmi Bölgelerinin Rekabet Edebilirliğine Yönelik Bir Model Önerisi: Kapadokya Örneği
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Güven SEViL
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2010

Çağil Hale ÖZEL
Güdülere Dayali Yerli Turist Tipolojisinin Belirlenmesi: iç Turizm Pazarina Yönelik Bir Uygulama
Doktora Tezi
Danişman: Doç. Dr. Nazmi KOZAK
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2010

GÖREVE ATANMA

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Meryem AKOğLAN KOZAK, ayni üniversitede rektör yardimciliği görevine getirildi. Prof. Dr. Kozak, kuruluşundan bu yana Anadolu Üniversitesi'nde rektör yardimciliği görevine getirilen ilk kadin öğretim üyesi oldu.

Zafer ÖTER, Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Yardimci Doçent olarak göreve başladi.

Mahmut DEMiR, Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Yardimci Doçent olarak göreve başladi.

YENI YAYINLAR

Catering Hizmetleri
Yazarlar: Öğr. Gör. Dönüş Çiçek - Okt. Hüseyin Öney
Editör: Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Açiköğretim Fakültesi Yayinlari, No: 1020
19,5x25,5 cm., IX+183 sayfa
ISNB 978-975-06-0627-4

Hijyen ve Sanitasyon
Yazar: Öğr. Gör. Dönüş Çiçek
Editör: Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Açiköğretim Fakültesi Yayinlari, No: 993
19,5x25,5 cm., VII+131 sayfa
ISNB 978-975-06-0581-8

Temizlik Hizmetleri
Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Açiköğretim Fakültesi Yayinlari, No: 887
19,5x25,5 cm., VII+149 sayfa
ISNB 978-975-06-06-0580-2


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler, işbirliği anlaşmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link işbirliği için nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
   
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.