Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yil: 12, Sayi: 7, Temmuz 2011
Arşiv (2000-2011) ve orijinal metin için tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

TÜSiAD tarafindan Sürdürülebilir Turizm Çaliştayi yapildi..
TÜSiAD (Türk Sanayicileri ve işadamlari Derneğ) Sanayi, Hizmetler ve Tarim Komisyonu bünyesinde faaliyet göstermek üzere 2010 yili Eylül ayinda kurulan Turizm Çalişma Grubu'nun ilk çalişmasi, "Sürdürülebilir Turizm Caliştayi" başliği altinda 21 Haziran 2011 tarihinde istanbul'da, Limak Euroasia Otel'de gerçekleştirildi. Toplanti, Turizm Çalişma Grubu başkani Zeynep SiLAPTAROğLU'nun yönetiminde, Kültür ve Turizm Bakanliği, Devlet Planlama Teşkilati, turizmle ilgili mesleki birlik ve dernekler, basin organlari, üniversiteler, kamu kurumlari, turizm yatirimci ve işletmecileri ile TÜSiAD temsilcilerinin katimiyla düzenlendi. Çaliştayda, Türk turizminin 2020'li yillardaki vizyonu, izlenmesi gereken stratejiler ile iş dünyasi açisindan ortaya çikabilecek firsatlarin neler olabileceği üzerine grup çalişmalari yapildi. Turizm Çalişma Grubu'nun çalişmalarinin önümüzdeki aylarda devam edeceği bildirildi.

Eskişehir Havacilik Parki ve Havacilik Müzesi Anadolu Üniversitesi'ne tahsis edildi..
Eskişehir’in önemli gezi merkezlerinden biri olan Eskişehir Havacilik Parki ve Havacilik Müzesi, Anadolu Üniversitesi’nin kentsel gelişim sürecinde katkida bulunmasi amaciyla, Tepebaşi Belediyesi ile imzalanan protokolle Anadolu Üniversitesi'ne tahsis edildi. Protokole göre Eskişehir Havacilik Parki ve Havacilik Müzesi’nin işletme giderleri, bakim ve onarim ihtiyaçlari Anadolu Üniversitesi tarafindan karşilanacak. Gerçekleştirilen törende konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut AYDIN, bu müzenin tahsisi ile ilgili olarak Eskişehir’de sivil havacilik sektörünün gelişmesi paralelinde oluşturulan Sivil Havacilik Mükemmeliyet Merkezi projelerine bağli olarak müzenin yeniden yapilandirilacağini bildirdi. Tepebaşi Belediye Başkani Dt. Ahmet Ataç, Tepebaşi Belediyesi’nin mülkiyetinde olan Eskişehir Havacilik Parki ve Havacilik Müzesi’nin Hava Kuvvetleri’nin mülkiyeti devam ettiremeyeceğini bildirmesi üzerine Anadolu Üniversitesi’ne tahsisini gerçekleştirildiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Turizm işletmeciliği Eğitimi alaninda yüksek lisans ve doktora öğrencileri aliyor..
Gazi Üniversitesi Eğitiml Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki Turizm işletmeciliği Eğitimi yüksek lisans ve doktora programlarina 2011-2012 eğitim-öğretim yilinda öğrenci alinmasi ile ilgili başvuru koşullari açiklandi. Ayrintili bilgi için bkz.

Hacettepe Üniversitesi Turizm işletmeciliği alaninda yüksek lisans öğrencileri aliyor..
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm işletmeciliği Uzmanliği programina 2011-2012 eğitim-öğretim yili için 4 yüksek lisans öğrencisi aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

istanbul Teknik Üniversitesi Turizm Tasarimi ve Yönetimi alaninda yüksek lisans öğrencileri aliyor..
istanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Turizm Tasarimi ve Yönetimi programina 2011-2012 eğitim-öğretim yili için 30 yüksek lisans öğrencisi aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferanslarina ilişkin dokümanlar web ortamina aktarildi..
Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferanslarinin bugüne kadar düzenlenen üç konferansa ilişkin dokümanlar hazirlanan web sayfasinda araştirmacilarin kullanimina sunuldu. Bilindiği üzere, Akademik Turizm Eğitimi Konferanslarinda bugüne kadar "lisans düzeylerinde turizm eğitimi", "lisansüstü düzeylerde turizm eğitimi" ve "disiplin olarak turizm eğitiminin bilimsel konumu" konulari tartişilmişti. Ayrintili bilgi için bkz.

Ekin Grubu’nun “Gezi Türkiye Tatil Rehberi” 20. yilinda
Türkiye’nin güvenilir turizm yayincisi Ekin Grubu’nun yillardir büyük ilgi gören kitabi Gezi - Türkiye Tatil Rehberi’nin 2011 yili baskisi çikti. Bu yil 20. yayin yilini kutlayan ve baştan sona gözden geçirilerek yenilenen Gezi’nin toplam satiş sayisinin 250 bini geçtiği bildirildi. Ekin Grubu’nun 20 yildir yayimladiği Gezi - Türkiye Tatil Rehberi’nin 2011 yili baskisi çikti. Baştan sona gözden geçirilerek, fotoğraflarin eskiyen ve günümüzü yansitmayanlarinin yenilendiği rehbere yeni yerler, yeni bilgiler eklendi.

Burhan Silahtaroğlu'na onur ödülü..
Eurobank Tekfen, Ekonomist ve Capital Dergileri işbirliği ile bu yil ikincisi gerçekleştirilen “Türkiye'nin En Başarili Turizm Yatirimlari Araştirmasi 2011”in sonuçlari, 1 Haziran 2011 Çarşamba Günü, Esma Sultan Yalisi'nda düzenlenen görkemli bir tören ile açiklandi. Türk Turizm sektöründe yatirimlari teşvik etmek ve sektöre katki sağlamak hedefi ile organize edilen araştirmada, istanbul Kongre Merkezi, Türkiye’nin en başarili turizm yatirimi olarak büyük ödülü kazandi. Büyük ödülün yani sira, 12 farkli kategoride en başarili yatirimlarin da ödüllendirildiği törende ayrica, Türk turizm sektörünün gelişiminde büyük rol oynayan, sektörün duayen ismi, Semahat Arsel ve Burhan Silahtaroğlu’na onur ödülleri takdim edildi.T. C. Kültür ve Turizm Bakani Ertuğrul Günay’in katilimi ile gerçekleşen ve bir turizm sektör zirvesi havasinda gerçekleşen ödül töreninde, istanbul Kongre Merkezi Türkiye’nin En Başarili Turizm Yatirimi seçildi.

Anadolu Üniversitesi'nde yüksek lisans düzeyinde Turizm Sosyolojisi dersi açildi..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksek Lisans Programi'nda Turizm Sosyolojisi dersi, 2010/2011 Eğitim-Öğretim Yili Bahar Dönemi'nden itibaren okutulmaya başlaniyor. Dersi, Turizm Sosyolojisi alanindaki çalişmalari ile taninan Dr. Mehmet ÖZDEMiR okutacak.

Anadolu Üniversitesi'nin müze sayisi 4'e çikti..
Eskişehir Havacilik Parki ve Havacilik Müzesi'nin Anadolu üniversitesi'ne tahsis edilmesi ile birlikte Üniversiteye bağli müze sayisi 4'e ulaşti. Bilindiği üzere Anadolu Üniversitesi'nin Eğitim Karikatürleri Müzesi, Çağdaş Güzel Sanatlar Müzesi ile Cumhuriyet Müzesi bulunuyor. Öte yandan, çalişmalari devam etmekte olan Anadolu Üniversitesi Kurum Müzesi'nin de hizmete girmesiyle müzesi sayisi önümüzdeki aylarda 5'e çikmiş olacak.

2. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Sokak Sergisi Eskişehir'de düzenlendi..
II. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’nda dereceye giren 8 ve finale kalan 57 karikatür, Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi tarafindan Eskişehir’in Odunpazari Semtinde, Kurşunlu Camii Sokak’ta sergilendi. Anadolu Üniversitesi Karikatür Araştirma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ve Anatolia, Turizm Araştirmalari Dergisi’nin işbirliğinde her yil düzenlenen 2. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi’na, Çin'den Belçika`ya, Avustralya’dan Hollanda`ya 42 ülkeden yapilan 185 sanatçi 404 karikatürle yarişmaya katildi. Uluslararasi bir jüri tarafindan değerlendirilen eserlere 5 mansiyon, birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri verildi. Kurşunlu Camii Sokak'ta açilan II. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi Sokak Sergisi, 28-29 Mayis tarihleri arasinda açik kaldi. Sergi fotoğraflari için bkz.

Gazi Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği'nin bazi maddeleri değişti..
Gazi Üniversitesi Turizm Araştirmalari Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği”nin adi “Gazi Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştirma Merkezi Yönetmeliği” olarak değiştirildi. Yönetmelik değişikliğinde Merkezi'in çalişmalari ile ilgili bazi maddeler de değiştirildi. Değişikliğine ilişkin düzenleme, 17/5/2010 tarihli ve 27584 sayili Resmî Gazete’de yayimlanarak yürürlüğe girdi.

Frig Aniti'na yakin köylerde eğitim verildi..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi’nin Mayis 2011 etkinlikleri kapsaminda Frig Uygarliği’nin önemli dini merkezlerinden olan Frig Aniti’na yakin köylerden Seyitgazi ilçesine bağli Çukurca ve şükranli köylerine eğitim verildi. Eğitim etkinliği; Frig tarihi, Frig yapilari, SiT alanlari, kültürel miras, tarihi eserliklerin korunmasinda dikkat edilecek konular ve turizm açisindan önemi üzerinde gerçekleştirildi. Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi’nin etkinliği, şükranli köyü muhtari Mümin Çakir ile Çukurca köyü muhtari Lütfi Asligiray’in isteği üzerine düzenlendi. Eğitim etkinliği, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nazmi Kozak’in başkanliğinda sekiz kişilik bir ekip tarafindan gerçekleştirildi. Etkinlikte; Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu Öğr. Gör. Aysel Yilmaz ve Arş. Gör. Bariş Seyhan’in yani sira ayni yüksekokulda yan dal yapan üç arkeoloji bölümü öğrencisi Havva Bulut, Esra Özcan ve Buket Erdem de katilarak, birer konuşma yaptilar. Etkinlik ile ilgili fotoğraflar için bkz.

Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin yayimlanmiş bütün sayilari web ortaminda açik erişime açildi..
Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin bütün sayilari web ortaminda açik erişime açildi. Derginin 1990 yilindan 2011 yilina kadar yayimlanmiş 833 yazi ve makale pdf ortaminda araştirmacilarin hizmetine ücretsiz sunuldu. Bilgi için tiklayiniz.

III. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi..
Anadolu Üniversitesi Karikatür Araştirma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği ve Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi'nin işbirliğinde, ilki 2010 yilinda gerçekleştirilen Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'nin üçüncüsüne başvurular başladi. Yarişmaya 15 Kasim 2011 tarihine kadar eser gönderilebilecek. Karikatür yarişmasinda dereceye girenlere ödülleri 9-12 şubat 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek 16. EMITT fuarinda düzenlenecek bir törenle verilecek. III. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi hakkinda ayrintili bilgi için bkz.

"Fourth International Conference on Sustainable Tourism Development"..
"Fourth International Conference on Sustainable Tourism Development”, 30 Kasim - 2 Aralik 2011 tarihlerinde isvec'de düzenleniyor. Södertörn Üniversitesi tarafindan düzenlenen toplanti ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

TUYED, şavaş Ali Yaşaroğlu'na 'Onur Ödülü' verdi
Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED), şaban Ali Yaşaroğlu'na 'Turizm Onur Ödülü' verdi. Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED), Taksim Ersin Otel'de gerçekleştirilen 8. Genel Kurulu'nda turizm eğitimcisi şaban Ali Yaşaroğlu'na 'Turizm Onur Ödülü' verildi. TUYED üyesi olan ve Genel Kurul'da Divan Başkanliği yapan Yaşaroğlu, ödülünü derneğin Genel Sekreteri Osman Nihat Aydoğan'in elinden aldi.

2. Frig Vadileri Fotoğraf Yarişmasi ve Fotomaratonu
Friglerin hüküm sürmüş olduğu, günümüzde Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya il sinirlarinda kalan Dağlik Frigya/Frigya Yaylasi’ndaki Frig vadilerini ve çevresindeki Frig ve Frigya kültürel mirasini sanatsal kaygilarla fotoğraflamak amaciyla düzenlenen “Frig Vadileri Fotoğraf Yarişmasi ve Fotomaratonu’nun ikincisi 1-3 Temmuz 2011 tarihleri arasinda yapiliyor. Frigya Kültürel Mirasini Koruma ve Kalkinma Birliği, Afyonkarahisar Fotoğraf Sanatçilari Derneği ile Eskişehir Fotoğraf Sanatçilari Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen etkinlik hakkinda ayrintili bilgi almak için bkz.

istanbul Aydin Üniversitesi ile Turizm Araştirmacilari Derneği’nden işbirliği protokolü
istanbul Aydin Üniversitesi Türkiye Araştirmalari Merkezi (iAÜTAM) ve Turizm Yatirimcilari Derneği (TURAD) imzaladiklari protokol ile önümüzdeki günlerde turizm ve eğitim konularinda ulusal ve uluslararasi eğitim, araştirma, kongre, konferanslarda işbirliği yapmaya karar verdiler. Protokolü imzalayan TURAD Başkani ve Eski Turizm Bakani Bahattin Yücel, istanbul Aydin Üniversitesi ile önümüzdeki günlerde önemli çalişmalari birlikte gerçekleştireceklerini açikladi. ilk ortak çalişma olarak da “Seyahat Acenteleri ve Çalişanlari Profili” araştirmasi ile turizm ülkesi Türkiye’de turizm sektöründe emek veren insan potansiyelinin ve niteliklerinin tespit edileceğini söyledi.

Giresun Üniversitesi Bulancak Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nun adi değişti..
Giresun Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Bulancak Uygulamali Bilimler Yüksekokulu'nun adinin Bulancak Kadir Karabaş Uygulamali Bilimler Yüksekokulu olarak değiştirilmesi; Millî Eğitim Bakanliği'nin 12/4/2011 tarihli ve 6809 sayili yazisi üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/4/2011 tarihinde kararlaştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi, 2. Uluslararasi Yaz Okulu'na ev sahipliği yapiyor
ilki 2010 yilinin Eylül ayinda ve Yunanistan'in Sakiz adasinda düzenlenen Uluslararasi Yaz Okulu'nun ikincisi, 11-16 Eylül 2011 tarihleri arasinda Dokuz Eylül Üniversitesi, işletme Fakültesi, Turizm işletmeciliği Bölümü'nün evsahipliğinde izmir'de gerçekleştiriliyor. The Institute of EuroMed Affairs tarafindan organize edilen ve Avrupa Konseyi tarafindan desteklenen program 6 gün sürecek. Programda, akademisyenler tarafindan turizm pazarlamasi, turizmde yenilik yönetimi, destinasyonlarda markalaşma gibi alanlarda ingilizce olarak verilecek dersler yer aliyor. Program hakkinda ayrintili bilgi için bkz.

I. Uluslararasi Karadeniz Kültür Kongresi
karadeniz Kültür Varliklarini Koruma ve Turizm Derneği, Karabük Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sinop Üniversitesi ile Sinop Valiliği tarafindan 6-9 Ekim 2011 tarihlerinde Sinop'ta I. Uluslararasi Karadeniz Kültür Kongresi düzenleniyor. Kongre kapsaminda Karadeniz Bölgesi ile ilgili olmak üzere sanat tarihi, arkeoloji, geleneksel yaşam biçimi, gelenek ve görenekler, dil, yemek, kültür turizmi vb. konularda hazirlanmiş bildirilere yer verilecek.

Uluslararasi Arkeolojik Konferans: Eskiçağ Yerlesimlerinde Değişim Sureçleri: Antik Bati Anadolu Örneği
Dokuz Eylul Universitesi Edebiyat Fakultesi Arkeoloji Bolumu Ortacag Arkeolojisi Anabilimdali tarafindan 30 Mayis - 02 Haziran 2011 tarihlerinde "Uluslararasi Arkeolojik Konferans: Eskicag Yerlesimlerinde Degisim Surecleri: Antik Bati Anadolu Ornegi" başlikli bir toplanti düzenlendi.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Asli ALBAYRAK
Tüketicilerin Alternatif Turizm Türlerini Satin Alma Davranişlarini Etkileyen Faktörler
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. M. Hamil NAZiK
Kabul Tarihi: Mayis 2011

Atinç OLCAY
Turizm Eğitiminde Web Tabanli Öğretimin Öğrenci Başarisina Etkisi (Gaziantep Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu Örneği)
Doktora Tezi
Elaziğ: Firat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Yrd. Doç. Dr. Bahadir KÖKSALAN
Kabul Tarihi: Mayis 2011


Deniz KARAGÖZ YÜNCÜ
Destinasyon Uzantilarinin Turistlerin Duygusal Tepkileri, Bilişsel Algilamalari ve Davranişsal Niyetleri ile ilişkisi
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danişman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK
Kabul tarihi: Haziran 2011


GÖREVE ATANMA

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Hüseyin ARASLI, profesörlük kadrosuna atandi.

istanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Turizm işletmeciliği öğretim üyelerinden Prof. Dr. şükrü YARCAN emekliğe ayrildi.

Prof. Dr. Cihan ÇOBANOğLU,
University of South Florida
(USF) Turizm Fakultesi'ne dekan olarak atandi.


BiZE ULAşAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştirma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayinlar yer almaktadir.


Resort / Aylik Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Mayis 2011
Yayinci: Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB)
Editör: Fehmi KÖFTEOğLU
20x28 cm. 80 sayfa
ISSN: 1303-72390-X
http://resortdergisi.com
Fiyati: 7.5 TL.

Resort / Aylik Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Haziran 2011
Yayinci: Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB)
Editör: Fehmi KÖFTEOğLU
20x28 cm. 114 sayfa
ISSN: 1303-72390-X
http://resortdergisi.com
Fiyati: 7.5 TL.


Medikongre / Aylik Tip Toplantilari ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 8, Sayi: 82, Mayis 2011
Yayinci ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com
Fiyati: 10 TL.

Journal of Quality Assurance in Hospitality and Tourism
Üç Aylik Süreli Yayin
Cilt 11, No: 4, Kasim-Aralik 2010
Editör: Hailin Qu
Routledge Taylor and Francis
ISSN: 1525-008X
16x24 cm, 76 sayfa

Dünyada Sağlik Turizmi ve Adana Destinasyonu
Birinci Baski
Doç. Dr. Mehmet Cihan YAVUZ
Adana: Adana Sağlik Turizmi Derneği Yayinlari
16x24 cm., 189 sayfa
ISNB: 978-605-881-55-06

Otobüs Dünyasi Dergisi
iki Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 6, Sayi: 36, Mayis-Haziran 2011
Yayinci: Türkiye Otobüsçüler Federasyonu
Editör: Muammer BAşKAN
20x28 cm., 86 sayfa


ADU/ Adnan Menderes Üniversitesi Haber Dergisi
Üç Aylik Süreli Sektörel Yayin
Yil: 16, Sayi: 80,Ocak-Mart 2011
Yayinci: Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü
Editör:Öğr. Gör. Dilek GÜRCÜN
20x28 cm., 80 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.