Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 7, Temmuz 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

II. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi, 31 Ekim - 03 Kasım 3013 tarihlerinde Kuşadası'nda düzenleniyor
Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Rekreasyon Bölümü ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi tarafından düzenlenen II. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi, 31 Ekim - 3 Kasım 2013 tarihlerinde Kuşadası'nda, Fantasia De Luxe Otel'de düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı..
Francis and Taylor tarafından yayınlanan Anatolia: An International Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı (cilt 24, sayı 1, 2013) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında 8 makale ve 2 araştırma notunun yanı sıra konferans yazıları ve turizmle ilgili akademik toplantı takvimi de yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Kitaplığı Eskişehir'de açıldı..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi bünyesinde "Turizm Kitaplığı" kuruldu. Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) Kütüphanesi'nde yer alan kitapların Birim'e bağışlanmasıyla oluşturulan kitaplık, 18 Haziran 2013 tarihinde TUGEV Gerel Sekreteri Dr. Özen DALLI'nın katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete girdi. Eskişehir'in Tarihi Odunpazarı semtinde Eskişehir içinden ve dışından gelecek lisansüstü öğrenciler ile araştırmacılara hizmet verecek.

Atılım Üniversitesi turizm alanında araştırma görevlisi alıyor..
Atılım Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü'ne araştırma görelisi alıyor. Aşağıdaki web sayfasındaki belirtilen koşulları taşıyan adayların başvurularını 01 Temmuz 2013 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Başvuru bilgileri için bkz?
http://atilim.edu.tr/ogretim-elemani-alim-ilanir

Anatolia'dan bir yenilik daha..
Francis and Taylor tarafından yayımlanan Anatolia: An International Tourism and Hospitality Research'te yeni bir uygulama daha başlatıldı. Derginin bundan sonra yayımlanan her sayısında turizm ve otelcilik alanındaki çalışmaları ile turizm araştırmalarının gelişimine katkıda bulunmuş akademisyenlerin tanıtımlarına yer verilecek. Tanınıtm yazıları, tanıtımı yapılan akademisyenin en yakından tanıyan meslektaşları veya lisansüstü öğrencileri tarafından kaleme alınıyor. Derginin cilt 24, sayı 1, 2013 sayısında Turizm sosyolojisi alanındaki çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Eric Cohen tanıtılıyor. Önümüzdeki sayılarda başta Prof. Dr. Jafar Jafari olmak üzere pek çok turizm akademisyeninin tanıtımı yer alacak. Prof. Dr. Eric Cohen'in tanıtım yazısına ulaşmak için bkz.

Turizmin Akademik Kurumsallaşmasının 50 yılı törenlerle kutlanacak..
Üniversitelere bağlı olarak 1964 yılında Ege Üniversitesi'ne bağlı olarak Dr. Hasan OLALI'nın öncülüğünde kurulan "Turizm Enstitüsü"nün kuruluşunun 50. yılı 2014'de kutlanıyor. Turizmin ülkemizde akademik kurumsallaşmasının 50. yılı 2014 yılında gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu amaçla, 03 - 06 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası'nda gerçekleştirilecek VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi ve bu kongre ile eş zamanlı düzenlenecek III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi'nde süresince bir kutlama programı hazırlanmaktadır. Kutlamalara, görüşleri ve düzenlemeyi planladıkları etkinliklerle katkıda bulunmak isteyenler Prof. Dr. Nazmi KOZAK ile irtabat kurabilirler İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Turizm Enstitüsü'nün kuruluşuna ilişkin Yönetmelik 5 Aralık 1964 tarih ve 11874 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Yönetmeliği incelemek için bkz.

Yerel Yönetimlerde Rekreasyon ve Spor Kolokyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi, Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu (DEÜ, SBT), Rekreasyon Bölümü ile Balçova Belediyesi işbirliğinde 15 Temmuz 2013 tarihinde ilgili üniversitede bir kolokyum düzenleniyor. Kolokyum Prof. Dr. Özkan Tütüncü, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Spor Koordinatörü Faruk Sanatçı, State University of New York, College at Brockport, Kinesioloj, Spor Çalışmaları ve Beden Eğitimi Bölümü’nden, Prof. Dr. Lauren Lieberman ve Yrd. Doç.Dr. Ferman Konukman, St.John Fisher College, Eğitim Okulu’ndan, Doç. Dr. Katrina katılacaklardır. Detaylı bilgi için ozkan.tutuncu@deu.edu.tr ile iletişime geçilebilir.

"Türk Turizminde TUGEV'in Yeri ve Önemi" konulu konferans..
TUGEV Genel Sekreteri Dr. Özen DALLI, Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırma ekibine yönelik olarak 18 Haziran 2013 tarihinde "Türk Turizminde TUGEV'in Yeri ve Önemi" konulu bir seminer verdi.

Rekreasyon Terapisi Yaz Kampı
15-19 Temmuz 2013 tarihleri arasında İzmir, Balçova’da alt gelişim grubu ve kaynaştırma öğrencilerine yönelik bir rekreasyon terapisi kampı düzenlenecektir. Kampa yaklaşık olarak 20 alt gelişim grubu öğrencinin katılması planlanmaktadır. Her öğrenciden sorumlu en az bir refakatçi toplamda 40 rekreasyon uzmanı bulunacaktır. Bu kapsamda öğrenciler kamp sürecinde, Balçova Belediyesi’nin belirleyeceği bir yurt veya dinlenme tesisinde, rekreasyon terapist adayları ve uzman eğitimciler ile konaklayacaklardır. Kampın temel amacı alt gelişim ve kaynaştırma grubu öğrencilerinin hem kendileriyle hem toplumla daha hızlı kaynaşmasına olanak tanımak, bu süreçte ailelerinin ve çevrelerinin yaşam kalitelerini artırmak ayrıca, bu alanda kendini yetiştirmek isteyen geleceğin rekreasyon terapistlerine bir uygulama sahası sunarak, toplum açısından sürdürülebilir bir örnek faaliyet oluşturmaktır. Detaylı bilgi için ozkan.tutuncu@deu.edu.tr ile iletişime geçilebilir.

850 ilkokul öğrencisi Eskişehir’in müze ve parklarını gezdi
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi işbirliğinde düzenlenen Eskişehir’in ilçelerdeki ilkokul öğrencilerine yönelik kültür turları etkinliği başarıyla tamamlandı. “İlkokul Öğrencileri 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentini Geziyor” etkinliği kapsamında 8-30 Mayıs 2013 tarihleri arasında Eskişehir’in 10 ilçesinden 850 öğrenci Eskişehir kent merkezindeki müze ve parkları rehberler eşliğinde gezdi. Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayan “İlkokul Öğrencileri 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentini Geziyor” etkinliği, 30 Mayıs 2013 tarihinde Mihalıççık’lı ilkokul öğrencilerinin gezisiyle tamamlandı. Her ilçeden 86 ilkokul öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe Alpu, Beylikova, Günyüzü, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Mihalıççık ilçelerinden ilkokul öğrencileri katıldı. Öğrenciler, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle Eskişehir kent merkezine getirilerek, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Kentpark, Cam Sanatları Müzesi ve Cumhuriyet Tarihi Müzesi gezdirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği dalında yüksek lisans ve doktora öğrencisi alıyor..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı'na 2013-2014 Güz döneminde yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği dalında yüksek lisans ve doktora öğrencisi alıyor..
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı'na 2013-2014 Güz döneminde yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Hacettepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği dalında yüksek lisans öğrencisi alıyor..
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı / Turizm İşletmeciliği Programına 2013-2014 Güz döneminde yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

"Yemek Tarihi Metinlerinin Yazımı" konulu söyleşi
Sakarya Ünivedrsitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Arif Bilgin tarafındanTürkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırmacı proje ekibine yönelik olarak 31 Mayıs 2013 tarihinde "Yemek Tarihi Metinlerinin Yazımı" konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.

2013 APacCHRIE En İyi Yayın “En İyi Bildiri” Ödülü Türk akademisyenlerin oldu.
Bu yıl 11’ncisi Çin Halk Cumhuriyeti Özel Bölgesi Macau’da 21-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve bu yılki teması“Facing the Challenges, Grasping the Opportunities-Winning in the Hospitality Industry in Uncertain Times” olan Asya Pasifik CHRIE konferansı’nda Doç.Dr. Osman Nuri Özdoğan (Adnan Menderes Üniversitesi), Doç.Dr. Murat Hançer (Oklahoma Eyalet Üniversitesi) ve Doç.Dr. Zafer Öter (İzmir Katip Çelebi Üniversitesi) tarafından hazırlanan ve sunulan “A Debate on Food Cost and Sustainability: The Role of Executive Chefs in All Inclusive Hotels” adlı bildiri, konferans kapsamında sunulan 135 bildiri içerisinden en iyi bildiri “Best Paper “ ödülüne layık görüldü.

Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı'nın 5/4/2013 tarihli ve 488654 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Akdeniz Üniversitesi'ne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu..
Akdeniz Üniversitesi'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 29/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Aksaray Üniversitesi'ne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu
Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı'nın 5/4/2013 tarihli ve 488682 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Iğdır Üniversitesi'ne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu..
Iğdır Üniversitesi'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı'nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 29/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Dünya Huzur İdeksi'nin 2013 yılı sonuçları..
Vision of Humanity tarafından 2008 yılından bu yana her yıl hazırlanan Dünya Huzur İndeksi'nin (Global Peace Index) 2013 yılı verileri açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre Dünyanın en huzurlu ülkeleri 162 ülke arasında sırasıyla İrlanda, Danimarka, Yeni Zelanda, Avusturya ve İsviçre olurken, en huzursuz ülkeleri sırasıyla Afganistan (162), Somali (161), Sureye (160), Irak (159) ve Sudan (158) şeklinde belirlendi. Türkiye 2013 yılı huzur indeksinde 162 ülke arasında 134'üncü sırada yer aldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

"Ağrı İli'nin Turizm Potansiyeli" konulu araştırma yarışması
İbrahim Çeçen Vakfı tarafından *Ağrı İli'nin Turizm Potansiyeli" konulu bir araştırma yarışması açıldı. Yarışmada dereceye giren araştırmaları çeşitli para ödülleri veriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz

Uluslararası Ağrı Sosyal Bilimler Kongresi..
Kafkaysa Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Ağrı Sosyal Bilimler Kongresi, 25-27 Eylül 2013 tarihleri arasında T. C. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde yapılıyor. Kongrede Tarih-Din-Kültür, İktisat-Coğrafya-Turizm ve Bilim-Sanat-Edebiyat konularında hazırlanan çalışmalar sunulacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Hilal GÜL
İşletmelerdeki Kurumsallaşma Düzeyinin İşletme Performansına Etkisi: Konaklama İşletmelerinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Nevşehir: Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Salih KUŞLUVAN
Kabul Tarihi: Aralık 2012

Koray GENÇ
Sürdürülebilir Destinasyon Yaratma Sürecinde Örgütlenmenin Önemi: Çanakkale Turizmi Üzerine Bir araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Lütfi ATAY
Kabul Tarihi: Nisan 2013

Ayşe Nevin SERT
Kırsal Turizm Bölgelerinde Festivallerin Yerel Halk Üzerindeki Sosyal Etkileri: Beypazarı Festivaline Yönelik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Emre Ozan AKSÖZ
Kabul Tarihi: Haziran 2013


GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME

Doç.Dr. Haluk TANRIVERDİ, İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümüne Öğretim Üyeşi olarak atandı.

Dr. Tugay ARAT Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı.


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.