Akademik Turizm Bülteni
Yil 5, Sayi 7, Temmuz 2004

Bulten'in önceki sayilari için:
http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni


Hazirlayan:
Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu


HABERLER

'Turizmin Sosyo-Kültürel Temelleri' Kitabının İkinci Baskisi Yapildi..
1994 yilinda yitirdigimiz degerli bilim adami, Aydin Turizm İsletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurucularindan ve uzun yillar bu okulun müdürlügünü yürütmüs olan Prof. Dr. Hasan Zafer DOGAN tarafindan ilk baskisi 1987 yilinda yapilan "Turizmin Sosyo-Kültürel Temelleri" kitabınin ikinci baskisi icinde bulunduğumuz günlerde Detay Yayincilik tarafindan gerceklestirildi. Dr. Nazmi KOZAK tarafindan yayina hazirlanan kitap, ilk baskisina sadik kalinarak yayinlandi. Virginia Polytechnic and State University ögretim üyelerinden Prof. Dr. Muzaffer S. UYSAL tarafindan önsöz yazilirken, kitabin yayinlanmasina Bogazici Üniversitesi'nden Prof. Dr. Meral KORZAY ile Prof. Dr. Bülent HİMMETOGLU da katkida bulundular. Anadolu Üniversitesi'nden Ars. Gör. Hatice GÜCLÜ, Ars. Gör. Dilek ACAR ile Ars. Gör. C. Hale KAYAR kitabin düzeltilmesinde görev aldilar. Altı bölümden olusan kitabın birinci bölümünde "Turizmin Bireysel Etmenleri", ikinci bölümde "Turizmin Toplumsal Etmenleri", ücüncü bölümde "Turist Toplulugu", dördüncü bölümde "Turist-Yerli Iliskileri", besinci bölümde "Turist-Görevli Iliskileri", altinci bölümde "Turizmin Sosyo-Kültürel Sonuçları" konuları açıklanmaktadır. " Turizmin Sosyo-Kültürel Temelleri kitabının üniversitelerde Turizm Sosyolojisi derslerinde okutulabilecek bir icerige sahip olmasının yanı sıra, Genel Turizm derslerinde yardımcı kaynak kitap olarak kullanılabilir.
http://www.detayyay.com

2004 Yılı Barlas Küntay Turizm Araştırmacısı Ödülleri..
İlki 2002 yılında verilen Barlas Küntay Turizm Arastirmacisi Ödülleri'nin 2005 yılına iliskin koşulları belli oldu. Türkiye Turizm Yatırımcıları Dernegi geleneksel olarak tarafından verilen ödül, 2005 yılında "Her Sey Dahil Uygulaması" ile ilgili hazırlanan calışmalar arasından seçilecegi öğrenildi. Herkesin katılımına acık olan ödüller icin belirlenen koşul, çalışmanın her sey dahil uygulaması ile ilgili bir arastirmayi icermesidir. Önümüzdeki günlerde ayrıntılı katılım koşullarının ve son başvurma tarihinin duyurulacagı ve ilgili yüksek ögrenim kurumlarına bildirelecegi ögrenilmistir.

'Bir Başarı Öyküsü, Türkiye Turizmi: Bugünü ve Geleceği' Konulu Toplantı..
2000'li Yıllarda Türkiye Stratejik, Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Vakfı (Vision2000) tarafından 8 Haziran 2004 tarihinde İstanbul Hilton Oteli'nde "Bir Basari Öyküsü, Türkiye Turizmi: Bugünü ve Gelecegi" konulu bir toplantı düzenlendi. Sabah gerçekleştirilen ilk oturumun başkanlığı Vakıf200 Yönetim Kurulu üyesi S. Yücel ÖZDEN tarafından yerine getirilirken, panele konuşmacı olarak Magic Life International Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cem KINAY, MNG Şirketler Toplulugu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin BARANER, TURSER Turizm A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahim BİRKAN katildilar. Öğle arasında Kültür ve Turizm Bakani Erkan MUMCU'nun bir konuşma yaptığı etkinlikte, ögleden sonra "Bir Dünya Turizm Merkezi-İstanbul: Bugünü ve Geleceği" konulu bir panel düzenlendi. Panel başkanlığını TYD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Tavit KÖLETAVİTOĞLU yaparken, konuşmacı olarak Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Talat HALMAN, gazeteci/yazar Sunay AKIN ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPTAŞ panele konuşmacı olarak katıldılar.

Anadolu Üniversitesi Lisansüstü Turizm Programları Başvuruları..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde sürdürülen lisansüstü programlara basvuru bilgileri belirlendi. Lisansüstü düzeylerde Turizm ve Otel İsletmeciligi (yüksek lisans ve doktora), Konaklama Isletmeciligi (tezsiz yüksek lisans, internet ortamında), Sivil Havacılık Yönetimi (yüksek lisans ve doktora) programlarına basvuru kosulları, bilgileri ile basvuru tarihleri icin bkz:
http://www.anadolu.edu.tr/duy/ilan/yldoktora.html

'Milli Parklarda Çevre Eğitimi' Seminerleri..
Türkiye Bilimsel ve Teknik Arastirma Kurumu eşgüdümünde, üniversiteler ve Orman Bakanlığı'nın işbirliği ile “Milli Parkların Bilimsel Eğitim Amaçlı Kullanımı” başlıklı proje kapsamında Kaçkar Dağları, Kazdağı ve Kapadokya Milli Parkı ve Çevrelerinde aşağıda verilen tarihler arasında çevre eğitimi yyapiliyor. Üniversitelerin Biyoloji, Jeoloji, Coğrafya, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama, Kimya, Orman Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Antropoloji, Sosyoloji, Felsefe, Eczacılık ve Turizm bölümlerinde araştırma görevlisi olarak çalışan, veya halihazırda bu bölümlerde dışarıdan master ve doktora çalışmaları yürüten kişilerin kabul edileceği, 10 gün sürecek olan adı geçen eğitim etkinliklerine ilişkin ayrıntılı bilgi aşağıda belirtilen web sayfasinda yer almaktadir. Adı geçen doğa eğitiminde milli park ve çevresinin sunduğu doğal ve kültürel değerler üniversite öğretim üyeleri ve diğer uzmanların katılımıyla ekoloji temelinde işlenmektedir. Kapadokya Milli Parkı ve çevresindeki eğitim 23 Temmuz - 02 Ağustos 2004 tarihleri arasında, Aksaray ilindeki, Aksaray Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde konaklanarak yapılacaktır. Bu eğitime toplam 25 kişi alınacaktır. Kaçkar Dağları Milli Parkı ve çevresindeki eğitim 03 - 13 Ağustos 2004 tarihleri arasında Rize’ye bağlı Ayder Yaylası’ndaki Ayder Otel’de konaklanarak gerçekleştirilecektir. Buradaki eğitime toplam 30 kişi alınacaktır. Kazdağı Milli Parkı ve çevresindeki eğitim 22 Ağustos - 01 Eylül 2004 tarihleri arasında, Zeytinli Belediyesi Konukevi (Edremit) nde yapılacaktır.Bu eğitime toplam 30 kişi kabul edilecektir. Yukarıdaki eğitimlerin herhangi birine katılmak isteyen kişilerin TÜBİTAK-YDABAG ın web sayfasındaki (www.tubitak.gov.tr/ydabag) başvuru formunu doldurarak belirtilen adrese e-mail ya da posta yoluyla göndermesi gerekmektedir. Adayların başvurularını bölüm kanalı ile değil, şahsi alarak yapmaları gerekmektedir.

'International Destination Risk Management Conference'..
Bogazici Üniversitesi ile The George Washington University isbirliginde, 7-8 Haziran 2004 tarihlerinde İstanbul'da "Destinasyon Risk Yönetimi" konulu bir konferans düzenlendi. Iki gün toplantida konuyla ilgili olarak cesitli bildiriler sunuldu, paneller düzenlendi.

'Uluslararası Denizcilik Ekonomistleri Birliği 2004 Yıllık Toplantısı' Programı..
IAME (Uluslararası Denizcilik Ekonomistleri Birliği / The International Association of Maritime Economists Annual Conference 2004) Yıllık Toplantısı 30 Haziran-02 Temmuz 2004 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu'nun ev sahipliğinde İzmir'de gerçekleştiriliyor. Organizasyonla ilgili detaylı bilgi için http://www.deu.edu.tr/maritime/iame2004.htm adresine başvurabilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Turizm İsletmeciligi Yüksek Lisans Programi'na Basvurular Basladi..
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde 1981 yilindan bu yana yüksek lisans derecesi veren Turizm Isletmeciligi Uzmanligi Yüksek lisans Programi'na 2004/2005 ögretim yili giris sinavi icin basvurular basladi. 2004/2005 ögretim yilinda toplam 10 ögrencinin alinacagi programin kayitlari 14-25 Haziran 2004 tarihleri arasında yapilirken, yabanci dil sinavinin 29 Haziran, bmülakat sinavlarinin da 5-9 Temmiz 2004 tarihleri arasinda yapilacagi ögretilmistir. Basvuru kosullari ile ilgili ayrintili bilgi icin bkz:
http://www.sosyalbilimler.hacettepe.edu.tr/duyurular/kon2004g.php?baslik=Kontenjanlar

Uluslararası Turizm Konferansı'nın web sitesi hazırlandı
Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İspanya Valencia Üniversitesi İşletme Fakültesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Turizm Konferansı, 20-22 Mayıs 2005 tarihleri arasında Gökova'da gerçekleştirilecek. Perspectives in Tourism Marketing başlığını taşıyan konferansta, dünyada son yıllarda gözlenen gelişmelerin turizm pazarlamasını yakından illgilendiren kavramlar üzerindeki etkileri tartışılacak. Konferans için bildiri son gönderme tarihi 1 Aralık 2004. Her bildiri ile ilgili karar, iki hakemden gelecek rapor sonucunda verilecek; 1 Şubat 2005 tarihinden itibaren ise sonuçlar yazarlara bildirilecektir. Ayrıca, doktora öğrencilerinin de "work-in-progress" şeklinde bildiri ile katılımı teşvik edilmektedir. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi, www.caria.uni.cc ya da M.Kozak@superonline.com adreslerinden alınabilir.

Sanatsal Etkinliklerin Turizm ve Tanıtımındaki Rolü
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), paneller dizisinin 15'ncisinde sanatın turizme etkilerini masaya yatırdı.
31 Mayıs 2004 tarihinde Eresin Crown Hotel'de gerçekleştirilen paneli sinema eleştirmeni Atilla DORSAY yönetti. Panele konuşmacı olarak ise organizatör Ahmet SAN, Ürgüp Belediye Başkanı Bekir ÖDEMİŞ, gazeteci Deniz SOM katıldı.

Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi Editörlügünden Bilim Kamuoyuna Duyuru..
Bilindiği üzere son 7-8 yıldır Türkiye'deki akademik yükseltmelerde ulusal ve uluslararasi alanda yayınlanan "hakem-denetimli dergiler" önemli hale gelmiştir. Gerek Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı'nın doçentlik sınavına eser aşamasındaki başvurularda aranılan ölçütlerde ve gerekse üniversitelerdeki akademik yükseltmelerde hakem-denetimli dergilerin önemli ve ayrıcalıklı bir yere sahip olmaya başlaması ile, söz konusu dergilerin editörleri yeni ve önemli sorumluluklar üstlenmişlerdir.
Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi, 1990 yılında başladığı yayın yaşamında turizm ve ilgili alanlarında hazırlanmış akademik çalışmaları yayımlayan bir süreli yayındır. Dergi, ilk 7 yıllık yaşan yaşamının ardından 1997 yılında (Cilt 8, Sayı 3-4, Eylül-Aralık 1997) hakem-denetimli olarak yayınlanmaya başlamıştır. Eylül-Aralık 1997 tarihinden sonra dergiye önerilen makaleler, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı tarafından geliştirilen "ulusal hakem-denetimli dergi" operasyonel tanımına uygun bir şekilde değerlendirilmekte ve "yayım" veya "yayımlanmama" kararı verilmektedir. Eylül-Aralık 1997 sayısından önce yayımlanan yazılar hakem-denetimli makale kapsamına girmemektedir. Bu tarihten önce Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi'nde yayımlanmış bazı yazıların akademik yükseltme atama ve sınavlarında jürilere "hakem-denetimli makale" olarak sunulduğu yolunda çeşitli gözlemler ve duyumlar editörlüğümüze iletilmektedir. Akademik yükseltme atama ve sınavlarında görevli olan jüri üyelerinin Eylül-Aralık 1997 sayısı öncesinde Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi'nde yayımlanan yazıları hakem-denetimli makale olarak dikkate almamaları gerektiğini anımsatmak istiyoruz. Bu vesile ile, Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi Editörlüğü olarak, derginin hakem-denetimli yayımlanması ile ilgili istenilen her türlü bilgi ve belgeyi jüri üyelerine en kısa zamanda ulaştırabileceğimizi bilim kamuoyuna duyurmak istiyoruz.
Bu bağlamda kendilerine ait web sayfalari ile başka o8rtamlarda yer alan konuyla ilgili dogru olmayan bilgilere yer veren akademisyenlerin de gereken düzeltmeleri yapacaklarini beklemekteyiz. Saygilarimizla."
Bilgi için;
http://www.anatoliajournal.com/atad/yayinpol.html
E-posta: anatolia@tr.net

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI

Şerif BALDIRAN
Turizm ve Otel İsletmeciligine Yönelik Yazilim Gelistirilmesi ve Bir Egitim Modeli Önerisi
Doktora Tezi
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Turizm İsletmeciligi Anabilim Dali
Danisman: Prof. Dr. Öcal USTA
Kabul tarihi: 04 Mart 2004

Fatma Nur IPLIK
Performans Degerlendirmesi: Turkiye'deki Bes Yildizli Otellerde Performans Degerlendirme Surecinin Tespitine Yonelik Bir Arastirma
Yuksek Lisans Tezi
Cukurova Universitesi Sosyal Bilimler Enstitusu
Danisman: Doc.Dr. Azmi YALCIN
Kabul tarihi: Mayis 2004


YENI YAYINLAR

II. Lisanüstü Turizm Öğrencileri Kongresi Tez Özetleri
Ankara: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi - Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi
Mayıs 2004
16x24 cm., v+82 cm.

Turistik Yerlerin (Destinasyonların) Pazarlanması Haftasonu Turizm Konferansı-IX Bildiriler Kitabı

Nevşehir: Erciyes Üniversitesi Nevşehir turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Nisan 2004
16x24 cm., viii+170 sayfa.

İş Seyahatlari
Doç. Dr. İrfan ARIKAN
(İstanbul): Ekin Yazım Grubu
Tarihsiz (2004)
16x24 cm., iv+92 sayfa.

I. Balıkesir Ulusal Turizm Kongresi Bildiriler Kitabı
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Turizm İsletmeciligive Otelcilik yüksekokulu
Nisan 2004
16x24 cm., 510 sayfa.Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni için e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi asagida belirtilen e-posta adresine bildiriniz.

Nazmi Kozak
Anadolu Universitesi
Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu
Yunus Emre Kampusu
26470 Eskisehir

Tel : 0222 – 335 05 80 / 59 61
Faks: 0222 – 335 66 51
GSM : 0532 – 286 75 84
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
http://academy.anadolu.edu.tr/displayx.asp?acc=nkozak&kod=0


Akademik Turizm Bülteni her ay yaklasik 8000 kisi tarafindan okunmaktadir.AKADEMIK TURIZM BULTENI'NI YAYIMLAYAN SITELER

http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
http://www.turizmgazetesi.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.hospitalitycv.com/
http://www.tursapnet.org
http://www.tuyed.org.tr


TURIZMLE ILGILI BAZI LINKLER

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Türkiye Akademik Turizm Linkleri
II. Lisansustu Turizm Ogrencileri Kongresi
Detay Yayincilik