Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 17, Sayı: 2, Şubat 2016
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı
1990 yılından bu yana aralıksız yayımlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı (Yıl: 26, Sayı: 2, Güz 2016) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında yedi hakem denetimli makale, bir seçme zeviri makale, rekreasyon araştırmaları ile turizm tarihinden yazılar ile üç turizm akademiseninin tanıldığı yazıların yanı sıra konferans notları ve lisansüstü tez özetleri yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı çıktı. Derginin yani sayısında hakem denetimli makaleler, konferan notları ile uluslararaı alanda tanınmış akademisyenleri tanıtanmayı amaçlayan portreler yer alıyor. Ayrıntılı haber için bkz.

7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin 2009 yılından bu yana düzenlediği Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın bu yıl 7. Yapılacak. Yarışmaya katılmak üzere 67 farklı ülkeden 445 sanatçının gönderdiği toplam 895 eseri değerlendirnmek üazere seçici jüri 23 Ocak'ta İstanbul'da, Point Otel Taksim'de ilk toplantısını yaptı.İki aşamalı olarak yapılacak değerlendirmenin ilkinde yetişkinler kategorisinde 123, gençler kategorisinde ise 25 eser finale kaldı. Finale kalan eserler arasında kopya, intihal veya başka şekillerde etik ihlali konusu olabilecek karikatürlerin belirlenmesi amacıyla, eserler 1-10 Şubat 2016 tarihleri arasında internet ortamında askıya çıkarılacağı bildirildi. Sonraki aşamada ise uluslararası jüri üyeleri dereceye girecek eserleri belirleyecek. 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması bu yıl Er Yatırım'ın ana sponsorluğunda düzenleniyor. Seçici jürinin Taksim Point Otel'deki toplantısına; Kerem Köfteodğlu, Ferzan Çelikkanat, Prof. Dr. Nazmi Kozak, Mehmet Kahraman, Raşit Yakalı ve Kemal Ozyurt katıldı.

I.Uluslararası Türkiye-Azerbaycan Münasebetleri Sempozyumu
I.Uluslararası Türkiye-Azerbaycan Münasebetleri Sempozyumu, 12-14 Mayıs 2016 tarihlerinde Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öncülüğünde Kastamonu’da gerçekleştiriliyor. Tebliğler iki gün boyunca sunulacak, üçüncü gün düzenlenecek bir gezi ile misafirlere Kastamonu’nun tarihî ve kültürel mirası tanıtılacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

8. Lisansüstü Turizm öğrencileri Araştırma Kongresi etkinlikleri..
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirlğinde düzenlenen 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi, mevsim koşulları dikkate alınarak iki hafta sonrayı, 28 Nisan - 01 Mayıs 2016 tarihlerine alındı. Ayrıntılı bilgi için bkz.
Söyleşiler: Kongre kapsamında düzenlenecek bazı söyleşiler. Bilimsel Çalışmaların Raporlaştırılması (Prof. Dr. Nazmi KOZAK), Sosyal Bilimlerde Yöntem ve Felsefi Temelleri(Prof. Dr. Muammer TUNA), Academic Writing (Prof. Dr. Metin KOZAK)
Lisansüstü turizm ve otelcilik programlarının tanıtım standları: Ülkemizde turizm alanında eğitim-öğretim veren yüksek lisans ve doktora programlarının sayısı 77’ye ulaşmıştır. Bu bağlamda programların verdikleri eğitimin ve ders okutan öğretim üyelerinin aday öğrencilere tanıtmalarına olanak vermek amacıyla, Kongre süresince stand açmaları sağlanacaktır. Böylelikle aday öğrencilerin daha bilinçli seçim yapabilmelerine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Avanos Sokak Sergisi: Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın yeni bir sergisi 14-17 Nisan 2016 tarihlerinde Avanos'ta (Nevşehir), Avanos Belediyesi'nin işbirliğinde açılıyor. VIII. Lisansüstü Turizm öğrencileri Araştırma Kongresi kapsamında gerçekleştirilecek olak etkinlik, Avanos şehir merkezinde sokak sergisi olarak düzenlenecek. Serginin her yıl tekrarlanması öngörülüyor.
http://avanos.bel.tr/avanos
http://tourismcartoon.com/index.php

Prof. Dr. Mehmet Cihan Yavuz'dan iki kitap..
Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Cihan Yavuz, "Turizm İşletmelerinde Ses ve Müzik Yönetimi" (Detay Yayıncılık) ile "Stories of the Brand of Adana" (Adana Ticaret Odası yayını) kitaplarını yayımladı.

3.Un, Bulgur ve Bisküvi Sempozyumu..
Karaman’da ilki 21-22 Haziran 1993, ikincisi 28-30 Mayıs 1996 tarihlerinde gerçekleştirilen sempozyumun üçüncüsü Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ev sahipliğinde 26-28 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılacak. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi, Mevlana Kalkınma Ajansı, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleştirilecek sempozyumda değirmencilik, un, bulgur, bisküvi, irmik, makarna, kahvaltılık ve çerez tahıllar, geleneksel tahıl ürünleri gibi konular işlenecek.

3. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve DEÜ İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'nün işbirliğiyle 26-27 Şubat 2016 tarihlerinde, İzmir'de, 3.Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışması Eskişehir Sanat Derneği tarafından ödüllendirildi
Eskişehir Sanat Derneği tarafından 2002 yılından beri geleneksel olarak her yıl 20 sanat alanında verilen Eskişehir Sanat Ödülleri Ergin Orbey Sahnesinde yapılan törenle verildi. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na ödül verildi. 2015 Eskişehir Sanat Ödülleri şu isimlere verildi: Resim: Murat Havan ve Alp Yavuz. * Heykel: Mersem Samsun. * Seramik: Cemalettin Sevim. * Cam sanatı: Selda Karagöz. * Fotoğraf: Kadir İstifçi. * Karikatür: Abdullah Üçyıldız. * Şiir: Güngör Kibaroğlu. * Öykü: Tayfun Ak. * Araştırma: Ayfer Uz. * Çocuk Edebiyatı: Serpil Erdoğan. * Tiyatro: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 'Lüküs Hayat' oyunu. * Tiyatroya Emek: Feridun Akyürek. * Müzik: Ali Rıza Saltuk. * Bez Bebek Sanatı: Arzu Özer. * Sanat Projesi: Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası. * Sanat Etkinliği: Odunpazarı Belediyesi 'Uluslararası Ağaç Oyma Sanatı Festivali' ve 'Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'. * Müze ödülü: Bursa Şiir Müzesi. * Sanata Destek Ödülü: Eskişehir Lions Kulübü ve işadamı Ali Eldem. Ayrıntılı bilgi için bkz.

II. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi
Kent alanında disiplinler arası diyalogu ve bilgi alışverişini geliştirmeyi amaç edinen II. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi 11-12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.GÖREVE / UNVANA ATANMA

Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. İlyas Akhisar atandı.

Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Mehmet Cihan Yavuz, Profesör kadrosuna atandı.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Didar SARI ÇALLI
Destinasyon Rekabet Gücü Açısından İstanbul'un Karşılaştırmalı Analizi
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet SARIIŞIK
Kabul Tarihi: Kasım 2015

Gül ERKOL
Mobbing ve Motivasyon Arasındaki İlişki: Turist Rehberleri Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Sakarya: Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç.Dr. Burhanettin ZENGİN
Kabul Tarihi: Aralık 2015

Ahmet VATAN
Destinasyon Pazarlaması Kapsamında Bilecik İli Turizminin Değerlendirilmesine Yönelik Paydaş Analizi
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN
Kabul Tarihi: Aralık 2015

Hande UYAR
Otel İşletmelerinin Yiyecek-İçecek Satınalma Davranışlarının Belirlenmesi: Beş Yıldızlı Otel İşletmeleri Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi,SosyalBilimlerEnstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN
Kabul Tarihi: Aralık 2015

Sebahattin Emre DİLEK
Turizmin Hayvanlara Dair Ahlaki Sorumluluğunun Meta Eleştiri Bağlamında Değerlendirilmesi
Doktora Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi
Danışman: Doç. Dr. Ebru GÜNLÜ
Kabul Tarihi: Ocak 2016

Ümit ŞENGEL
Bitlis İlinin Kalkınmasında Turizmin Rolü: Yerel Paydaşlar Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN
Kabul Tarihi: Eylül 2015

Sabina AGHAYEVA
Otel İşletmelerinde Hizmet İçi Eğitim ve İş Tatmini İlişkisi: Bakü’de 5 Yıldızlı Otel İşletmelerine Yönelik Bir Alan Araştırması
Yüksek Lisans Tezi
İstanbul: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. İsmail KIZILIRMAK
Kabul Tarihi: Aralık 2015

Ece KIRLI ÖZEN
Mortgage Krizinin Turizm Sektöründeki İstihdama Etkisi: Muğla Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Muğla: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof.Dr.Ozan BAHAR
Kabul Tarihi: Aralık 201


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.