Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 7, Temmuz 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

IV. Uluslararasi Turizm Karikatürleri Yarişmasi'na başvurular başladi..
2009 yilindan bu yana geleneksel olarak her yil gerçekleştirilen Uluslararasi turizm Karikatürleri Yarişmasi'nin dördüncüsüne başvurular başladi. Anatolia: Turizm Araştirmalari Dergisi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi ve Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen yarişmaya bu yil yerli halk ile turist ilişkisini konu alacak karikatürler kabul edilecek. Son katilim tarihinin 18 Ocak 2013 olduğu yarişmanin sonuçlari Nisan 2013'te ilan edilecek. Yarişma ile ilgili ayrintili bilgi için bkz.

Adnan Menderes Üniversitesi'nin lisansüstü turizm programlarina öğrenci aliniyor..
Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağli turizm programlarina 2012-2013 Öğretim Yili Güz yariyilinda lisansüstü düzeylerde (doktora ve yüksek lisans) öğrenciler aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin lisansüstü turizm programlarina öğrenci aliniyor..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağli turizm programlarina 2012-2013 Öğretim Yili Güz yariyilinda lisansüstü düzeylerde (doktora ve yüksek lisans) öğrenciler aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Gazi Üniversitesi'nin lisansüstü turizm programlarina öğrenci aliniyor..
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağli turizm programlarina 2012-2013 Öğretim Yili Güz yariyilinda lisansüstü düzeylerde (doktora ve yüksek lisans) öğrenciler aliniyor. Ayrintili bilgi için bkz.

Turist rehberliği yasasi yürürlüğe girdi..
Turist Rehberliği Kanunu TBMM'de kabul edildi. Bayindirlik, imar, Ulaştirma ve Turizm Komisyonu'ndan geçerek TBMM Genel Kurulu'na sevkedilen Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarisi yapilan oylama sonucunda kabul edilerek, yasalaşti. Turist Rehberliği Kanun ile turist rehberi olabilmek için gerekli eğitim şartlari tespit edildi. Buna göre; üniversitelerin turist rehberliği bölümlerinin önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarindan mezun olmak veya üniversitelerin turist rehberliği bölümü dişindaki diğer bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olduktan sonra, belirlenen dillerde ve gerektiği halde belirlenen bölgelerde ülkesel ve bölgesel turist rehberliği sertifika programini başariyla tamamlama şarti getiriliyor. Tasarida rehberlere bir odaya üyelik zorunluluğu getirilirken rehberler mesleklerini icra edip etmemeleri göz önüne alinarak "aktif" ve "pasif" olarak siniflandirilacak. Yapilan düzenlemeye göre rehberlik mesleğinin Türkçe olarak icra edilebilmesine olanak sağlandi. Ayrintili bilgi için bkz.

Uluslararasi inanç Turizmi ve Hoşgörü Konferansi
Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafindan 9-12 Mayis 2013 tarihleri arasinda inanç turizminin tüm yönleri ile tarişilacaği "Uluslararasi inanç Turizmi ve Hoşgörü Konferansi (RTT2013)" düzenleniyor. Konya Dedeman Otelinde gerçekleştirilecek olan konferansta konuyla ilgili davetli konuşmacilar yer aliyor. Inanç turizmindeki gelişmeler, dini seyahatlerin yönetimi, hoşgörü ve kültürlerarasi iletişim gibi konular konferans konularini oluşuyor. Konferans dili Türkçe ve ingilizce olup, ingilizce bildirilere öncelik verileceği bildirildi. Ayrintili bilgi için bkz.

Kocaeli Üniversitesi’nde Turizm Seminerleri’nin üçüncüsü gerçekleştirildi
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafindan organize edilen Turizm Seminerlerinin üçüncüsü Welbourne Oteli Genel Müdürü Behiye şALK ve ekibi tarafindan 28 Mayis 2012 tarihinde, Kartepe Park Otel’de gerçekleştirildi.

“Muğla Üniversitesi”nin adi “Muğla Sitki Koçman Üniversitesi” şeklinde değiştirildi..
8/3/1983 tarihli ve 2809 sayili Yükseköğretim Kurumlari Teşkilati Kanunu'nun ek 25 inci maddesinin başliğinda ve birinci fikrasinda yer alan “Muğla Üniversitesi”'nin adi “Muğla Sitki Koçman Üniversitesi” şeklinde değiştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileri Almanya’da Türkiye’yi temsil etti
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencileri Derince Kaymakamliği ile Derince ilçe Hizmetleri Sosyal ve Kültürel Dayanişma Derneği ortakliğinda 5-16 Mayis 2012 tarihleri arasinda Romanya, Türkiye ve Almanya’dan toplam 13 gencin katilimi ile Almanya’nin Oldenburg şehrinde gerçekleşen“Today, Yesterday, Tomorrow” isimli Gençlik Girişimi Projesi kapsaminda Türkiye’yi temsil etti.

SEYYAH Ulu Çinarin izinde, Hareketlilik Projesi..
Gençlik ve Spor Bakanliği, Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafindan 26 Haziran - 02 Eylül 2012 tarihleri arasinda "SEYYAH Ulu Çinarin izinde, Hareketlilik Projesi" kapsaminda 4'er günlük 9 dönemi kapsayan bir etkinlik düzenliyor. Projede gezilere, farkli illerde seyahat edebilecek, özellikle dezanavntajli, anne ve babadan biri veya ikisi vefat etmiş, şehit veya gazi yakini olan, maddi durumu iy olmayan, yaşadiği ilih dişina çikmamiş, yetiştirme yurdiunda barinan, derslerinde başarili olan, sanatla ilgilenen, 14-24 yaş grubundaki gençler katilacak. 81 ilden yaklaşik 10 bin kişinin katilimi ile gerçekleştirilecek projede gençler Adana, Adiyaman, Amasya, Ankara, Aydin, Bartin, Bolu, Bursa, Canakkale,
Corum, Denizli, Diyarbakrr, Edirne, Elazri, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, lsparta, istanbul, izmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Nevşehir, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, şanliurfa, Tokat ve Trabzon illerinde d0zenlenen etkinlik ve gezi programlarina katilacaklar.

Murat Hüdavendigâr Üniversitesi kuruldu..
istanbul’da Merve Eğitim ve Kültür Vakfi tarafindan 2547 sayili Yükseköğretim Yasasi'nin vakif yükseköğretim kurumlarina ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Murat Hüdavendigâr Üniversitesi adiyla bir vakif üniversitesi kuruldu.

Nişantaşi Üniversitesi kuruldu..
istanbul’da Engin Fikirler Eğitim ve Kültür Vakfi tarafindan 2547 sayili Yükseköğretim Yasasi'nin vakif yükseköğretim kurumlarina ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Nişantaşi Üniversitesi adiyla bir vakif üniversitesi kuruldu.

iBB'nin Turizm Ana Plani Arama Konferansi..
Sapanca istanbul Büyükşehir Belediyesi adina BiMTAş ve Yildiz Teknik Üniversitesi'nin işbirliğiyle düzenlenen “istanbul Turizm Ana Plani Arama Konferansi"nin ikincisi Sapanca Güral Welness Convention Center’da yapildi. Kareli Defter Ajansi Başkani Dr.şaban Kizildağ’in moderatörlüğünü yaptiği çaliştay şeklinde gerçekleşen toplantiya Kültür ve Turizm Bakanliği, müzeler, TÜRSAB, TUREB, TUROFED, TUYED, TURAD,Turizmi Geliştirme Derneği gibi sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler ve turizmciler katildi.

TAMAMLANAN TEZ CALIşMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Murat AKSU
Hizmet Kalitesinin Bir Unsuru Olarak Atmosferin Müşteri Sadakati Üzerine Etkisi: Bozcaada’daki Otellerde Konaklayan Yerli Turistler Üzerinde Bir Araştirma
Doktora Tezi
Balikesir: Balikesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,
Danişman: Doç. Dr. Düriye BOZOK
Kabul Tarihi: Mart 2012

BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


Adim Adim Wellness: Ani Yaşa - Haz Al - Esen Kal
Birinci Baski: Mart 2012
Ahmet Tarik Ergüven - Mehmet Han Ergüven
19+23 cm., 93 sayfaÜniversitemize bağli Enstitülerin 2012-2013 Öğretim Yili Güz yariyilinda
Epsilon Yayincilik Hizmetleri
ISBN: 978-9944-82-512-2

Cumhuriyet'ten Günümüze Hükümet Programlarinda Turizm: (1923-2012)
Yrd. Doç. Dr. şaban Esen / Öğr. Gör. Gökhan Emir / Öğr. Gör. Hande Uyar
Birinci Baski
Ankara, 2012
13,5x19,5, 88 sayfa
iSBN 978-605-5437-91-6
Fiyat 9.00 TL

Resort / Aylik Turizm ve Seyahat Endüstrisi Dergisi
Aylik Süreli Sektörel Yayin
Mayis 2012
Yayinci: Turistik Otelciler ve işletmeciler Birliği (AKTOB)
Editör: Fehmi KÖFTEOğLU
20x28 cm. 80 sayfa
ISSN: 1303-72390-X
http://resortdergisi.com
Fiyati: 7.5 TL.

Annemin Sofralarina Yolculuk
Sema Özer
Birinci Baski
Ankara, 2012
14,5 x 21,5, 368 sayfa
ISBN 978-605-5437-92-3
Fiyat 27.00 TL


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.