Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 2, Şubat 2015
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER

6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 60 ülkeden 931 eser gönderildi
Kalitesi FECO (Federation of Cartonists Associations-Uluslararası Karikatürcü Birlikleri Federasyonu) tarafından tescillenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular sona erdi. Bu yıl yarışmaya 60 farklı ülkeden sanatçılar toplam 931 eserle katıldı. Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TUYED) ile Anatolia-Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular sona erdi. Bu yıl yarışmaya 60 farklı ülkeden 459 karikatür sanatçısı, toplam 931 eserle katıldı. Yarışmanın ilk değerlendirmesi 17 Ocak 2015 tarihinde İstanbul'da yapıldı. İlk değerlendirme seçici kurul üyeleri şu kişilerden oluştu: Osman Nihat Aydoğan (TUYED Üyesi) Bülent Çelik (Karikatürcü), Mehmet Kahraman (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi Kozak (Öğretim üyesi) Fehmi Köfteoğlu (Turizm gazetecisi), Raşit Yakalı (Karikatürist).

Turizm Pazarlaması Konferansı Finlandiya’ya gerçekleştirilecek
Kısa adı ATMC olan ve birincisinin 2005 yılında Türkiye’de düzenlendiği Turizm Pazarlaması Konferansı’nın (Advances in Tourism Marketing Conference) altıncı serisi 8-10 Eylül 2015 tarihleri arasında Finlandiya’da gerçekleştiriliyor. Prof. Christian Grönroos (Hanken School of Economics, Finlandiya), Prof. Bo Edvardsson (Karlstad Universitesi İsveç) ve Dr. Melanie Smith (BKF University of Applied Sciences, Macaristan) gibi alanında uzman öğretim üyelerinin konuşmacı olarak davet edildiği konferansa dünyanın birçok ülkesinden aktif katılım bekleniyor. Organizyonunda yedi ülkeden akademisyenlerin görev aldığı konferansın evsahipliğini Eastern Finland Üniversitesi yapıyor. Seçilmiş bildirilerin bir kısmı tanınmış yayınevleri tarafından kitap ve dergi özel sayısı olarak basılıyor. 2000 kelimelik geniş özet göndermek için son süre 31 Ocak 2015. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://uef.fi/en/atmc2015 ya da https://www.facebook.com/groups/atmc2015/

Lisansüstü Eğitim-Öğretim Programı Açılması ve Yürütülmesine ilişkin ilkeler değişti
Yükseköğretim Kurulu "Lisansüstü Eğitim-Öğretim Programı Açılması ve Yürütülmesine Dair İlkeler"de yeni düzenlemeler getirdi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Kocaeli Üniversitesi'nde Bir Başka Yaşam Mümkün Çalıştayı Gerçekleştirildi
Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun yürütücülüğünde, T.C. Kalkınma Bakanlığı ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekli, Kartepe Belediyesi, Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği ve Ketenciler Kadın Kalkınma Derneği’nin ortaklığında hazırlanan “Bir Başka Yaşam Mümkün” projesinin bir etkinliği olarak, 26 Aralık 2014 Cuma günü Kartepe Park Otel'de “Turizm Girişimcileri ile Bayanların Turizmde İşgücüne Dahil Edilmesi” konusunda “Bir Başka Yaşam Mümkün Çalıştayı” gerçekleştirildi. Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Işıl ALTUN'un moderatörlüğünde gerçekleşen çalıştayda Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK'da "Kalkınma ve Turizmde Kadın" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sağlıklı Yaşam Köyü Ekoköy Ketenciler ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.ekokoyketenciler.com/ adresinden ulaşılabilir.

Turizm Mevzuatı El Kitabı
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği turizm sektörünün lokomotifi olan otelcilik ile ilgili mevzuatı bir kitapta topladı. AKTOB'un hazırladığı "Konaklama İşletmeleri İçin Turizm Mevzuatı El Kitabı" Resort Dergisi Ocak Sayısı ile birlikte ücretsiz olarak otellere dağıtılıyor.

Gastronomi Turizmi Komitesi kuruluyor
TURSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) üyesi seyahat acentalarının gönüllü katılımlarıyla, turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi adına gerek ulusal gerekse uluslararası projeler üretmek ve yeni destinasyonlar düzenlemek üzere “Gastronomi Turizmi Komitesi” kuruluyor. Bilgi için bkz. (Haber: Osman Güldemir).

Halk Kültüründe Kadın Uluslararası Sempozyumu düzenleniyor
Harran Üniversitesi & Haliliye Belediyesi & Motif Vakfı işbirliğiyle "Halk Kültüründe Kadın Uluslararası Sempozyumu" 13-15 Mart 2015 tarihlerinde Şanlıurfa’da gerçekleşecek. Etkinlik hakkında detaylı bilgi için bkz. (Haber: Osman Güldemir).

19. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı
TC. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği, TUROFED-Türkiye Otelciler Federasyonu, TYD- Turizm Yatırımıları Derneği ortaklığı, THY- A.O. sponsorluğunda ve EKIN- ITE Group tarafından organize edilen EMITT fuarı 19. EMITT fuarı, 22-25 Ocak 2015 tarihlerinden İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Başarılı öğrencilere ödül..
Antalya Büyükşehir Belediyesi, AKTOB ve ALTİD işbirliği ile 446 ortaokul ile 176 lisenin okul birincilerine aileleri ile birlikte 5 yıldızlı otellerde tatil yaptırıyor. Antalya’da eğitimin en büyük destekçilerinden olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek “Başarılı Öğrenciye Tatil İyi Gelecek” projesi ile okul birincilerini aileleriyle birlikte tatille ödüllendiriyor. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ve Alanya Turistik İşletmeciler Birliği (ALTİD) işbirliği ile gerçekleştirilecek proje, Antalya’nın 19 ilçesindeki tüm ortaokul ve liseleri kapsıyor.

22. Uluslararası Gıda İhtisas Fuarı ve 4. Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı
Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. tarafından düzenlenen 22. Uluslararası Gıda İhtisas Fuarı ve 4. Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı 25 - 28 Şubat 2015 tarihleri arasında Antalya'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Doğu Karadeniz Bölgesi Sürdürülebilir Turizm Kongresi
Gümüşhane Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 14-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında “Doğu Karadeniz Bölgesi Sürdürülebilir Turizm Kongresi" düzenleniyor.

Uluslararası Turizm ve Ağırlama Yönetimi Konferansı
Saraybosna Üniversitesi Coğrafya Bölümü ile Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliğinde 30 Eylül 2015 ve 4 Ekim 2015 tarihleri arasında ilki Saraybosna'da organize edilecek olan "Uluslararası Turizm ve Ağırlama Yönetimi Konferansı" detaylarına( www.ithmc.com) adresinden ulaşılabilinir.

Turizm Sektöründe İşveren ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi
T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından AB ve Türkiye mali işbirliği kapsamında yürütülen ve kısa adı TUYUP olan Turizm Sektöründe İşveren ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi; sürdürülebilir ekonomik büyüme ve insan sermayesine daha fazla yatırım anlayışı kapsamında turizm sektöründe faaliyet gösteren işveren ve çalışanların küresel değişimlere uyum yeteneğini artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda ayrıca turizm sektöründe faaliyet gösteren, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme ve yatırım belgesine sahip olan işletmelerde; işverenler ve çalışanların uyum yeteneklerinin geliştirilmesi, hizmet kalitesinin artırılması, turizm sektöründe yer alan sosyal ortaklarla merkez ve yerellerdeki kamu kurumlarının eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik özel faaliyetler yürütmektedir. Proje kapsamındaki Farkındalık Artırma Kampanyası kapsamında Türkiye çapoında toplam 44 farklı toplantıda 3700 turizm sektörü ilgilisine yüz yüze ulaşarak proje faaliyetleri tanıtıldı. İlgili bütün faaliyetlere ilişkin detaylı bilgiye http://tuyup.turizm.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Enformasyon Memurluğu ve Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavları
1618 Sayılı Seyahat Acentaları Yönetmeliğinin 46. ve devamı maddeleri uyarınca yapılacak enformasyon memurluğu ve enformasyon memurluğu yabancı dil sınavları aşağıda belirtilen yer ve tarihlerde TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) tarafından yapılıyor. Ayrıntılar için bkz.

16. Yönetim Bilimleri Kongresi
16. Yönetim Bilimleri Kongresi, 11-14 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Kulübü'nün evsahipliğinde İstanbul'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Küçük Otellerde Verim Artırılması konulu toplantı
 Didim Ticaret Odası, Didim Kaymakamlığı ve Didim Belediyesi işbirliği ve Küçük Oteller Derneğinin katkılarıyla küçük otellerde verim artırılması, beş yıldızlı otellere alternatif oluşturulması, küçük otellerde kalite olması, fînans kaynaklarına ulaşımı, yenilenmesi ve kendi pazarını kendi oluşturacak hale gelmesi için Didim'de bir danışma toplantısı yapıldı. 

Ulusal Havacılık Eğitimi Konferansı
Ulusal Havacılık Eğitimi Konferansı 2015, 1-3 Ekim 2015 tarihlerinde Antalya'da düzenlenilor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

1. İstanbul Ulusal Beslenme ve Diyetetik Kongresi
Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından 16-18 Nisan 2015 tarihleri arasında 1. İstanbul Ulusal Beslenme ve Diyetetik Kongresi düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri
Bu yıl 13.sü düzenlenecek olan İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri (International Gastronomy Festival - Istanbul) 28-31 Ocak 2015 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Kongre ve Fuar merkezinde gerçekleştirilecek.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Yasin KELEŞ
Örgütsel Adaletin Duygusal Emek Üzerindeki Etkisi: Antalya'daki Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Bir Araştırma
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Muharrem TUNA
Kabul Tarihi: Kasım 2014

Emre ERBAŞ
Kalite Fonksiyon Göçerimi ve Analitik Hiyerarşi Süreci Aracılığıyla Stratejik Destinasyon Rekabetçiliği Planlaması: Termal Turizm Destinasyonları Örneği
Doktora Tezi
Nevşehir: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Nilüfer ŞAHİN PERÇİN
Kabul Tarihi: Aralık 2014

Bayram AKAY
Araç Kiralama Sektöründe Rekabet Belirleyicilerinin İşletme Performansına Etkileri: Turizm Destinasyonlarında Bir Araştırma
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY
Kabul Tarihi: Aralık 2014

Türkan İSMAYILLI
Kongre Katılımcılarının Destinasyon Özelliklerine Verdikleri Önemin Önem-Performans Analizi ile Tespiti: Antalya - İstanbul Karşılaştırması
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Meltem CABER
Kabul Tarihi: Aralık 2014

Begüm İLBAY
Gönüllü ve Gençlik Turizmi: Eskişehir'e Yönelik Bir Öneri
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL
Kabul Tarihi: Aralık 2014


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.