Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 9, Sayı: 7, Temmuz 2008
Arşiv (2000-2008) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr/
Hazırlayan: Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER

Türkiye Akademik Dergiler Araştirmasi-2007 tamamlandi..
1997 yilindan bu yana her beş yilda bir Nazmi Kozak tarafindan gerçekleştirilen Türkiye Akademik Dergiler Araştirmasi'nin 2007 yili sonuçlari belli oldu. Araştirma sonuçlarina göre halen ülkemizde 996 akademik derginin yayinlanmakta olduğu ortaya çikti. Akademik dergi sayisi 1997 yilinda 643 ve 2002'de ise 833 olarak ortaya çikmişti. Bu sonuçlara göre son beş yilda akademik dergilerin sayisi yüzde 15,8 arttiği ortaya çikiyor. Ayrica, toplam dergilerin yarisinin (yüzde 51) sosyal bilimler, sağlik bilimleri alaninda 251 dergi yayinlanirken, matematik ve fende 38 dergi, teknik bilimlerde 79 dergi yayinlanmakta olduğu belirlendi. Araştirmanin diğer bulgularindan bazilari ise şöyle: 516 dergi Türkçe, 270 dergi ise Türkçe-ingilizce olarak yayinlaniyor; ingilizce yayimlanan dergi sayisi ise 70; 369 dergi ise üniversiteler tarafindan yayinlaniyor. 123 dergi dernek, 210 dergi şirket, 73 dergi kamu kurumlari ve 39 dergi de vakiflarca yayinlaniyor. En fazla dergi ise Ankara'da (369 dergi) yayinlaniyor. 341 dergi istanbul'da, 45 dergi izmir'de, 25 dergi Konya'da, 20 dergi Bursa'da, 13'er dergi ise Eskişehir ve Sivas'ta yayinlanmaktadir. Sanal ortamda yayinlanan dergilerin orani yüzde 4.3. hem basili ve hem de sanal ortamda yayinlanan dergilerin orani ise yüzde 27.4'tü. 297 dergi yilda iki kez yayinlaniyor. 111 dergi yilda üç, 288 dergi yilda dört, 81 dergi yilda alti ve 86 dergi ise yilda 12 kez yayinlaniyor. En eski dergi 1911 yilinda yayin hayatina başlamiş. Dergilerin yüzde 16.6'si 1980 yili öncesinde yayinlanmaya başlamiş. Halen yayinlanan dergilerin yüzde 314'ü 1990 öncesi ve yüzde 59.7'si de 2000 yili öncesinde yayinlanmaya başlamiş. Akademik dergilerin yüzde 40'ü 2000 yili sonrasinda yayinlanmaya başlamiş olduğu ortaya çikti.

Anadolu Üniversitesi Geleneksel Sivil Havacilik şenlikleri..
1958 yilindan bugüne ülkemiz yükseköğretimine çağdaş, dinamik ve yenilikçi katkilariyla hizmet vermekte olan Anadolu Üniversitesi, 50. kuruluş yilinda Türk Havaciliğina sağladiği katkilara bir yenisini daha ekliyor. 7-8 Haziran tarihlerinde Anadolu Üniversitesi'nin iki Eylül ve Yunusemre Kampuslerinde gerçekleştirilecek olan Geleneksel Sivil Havacilik şenliklerinde uçak gösterilerinden panayira, konserden panele kadar pek çok etkinlik yer alacak. Anadolu Üniversitesi'nin kuruluşunun 50. yili kutlamalari kapsaminda hazirlanan etkinliklere; “genel havacilik faaliyetleri” ile ilgilenen tüm kurum, kuruluş ve havacilik tutkunlari davetli. Geleneksel Sivil Havacilik şenliklerinde; genel havaciliğin önemine ve sorunlarina dikkat çekmek, sorunlarin tartişilmasini ve çözüm önerilerinin geliştirilmesini sağlamak, hep birlikte eğlenmek ve Anadolu Üniversitesi'nin 50. kuruluş yildönümünü kutlamak amaçlaniyor. şenlik kapsaminda 7 Haziran 2008 Cumartesi günü düzenlenecek panelde “ Türkiye'de Genel Havaciliğin Gelecek 50 Yili: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” tartişilacak. Ayrica Hangar Apronunda Sivil Havacilik Yüksekokulunun ve konuk hava şirketlerinin uçaklarindan bazilari sergilenecek. Yine şenlik kapsaminda 8 Haziran 2008 Pazar günü gerçekleştirilecek etkinlikte ise Türk Hava Kurumu, geniş kapsamli ve heyecan verici bir gösteri sunacak. Ayrica ALEM FM, panayir alanindan gün boyu canli yayin yaparak çeşitli gösteriler gerçekleştirecek. şenlik kapsaminda vurmali sazlar ve dans gösterileri de yer alacak.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği lisansüstü programlarina başvurular
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm ve Otel işletmeciliği yüksek lisans ve doktora programi ile Konaklama işletmeciliği tezsiz yüksek lisans programlarina başvurular başladi. Turizm ve Otel işletmeciliği yüksek lisans programina 10, doktora programina 5 ve Konaklama işletmeciliği tezsiz yüksek lisans programina ise 30 öğrencinin alinacak. Ayrintili bilgi için bkz.

Gazi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Eğitimi lisansüstü programlarina başvurular
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm işletmeciliği Eğitimi alaninda yüksek lisans ve doktora öğrencileri aliyor. Eşit Ağirlikli (EA) ALES sinavina göre en az 55 puan alanlarin başvurularinin kabul edildiği yüksek lisans programina 15, doktora programina ise 8 öğrenci aliniyor. Kayitlarin 23-27 Haziran 2008 tarihleri arasinda yapilacaği programlara başvuru için ayrintili bilgi için bkz.

Yakin Doğu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği yüksek lisans programi başvurulari
Yakin Doğu Üniversitesi Basin ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapilan açiklamaya göre, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Turizm ve Otel işletmeciliği Programi'na 2008/2009 öğretim yili için 5 yüksek lisans öğrencisi alinacak. Ayrintili bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacilik Yönetimi lisansüstü programlarina başvurular
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Sivil Havacilik Yönetimi alanindaki yüksek lisans ve doktora programlarina başvurular başladi. Yüksek lisans programina 10, doktora programina ise 5 öğrencinin alinacaği Sivil Havacilik Yönetimi lisansüstü programlarina başvuru koşullari için bkz.

Kocaeli Turizmini Geliştirme Projesi I. Çaliştayi gerçekleştirildi..
Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafindan düzenlenen I. Kocaeli Turizm Çaliştayi 06 Haziran 2008 tarihinde Kocaeli'nde, The Green Park Kartepe otelinde gerçekleştirildi. Çaliştay'da, üç oturumun yani sira çalişma gruplari toplantilari da yapildi. "Koaceli Turizminin Mevcut durumu" başlikli panele konuşmaci olarak Adnan Zamburkan (il Kültür ve Turizm müdürü), Sait Karaçorlu (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi), Hüseyin Zeytinci (Kocaeli Ticaret Odasi) ve Yilmaz Kanbak (Kocaeli Sanayi Odasi) katil. "Turizmin Ekonomik Önemi, Planlama ve Politikalar, Küresel Gelişmeler" konulu panele ise Prof. Dr. Füsun istanbsullu dinçer (istanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Mithet Zeki Dinçer (istanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Derman Küçükaltan (Trakya Üniversitesi) ve Doç. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi) katildi. Çaliştay, alt çalişma gruplari ve sunulan serbest bildiriler ile devam etti.

Anadolu Üniversitesi SHYO'dan Avrupa Birliği standartlarinda eğitim veriliyor..
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu, havaaraci bakim eğitiminde Avrupa Birliği standartlarinda eğitim verdiğini belgeliyor. Sinav Merkezi olarak yetkilendirilen Anadolu Üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu, başta kendi öğrencileri olmak üzere tüm Türkiye'de Havaaraci Bakim Lisansi almak isteyen adaylarin sinavlarini Sivil Havacilik Genel Müdürü adina yapma yetkisini aliyor. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu'nun Uçak Gövde Motor Bakim ve Havacilik Elektrik Elektroniği bölümlerinde verilen teknik bakim eğitimi, bundan böyle Avrupa Birliği Standartlarinda sürdürülecek. Havaaraci Bakim Eğitiminin nasil verilmesi gerektiğini düzenleyen Avrupa Birliği standartlari çerçevesinde verilecek eğitim; SHY/JAR-66 (Havaaraci Bakim Personeli Yönetmeliği) ve SHY/JAR -147 (Havaaraci Bakim Eğitim Kuruluşlari Yönetmeliği)'ni kapsiyor. Ayrica Sivil Havacilik Yüksekokulu SHY/JAR-147'ye göre sinav yapma yetkisi de alarak sinav merkezi konumuna gelecek. Ulaştirma Bakanliği Sivil Havacilik Genel Müdürlüğü tarafindan verilecek olan yetkilendirme belgesi için gerekli Modül sinavlari, eğitim sürecinde Anadolu Üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu'nda yapilacak. Yetkilendirme belgesi, öğrencilerin mezun olduklarinda herhangi bir ek eğitime gerek kalmadan ya da başka bir sinava girmeksizin gerekli deneyim şartlarini yerine getirdikten sonra “havaaraci bakim lisanslarini” alabilmelerini sağlayacak. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacilik Yüksekokulu, “sinav merkezi” yetkilendirilmesi kapsaminda, tüm Türkiye'de ilk kez havaaraci bakim lisansi alacak adaylarin yaninda, mevcut lisansi olan uçak bakim teknisyenlerinin; kategori geçiş, sinirlama kaldirma, kategori ilave edilmesi gibi sinavlarini da yapilabilecek.

"Yüksek Dağlarimiz ve Kayak Merkezlerinde doğal Çevrenin Korunmasi" konulu etkinlik
Ankara Dağcilik, Kayak ve Kiş Sporlari ihtisas Kulübü tarafindan 5 Haziran 2008 tarihinde "Yüksek Dağlarimiz ve Kayak Merkezlerinde doğal Çevrenin Korunmasi" konulu bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe; ismet Ülker "Yüksek Dağlarimiz ve Öncelikli Kayak Merkezlerimiz" ve Doç. Dr. Mehmet Somuncu ise "Kaçkar Dağlik Yöresine Özgü Çevre Sorunlari ve Çözüm Önerileri" konularinda birer sunum yaptilar.

E-Turizm & E-Kültür Çaliştayi
Muğla Üniversitesi-ODTÜ işbirliği ile hazirlanan ve 26-27 Eylül 2008 tarihlerinde Muğla'da düzenlenecek çaliştayin amaci, Türkiye için yaşamsal öneme sahip olan kültürel miras ve turizm alanlarinda Bilgi Teknolojilerinin kullanimini teşvik etmek, bu konuda çalişan akademisyenler ile turizm, kültür ve bilişim sektör temsilcilerini bir araya getirmek ve disiplinlerarasi sinerji yaratmaktir. Toplanti, çaliştay formatinda olup tüm konuşmacilar davetlidir. Ancak bunlarin dişinda sunuş yapmak isteyenler için de belirli bir zaman diliminin ayrilmasi planlanmaktadir. Bildiri göndermek isteyenler için son tarih 1 Temmuz 2008 olarak belirlenmiştir. Geniş bilgi için bakiniz.

Anadolu Üniversitesi e-Sertifika programlarina kayitlar başladi..
Kişisel gelişim ve kariyerini ilerletmek isteyen bireylere yönelik hazirlanan e-Sertifika Programlari yaz dönemi kayitlari 2 Haziran'da başladi. AHA E-sertifika programlarina kayit olabilmek için en az lise mezunu olmak yeterli. E-Sertifika Programlarina kayitlar internet üzerinden http://www.esertifika.anadolu.edu.tr/Basvuru.htm adresinden gerçekleştiriliyor. Programlara başvurular 20 Haziran günü sona erecek. e-Sertifika Programlari, zamandan ve mekandan bağimsiz öğrenme olanaği sağliyor. Bu dönem 18 farkli e-Sertifika programi ile Bati Avrupa'da yaşayan vatandaşlarimiza yönelik olarak 7 Bati Avrupa e-Sertifika programi sunuluyor. Programlar ve içerikleri hakkinda ayrintili bilgiye http://www.esertifika.anadolu.edu.tr adresinden ulaşilabilir. Ayrica Avrupa'da yaşayan Türklerin anadillerini geliştirmek ve Türkçe öğrenmek isteyen Avrupalilar için hazirlanan Türkçe Sertifika Programi Bahar Dönemi başvurulari da 2 Haziran'da başladi. Kayitlar internet üzerinden http://www.tsp.anadolu.edu.tr/Basvuru.htm adresinden gerçekleştiriliyor. 2008 Bahar döneminde 14 ülkeden 38 kişi Türkçe Sertifika Programina, 657 kişi de e-Sertifika Programlarina kayit yaptirdi.

Uygulamali Sağlik Turizmi ve Otel Yönetimi Sertifika Programi..
Sağlik turizminin önemli bir boyutu olan konaklama ile ilgili olarak katilimcilara geniş bir otel işletmeciliği bakiş açisi sağlamak, sağlik turizmi uygulamalari ile bu bakiş açisini bütünleştirip katilimcilarin bilgi altyapilarini güçlendirmek amaciyla Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile Health Tourism Türkiye Derneği'nin işbirliği'nde "Uygulamali Sağlik turizmi ve Otel Yönetimi Sertifika Programi" başlatildi. Ayrintili bilgi için bkz.

TUBiTAK Doğa Eğitimleri-2008..
Geleceğin bilim insani adaylari araştirma görevlileri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile izci liderleri ve gelecek nesilleri şekillendiren öğretmenlere doğayla farkli şekillerde etkileşimde bulunma firsatini sağlamak, olayi içselleştirmelerine ve doğa-insan-toplum ilişkileri ile bu ilişkilerde yaşanan problemleri anlama ve çözüm üretme becerilerini geliştirmelerine katkida bulunmak ve isiplinler arasi yeni işbirliği olanaklarina zemin hazirlamak, diyalog ve disiplinler arasi yaklaşimlarin oluşumuna katkida bulunmak amaciyla TUBiTAK tarafindan her yil düzenlenen Doğa Eğitimleri'ne başvurular başladi. Ayrintili bilgi için bkz.

III. Ulusal Egirdir Turizm Sempozyumu..
Süleyman Demirel Üniversitesi, Egirdir Meslek Yüksekokulu olarak 17 – 19 Eylül 1998 tarihinde ilkini, 09 – 12 Kasim 2006 tarihlerinde Anatolia Turizm Arastirmalari Dergisi isbirligi ile ikincisini düzenledigimiz Ulusal Egirdir Turizm sempozyumunun üçüncüsünü düzenlemekteyiz. Üçüncü Ulusal Egirdir Turizm Sempozyumu, 17 – 19 Ekim 2008 tarihleri arasinda, bir dizi panel ve bilimsel oturumlar ile Davras Sirene Mountain & Resort Hotel ve Süleyman Demirel Üniversitesi Egirdir Mavigöl Arastirma ve Uygulama Otelinde gerçeklestirilecektir. 17 Ekim 2008 Cuma günü sempozyum açilisi ve “Isparta Ili Turizm Potansiyelinin Gelisimi Açisindan Davraz Kayak Merkezinin Önemi” konulu açilis paneli Davras Sirene Mountain & Resort Hotel'de, bilimsel oturumlar ise 18 ve 19 Ekim 2008 tarihleri arasinda Süleyman Demirel Üniversitesi Egirdir Mavigöl Arastirma ve Uygulama Otelinde yapilacaktir. Ayrica, 19 Ekim 2008 Pazar günü “Egirdir Havzasi Alternatif Turizm Olanaklari” konulu bir panel de, sempozyum kapanis oturumundan önce yapilacaktir. Sempozyumun amaci; Türkiye'de ve dünyada her geçen gün daha da önemli hale gelen turizmin tüm yönleri ile degerlendirilip, tartisilarak; ülkemizdeki gelisminine katki saglayacak önerileri tespit etmektir. Sempozyum web adresi http://egirdirmyo.sdu.edu.tr/sempozyum

Turizm ve Mimarlik Sempozyumu
Mimarlar Odasi Antalya şubesi'nce, ilki 28 - 29 Nisan 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen “Turizm ve Mimarlik Sempozyumu”nun ikincisi, 31 Ekim / 1-2 Kasim 2008 günlerinde; “Ulusal Turizm Politikalari ve Mimarlik” konusunda düzenleniyor. Ayrintili bilgi bkz.

ADU Didim Meslek Yüksekokulu ISO 9001 - 2000 sertifikasi aldi..
2005 Yilinda kurulan ve Turizm ve Seyahat işletmeciliği, Turizm ve Otel işletmeciliği ve Gastronomi ve Mutfak Sanatlari bölümlerinde öğretimine devam eden Adnan Menderes Üniversitesi (ADU) Didim MeslekYüksekokulu, "DMYO markasi yaratmak, 2009 ve takip eden yillarda öğrenciler ve ilgili sektörlerdeki işverenler tarafindan en çok tercih edilen Yüksekokul olmak" olarak belirlediği hedefine ulaşmak için önemli bir adim atti. EURONORM danişmanlik ve eğitim şirketiyle ortak yürütülen çalişmalar sonucunda 26 Nisan 2008 tarihinde yapilan incelemeler sonucunda DAS Türkiye Sertifikasyon Ltd. şti. tarafindan "Turizm sektöründe eğitim ve öğretim görmüş nitelikli ara eleman yetiştirme" kapsaminda iSO 9001: 2000 Kalite Sistem Sertifikasi almaya hak kazandi.

4. Uluslararasi Servis Yonetimi Konferansi
Kitalararasi bilgi paylasimini amaclayan 4uncu Uluslararasi Servis Yonetimi Konferansi gelecek yil Oxford'da yapiliyor. Oxford Brookes Universitesinin ev sahipligini yapacagi konferans farkli hizmet sektorlerindeki organizasyonlarin uluslararasi pazarlara acilimi, markalasma ve sosyal sorumluluk konularini ana tema olarak belirlemistir. Konferans katilimcilara bilgi paylasimi ve uluslararasi alanda ortak calisma firsatinin yani sira, the Service Industries, Journal of Bank Marketing ve International Journal of Contemporary Hospitality Management dergilerinde yayin olanagi sagliyor. Konferans hakkinda detayli bilgi Dr Levent Altinay'dan alinabilir. E-posta: laltinay@brookes.ac.uk

Beypazari Meslek Yüksekokulu Uygulama Oteli..
Ankara Üniversitesi Beypazari Meslek Yüksekokulu Turizm Programi öğrencilerinin uygulama eğitimlerini gerçekleştirmek üzere hazirlanan Uygulama Oteli 29 Mayis 2008 Perşembe günü saat 14:00'de Rektör Prof. Dr. Nusret ARAS tarafindan hizmete açildi. Mülkiyeti Beypazari Belediyesine ait olan ve Hakimevi yapilmak üzere restore edilerek otantik tarzda döşenen tarihi Abbaszade Konaği uygulama oteli olarak işletilmek üzere üniversiteye devredilmiş. Butik otel özelliğindeki uygulama oteli ile ilgili detayli bilgiye Beypazari Meslek Yüksekokulu WEB sayfasindan ulaşilabilir.

TÜROFED ve Ekin Grubu, HOTEQ Fuari için el ele veriyor..
Turizm endüstrisini bir araya getiren HOTEQ Konaklama ve Ağirlama Endüstrisi Fuari, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Ekin Grubu ortakliğiyla düzenlenecek. Turizm-endüstri buluşmasi açisindan yeni bir dönemin başlangici olmasi beklenen bu işbirliği ile, Türkiye'nin turizmde yakaladiği yükseliş eğiliminin seyahat endüstrisinin bütün alanlarina taşinmasi hedefleniyor. Avrasya'?nin en büyük turizm-endüstri buluşmasi olarak kabul edilen HOTEQ Konaklama ve Ağirlama Endüstrisi Fuari, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Ekin Grubu ortakliğiyla düzenlenecek. HOTEQ Fuari ile ilgili işbirliği anlaşmasi, TÜROFED Başkani Ahmet Barut ve Ekin Grubu Yönetim Kurulu Başkani Halim Bulutoğlu tarafindan imzalandi. Bu işbirliğinin, turizm-endüstri buluşmasi açisindan yeni bir dönemin başlangici olmasi bekleniyor. HOTEQ, 28-31 Ocak 2009 tarihinde, TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

Lise düzeyinde 24.311 öğrenci turizm ve otelcilik eğitimi görüyor..
Milli Eğitim Bakanliği'na bağli olarak eğitim-öğretim etkinliklerini sürdüren Anadolu otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde 2007/2008 öğretim yilinda 24.311 öğrenci eğitim görüyor. Geçtiğimiz yillarda Milli eğitim Bakanliği'na devredilen 10 Turizm Eğitim Merkezi'nde (TUREM) ise 631 öğrencinin eğitim görmekte olduğu bildirildi.

Türkiye'nin tatil rehberi “Gezi”, 17. yilina girdi
Ekin Grubu tarafindan yillardir düzenli olarak güncellenip yayimlanan Gezi Türkiye, gözden geçirilmiş yeni baskisi ile 17. yilina girdi. 17. yilina giren ve toplam satiş sayisi 200 bine yaklaşan “Gezi”, bu alanda yazilmiş ilk ve tek rehber olmayi sürdürüyor. Ekin Grubu tarafindan yayimlanan Gezi'2008 baştan sona gözden geçirilip güncellendi. Fotoğraflarin eskiyen ve günümüzü yansitmayanlari yenilendi. Yeni yerler ve bilgiler eklendi.

iç Turizm Pazari Dosyasi Resort dergisinde..
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) ile Ekin Grubu'nun birlikte yayinladiği Resort Dergisi'nin Haziran sayisinda yayinlanan “iç turizm Dosyasi”nda yer alan bilgilere göre, iç turizm pazarinda faaliyet gösteren acentalar hangi hacimde olursa olsun hepsi bu yilki hedeflerini büyüttü. Resort Dergisi'nde, Özlem Kasa'nin hazirladiği iç turizm dosyasinda 2008 yili yaz sezonu ile ilgili değerlendirmeler yapan acenta yöneticileri, bu yilki erken rezervasyon kampanyalarinin genellikle iyi geçtiğini, buradan alinan sonuçlardan yaz sezonunun iyi geçeceği beklentisinde olduklarini söylüyorlar. iç turizm için yüksek sezonun başlangici olan orta öğretim okullarinin tatile girmesine iki hafta kala seyahat acentalari bu yila ilişkin hedeflerini açikladilar. iç turizmde faaliyet gösteren seyahat acentalari bu yil hedeflerini ortalama yüzde 20 büyüttüklerini söylediler.

Gaziantep Dijital Kütüphanesi..
Gaziantep tarihinin, kültürünün ve geleneklerinin belgeye dayali olarak tanitilmasini hedefleyen Gaziantep Dijital Kütüphanesi, bu hedef doğrultusunda kente ait bilgi kaynaklarini dijital ortama taşimaktadir. Kütüphane, ayrica bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasini sağladiği gibi araştirmacilara da önemli bir hizmet sunmaktadir. Gaziantep Dijital Kütüphanesi, bir taraftan Gaziantep'in tarihi mirasina ait kaynaklari araştirip, toplumun dikkatine sunmakta, diğer taraftan da yeni yayin bildirimi, yayin bağişi veya telif bağişi vasitalari ile kütüphaneye aktif olarak katilim imkani vermektedir. Kentin tanitimina yönelik projelere ve bu projelerde görev alan araştirmacilara destek vermek gayesi de bulunan Kütüphanemiz, kamusal, özel ve akademik kuruluşlar ile işbirliği içinde olup, Kütüphane kaynakçasinin zenginleştirilmesi ve yaygin olarak kullanilmasi doğrultusunda faaliyetlerine yön vermektedir. http://www.gaziantepkaynakcasi.com

Bodrum'da Golf Turizmi ve Çevre paneli..
Bodrum ve Milas bölgelerine yapilacak Golf yatirimlari ile ilgili Bodrum Yarimadasi Sanayici işadamlari Derneği (BOYSiAD) bir panel düzenledi. Panel, 30 Mayis'ta Azka Hotel'de yapildi. “Golf Turizmi ve Çevre” konulu panele Türkiye Golf Federasyonu Başkani Ahmet Ağaoğlu, Antalya Golf Klübü Direktörü Uğur Budak ve Vita Park Golf Kulübü Kurucusu Dr. Gürol Büyük konuşmaci konuk olarak katildi.

Sporcu ve akademisyenlere askerlikte ek tecil olanaği
Akademisyenlerin 35 yaşina, A milli takim kadrolarinda yer alan ve uluslararasi yarişmalarda ilk üç dereceye giren sporcularin ise 38 yaşina kadar askerliklerini tecil edilebilmesini öngören teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarinda görevli olup hizmetinin özelliği sebebiyle sevkinin tehirine ihtiyaç duyulan kamu personelinden; devlet veya kendi hesaplarina yurt içinde veya dişinda görev, staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapmalari nedeniyle aranan yaş siniri 33'ten 35'e çikarilacak. A Milli Takim, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalari ile uluslararasi müsabakalarda ilk üçe giren ve bu dereceleri alan takimlarin kadrolarinda yer alan aktif spor yaşamini sürdüren sporcularin askerlikleri ise 38 yaşini doldurduklari yilin sonuna kadar tecil edilebilecek. Türkiye Profesyonel 1. ve 2. futbol liglerindeki futbolcularin, üç ve daha fazla ligi bulunan diğer spor dallarinda en üst iki ligde yer alan takimlar ile en az iki ligi bulunan spor dallarinda da en üst ligde yer alan takimlarin uluslararasi kurallarin öngördüğü sayidaki sporcular da askerliklerini 38 yaşina kadar erteleyebilecek. Hükümet adina söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Hilmi Güler, yasanin 1088 tescilli sporcu, 128 bin hizmetine ihtiyaç duyulan, 252 bin yüksek lisans ve doktora yapan olmak üzere toplam 380 bin kişiyi ilgilendirdiğini kaydetti.

Mersin Sempozyumu 19-22 Kasım 2008'da..
Mersin Valiligi ve Mersin Üniversitesi isbirliginde düzenlenecek Mersin Sempozyumu 19-22 Kasım 2008 tarihlerinde düzenleniyor. Sempozyumun temel amaci, binlerce yildir farkli uygarliklara ev sahipligi yapmis Mersin ve yöresi ile ilgili her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik, cografi ve çevresel konularin bilimsel bir ortamda tartisilarak, kayit altina alinmasini ve sonraki kusaklara aktarilmasini saglamak. Sempozyumun bir baska amaci da, ulusal ve uluslararasi bilim otoritelerinin, ilgi ve dikkatlerini Mersin üzerine çekmek ve bu etkinligi; kentimizin her türlü sorunlarinin tartisildigi, bilimsel çözüm yollarinin arandigi bir bilgi sölenine dönüstürmek. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Enformasyon Memurluğu ve Enformasyon Memurluğu Yabanci Dil Sinavlari
1618 Sayili Seyahat Acentalari ve Seyahat Acentalari Birliği Kanunu'nun 10. maddesi son fikrasi ve Seyahat Acentalari Yönetmeliği'nin 46. ve devami maddeleri uyarinca yapilacak enformasyon memurluğu ve enformasyon memurluğu yabanci dil sinavlari aşağida belirtilen yer ve tarihlerde TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentalari Birliği) tarafindan yapiliyor. Sinavlar, Adana – Ankara –Antalya –istanbul – izmir – Muğla ve Trabzon illerindeki yapilacak. Ayrintili bilgi için bkz.

Kamu üniversitelerinin sayisi 96 oldu..
Dokuzu kamu ve ikisi de vakif olmak üzere 11 yeni üniversitenin kurulmasina ilişkin 5765 sayisi yasa Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kurulan üniversiteler şunlar: A"88) Ardahan Üniversitesi, Bartin Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Iğdir Üniversitesi, şirnak Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, istanbul Kemerburgaz Üniversitesi ve istanbul şehir Üniversitesi. Yeni kurulan üniversitelerle birlikte kamu üniversitelerinin sayisi 96'ya ulaşti. Yasa için tiklayiniz.

1416 Sayili Kanun ve Buna Bağli Yönetmelik Uyarinca Yurt Dişinda Lisans ve Lisansüstü Öğrenim Yapan Öğrencilere Yapilacak Ödemelere ilişkin Esaslar Hakkinda Tebliğ
Üniversitelerin öğretim elemani ile kamu kurum ve kuruluşlarinin yetişmiş personel ihtiyacini karşilamak amaciyla Millî Eğitim Bakanliğinca belirlenen sinavla yurt dişina resmî burslu statüde öğrenime gönderilen öğrencilere ödenecek aylik burs, ödenek ve diğer zorunlu giderlere ilişkin esas ve usullerin belirlenmesini düzenleyen tebliğ Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ metni için tiklayiniz.

TÜBA, Çevre Çalişma Grubu iklim Değişikliği ve Etik Sorunlar Konulu Panel Düzenledi
TÜBA Çevre Çalişma Grubu tarafindan, 29 Mayis 2008'de, TÜBA Konferans Salonu'nda düzenlenen “Türkiye Bağlaminda iklim Değişikliği ve Etik Sorunlar” panelinde, ülkemizin 2012 sonrasinda sera gazi salinimini azaltmak ve uluslararasi platformlarda oldubitti ile karşilaşmamak için diplomatik çabalarini artirmasi gerektiğine dikkat çekildi. TÜBA şeref Üyesi Prof. Dr. ilhan Tekeli yönettiği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkani Prof. Dr. Murat Türkeş, Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye) iklim Değişikliği Proje Yöneticisi Yunus Arikan, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sağliği Anabilim Dali öğretim üyesi Doç. Dr. Songül Acar Vaizoğlu ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kentleşme ve Çevre Sorunlari Anabilim Dali öğretim üyesi Prof. Dr. Nesrin Algan'in konuşmaci olarak katildi.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Lütfi Mustafa şEN
Faaliyet Tabanli Maliyetleme Sistemi ve Faaliyet Tabanli Maliyetleme Sistemi'nin Otel işletmelerinde Uygulanmasi
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGiN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Mayis 2008

YENİ YAYINLAR

Turizm Pazarlamasi
ikinci baski
Nazmi Kozak
Ankara: Detay Yayincilik
18x24 cm., 320 sayfa
ISBN: 978-975-8969-69-2
Fiyati: 12,50 YTL

Lezzetli istanbul
Mehmet Yaşin
istanbul: Ekin Yazim Grubu
364 sayfa
ISBN-978-9944-0452-1-6
Fiyati: 15,2 YTL

Antik Çağda Seyahat
Lionel Casson (Çev. Nalan Özsoy)
istanbul: MB Yayinlari
320 Sayfa
ISBN 978-975-9191-17-7

Fiyati: 17,5 YTL

GÖREVE ATANMA

Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyesi ve müdürü Prof. Dr. Bahar TANER, aynı üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı'na atandı.

LİNKLER
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

www.ehotelbuild.com/tr

http://www.turizmhabercisi.com
http://www.turizmhaberleri.com
Resort Academy
www.turizmforumu.net
http://www.ftnnews.com
www.turizmdosyasi.com
http://www.otelcionline.com
Bibta Veri Bankası
http://www.turkiyeturizm.com
http://www.gulersoy.net
IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi
http://www.sihirlitur.com.
http://www.turizmdebusabah.com
http://www.turizmdekariyer.com
http://www.medikongre.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.