Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 10, Sayı: 7, Temmuz 2009
Arsiv (2000-2009) ve orijinal metin için tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Gazi Üniversitesi'ne Turizm işletmeciliği dalinda lisansüstü öğrenciler aliniyor..
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki Turizm işletmeciliği programina 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yili Güz Yariyili için Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri alinacaği öğrenildi. Başvuru koşullari için tiklayiniz.

Haliç Üniversitesi'ne Turizm işletmeciliği dalinda yüksek lisans öğrencileri aliniyor..
Haliç Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki Turizm işletmeciliği programina 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yili Güz Yariyili için Yüksek Lisans öğrencileri alinacaği öğrenildi. Başvuru koşullari için tiklayiniz.

V. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'nin web sayfasi..
2002 yilindan bu yana iki yilda bir kez düzenlenen Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'nin beşincisi, 26-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda Nevşehir'de, Kapadokya Dedeman Oteli'nde düzenleniyor. Kongre Resmi Web Sayfasi geçtiğimiz günlerde ziyarete açildi. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.anatoliajournal.com/kongre

FETOB Yönetim Kurulu Başkanliği'na Zeynep Silahtaroğlu Baykal seçildi..
Fethiye Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği'nin (FETOB) Yönetim kurulu Başkanliği'na LykiaGroup Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu Baykal getirildi. Zeynep Silahtaroğlu Baykal, üç yil boyunca başkanlik görevini yerine getirecek.

Silifke-Taşucu MYO TUREAK konferanslarini başariyla tamamladi
Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu, Silifke Kaymakamliği ve Silifke Müze Müdürlüğü tarafindan Yüksekokul Turizm Rehberliği Programi öğrencileri için düzenlenen TUREAK (Turizm Rehberliği Eğitimi Arkeoloji Konferanslari) 16 Mayis 2009 tarihinde Taşucu AKM’de gerçekleştirilen son oturum ve belge töreni ile tamamlandi. Konferans serisinin son oturum ve belge törenine Silifke Kaymakami Ahmet BEYOğLU, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Halis OğUZ, Müdür Yardimcisi Okt. Ömer TOL, Mersin il Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet ÇALIşKAN, Silifke Müze Müdürü ilhame ÖZTÜRK, Taşucu Belediye Başkani Yaşar AÇIKBAş, TUREAK Düzenleme Koordinatörü Öğretim Görevlisi ishak KOZAK, Konuşmacilar Prof. Dr. Levent ZOROğLU, Doç. Dr. Asuman BALDIRAN, Yrd. Doç. Dr. Mehmet TEKOCAK, Arkeolog. Mevlüt ELiÜşÜK, MYO öğretim görevlileri ve öğrenciler katildi.

"The Impact of Culture on Tourist Decision Making Styles" başlikli makale mansiyona layik bulundu..
Antonia Correria ile Metin Kozak'in birlikte hazirladiklari ve 1-3 Haziran 2009 tarihleri arasinda Viyana'da düzenlenen 6. Turizmde Tüketici Psikolojisi Sempozyumu kapsaminda sunmuş olduklari "The Impact of Culture on Tourist Decision Making Styles" başlikli araştirma, en iyi bildiri dalinda, mansiyona layik görüldü. Dereceye girenlerin plaket ve belgeleri, düzenleme komitesi tarafindan takdim edildi.

TUYED’in 7. Olağan Genel Kurul toplantisi yapildi..
Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği´nin (TUYED) 7. Olağan Genel Kurul toplantisi 28 Mayis 2009 tarihinde Taksim'deki Eresin Hotel’de gerçekleştirildi. Genel Kurul, TUYED eski başkani Prof. Dr. Nüzhet Kahraman’in Divan Başkani, Özlem Kapar'in Divan Üyesi ve Aynur Gürsoy’un ise Divan Katipliğine seçilmesiyle başladi. TUYED kuruculari anisina yapilan saygi duruşunun ardindan TUYED Başkani Kerem Köfteoğlu Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu'nu okudu. iki yillik süre içinde TUYED üyelerinin medyada ses getiren haberleri, araştirmalari dosyalari ve raporlari arasindan belli başlilari arasindan seçilerek hazirlanan Faaliyet Raporu ile birlikte Dernek işletme Hesabi özeti, Denetim Kurulu raporu da okunarak görüşüldü ve oy birliği ile aklandi. TUYED'in yeni yönetimi asil ve yedek olmak üzere şu isimlerden oluştu: Ali SANCAR – Turizm Dünyasi dergisi Yayin Yönetmeni, Aynur GÜRSOY – şehr-i istanbul dergisi Editörü, Hasan ARSLAN - Turizm Aktüel dergisi Yayin Yönetmeni ismail TOKSOY – Resort dergisi ve turizmgazetesi.com Editoru, Osman Nihat AYDOğAN - Serbest Yazar, Özlem KAPAR – Turizmhabercisi.com Yayin Yönetmeni, Kerem KÖFTEOğLU - Serbest Yazar. Yönetim Kurulu daha sonra gerçekleştirdiği toplantida Yönetim Kurulu Başkanliği’na Kerem KÖFTEOğLU’nu getirdi.

Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yeni sayisi çikti..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin şeni sayisi (cilt 20, sayi 1, Bahar 2009) geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Derginin yeni sayisinda alti makale, bir çeviri makalenin yani sira araştirma notu, konferans notlari, Türkçe ve ingilizce makale indeksi ve tez özetleri bölümleri yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.anatoliajournal.com/atad

Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeotermal-Mineralli Sular ve Maden Sular ve Maden Kaynaklari Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği..
Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağli olarak kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeotermal-Mineralli Sular ve Maden Kaynaklari Uygulama ve Araştirma Merkezi'nin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina, yönetim organlarinin görevlerine ve çalişma şekline ilişkin usul ve esaslari düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre Merkez'in çalişmalari alanlari şu şekilde belerlenmiş: a) Jeotermal-mineralli sular ve maden kaynaklari ile ilgili jeolojik, jeofizik ve jeokimyasal araştirmalar yaparak yeraltinin hipotetik modelini oluşturmak, b) Detayli jeofizik etütler sonucunda daha yüksek sicaklikli suyun elde edilebileceği uygun lokasyonlari saptayarak sondajlari programlamak, c) Bölgedeki jeotermal-mineralli sularin enerji üretimi, sağlik, isinma, sera ve benzeri amaçlarla kullanimi sirasinda en son teknolojinin uygulanmasini sağlamak, jeotermal-mineralli sularin birbirine karişmamasi ve kirlenmemesi ve beslenme alanlarinin korunmasi için projeler geliştirmek, d) Merkezin alani ile ilgili konularda araştirma ve uygulama projeleri planlamak, proje yürütücülüğü yapmak ve uygulamak, danişmanlik hizmetleri vermek, e) Merkezin alani ile ilgili konularda öğrenci ve araştirmacilarin lisans ve lisansüstü çalişmalarinda uygulama alani sağlamak, seminerler, laboratuar çalişmalari ve konferanslar düzenlemek, yazili ve elektronik ortamlarda yayinlar hazirlamak, yer aliyor.

Ekin, "Gezi" kitabinin 2009 baskisini yayimladi
Ekin Grubu’nun lokomotif yayini olan ve toplam satiş sayisi 200 bini geçen ‘Gezi’ kitabi, 18. yilinda yeniden basildi. Türkiye’nin sahip olduğu tüm güzellikleri sayfalarina taşiyan kitap, güncellenen ve zenginleştirilen içeriği ile raflardaki yerini bir kez daha aldi. Turizm olanaklari ve çeşitliliği ile dünya ölçeğinde zengin bir ülke olarak kabul edilen Türkiye’nin tatil rehberi ‘Gezi’ kitabi, 18. yilinda güncellenen ve zenginleştirilen içeriği ile bir kez daha okurlarinin beğenisine sunuldu. Altin kumsallar ve turkuvaz koylari, Ağustos ayinda dahi karla kapli dağlari, tarih boyunca yaşanmiş inanç zenginliğini yansitan ibadethaneleri, toprağinin ve denizinin ürün zenginliğinden doğan muhteşem mutfak kültürü ve insanlariyla dünyanin sayili tatil destinasyonlarindan biri olan Türkiye’nin sahip olduğu tüm güzellikler Gezi kitabinin sayfalarindaki yerini aldi.

Geleceğin turizm yatirimcilari ve yöneticileri Buluşuyor
Genç Turizmciler Derneği, sektöre dair uzman görüşlerin bir araya geleceği ve turizm sektörünün yarininin konuşulacaği yeni bir etkinliğe imza atiyor. Genç Turizmciler Derneği’nin “Genç Turizmciler Zirvesi” adiyla bu yil ilk kez gerçekleştireceği etkinlik, 22-23 Haziran tarihleri arasinda Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor. Etkinliğe sektörden ve bürokrasiden önemli isimlerin katilacaği bildirildi. Kriz sonrasinda turizm sektöründe oluşacak değişimlerin ve istihdam alanlarinin ele alinacaği oturumlara üniversite öğrencileri, çalişanlar ve sivil toplum kuruluşlarindan katilimcilarin ilgi göstermesi bekleniyor. Turizm camiasinda gündem yaratmasi beklenen Genç Turizmciler Zirvesi, turizmde girişimcilikten markalaşmaya, liderlikten insan kaynaklarina geniş yelpazeden birçok konuyla ilgili oturumlara ev sahipliği yapacak. Bu konularda yeni çözüm ve fikir alanlari oluşturmayi hedefleyen Genç Turizmciler Derneği, sektör içerisinde bu tür aktivitelere olan ihtiyaci karşilamak amaciyla bu zirveyi gerçekleştirmeye karar verdiğini bildirdi.
Ayrintili bilgi için bkz. http://www.gencturizmcilerzirvesi.com

ÖSS'ye bu yil 1 milyon 451 aday girdi..
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafindan yapilan açiklamaya göre 2009 Öğrenci Seçme Sinavi'na (ÖSS) 1 milyon 451 bin 6 aday girdi. ÖSYM Başkani Yarimağan tarafindan yapilan açiklamaya göre 2009 yilinda 1 milyon 451 bin 6 adayin başvuruda bulunduğunu belirti. 101 bin adayin sinavsiz geçiş için başvurduğunu anlatan Yarimağan 1 milyon 349 bin adayin ise ÖSS için başvurduğunu söyledi. Yapilan açiklamalara göre lise son sinif öğrencilerinde önemli bir düşüş yaşaniyor. Yapilan başvurularin 567 bin 903'ü son sinif öğrencilerinden oluşuyor. Bu rakamin geçen yila göre 164 bin daha az olduğu bildirildi. Başvurularin 553 bini geçmiş dönemlerde liselerden mezun olanlardan oluşurken, üniversitelerde halen öğrenim gören 215 bin öğrenci de sinava girmek için başvurusunu yapti.

Hacettepe Üniversitesi Trafik ve yol Güvenliği Eğitim, Araştirma ve Uygulama Yönetmeleği yayimlandi..
Hacettepe Üniversitesine bağli olarak kurulan Hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştirma ve Uygulama Merkezinin amaçlarina, faaliyet alanlarina, yönetim organlarina ve bu organlarin görevlerine ilişkin usul ve esaslari düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik metni için tiklayiniz.

Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği..
Süleyman Demirel Üniversitesi'ne bağli olarak kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Uygulama ve Araştirma Merkezi kuruldu. Merkez'in amaçlari arasinda; Pisidia Bölgesi'nin arkeolojik ve kültür mirasiyla ilgili yazit, anit, yapi kalintisi ve yerleşim alani gibi belgeleri belirlemek, arşivlemek, tescilsiz taşinmaz kültür varliklarinin tescilini sağlayarak korunmalarina katki sağlamak, Pisidia Bölgesi'nin arkeolojik ve kültür varliklarinin daha iyi taninip bilinmesi amaciyla konferans, açik oturum, sempozyum, toplantilar yapmak; araştirma ve inceleme gezileri düzenlemek ve başka yerlerde ayni amaçla düzenlenen toplantilara katilmak, Pisidia Bölgesi'nde bulunan arkeolojik ve kültür varliklarinin bölge halkina tanitilmasi ve yerel koruma bilincinin oluşturulmasini sağlamak ve bölge turizminin canlandirilmasi için arkeolojik, kültürel ve doğal zenginliğin ulusal ve uluslararasi düzeyde tanitilmasini sağlamak yer aliyor.

Galata Rotary Kulübü’nden şaban Ali Yaşaroğlu’na ödül..
Galata Rotary Kulübü, iTÜ Vakfi Turizm Eğitimi Bölüm Başkani şaban Ali Yaşaroğlu’nu eğitime yaptiği katkilardan dolayi ödüllendirdi. Beyoğlu Peak Hotel’de düzenlenen törende ödülünü Egemen Gürsel Ankarali’dan alan Yaşaroğlu, “Hizmetlerin en kutsali, gelecek nesillerin hizmetinde bulunmaktir.

Resort derginin yeni sayilari çikti..
Aylik Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi Resort’ün Nisan ve Mayis 2009 sayilari çikti. Akdeniz Turizm işletmecileri Derneği (AKTOB) ile Ekin Grubu’nun işbirliğinde yayinlanan derginin yeni sayilarinda küresel mali krizin turizm sektörüne yansimalarina ilişkin sektör mensuplarinin görüş ve değerlendirmelerinin yani sira kongre turizmi ve işgören sorunlari ile ilgili hazirlanmiş iki dosya da yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.resortdergisi.com

Medikongre dergisinin yeni sayilari..
Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi Medikongre’nin Nisan ve Mayis 2009 sayilari geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Derginin yeni sayilarinda geçtiğimiz günlerde düzenlenen kongrelerle ilgili haber, yazi ve değerlendirmeler yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.medikongre.com

istanbul Kültür Gezileri” başliyor…
istanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.ş. tarafindan her yil yaz aylarinda düzenlenen “istanbul Kültür Gezileri” 2009 yilinda da devam ediyor. Kültür tarihçileri Süleyman Zeki Bağlan ve Dursun Gürlek'in anlatimiyla ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan gezilere kayitlar internet üzerinden yapiliyor. ilki 2006 yilinda gerçekleştirilen “istanbul Kültür Gezileri” ile şehrin tarihi kültür mirasinin istanbullulara tanitilmasi ve istanbullu olma bilincinin arttirilmasi amaçlaniyor. istanbul Kültür Gezileri kapsaminda Topkapi ve çevresi, Sultanahmet, Süleymaniye, Yildiz Sarayi, Fatih, Üsküdar ve Eyüp bölgelerinin tarihi ve kültürel zenginlikleri, kültür tarihçileri Süleyman Zeki Bağlan ve Dursun Gürlek'in anlatimiyla istanbullulara tanitilacak. Yaz boyunca her hafta sonu Cumartesi günü gerçekleştirilecek gezilere kayitlar, her pazartesi 09.00 – 09.30 saatleri arasi internet üzerinden (www.kultursanat.org ) yapilacak. Gezilere katilim için 16 yaşindan büyük olma şarti araniyor. Her gezi için kontenjan sayisi ise 30 kişi ile sinirli olduğu bildirildi. Ayrintili bilgi için bkz. http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=17428

Projem istanbul için 5. dönem başvurulari 15 Haziran - 15 Temmuz 2009 arasinda..
istanbul Büyükşehir Belediyesi (iBB) ile istanbul’daki 22 üniversite arasinda imzalanan protokoller çerçevesinde Haziran 2006 tarihinden itibaren yürütülmesine başlanan ve “Projem istanbul” olarak adlandirilan akademik araştirmalarin desteklenmesi projesinin 5. Dönem Başvurulari 15 Haziran -15 Temmuz 2009 tarihleri arasinda yapiliyor. istanbul ile ilgili ve iBB’nin görev ve sorumluluk alanina giren ve birimlerimizin ihtiyaç duyduğu uygulanabilir konular ile ilgili araştirma projesi, yüksek lisans ve doktora tezlerinin desteklenmesini amaçlayan proje kapsaminda, Altyapi Çevre ve Enerji- Planlama-imar-Ulaşim-Kamu Düzeni Afet ve Risk Yönetimi-Kurumsal Yapi ve Teknoloji Yönetimi- Kültür-Turizm-Tanitim ve Sağlik Toplum Refahi ve Sosyal Yardim sektörlerinde Akademik Çalişmalar yürütülmektedir. Ayrintili bilgi için bkz.
http://www.istanbul.edu.tr/duyurular/duyuru_icerik.php?2333

Akçakoca kitabi..
Turizmde atağa geçen Akçakoca tanitim için yürüttüğü çalişmalarini sürdürüyor. Akçakoca Kaymakamliği ilçeyi tanitmak amaciyla Ekin Grubu işbirliği ile bir rehber hazirladi. Editörlüğünü Ekin Grubu’ndan Gündüz Mutluay’in yaptiği Akçokaco kitabi önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Mavi Bayrak töreni için gelecek olan kişilere dağitilacak. Akçakoca Kaymakami Savaş Tuncer, ilçeyi turistik özellikleri ile kapsamli biçimde anlatip tanitan kitabin düzenlenecek bütün etkinliklerde en etkili tanitim araci olarak dağitacaklarini söyledi.TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Çalismalari" bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" veya hguclu@adu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadır.


Didar Büyüker işLER
Konaklama işletmelerinde E-iş Sürecinin Adaptasyonunun Teknoloj Kabullenme Modeli ve Planli Davraniş Teorisi Çerçevesinde Değerlendirilmesi
Doktora Tezi
Danişmani: Doç. Dr. Mustafa Zihni TUNCA
Isparta: Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralik 2008


GÖREVE ATANMA

Prof. Dr. Öcal USTA, Dokuz Eylül Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Dekanliği görevine atandi.


LiNK işBiRLiği
www.turizmgazetesi.com
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi
Anatolia: International Journal of Tourism and..
Detay Yayincilik

http://www.turizmdebusabah.com

http://www.spawellnessmagazine.com
http://www.turizmhaberleri.com
http://www.turizminsesi.com
www.turizmforumu.net
Bibta Veri Bankasi
www.turizmdosyasi.com
Resort Academy
http://www.kongremerkezi.net/
http://www.kongre.net
http://www.turizmhabercisi.com
http://www.medikongre.com
http://www.turizmden.com
http://www.tuyed.org.tr
http://www.gulersoy.net
http://www.ftnnews.com
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.