Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 13, Sayı: 2, Şubat 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Türkiye turizm literatürünün fotoğrafı çekildi..
Anadolu Üniversitesi'nin turizm bölümlerinden bir bölüm öğretim elemanı Türkiye turizm literatürünün fotoğrafını ortaya koyan bir çalışma yürütüldü. Prof. Dr. Nazmi KOZAK'ın yönlendirmesi ve eşgüdümünde yürütülen çalışmalarda Türkiye turizm literatürünün 1990'dan günümüze gelişimi, gelişime katkı yapan akademik kurumlar, dergiler, kişiler ve araştırma eğilimleri inceleniyor. Bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan araştırmaların sonuçları VI. lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi'nde iki aynı oturum halinde turizm araştırmacıları ile paylaşılacak. Gerçekleştirilen çalışmaların başlıkları ve hazırlayıcıları şu şekildedir: Turizm Pazarlaması Alanındaki Makalelerin Bibliyometrik Profili (2000-2011) ve Bradford Yasası (Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL), Turizm Alanında Yazılmış Doktora Tezlerinin Sosyal Ağ Analizi ıle ıncelenmesi (Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ, Araş. Gör. Dr. Deniz KARAGÖZ YÜNCÜ), Turizm Alanında Türkiye'de 2000-2010 Yıllarında Yayınlanan Yönetim Temelli Makalelerin Bibliyometrik Profili (Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL), Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi’nin Bibliyometrik Analizi: Araştırma Konuları ve Kurumlararas işbirliğinin Sosyal Ağ Analizi ile incelenmesi (Araş. Gör. Dr. Deniz KARAGÖZ YÜNCÜ), Turizm Yıllığı'nın Bibliyometrik Profili (Araş. Gör. Gözde TÜRKTARHAN), Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nde Yayımlanan Hakem Denetimli Makalelerin Bibliyometrik Profili (Öğr. Gör. Dönüş ÇıÇEK), Sosyal Bilimler Enstitü Dergilerinde Yayımlanan Turizm Makalelerinin Bibliyometrik Profili (2000-2010) (Arş. Gör. Ebru ZENCİR), Türkiye’de Turizm Literatürünün Genel Görünümü: 2000-2010 Yılları Arasında Yayımlanan Turizm Konulu Makalelerin Analizi (Arş. Gör. Savaş EVREN).

Anatolia'dan bir uluslarararası etkinlik daha...
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research Dergisi, 10-12 Mayıs 2012 tarihleri arasında Iran'ın Mahmudabad şehrinde düzenlenecek "Sustainable Tourism of the Caspian Sea Coastline: Opportunities and Challenges" başlıklı uluslararası konferansın düzenleyicileri arasında yer alıyor. Hazar Denizi'ne komşu ülkelerde sürdürülebilir turizm ve kalkınma konularının ele alınacağı konferansın diğer düzenleyicileri arasında ıran Kültürel Miras ve Turizm Örgütü, ıran Bilim, Teknoloji ve Araştırma Bakanlığı, ıran ıçişleri Bakanlığı ile Maziar Üniversitesi yer alıyor. 250 kelimelik özet için şon tarih 1 şubat 2012 ve tam bildiri gönderme için son tarih 1 Mart 2012 olarak belirlenmiş. Konferans hakkında ayrıntılı bilgi için bkz

Sürdürülebilir Turizm Konferansı: Küresel ve Ulusal Deneyimler konulu konferans..
Sürdürülebilir Turizm Konferansı: Küresel ve Ulusal Deneyimler Konferansı 30-31 Ocak 2012 tarihlerinde Ankara'da düzenleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen konferans Ankara Hilton Oteli'nde yapılıyor.

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu..
Akdeniz Üniversitesi Turizm İ şletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılarak, Turizm Fakültesi'nin kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 6/12/2011 tarihli ve 24055 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/12/2011 tarihinde kararlaştırıldı.

Anadolu Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu..
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İ şletmeciliği Yüksekokulu'nun kapatılarak, Turizm Fakültesi'nin kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 6/12/2011 tarihli ve 24055 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/12/2011 tarihinde kararlaştırıldı.

GMC Organizasyon M.I.C.E Servisleri Antalya Bilimsel Turizm Etkinliklerine sponsor oldu..
GMC Organizasyon M.I.C.E Servisleri, 12-15 Nisan 2012 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilecek Bilimsel Turizm Etkinliklerine sponsor oldu. GMC Organizasyon M.I.C.E Servisleri firması, VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi, II. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi ve I. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi'ne çeşitli hizmet alanlarında destek verecek.

Mersin Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu..
Mersin Üniversitesi Turizm İ şletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılarak, Turizm Fakültesi'nin kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 6/12/2011 tarihli ve 24055 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30'uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 16/12/2011 tarihinde kararlaştırıldı.

Eskişehir Turizm Master Planı 2011-2015 çalışması tamamlandı
Eskişehir Valiliği, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin işbirliğinde hazırlanan Eskişehir Turizm Master Planı (2011-2015) tamamlanarak yayımlandı. Çalışmalarına 2010 yılında başlanan proje çalışma grubunda; Prof. Dr. Meryem AKOğLAN KOZAK (Anadolu Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Arzu KILIÇLAR (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi), Doç. Dr. Yaşar SARI (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Mehmet KAŞLI (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Cihan SEÇİLMİŞ (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi), Öğr. Gör. (Anadolu Üniversitesi) ve Arş. Gör. Ebru ZENCİR (Anadolu Üniversitesi) görev aldı. Master Planı'nda Eskişehir'de geliştirilme potansiyeli olan turizm çeşitleri ve ilde turizmin geliştirilemsi gereken konular ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

EMITT’e bu yıl 60’ın üzerinde ülke katılıyor..
Dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan ve bu yıl 16.’sı düzenlenen EMITT, bu yıl geniş bir katılımla 9-12 şubat 2012 tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP’ta gerçekleşecek. EKıN ve ITE Group tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen fuarı geçen yıl geçen yıl 52 bin 800 yerli ve yabancı turizm profesyoneli tarafından ziyaret etmişti. 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,4’lük büyüme sergileyen 16. EMITT Fuarı, bu yıl 10 salonda birden gerçekleşecek ve 60’in üzerinde ülkeyi ağırlayacak. Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ortaklığında, Türk Hava Yolları sponsorluğunda gerçekleşecek olan fuara T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da destek veriyor. Ayrıntılı bilgi için www.emittistanbul.com adresini ziyaret edilebilir. Ayrıca, EMITT Fuarı’na katılmak isteyen ziyaretçiler www.fuardavetiyesi.com adresine girerek ücretsiz online davetiye de alınabilir.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ıranlı sanatçı Abbas Naaseri birinci oldu
Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın üçüncüsünü kazanan karikatüristler belli oldu. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve OTI Holding ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen yarışmaya 39 ülkeden 163 sanatçı toplam 405 eserle katıldı. Bayram Hacızade (Azerbaycan Karikatürcüler Birliği Başkanı) Hüseyin Çakmak (Karikatürcü Örgütleri Federasyonu -FECO- Kıbrıs Başkanı), Yoshiaki Yokota (Japonya FECO- Karikatürcü Organizasyonları Federasyonu Başkanı), Nezih Danyal (Karikatür Vakfı Başkanı), Eray Özbek (Karikatürcü), Bülent Çelik (Karikatürcü), ıbrahim Yazar (Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Yazarı), Osman Nihat Aydoğan (TUYED Genel Sekreteri) ve Prof. Dr. Nazmi Kozak’tan (Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Editörü) oluşan Jürinin değerlendirmesi sonucunda Birincilik Ödülü’nü ıranlı karikatür sanatçısı Abbas Naaseri, ıkincilik Ödülü’nü Avustralya’dan Louis Pol ve Üçüncülük Ödülü’nü de Avusturya’dan Gerhard Gepp kazandı. Yarışmanın fikir babası olan ve geçen yıl kaybettiğimiz Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Profesör Atila Özer için konulan Özel Ödül’e de Türkiye’den Mehmet Kahraman layık görüldü. Jüri ayrıca, Türkiye’den Ömer Çam, Almanya’dan Helmut Jacek, Hırvatistan’dan Damir Novak, Bulgaristan’dan Trayko Popov, Çek Cumhuriyeti’nden de Jiri Srna’nın eserlerini mansiyonla ödüllendirdi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri 9 şubat 2012, Perşembe günü, İstanbul Beylikdüzü TÜYAP’ta başlayacak olan EMITT Turizm Fuarı’nda verilecek.

Turizm Eğitimi Konferans/Workshop 17-19 Ekim 2012 tarihlerinde düzenleniyor..
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Turizm Stratejisi 2023’de belirlenen turizm eğitimi hedeflerine ve turizm sektöründe uluslararası standartlara ulaşmak, turizm hizmetlerinin nitelik ve niceliklerini yükseltmek, toplumun tüm kesimlerinde turizm bilincini geliştirmek üzere; örgün, yaygın, hizmetiçi ve mesleki eğitimde durum değerlendirmesi yapmak ve geliştirici öneriler oluşturmak amacıyla Ankara’da Turizm Eğitimi Konferans/Workshop 17-19 Ekim 2012 tarihleri arasında Ankara’da düzenleniyor.

şaban Ali Yaşaroğlu, ıTÜ Vakfı’ndaki 20 yılını kitaplaştırdı
İTÜ Vakfı bünyesinde 1991 yılında kuruluşunda aktif rol aldığı İTÜ Vakfı Turizm ve Otelcilik Okulu’nu 2011 yılına kadar aralıksız yöneten şaban Ali Yaşaroğlu, 20 yıllık çalışmasını bir kitapta topladı. Yaşaroğlu’nun 90 sayfada topladığı “İTÜ Vakfı’nda 20 Yılım” adlı kitabı Ekin Grubu Yayınları’ndan piyasaya çıktı. TUYED Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Gürsoy’un editörlüğünde hazırlanan kitapta, İTÜ Turizm Okulu’nun kurulmasına neden olan gelişmelerden okulun kuruluşunda yaşanan sıkıntılara, okulun felsefesinden staja giderken nelere dikkat edilmesine kadar önemli birçok ayrıntıya yer veriliyor. Tüm gelirleri TUYED’e (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) bağışlanan kitapta 20 yıllık süreçte bilgi ve deneyimlerini İTÜ Vakfı Turizm ve Otelcilik Okulu’nun öğrencilerine aktaranlara teşekkür yazıları bulunuyor. Kitabın son bölümü ise turizm eğitimi hizmetini bitiren Vakfın okulunda geçmişte düzenlenen seminerlerden oluşturulan “Fotoğraflarla 20 Yılda Kimler Geldi Kimler Geçti?” başlıklı nostaljik bir albüme de yer veriliyor.

10. Araştırma Yöntemleri Semineri başarıyla tamamlandı
2002 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl düzenlenen Araştırma Yöntemleri Semineri'nin 10'uncusu, 23-29 Ocak 2012 tarihlerinde, Antalya'da, Concorde De Luxe Resort'te başarıyla tamamlandı. 12 farklı seminerin gerçekleştirildiği etkinlikte onlarca farklı üniversiteden katılımcı yer aldı.

Atılım Üniversitesi’nde “AB Müzakere Sürecinde Türk Turizmi” konulu Panel
Atılım Üniversitesi, İ şletme Fakültesi, Turizm ve Otel ışletmeciliği Bölümü tarafından organize edilen “AB Müzakere Sürecinde Türk Turizmi” konulu panel, 24 şubat 2012 tarihinde, Seyhan Cengiz Turhan Konferans Salonu’nda, 10.00-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bircan’ın Başkanlığını yapacağı panele; Umut Oran (TBMM İstanbul Milletvekili ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekili), ısmail Ertuğ (AB Parlamentosu Milletvekili), Onur Gözet (Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış ilişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı) ve Hüsnü Gümüş (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, ATURJET, YK Başk.Yrd.) konuşmacı olarak katılacaklar.

Aksaray Üniversitesi Turizm ışletmeciliği ve Otelcilik Küksekokulu kuruldu..
Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 21/10/2011 tarihli ve 21844 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/11/2011 tarihinde kararlaştırıltı.

Destination Management and Branding in the Mediterranean Region: Sustainable Tourism in Times of Crises" adlı uluslararası konferans
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen International Tourism Week - ITW 2012- kapsamında Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından 19 - 21 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya'da, "Destination Management and Branding in the Mediterranean Region: Sustainable Tourism in Times of Crises" adlı uluslararası konferans gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz
.

IRO Kitap Yarışması düzenliyor
İstanbul Rehberler Odası, turist rehberlerinin yazılı eserlerinin basımı konusunda yardımcı olmak ve daha fazla eser üretmelerini teşvik amacıyla bir kitap yarışması düzenliyor. Profesyonel turist rehberlerinin, rehberleri ilgilendiren konulardaki eserleri ile katılabilecekleri yarışma ile ilgili ayrıntı bilgi için bkz.

Sakarya Üniversitesi Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu..
Sakayra Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 21/10/2011 tarihli ve 21844 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/11/2011 tarihinde kararlaştırıltı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu..
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın 21/10/2011 tarihli ve 21844 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 14/11/2011 tarihinde kararlaştırıldı.

Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik..
25/11/2005 tarihli ve 26004 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin değiştirilmesini düzenleyen yönetmelik 12 Ocak 2012 tarih ve 28171 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Hasan ŞENOL
Konaklama ışletmelerinde Herşey Dahil Sisteminin Hedef Maliyetleme Bağlamında Analizi
Doktora Tezi
Isparta: Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Durmuş ACAR
Kabul Tarihi: Haziran 2011

İsmail KERVANKIRAN
Afyonkarahisar İlinin Doğal, Tarihi ve Kültürel Kaynaklarının Sürdürülebilir Turizm Açısından Değerlendirilmesi
Doktora Tezi
Afyonkarahisar: Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet Ali ÖZDEMıR
Kabul Tarihi: Aralık 2011

GÖREVE7KADROYA ATANMA

Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Mehmet YEşıLTAŞ Profesörlük kadrosuna atandı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı'na Prof. Dr. Cengiz DEMİR atandı.

Prof. Dr. Salih KUŞLUVAN, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm Fakültesi'ne atandı.

Dr. Hasan ŞENOL, Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Meslek Yüksekokulu'nda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.


BıZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


Liman İşletmelerinde Hizmet Pazarlaması [Pazarlama İletişimi]
Birinci Baskı, 2011
Dr. Soner Esmer
Ankara: Detay Yayıncılık
16 x 24, 168 sayfa
ıSBN 978-605-5437-22-0
Fiyat 11.00 TL

Spor Bilimleri Dergisi
Cilt XXII, Sayı 1, 2011
ISSN: 1300-3119
Editör: Gıyasettin Demirhan
19x27 cm, 42 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.