Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 12, Sayi: 2, Subat 2011
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Anadolu Üniversitesi turizmle ilgili 50 birimini EMITT fuarinda tanitiyor..
Anadolu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren turizmle ilgili ilgili toplami 50 olan okul, bölüm, program, araştirma ve uygulama merkezi, öğrenci kulübü, müze ve dünyanin ilk üniversite havaalanini fuarda sergilemek ve Eskişehir'in tanitimina katkida bulunmak üzere 10-13 şubat 2011 tarihlerinde istanbul'da düzenlenecek ve kisa adi EMITT olan Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari'na katiliyor. Üniversiteye ait 49 metrekarelik alanda turizmle ilgili 50 birim toplam 9 masada görev yapacak görevliler tarafindan ziyaretçilere tanitilacak. Anadolu Üniversitesi'ndeki birimlerle ilgili bilgilerin ve fotoğraflarin yer aldiği 16 sayfadan oluşan Anadolu Haber Gazetesi EMITT Eki de fuarinda dağitilmak üzere 10 bin adet bastirildi.

Anadolu Üniversitesi Eskişehir'i EMITT fuarinda tanitiyor..
Anadolu Üniversitesi Eskişehir'in turizm değerlerinin tanitimina katkida bulunmaya devam ediyor. EMITT fuarinda, Eskişehir'de faaliyet gösteren turizm işletme belgeli konaklama tesisi, yiyecek - içecek işletmesi, seyahat acentesi, eğlence işletmesi, Eskişehir'deki müzeler ve parklar, tarihi Odunpazari bölgesi ile Eskişehir'e yönelik tur düzenleyen seyahat acentelerinin broşür, kitap, CD ve diğer tanitici materyalleri, Anadolu Üniversitesi standinda sergilenecek ve Üniversite görevlileri tarafindan ziyaretçilere ulaştirilacak. Anadolu Üniversitesi'nin standi EMITT fuarinda 8'inci salonda, 833 numarali standta ziyaret edilebilir.

Anadolu Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik alaninda lisansüstü öğrenci aliyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dali'na 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yili Bahar Dönemi'nde yüksek lisans ve doktora öğrencileri aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacilik Yönetimi alaninda lisansüstü öğrenci aliyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sivil Havacilik Anabilim Dali'na 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yili Bahar Dönemi'nde yüksek lisans ve doktora öğrencileri aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

EMITT Fuari, 10-13 şubat 2011 tarihlerinde düzenleniyor..
Kisa adi EMITT olan Doğu Akdeniz Uluslararasi Turizm ve Seyahat Fuari 10–13 şubat tarihleri arasinda istanbul TÜYAP’ta gerçekleşiyor. Fuara 60 ülkeden 4000’e yakin katilimci yer alacak. EMITT’e bu yil ilk kez katilan ABD, Abu Dabi, Acaristan, Adigeye, Dominik Cumhuriyeti, Hirvatistan-Zagreb, Karabağ, Kore, Kuveyt, Pataya – Tayland, Rusya, Senegal, Singapur, Slovenya, Ürdün gibi yeni ülke ve bölgelerinin yani sira Almanya, Arjantin, Azerbaycan, Bahreyn, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri, Ekvator, Ermenistan, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Hirvatistan- Dubrovnik, Hindistan, ingiltere, italya, Japonya, Kenya, KKTC, Kosova, Küba, Lübnan, Makedonya, Misir, Özbekistan, Sudan, Suriye, şili, Tanzanya, Tataristan- Rusya Federasyonu, Tayland, Tunus, Yemen ve Yunanistan da bir kez daha EMITT’te yerlerini alacak. Ücretsiz davetiye ve yaka karti başvurusu için tiklayiniz.

Bahar dönemi içinTurizm işletmeciliği lisansüstü öğrenci alimi..
2010/2011 eğitim-öğretim yili güz dönemi için Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Turizm işletmeciliği programlari ile Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Ensitüsü Seyahat işletmeciliği Programi'na yüksek lisans ve doktora öğrencileri alindi.

2. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Sonuçlari açiklandi...
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, (TUYED) Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde ikincisi düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikaturleri Yarişmasi'na 42 ülkeden 185 karikatür sanatcisi 404 çalişma ile katildi. Prof. Atila OZER, Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Bayram HACIZADE (Azerbaycan), Hüseyin ÇAKMAK (Kibris), Yoshiaki YOKOTA (Japonya), Eray ÖZBEK, Nezih DANYAL, Bülent ÇELIK, Fehmi KÖFTEOğLU ve Osman Nihat AYDOğAN’dan oluşan seçici kurul, beş mansiyon ve ilk üç dereceye giren çalişmalari belirledi. Yapilan değerlendirme sonucunda; Türkiye’den Mehmet KAHRAMAN birincilik (First Prize) ödülünü alirken, Ukrayna’dan Aleksiy KUSTOVSKY ikincilik, ingiltere’den Ross THOMSON üçüncülük ödülü kazandilar. Ayrica beş adet mansiyon için iran’dan Kambiz DERAMBAKHSH, Avusturya’dan Gerhard GEPP, Bulgaristan’dan Stefan DESPODOV, iran’dan Shahram REZAEI, Türkiye’den i. Serdar SAYAR'in karikatürleri değer bulundu. Dereceye girenlere ödülleri 10 şubat 2011, Perşembe günü EMITT fuarinda düzenlenecek bir törenle verilecek.

2. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Sergisi EMITT Fuari'nda..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatini Araştirma ve Uygulama Merkezi, (TUYED) Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde ikincisi düzenlenen Uluslararasi Turizm Karikaturleri Yarişmasi'na katilan karikatürler içerisinden seçilen 40 çalişma EMITT fuari süresince sergilenecek.

6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure için online ortamda bildiri kabul edilmeye başlandi..
24-29 Nisan 2012 tarihleri arasinda Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz tatil köyünde düzenlenecek "6th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure"e online ortamda bildiri kabul edilmeye başlandi. Minduce Bilgi iletişim Teknolojileri firmasi ile yapilan anlaşma uyarinca kongreye bildiriler online ortamda gönderilecek. Yazarlar çalişmalarini kendileri hakemlere gönderebilecekler (sistem anahtar sözcüklere göre hakemleri atayacak) ve bildirilerinin değerlendirme aşamalarini online olarak izleme olanağina sahip olabilecekler. Ayrintili bilgi için bkz.

VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne online ortamda bildiri kabul edilmeye başlandi..
15-18 Mart 2012 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'ne online ortamda bildiri kabul edilmeye başlandi. Minduce Bilgi iletişim Teknolojileri firmasi ile yapilan anlaşma uyarinca kongreye bildiriler online ortamda gönderilecek. Yazarlar çalişmalarini kendileri hakemlere gönderebilecekler (sistem anahtar sözcüklere göre hakemleri atayacak) ve bildirilerinin değerlendirme aşamalarini online olarak izleme olanağina sahip olabilecekler. Ayrintili bilgi için bkz.

2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference için online ortamda bildiri kabul edilmeye başlandi..
24-29 Nisan 2012 tarihleri arasinda Fethiye'de, LykiaWorld Ölüdeniz tatil köyünde düzenlenecek "2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference"e online ortamda bildiri kabul edilmeye başlandi. Minduce Bilgi iletişim Teknolojileri firmasi ile yapilan anlaşma uyarinca kongreye bildiriler online ortamda gönderilecek. Yazarlar çalişmalarini kendileri hakemlere gönderebilecekler (sistem anahtar sözcüklere göre hakemleri atayacak) ve bildirilerinin değerlendirme aşamalarini online olarak izleme olanağina sahip olabilecekler. Ayrintili bilgi için bkz.

Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ISO 9001 belgesi aldi..
Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu TSE tarafindan diş tetkike tabi olarak TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesi almaya hak kazandi.

"şarap Dünyasina Genel Bakiş ve Somelier Mesleğinin Gastronomi ve şarap Dünyasindaki Yeri" konulu söyleşi..
isa BAL, 29 Aralik 210 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda "şarap Dünyasina Genel Bakiş ve Somelier Mesleğinin Gastronomi ve şarap Dünyasindaki Yeri" konulu bir söyleşiye katildi.

Türkiye'de doktora tezleri ortalama olarak 56 ayda tamamlaniyor..
UNESCO istatistik Ofisi ve Avrupa Birliği istatistik Ofisi (EUROSTAT) işbirliği ile OECD tarafindan başlatilan proje kapsaminda doktora dereceli bireylerin eğitim, istihdam durumu, uluslararasi dolaşim, kariyer deneyimleri ve kişisel özellikleri ile ilgili uluslararasi karşilaştirilabilir göstergeler hesaplanmasi hedefleyen "Doktora Derecelerinin Kariyer Gelişimi Araştirmasi" ilki ülkemizde ilk defa 2009 yilinda gerçekleştirildi. Araştirmada, doktora derecesini nerede aldiğina bakilmaksizin 1 Aralik 2009 referans tarihinde Türkiye’de ikamet eden 70 yaş alti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlari ile yabanci uyruklu bireyler kapsamaktadir. Araştirma sonuçlarina göre; Türkiye’deki doktora derecelilerin %65,1’ini erkekler, 34,9'unu ise kadinlar oluşturmaktadir. Bilim ve teknoloji alani siniflamasina göre en fazla doktorali %37,4 ile tip ve sağlik bilimlerinde iken, en az doktora dereceli % 7,5 ile zirai bilimler dalinda yer aliyor. Bilim ve teknoloji alanina göre doktora derecelilerin mezuniyet tarihindeki ortalama yaşlari dikkate alindiğinda, 31,5 yaş ile en küçük yaş tip ve sağlik bilimlerinde iken mezuniyetteki yaşin en yüksek olduğu bilim ve teknoloji alani ise 35,5 yaş ile beşeri bilimlerdedir. Mezuniyetteki yaş ortalamasi erkeklerde kadinlardan daha yüksek olduğu ortaya çikti. Erkekler ortalama 33,2 yaşinda mezun olurlarken, kadinlar ortalama 32,4 yaşinda mezun oluyoyorlar. Doktora programini tamamlama süresi ortalamada brüt 68,2 ay ve net 55,8 ay ile mühendislik ve teknolojide en uzundur. Erkeklerde ortalama doktora programini tamamlama süresi brüt 60,2 ay ve net 51 ay ile kadinlarin tamamlama süresinden daha kisadir. Kadinlar için ortalama doktora programini tamamlama süresi brüt 62,2 ay ve net 52,4 ay olarak bulunmuştur.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Volkan ALTINTAş
Turizm Gelişiminin Yerel Halkin Yaşam Kalitesi Üzerine Etkileri: Alanya Bölge Modeli
Doktora Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Aydin Çevirgen
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Kasim 2010

Onur GÖRKEM
Ulusal Aşçilik Meslek Standardi Çerçevesinde Mutfak Eğitimi Yeterliği: Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde Bir Uygulama
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2011

Rana S. ALLAHYARi
Türkiye’deki Konaklama işletmelerinde Uygulanan Her şey Dahil Sistemin Müşteri Memnuniyeti Üzerindeki Etkisinin Ölçülmesi: iran'li Turistler Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2011

Mustafa IşKIN
Bilgi Teknolojileri Kullaniminin Otel işletmeleri Yöneticilerine Etkileri: Antalya’daki Beş Yildizli Otel işletmelerinde Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Doç. Dr. Said KINGIR
Düzce: Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2010

Elif DABANLI
Konaklama işletmelerinde Ortaklaşa Rekabetin Uygulanabilirliği: Kapadokya Bölgesinde Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. izzet KILINÇ
Düzce: Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Temmuz 2010

Caner GÜÇLÜ
Tedarik Zinciri Yönetiminin işletme Performansi Üzerindeki Etkisi; Otel işletmelerine Yönelik Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Doç. Dr. Mehmet Selami YILDIZ
Düzce: Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Kasim 2010


YENI YAYINLAR

Hizmet Pazarlamasi
Birinci Baski
Nazmi KOZAK, Çağil Hale ÖZEL, Deniz KARAGÖZ YÜNCÜ
Ankara: Detay Yayincilik
18x23,5 cm., 270 sayfa
ISBN: 978-605-5437-04-6
Fiyat: 12,50 TL


Turist Bakişi

John URRY
Çeviren: Enis TATAROğLU
istanbul: Bilgesu Yayinlari
14 x 20 cm, 312 sayfa
ISBN: 9789944795197
Fiyati: 17,00

Neden Olmasin
Volkan ALTINTAş
istanbul: Kent Turizm Araştirmalari ve Yayincilik
ISBN: 978-605-125-232-2LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.