s
Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 7, Temmuz 2015
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr,
https://twitter.com/nazmi_kozak
https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Anatolia Uluslararası Turizm Kongreleri 24-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Bodrum'da düzenleniyor..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen 8th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 4th Interdisciplinary Tourism Research Conference kongreleri 24-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Bodrum(da düzenleniyor.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması'nın kaynak kişi görüşmeleri tamamlandı..
Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması'nın kaynak kişilerle görüşme aşaması tamamlandı. İki yıllık bir süre içerisinde Türk turizminin önde gelen aktörlerinden 520 kişi ile görüntü ve ses kayıtlı toplam 693 saatlik sözlü tarih görüşmesi gerçekleştirildi. Projenin sonuçlarının yıl sonuna kadar yayımlanacağı bildirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayıları
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayınlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in iki yeni sayısı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Dergirin (cilt 26, sayı 2 ve cilt 26, sayı 3) yeni sayılarında toplam 18 makalenin yanı sıra araştırma notları, konferans raporları, kitap değerlendirmelerinin yanı sıra dünya genelinde çalışmaları önde gelen bilim adamlarının tanıtımına yönelik yazılar yer alıyor. Derginin yeni sayılarında ayrıca dünyanın turizm ve otelcilikle ilgili kurumlarının tanıtımlarına yönelik yazılar da yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED)'in 10. Olağan Genel Kurulu yapıldı..
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) 10’uncu Olağan Genel Kurulu İstanbul Taksim’deki Point Otel’de gerçekleştirildi. Tek listenin olduğu genel kurulda, yapılan oylama sonucu TUYED Genel Başkanlığı’na Kerem Köfteoğlu yeniden seçildi. Genel Kurul sonrasında yeni yönetim kurulu, görev dağılımını yaptı. Başkanlığa Kerem Köfteoğlu yeniden seçilirken, Genel Sekreterliğe Hasan Arslan, Saymanlığa ise İsmail Toksoy getirildi. TUYED’in yeni yönetim ve denetim kurulları şu isimlerden oluştu: Kerem Köfteoğlu (Başkan), Hasan Arslan (Genel Sekreter), İsmail Toksoy (Sayman), Mehmet Ali Doğan , Mehmet Güneli, O. Cenk Demiroğlu ve Yılmaz Keleş. TUYED wib sayfası için bkz.

6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ikinci sergisi Eskişehir'de açıldı
6. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ikinci sergisi, 25 Mayıs 2015 tarihinde Prof. Atila Özer Karikatürlü Ev'de açıldı. Sergi, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç tarafından açılırken, serginin açılışına Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Eskişehir Vali Yardımıcısı Dr. Ömer Faruk Günay'ın yanı sıra Eskişehirli karikatürcüler, karikatür severler ile akademisyenler katıldı. Fotoğraflar için bkz.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2015/2016 Güz dönemi için Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında lisansüstü öğrenciler alıyor..
Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2015/2016 Güz dönemi için Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında lisansüstü öğrenciler alıyor..
Çanakkale Onsekiz Martl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2015/2016 Güz dönemi için Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında lisansüstü öğrenciler alıyor..
Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2015/2016 Güz dönemi için Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanındayüksek lisans öğrenciler alıyor..
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2015/2016 Güz dönemi için Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği alanında lisansüstü öğrenciler alıyor..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2015/2016 Güz dönemi için Turizm İşletmeciliği alanında yüksek lisans ve doktora öğrencileri alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Ula ve Ula Evleri Kitabı..
Tülay Kıntak Kozak tarafından hazırlanan yöresel geleneğin günümüzde ayakta kalmış ve yaşatılan örneklerinden Ula evlerinin gerek sanat tarihi ve mimarisiyle gerekse görselliğiyle tanıtılması amacıyla hazırlanan "Ula ve Ula Evleri" kitabı Arkeoloji Sanat Yayınları arasından çıktı. Ayrıntılı bilgi icin bkz.

"Türkiye Kayak Turizmi Forumu" konulu panel ve kapalı oturum...
İstanbul Politikalar Merkezi - Sabancı Üniversitesi - Stiftung Mercator Girişimi tarafından Karaköy Minerva Han'da 22 Mayıs günü düzenlenen Türkiye Kayak Turizmi Forumu'nda iklim değişikliği, pazar büyüklüğü ve destinasyon yönetimi tartışıldı. Forumun sabah seansında Prof. Dr. Korel Göymen'in açış konuşmasını, Dr. Cenk Demiroğlu'nun moderasyonunda Innsbruck Üniversitesi'nden Dr. Robert Steiger, İsviçre'den Laurent Vanat ve Oslo School of Management'tan Prof. Dr. Arvid Flagestad'ın panel konuşmaları takip etti. Öğleden sonra ise sektör paydaşlarının katılımıyla bir kapalı oturum düzenlendi. Bilgi için.

Sakarya Üniversitesi Turizm Fakültesi kuruldu
Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi'nin kurulması Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/5/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Siirt Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu
Siirt Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kurulması Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/5/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Bitlis Eren Üniversitesi Kanık Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatıldı
Bitlis Eren Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı Kanık Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun kapatılması Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/5/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ardeşen Turizm Fakültesi kuruldu
Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Ardeşen Turizm Fakültesi'nin kurulması Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/5/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ardeşan Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu kapatıldı
Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı Ardeşen Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nun kapatılması Millî Eğitim Bakanlığının teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/5/2015 tarihinde kararlaştırıldı.

“Lezzetin Hikâyesi Fotoğraf Sergisi” açıldı
Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Meslek Yüksekokulu, Aşçılık Programı tarafından, "Lezzetin Hikâyesi Fotoğraf Sergisi" 4-5 Haziran tarihleri arasında Öğrenci Merkezi fuaye alanında açıldı.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Öğrenci: Hakan BOZ
Turistik Ürün Satın Alma Karar Sürecinde İtkiselliğin Rolü: Psikonörobiyokimyasal Analiz
Doktora Tezi
Balıkesir Üniversitesi
Danışman: Prof. Dr. Erdoğan Koç
Kabul Tarihi: Mayıs 2015

Murat BAYRAM
Otel İşletmelerine Yönelik Çevrimiçi Tüketici Değerlendirmelerinin Analizi
Doktora Tezi
Ankara : Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet YEŞİLTAŞ
Kabul Tarihi: Mayıs 2015

Özer ŞAHİN
Yetenek Yönetimi ve Yenilik Performansı İlişkisi: Konaklama İşletmelerinde Bir Araştırma
Doktora Tezi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Osman Nuri ÖZDOĞAN
Kabul Tarihi: Nisan 2015

Nazik ÇELİKKANAT
Yerel Halkın Turizme Bakış Açısı: Bodrum İlçesi Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Evren GÜÇER
Kabul Tarihi: Nisan 2015


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.