Akademik Turizm Bulteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 11, Sayi: 7, Temmuz 2010
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr, Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri-2010..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi tarafindan geleneksel olarak verilen Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri 2010 yilinda alti kişiye verildi. Turizm eğitimine yönelik çalişmalari ve katkilarindan dolayi bu yil; Kapadokya Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkani Alev ALATLI, TUGEV Eski Genel Sekreteri Dr. Özen DALLI, Resort Dergisi ve www.turizmgazetesi.com Genel Yayin Yönetmeni Fehmi KÖFTEOğLU, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'nin emekli öğretim üyelerinden Dr. Orhan Mesut SEZGiN, iTÜ Vakfi Turizm ve Otelcilik Eğitimi Bölümü yöneticisi şaban Ali YAşAROğLU ile Detay Yayincilik sahibi Hüseyin YILDIRIM'a Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü verildi. Ödül töreni, 28 Mayis 2010 tarihinde, Kapadokya Dedeman Oteli'nde düzenlendi. Ödül töreni fotoğraflari için bkz.
Ödül töreni sunumu için bkz (ppt): http://www.anatoliajournal.com/kapadokya2010/hizmet.ppt.

Kapadokya kongreleri tamamlandi..
Kapadokya Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen 5. Dünya Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi, 5. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi ve I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi tamamlandi. Kongrelerle ilgili fotoğraflar ve belgeler için bkz.

Pakistanli Turizm Bakani Kapadokya kongrelerine katildi..
25-30 Mayis 2010 tarihlerinde Kapadokya Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen Kapadokya Kongreleri'ne Pakistanli Turizm Bakani Shazia Marri de katildi. Bayan Marri, Gala Yemeği'nde Pakistan'in turizm olanaklari hakkinda bir konuşma yapti. Pakistanli bakan basin mensuplarinin sorulari üzerine Türkiye ile Pakistan arasindaki vize uygulamasinin kaldirilmasi için üzerlerine düşeni yapmaya hazir olduklari bildirdi. Fotoğraflar için tiklayiniz.

Jafar Jafari özel ödülünü Arizona Eyalet Üniversitesi'nden Cody Morris Paris kazandi..
Kapadokya Kongreleri kapsaminda 25-30 Mayis 2010 tarihleri arasinda Kapadokya Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen 5. Dünya Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'nde (The 5th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure) Annals of Tourism Research'ün kurucusu ve 35 yil baş editörlüğünü yapan Prof. Dr. Jafar Jafari adina verilen ödülü Arizona Eyalet Üniversitesi'nden Cody Morris Paris "Backpacking: Virtualization, Mobilities and Cultural Consensus" başliğini taşiyan çalişmasiyla aldi. Kongrede dereceye giren diğer çalişmalar şu şekilde ortaya çikti:

Best Ph.D. Dissertation Award (En iyi doktora tezi): La Vergne Lehmann, University of Ballarat, Avusturalya
Tez başliği: "Sustainable Water Management in Tourism Accommodation"

Best Thesis Award (En iyi yüksek lisans tezi): Noa Shor, University of Haifa, Isail
Tez başliği: "Between Wine and Wine Tourism: Consumer and Spatial Behavior of Israeli Wine Tourists"

Best Research Paper Award (En iyi araştirma bildirisi): Muneo Kitajima, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology Hirotsugu Tahira, User Experience Laboratory U’eyes Design Inc., Japan, Sachi Takahashi, User Experience Laboratory U’eyes Design Inc., Japonya.
Bildiri başliği: "A Cognitive Chrono-Ethnography Study of Visitors to a Hot Spring Resort, Kinosaki-Onsen"

Ödül töreni sunumu ve jüri üyeleri listesi için tiklayiniz (ppt).

Çelik Gülersoy Özel Ödülünü Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Dr. Mahmut Demir kazandi..
Kapadokya Kongreleri kapsaminda 27-30 Mayis 2010 tarihlerinde Kapadokya Dedeman Oteli'nde
gerçekleştirilen 5. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştirma Kongresi'nde Çelik Gülersoy Özel Ödülü'nü Dokuz Eylül Üniversitesi'nde doktora çalişmasini tamamlayan Dr. Mahmut DEMiR, "Konaklama işletmelerinde Duygusal Zeka, Örgütsel Sapma, Çalişma Yaşami Kalitesi ve işten Ayrilma Eğilimi Arasindaki ilişkinin Analizi" başlikli tez çalişmasiyla elde etti. Kongrede diğer ödüller şu şekilde dağildi:

En iyi doktora tezi ödülü: Dr. Çağil Hale ÖZEL, Anadolu Üniversitesi
Tez başliği: "Güdülere Dayali Yerli Turist Tipolojisinin Belirlenmesi: iç Turizm Pazarina Yönelik Bir Uygulama"


En iyi yüksek lisans tezi ödülü: Harun ÇALHAN, Mustafa Kemal Üniversitesi
Tez başliği: "Tüketici Odakli Yaklaşimla Destinasyon Performansinin Değerlendirilmesi: Kapadokya Örneği"

Sektöre en iyi uygulanabilir tez ödülü: Yasin KELEş,
Gazi Üniversitesi
Tez başliği: "işgörenlerin Eğitim Düzeylerinin Örgütsel Vatandaşlik Davranişina Etkisi"

En iyi araştirma bidirisi ödülü: Ebru GÜNLÜ, Dokuz Eylül Üniversitesi; Beril DÖNMEZ, Mersin Üniversitesi; Ceren MiLAL, Dokuz Eylül Üniversitesi
Bildiri başliği: "Üstleri ile Yaşadiklari işyeri Arkadaşliklarinin Seyahat Acentesi Çalişanlarinin Performansina Etkisi"

Ödül töreni sunumu ve jüri üyeleri listesi için tiklayiniz (ppt).

Detay Yayincilik Özel Ödülünü Doç. Dr. Sami Kiliç ile Ali Selçuk'un ortak çalişmasi kazandi..
Kapadokya Kongreleri kapsaminda 27-30 Mayis 2010 tarihlerinde Kapadokya Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen I. Disiplinlerarasi Turizm Araştirmalari Kongresi'nde Detay Yayincilik Özel Ödülü, Doç. Dr. Sami KILIÇ ve Ali SELÇUK tarafindan hazirlanan "Turizm ve Kültürlerarasi iletişim Bağlaminda Yahudilikte Yiyecek ve içecek Kurallari" başlikli çalişmaya verildi. Kongrede Disiplinlerarasi Araştirma Ödülünü ise Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ ile ipek KREMiTÇi tarafindan hazirlanan "Rekreasyon işletmelerinde Örgüt iklimi ve Örgüt ikliminin işten Ayrilma Eğilimine Etkisi" başliğini taşiyan çalişma kazandi. Ödüller ile ilgili liste için tiklayiniz. Ödüller ile ilgili sunum ve jüri üyeleri listesi için tiklayiniz (ppt).

Dünya Bariş indeksi'nde Türkiye dört yilda 34 sira alta indi..
2007 yilindan bu yana her yil duzenli olarak hazirlanan Dunya Huzur Indeksi"ndeki (Global Peace Index) Turkiye'nin yeri düşmeye devam ediyor. 2007 yilinda 92'inci sirada olan Turkiye, 2008'de 115'inci ve 2009'da 121'inci iken, 2010 yilinda 149 ülke arasinda 126'inci oldu. Dunya Huzur Indeks'ne göre 2010 yilinda en huzurlu beş ülke Yeni Zelanda, irlanda, Japonya, Avusturya ve Norveç iken, en sorunlu beş ülke ise Irak (149), Somali (148), Afganistan (147), Sudan (146) ve Pakistan şeklinde siralaniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Prof. Dr. Hasan Işin Dener Özel Sayisi yayinlandi..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nce turizm eğitimi ve araştirmalarina katkida bulunmuş şansiyetlere yönelik hazirlanan ikinci özel sayi olan Prof. Dr. Hasan Işin Dener Özel Sayisi geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Derginin cilt 21, sayi 1, Bahar 2010 sayisinda yayinlanan özel sayida 12 hakem denetimli makale ile Prof. Dr. Dener'in meslektaşlari ile öğrencileri tarafindan yazilmiş yazilar ve yönettiği tez çalişmalarinin özetleri yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nde yeni görev dağilimlari..
1990 yilindan bu yana yayinlanmakta olan Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nde bazi görevlerde değişikliğe gidildi. Haziran 2010 tarihinden itibaren derginin Yardimci Editörlüğü Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu'ndan Dr. Çağil Hale ÖZEL tarafindan yerine getirilecek. Bu tarihten itibaren dergi editörlüğü ile ilgili her türlü yazişmanin Dr. Çağil Hale ÖZEL'e ait chkayar@anadolu.edu.tr elektronik posta adresi üzerinden yapilmasi gerekiyor. Öte yandan, derginin bölümlerinden olan turizmle ilgili ulusal makalelerin indeksine yer verilen Türkçe Makale indeksi bölümü yine ayni okuldan Arş. Gör. Deniz KARAGÖZ YÜNCÜ tarafindan hazirlanmaya devam edilecek. internet teknolojisinin akademik ortamlarca kullaniminin yayginliği dikkate alinarak uluslararasi alanda yayimlanan turizmle ilgili makalelerin indeksine yer verilen ingilizce Makale indeksi bölümüne 2010 yilindan itibaren yer verilmemesi de, alinan kararlar arasinda.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayisi yayinlandi..
Uluslararasi alanda yayinlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayisi, cilt 21, sayi 1, Summer 2010 geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Derginin bu sayisinda Türkiye turizmini konu alan özel bir sayiya ayrilmiştir. Türkiye Turizmi Özel sayisinda 11 makale ile araştirma notlari yer aliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Gazi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Eğitimi dalinda yüksek lisans öğrencisi aliyor..
Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki Turizm işletmeciliği Eğitimi Anabilim Dali'na 2010-2011 Öğretim Yili Güz dönemi için 20 yüksek lisans öğrencisinin alinmasi ile ilgili duyuru yapildi. Ayrintili bilgi için bkz.

Hacettepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği dalinda yüksek lisans öğrencisi aliyor..
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ndeki işletme Anabilim Dali/Turizm işletmeciliği Programi'na 2010-2011 Öğretim Yili Güz Yariyilinda yüksek lisans öğrencileri aliyor. Ayrintili bilgi için bkz.

A. Ü. TOiYO Turizm Eğitimi Modeli Portekiz’de Tanitildi
Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR, Portekiz’in Seia şehrinde bulunan Polytechnic Institut of Guarda, Escola Superior de Turismo e Hotelaria tarafindan 1-2 Haziran 2010 tarihinde düzenlenen Turizm ve Otel işletmeciliği Eğitiminde Inovasyon konunulu uluslararasi sempozyuma davetli konuşmaci olarak katildi. Dr. Çakir, Eskişehir’den kişisel bilgisayari üzerindeki Skyp programini kullanarak videokonferans tekniğiyle sunduğu bildiride Anadolu Üniversitesi’nin Turizm ve Otel işletmeciliği Eğitimi Alanindaki Uygulamalari hakkinda bilgi verdi

I. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Sergisi..
Birincisi geçtiğimiz yil gerçekleştirilen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na katilan çalişmalardan seçilen 60 karikatür, Nevşehir'de, Kapadokya Kongreleri kapsaminda 26-29 Mayis 2010 tarihleri arasinda Kapadokya Dedeman Oteli Kongre Merkezi'nde sergilendi. Sergi için bkz.

Resort dergisinin yeni sayisi..
Ekin Grubu ile Akdeniz Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB) işbirliğinde hazirlanan Turizm ve Seyahat Endütrisi Dergisi Resort'ün Mayis 2010 sayisi geçtiğimiz günlerde yayinlandi. Derginin bu sayisinda Ortadoğu turizmi incelenmiş. Yapilan incelemelere göre Ortadoğu turiizm pazarinin Türkiye'nin dördüncü pazari olduğu, üçüncü pazari olmaya doğru hizla ilerlediği rakamlarla açiklaniyor. Dergide ayrica Kapadokya'daki balon turizmi ile Sultanahmet'deki değişim de masaya yatirilmiş. Resort dergisini sanal ortamda okumak içinn tiklayiniz.

Toplanti ve kongre otelleri eki..
Resort dergisinin Mayis 2010 sayisinda toplanti ve kongre otelleri ile ilgili bir ek çalişma da yer aliyor. 20x28 cm. boyutlarinda ve 92 sayfadan oluşan ekte, ülkemizdeki kongre turizmine ilişkin tesis yöneticileriinin görüşleri ile Türkiye'nin kongre turizmi pazari ve altyapisina ilişkin sayisal değerlendirmeler de yer aliyor.


Türkiye'nin Tatil Rehberi, "Gezi" kitabinin yeni baskisi çikti..

Ekin Grubu'nun lokomotif yayini Gezi kitabi, 19. yilinda yeni basimiyla okurlarinin karşisina çikti. Son baskisiyla toplam satiş sayisi 200 bini geçen Gezi, alaninda ilk olduğu gibi tek olmayi da sürdürüyor. Yeni baskisinda baştan sona gözden geçirilen Gezi'de eskiyen ve günümüzü yansitmayan fotoğraflar yenilendi, yeni yerler ve yeni bilgiler eklenerek içerik güncellendi. Bu yil özellikle illerin turizm müdürlüklerinin katkilariyla güncellenen fotoğraflar ön plana çikiyor.


Arkeolojik Tanimlama ve Belgeme Yaz Kurslari..
Üç ay sürecek ve ilk derslerin 12 Haziran 2010’da baslayacak Dokuz Eylul Universitesi Surekli Egitim Merkezi (DESEM) Arkeolojik Tanimlama ve Belgeleme Yaz Kurslari başliyor. Kurs kapsaminda cesitli teorik icerikli arkeolojik konularin yaninda, bazi orenyerlerinde, arkeolojik kazilarda ve arkeolojik muzelerde uygulamalar gerceklestirileceği öğrenildi.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Kamil YAğCI
Tedarik Zinciri Yönetimi Uygulamalarinin Konaklama işletmeleri Performansina Etkileri
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Öcal USTA
izmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2010

Dilek ACAR GÜREL
Hizmet Tasarim Sürecinde Katilimcilik: Bir Otel işletmesi Örneği
Doktora Tezi
Danişman: Prof. Dr. Mehmet şAHiN
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Mart 2010

Burak ERYILMAZ
Turizmde Engelli Pazarinin Değerlendirilmesi ve Bodrum Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danişman : Yrd.Doç. Dr. Burhanettin ZENGiN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi : Mayis 2010

Bilal DEVECi
Konaklama işletmeleri Açisindan Ağizdan Ağiza iletişimin Tüketicilerin Satin Alma Kararlarina Etkileri: Ankara Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGiN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Mart 2010

Ismet BAHADIR
Beş Yildizli Otel işletmelerinde Etik Uygulamalari:istanbul Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGiN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Nisan 2010

Ceyhun AKYOL
Turizm Sektöründe Faaliyet Gösteren Aile işletmelerinde Yaşanan Kurumsallaşma Sorunlari; istanbul’da Bir Araştirma
Yüksek Lisans Tezi
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGiN
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Nisan 2010

GOREVE ATANMA

Prof.Dr. Metin KOZAK, 3 Haziran 2010 tarihi itibariyle, Muğla Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü'ne asaleten atandi.

Dr. Kamil YAğCI, Giresun Üniversitesi Bulancak Uygulamali Bilimler Yüksekokulu Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Bölümüne Yardimci Doçent olarak atandi. Dr. YAğCI, Mayis 2010 tarihinden itibaren de Yüksekokul Müdür Yardimciliği görevine getirildi.

YENI YAYINLAR

Destinasyon Pazarlamasinda Edirne Markalama Süreci
Birinci Baski
Yrd. Doç. Dr. Emel Gönenç Güler
Ankara: Detay Yayincilik
13,5 x 19,5 cm., 126 Sayfa
ISBN: 978-605-5681-63-0

Türkiye'de iç Turizmin Geliştirilmesi ve ikinci Konutlarin Turizme Kazandirilmasi (Ayvalik Örneği)
Birinci Baski
Editör: Yrd. Doç. Dr. Ayhan Gökdeniz
Ankara: Detay Yayincilik
16 x 24 cm., 200 sayfa
ISBN: 978-605-5681-75-3

Profesyonel Restoran Yönetimi [ilkeler, Uygulamalar ve Örnek Olaylar]

Birinci Baski
Mehmet Sariişik / şenol Çavuş / Kurtuluş Karamustafa
Ankara: Detay Yayincilik
16x24 cm., 368 sayfa
Fiyat 15.00 TL
iSBN 978-605-5681-59-3


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.